Útěk do divočiny

Into the Wild

Útek do divočiny

Dobrodružný / Drama / Životopisný

USA, 2007, 148 min

Jestli nebudu do 30 na Novém Zélandu pást ovce, budu se považovat za ztroskotance neschopného naplnit své sny. Kdyby mě ale k vyplnění toho snu mělo pohnout „Into the wild“, asi k tomu nedostanu nikdy. Myšlenka na spirituální očistu v lůně přírody není nijak nová, řádňácký poprask a kulturní ohlas (s dodnes trvající odezvou) ve své době rozpoutalo už samo McCandlessovo putování, a mně tudíž nezbývá než hodnotit film podle toho, jak dobře ideu absolutní svobody ztvárňuje. A tady se nemůžu vyhnout konstatování, že Pennovi se v prvních dvou třetinách tvořených především tunami ohromných celků úžasné krajiny nepodařilo zakrýt naivitu toho všeho: nestačí jen žít, ale hlavně přežít, když se zbavím veškerého majetku a vyrazím do divočiny, nestanu se automaticky obrozeným člověkem a nedosáhnu úplného štěstí. Jenže Chrisova vzpoura je tu v této podobě nahlížena jako čistě kladná a bezproblémová, což mě nutí si k postavě vytvářet kritický odstup a brání mi s ní prožívat i ten „obyčejný“ požitek ze samoty, cestování a plnění si snu: vidím totiž jen bezohlednost, sobectví a neochotu naslouchat. Chrisovy pravdy znějí po vyslovení podivně falešně, zvlášť po konfrontaci s Vaughnovým „V týhle hlavě je něco v nepořádku“. Zdrcující závěr se zmoudřením a jednou z mála pravd o sdíleném štěstí, které ve snímku zazní, nemá ve zbytku důstojnou protiváhu a je jako vytržen z toho filmu, který jsem původně chtěla vidět. Jsem (a asi zůstanu) nevybouřeným radikálem-teoretikem, pořád ještě si myslím, že společnost je prohnilá a lidé jsou pitomci, které může zachránit jen návrat na stromy, jenže přes shodu názorů tohle prostě není TEN výkřik svobody, TEN rebelský film, kterému nechybí opravdovost a který by mě přinutil k vyřezávání pastýřské hole.(25.4.2008)

Láska k přírodě a ke knihám není nejlepším předpokladem ke sledování tohoto pseudoherojského příběhu. Kde měla být prostá lyrika, je těžký patos, kde mělo být dojetí, ční kýč, kde měl být respekt k přírodě, je pár šouravých kroků kolem zrezivělého autobusu, kde moudrost, pár vytržených citátů, kde psychologická sonda, tam přeludy duševně nemocného člověka. Pennovo flagelanství a chabá konstrukce hlavního hrdiny ve mně bohužel přebilo i místy intenzivní roadshow. 50% si zaslouží vedlejší postavy, na nichž film stojí, hudba a několikero scenérií. Nikoli příběh a jeho vyprávění, které mi svou hloupostí připomíná Pláž. Nikoli Christopher McCandless, jehož příběh z jiného úhlu si můžete přečíst zde: http://nmge.gmu.edu/textandcommunity/2006/Peter_Christian_Response.pdf P.S. Z nadšeného přijetí by měl Don Quijote nepochybně radost.(31.3.2008)

Emile Hirsch bloumá dvě a půl hodiny po všech koutech Ameriky, zažívá všelijaká dobrodružství a spolu s divákem pomalu dospívá k názoru, že být sám v divočině je fajn, ale bez lidí, které máte rádi, to tak nějak není ono. Citlivě natočené, vizuálně strhující, perfektně zahrané a v závěru emocionálně zatraceně silné. Kam se zatoulala Hirschova nominace na Oscara ještě hodně dlouho nepochopím.(31.3.2008)

Musím přiznat, že jsem po první projekci (s velice špatnými titulky) "ocenil" tenhle snímek průměrným hodnocením a chtěl na něj vlastně rychle zapomenout. Ono to ale nějak nešlo. Běžel mi hlavou další den a další den .... Tak jsem se rozhodl dát mu ještě jednu šanci ... Tentokrát s přeloženými texty výborných Vedderových písniček a lépe připraven :) ... Opravdu je to vyjímečný film, který je schopen (pokud už nejste úplně ztraceni) zalézt velmi hluboko pod kůži ....(3.3.2008)

Přestože Útěk do divočiny je na mnoha místech myšlenkově laciným a podbízivým, tak by bylo ode mě stejně prvoplánové se proti němu nějak radikálně vymezit. Látka filmu je v dnešní době opravdu zajímavá (i když nijak originální) a Emile Hirsch si nepochybně musel při natáčení projít opravdovým peklem. Kamera sebejistě krouží jako orel v nebeských výšinách, režie chrlí jeden nápad za druhým jako při pásově výrobě, a přesto tomu něco chybí. A to nějaký jednotící koncept, který by všechny tyhle zajímavosti něčím spojil a vytvořil z nich dechberoucí celek. Takhle to vypadá, že každých pět minut se za kamerou mění režisér se svou osobní vizí a na konci, kde nic tu nic. Ale co z toho, když se na to tak pěkně dívá a celý příběh je opravdu silnou výpovědí kluka, co se jednoho dne vzbouřil proti společnosti a stal se z něj opravdový muž.(15.4.2008)

• - V jednom zo záberov vidieť štyri lokomotívy spoločností Burlington Northern a Santa Fe. Príbeh sa odohráva na začiatku 90tych rokov, ale obe firmy začali svoju činnosť až v roku 1995. (figi666)

• - Ve scéně, kdy Chris (Emile Hirsch) přichází do přívěsu za Tracy (Kristen Stewart), sundá si ručník dolů z krku. V dalším záběru ze zadu má ručník stále kolem krku. (PATTXA)

• - Jim Gallien ve filmu představuje sebe sama. Je to ten člověk, který na Aljašce zastaví stopujícímu McCandlessovi a odveze ho až na začátek stezky Stampede. (DaViD´82)