Útěk do divočiny

• Nizozemsko

Into the Wild

Dobrodružný / Drama / Životopisný

USA, 2007, 148 min

Psychologicky vyprofilovaný film, ktorý je neúprosným zásahom do roztrieštenosti rodinnej jednotky, ktorá má všetky predpoklady k tomu, aby fungovala... a predsa nefunguje. Hlavná postava čoby filozofický knihomol, nachádza útočisko v pazúroch divej prírody a oná krutosť bezplánových dní ho obšťastňuje viac ako mestská povrchnosť. Vykliesnila som si malú cestičku ku Chrisovi, preciťovala hĺbku jeho vnútra, ktorá zasahuje existenčnú oblasť ľudského života, pričom vo vás pozitívny dojem nepochová žiadna melanchólia či sebaľútosť. Sean Penn natočil unikát a v tomto filme nenachádzam žiadne zápory. Dostal ma a predsa ho znovu vidieť nechcem. 70%(4.10.2009)

[imdb: 8.2/10] | me: To čo vo mne po filme ostalo je niečo medzi neustálym premýšľaním a beznádejou, resp. smútkom. Film núti zamyslieť sa nad okolnosťami života, ... aj keď nie každý sa musí hneď vydať na nekonečnú púť do divočiny,.. je tu hlboká myšlienka úniku,... s ním spojenej slobody, ale aj samoty a strachu. Iste pasáže sú však zbytžočné, umelo predlžujú dej a nudia ... avšak tých nie je až tak veľa. Na druhej strane, podstatné množstvo scén, miest a rozhovorov je neuveriteľne krásnych. Celkovo ide o dobrodružnu výpravu spojenu so spoznávaním samého seba, iných osudov, typov, prostredí .... často krát doplnené veľmi vhodným výberom hudby ... čo k záveru ešte naberá na intenzite. Takže aj keď sa sem tam vyskytnú hluché miesta,... ku koncu som na ne úplne zabudol, pretože záver ma úplne zobral. Škoda, že miestami som mal ten pocit prázdnoty scén ... inak by to bol vynikajúci kúsok. Dávam 85 %.(8.4.2009)

Přestože Útěk do divočiny je na mnoha místech myšlenkově laciným a podbízivým, tak by bylo ode mě stejně prvoplánové se proti němu nějak radikálně vymezit. Látka filmu je v dnešní době opravdu zajímavá (i když nijak originální) a Emile Hirsch si nepochybně musel při natáčení projít opravdovým peklem. Kamera sebejistě krouží jako orel v nebeských výšinách, režie chrlí jeden nápad za druhým jako při pásově výrobě, a přesto tomu něco chybí. A to nějaký jednotící koncept, který by všechny tyhle zajímavosti něčím spojil a vytvořil z nich dechberoucí celek. Takhle to vypadá, že každých pět minut se za kamerou mění režisér se svou osobní vizí a na konci, kde nic tu nic. Ale co z toho, když se na to tak pěkně dívá a celý příběh je opravdu silnou výpovědí kluka, co se jednoho dne vzbouřil proti společnosti a stal se z něj opravdový muž.(15.4.2008)

Absolutně fantastický snímek, tak krásný a smutný jak jen film může být. Nádherný ve všem-v soundtracku, ve vizuálu, super taky ten vypravěčský motiv. Další z filmů z myšlenkou. Hirsch tu hraje mnohem lepe než ve všech svých ostatních filmech. A závěr mě dojal k slzám.... 5 (Naposledy sem měl takovéto pocity u Seven Pounds, jen tady to bylo ještě silnější..)(20.5.2009)

Úchvatné dílo. Příběh, který dostatečně doceníte pouze za předpokladu, že se vžijete do postavy Christophera McCandlesse, který byl buď dalším z řady snílků nebo člověk, který se nechtěl začlenit do systému kariérismu, ale chtěl jít svou vlastní cestou, za svým snem. Emile Hirsch i přes svůj velmi nízký věk podává famózní výkon i po fyzické stránce a potvrzuje, že se jedná o obrovský talent do budoucnosti. Sean Penn usedl na režisérskou židličku a zatím je to bezesporu jeho nejpovedenější počin. Nemám co vytknout, krajina, herecké výkony, režie, kamera, střih a v neposlední řadě scénář (Sean Penn), vše je nadstandartní, takže pět hvězdiček.....(18.2.2008)

• - Jim Gallien ve filmu představuje sebe sama. Je to ten člověk, který na Aljašce zastaví stopujícímu McCandlessovi a odveze ho až na začátek stezky Stampede. (DaViD´82)

• - Sean Penn musel čekat 10 let, než mohl svůj vysněný projekt začít realizovat. Nejtěžší bylo dostat souhlas rodiny McCandlessových. (zdenur)

• - Chris McCandless byl asexuál a zemřel jako panic. Emile Hirsch, který jej měl ve filmu ztvárnit, s tím měl zpočátku problém a zvažoval dokonce odmítnutí role. Roli přijal až na naléhání své rodiny.
    (Frajer42)