Útěk do divočiny

Into the Wild

Útek do divočiny

Dobrodružný / Drama / Životopisný

USA, 2007, 148 min

Byla by lepší kniha? Film mě nezaujal, leč zůstal mi v hlavně a knihou jsem aspoň prolistoval. Základním problémem snímku je skutečně nabubřelost některých důvodů pro skutky postav/skutečných lidí a v kontrastu s nimi myšlenky, nad kterými se dá polemizovat v jejich prospěch. A do toho všeho téměř dokumentárně vytříbený vizuál a kvalitní, přesní herci. Entuziasmus a upřímnost Seana Penna, to je to jediné, čemu se dá věřit bez okolků. A co já vím, třeba má na mém hodnocení podíl i to, že jsem film sledoval dabovaný, tahle důležitá okolnost by měla být zmíněna.(18.4.2013)

Pěkný film, který nejvíce sráží první hodina filmu, která mě nevtáhla, nudila a spíše jsem se trápil, ale naštěstí jsem nevypnul a sledoval dále a po křečovité první hodině přichází ta nádhera a krása, kterou jsem od začátku očekával. Krásné nájezdy na přírodu, výborné momentky a dobré herecké obsazení kde mě nejvíce utkvěl v paměti a dojal herecký výkon Hala Holbrooka. Touhu odtrhnout se od okolního chaosu má snad každý z nás, mé hodnocení 4 hvězdičky...(31.5.2008)

Láska k přírodě a ke knihám není nejlepším předpokladem ke sledování tohoto pseudoherojského příběhu. Kde měla být prostá lyrika, je těžký patos, kde mělo být dojetí, ční kýč, kde měl být respekt k přírodě, je pár šouravých kroků kolem zrezivělého autobusu, kde moudrost, pár vytržených citátů, kde psychologická sonda, tam přeludy duševně nemocného člověka. Pennovo flagelanství a chabá konstrukce hlavního hrdiny ve mně bohužel přebilo i místy intenzivní roadshow. 50% si zaslouží vedlejší postavy, na nichž film stojí, hudba a několikero scenérií. Nikoli příběh a jeho vyprávění, které mi svou hloupostí připomíná Pláž. Nikoli Christopher McCandless, jehož příběh z jiného úhlu si můžete přečíst zde: http://nmge.gmu.edu/textandcommunity/2006/Peter_Christian_Response.pdf P.S. Z nadšeného přijetí by měl Don Quijote nepochybně radost.(31.3.2008)

Clint Eastwood, Kevin Costner nebo Ben Affleck. Tohle jsou herci, kterým se daří jak před kamerou, tak za ní. A jsem rád, že k tomuto seznamu mohu přidat další jméno - Sean Penn, který opravdu zvládl tento film a ukočíroval ho bravurně. Into the Wild je totiž silný snímek, který nám ukazuje, co je v životě opravdu podstatné. Je to strašně dlouhý film, ale upřímně, je to i strašně krásný film, takže ta stopáž má svůj smysl a nepřekáží. Navíc zde jsou parádní herci (Emile je talent a věřím, že z něj bude velký herec, z ostatních zmíním ještě skvělou Catherine a Hala) a vynikající hudba, která atmosféru divočiny ještě více dokresluje. Tady jsou veškerá slova navíc zbytečná, tohle se musí vidět.(25.7.2010)

„Svoboda a jednoduchá krása jsou příliš dobré na to, abych si je nechal ujít.“___Splněný filmový sen každého diváka s duší dobrodruha a cestovatele. Z radikální revolty vůči systému jsem už sice dávno vyrostl (vždyť i ten Christopher nakonec nepohrdnul výdobytkem civilizace – opuštěným autobusem, kde se s chutí natáhl na oprášenou matraci), ale vlivem Christopherových rodinných okolností jsem chápal jeho motivaci a tak trochu mu to jeho nespoutané cestování záviděl. A Sean Penn to natočil moc pěkně, s nádhernou kamerou, dechberoucími přírodními scenériemi a sympatickými hipíky, které Christopher na své cestě potkal. A není mnoho hudebníků, jejichž písničky by se sem hodily lépe, než frontmana ´Pearl Jam´ Eddieho Veddera, člověka taktéž volnomyšlenkářského, takže těm textům jsem neměl sebemenší problém uvěřit. Výtky směrem k lehké scenáristické konstrukci padly v samém závěru, kdy vyšlo najevo, že příběh vznikl na základě deníku skutečné postavy. Skvělý Emil Hirsch jakoby mu z oka vypadl:o)(7.3.2008)

• - Organizácia OXFAM America, ktorej Chris daroval 25-tisíc dolárov, sa venuje boju proti hladomoru. (Lucjen)

• - Losa amerického, kterého ve filmu Chris zastřelí, našli filmaři mrtvého na dálnici. (zdenur)

• - Christopherovo tělo nalezl místní lovec ve spacáku uvnitř autobusu 6. září 1992. Ch. McCandless byl mrtvý již více než dva týdny a vážil odhadem 30 kg. Oficiální a nespornou příčinou smrti bylo hladovění. (Beastmaster4)