Útěk do divočiny

Into the Wild

Útek do divočiny

Dobrodružný / Drama / Životopisný

USA, 2007, 148 min

Kdo by alespoň jednou nesnil o útěku do divočiny - daleko od pokrytectví lidské společnosti, od nekonečného pinožení se za kariérou jako falešným štěstím... Prosté splynutí s přírodou, plnění základních životních potřeb na samotné hranici existence - v těch prchavých okamžicích se Christopher McCandless cítil skutečně naživu. Jakou cenu má splněný sen? Myslím, že kdyby měl znovu na výběr, podnikl by svoje "Great Alaska Adventure" znovu. Než dlouhý prázdný život, raději několik skutečných okamžiků... *** I read somewhere... how important it is in life not necessarily to be strong... but to feel strong.*** I'm going to paraphrase Thoreau here... rather than love, than money, than faith, than fame, than fairness... give me truth.***(30.5.2008)

chris byl mladík se srdcem dobrodruha, který se rozhodl vzepřít pohodlí každodenního života a hlavně utéct.. utéct od společnosti, od rodiny, utéct od reality.. jako cíl své cesty si zvolil aljašku.. rozhodl se žít uprostřed divočiny.. a rozhodl se přežít.. bohužel příroda umí být stejně tak krutá jako nádherná.. a člověk (chce se mi říct naštěstí) nad ní nevyhrává.. kouzlo tohohle filmu můžete objevit od prvních minut.. celé to je v síle přírody, v naprosto geniální hudbě eddieho veddera a v očích emila hirsche, když pozoruje losí stádo.....(11.4.2008)

Cestu k hlavnej postave si divák hľadá postupne, odkrývaním jeho niekdajšieho fungovania v nefunkčnej rodine. Spočiatku preto može byť vzťah k nej chladný, hlavne pre prehnane radikálne outsiderské názory a neochotu súhlasiť s čímkoľvek z konzumnej reality. Tento chlad k Chrisovi som ale ako divák postupne prekonal… a na konci mi stekali slzy po tvári. Múdry, psychologicky prepracovaný a čo do existenčných otázok hrdo angažovaný film. A navyše krásny. Sean Penn je Osobnosť. Jeho pocitové zobrazenie LA považujem za druhú najlepšiu scénu filmu (tou prvou je úchvatne zostrihaný záver).(29.4.2008)

Útěk do divočiny mě docela slušně vyděsil, sice coby filmový produkt probíhá poměrně neotřelým způsobem (i když je hodně zdlouhavý) a nabízí spoustu vizuálních srandiček s uplatněním textů citátů a hudby, která má větší úlohu, než jen zvuk na pozadí, ale svým příběhem dokáže člověka pořádně vyděsit a vlastně i pohoršit. Hlavní hrdina má totiž do kladné postavy docela daleko: protože měl neideální rodinu, rozhodne se na všechno vykašlat a věnovat se jen svým koníčkům. Svým myšlením se podobá šedesátníkům, kteří jen chrlí síru a oheň na zkaženou společnost, čekají na smrt a jen koukají z okna, ačkoli hlavní hrdina kouká nikoli jen přes sklo... prostě jen tak cestuje a kouká. Nevzdává se opovrženíhodného pohodlí západní společnosti, aby odjel pomáhat umírajícím dětem v rozvojových zemích nebo se nějak jinak obětoval a byl lepším, zabývá se jen sám sebou a pocity ukřivděnosti nad svými dosavadními setkáními s lidmi, kteří nebyli dokonalí, a které nedokáží vyvážit ani nové kladné postavy, které cestou potkává a jimž ubližuje. Ovšem filmařské i herecké výkony nebyly špatné, Emile Hirsch má po celou dobu dokonalý účes a sexy strniště, což nepůsobí zrovna realisticky, ale docela příjemně se na ty obrázky z jeho putování dívá. Vedlejší postavy vycházejí ze stejně slušných výkonů, včetně Kristen Stewart, která spolu s postavami rodinných přdstavitelů dostala asi nejmenší prostor.(14.2.2009)

Láska k přírodě a ke knihám není nejlepším předpokladem ke sledování tohoto pseudoherojského příběhu. Kde měla být prostá lyrika, je těžký patos, kde mělo být dojetí, ční kýč, kde měl být respekt k přírodě, je pár šouravých kroků kolem zrezivělého autobusu, kde moudrost, pár vytržených citátů, kde psychologická sonda, tam přeludy duševně nemocného člověka. Pennovo flagelanství a chabá konstrukce hlavního hrdiny ve mně bohužel přebilo i místy intenzivní roadshow. 50% si zaslouží vedlejší postavy, na nichž film stojí, hudba a několikero scenérií. Nikoli příběh a jeho vyprávění, které mi svou hloupostí připomíná Pláž. Nikoli Christopher McCandless, jehož příběh z jiného úhlu si můžete přečíst zde: http://nmge.gmu.edu/textandcommunity/2006/Peter_Christian_Response.pdf P.S. Z nadšeného přijetí by měl Don Quijote nepochybně radost.(31.3.2008)

• - Skoro celý Útěk do divočiny natáčel Sean Penn pod širým nebem, a vetšinou přesně v těch lokacích, které navštívil skutečný Chris McCandless. Štáb zcestoval celý severoamerický kontinent: od Mexika přes Kalifornii, Las Vegas a Grand Canyon, a celkem čtyřikrát se přesunul na Aljašku - to aby tu zachytil všechna čtyři roční období. (Pumiiix)

• - Sean Penn oslovil Eddieho Veddera, frontmana skupiny Pearl Jam, zda by pro film nevytvořil veškerou hudební složku. Ten okamžitě souhlasil, aniž by si o filmu cokoliv zjistil. Rozhodnutí litovat určitě nemusel, protože skladba „Guaranteed“ získala vedle nominaci na cenu Grammy Zlatý glób pro nejlepší filmovou píseň. Porazila tak irsko-českou dvojici Glena Hansarda a Markétu Irglovou, kteří byly nominováni se skladbou „Falling Slowly“ ze snímku Once (2006), jenž jim pozdějí vynesla Oscara. (DaViD´82)

• - V dobe, keď Eddie Vedder skladal hudbu k filmu, jeho mladší brat, zhodou okolností tiež menom Chris, odišiel dumať do Afriky a už dva mesiace o ňom nik nepočul… (PeterJon)