Útěk do divočiny

Into the Wild

Útek do divočiny

Dobrodružný / Drama / Životopisný

USA, 2007, 148 min

Alternativní způsob života. Chápu, že když tenhle film uvidí úspěšný manažer nadnárodní firmy, může mu Supertramp připadat jako nepřizpůsobivý rebelující fracek. A pro někoho to může být po skončení filmu jeho idol, který by rád napodobil. A nebo střední cesta, kterou jsem praktikoval já - dvě a půl hodiny žít jiný život, absolutní svobody. A pak jít nestydatě na Zingera do KFC a na pivko s kámošema. A to je na tom to nejlepší. Na dvě hodiny mě Útěk do divočiny přepnul na jiným mód (s drobnými výpadky - občas otravný voiceover např.) a pak jsem se bezstarostně vrátil zpátky. A to je důkaz že to bylo dobré. Dvouapůlhodinový únik. Hlavně to nebrat jako agitku nebo se snažit vůči tomu filmu nějak radikálně vymezit, i když to k tomu hodně svádí.(25.4.2008)

Pokud jeden z účelů filmu může být poskytnout divákovi to, co by sám nemohl zažít, pak Into the Wild boduje na celé čáře. Sean Penn určitě dobře věděl, že třebaže vzdát se všeho a utéct pryč je z materialistického hlediska to nejjednodušší, tak dnešní lidé, mající své odpovědnosti, si tento "luxus" prostě dovolit nemohou. Útěk do divočiny však tuto touhu, která občas dolehne snad na každého, dokonale kompenzuje a umožní každému člověku v dnešním hektickém světě aspoň na 148 minut do té divočiny utéct. Přesvědčivý Emile Hirsch, výborná kamera a nádherné přírodní scenerie - to je jen základ, více totiž oceňuji, že příběh nesklouzává k lacinnosti a předvídatelnosti ani v kritických momentech (např. když očekáme zamilování a romantiku, jak jsme to viděli už tisíckrát) a samotný závěr ještě předčil má veškerá očekávání - úspěšné zdolání Aljašky + návrat k rodině by bylo příliš pohádkové, místo toho nám Into the Wild naservíruje krutou pravdu a jedině to je ten správný způsob jak nejlépe zakončit tento film. 9/10(1.8.2008)

Jsi fakt dobré. Jsi snad stotisíckrát lepší než jiná jablka, co jsem jedl. Nejsem Superman, jsem Supertramp. A ty jsi super jablko. Jsi tak dobré, tak přírodní. Jako bys mi z oka vypadlo...... Útek do divočiny je filmová balada. Balada, ktorá ma úplne odrovnala a ešte dlho po dopozeraní som sa z filmu nevedel spamatať. ..... Chtěl jen poznat definitivní svobodu. Osud měl však jiné plány.(23.8.2011)

Do sebe zahleděný film, který se opájí svým vizuálem a filosofií. Je v obrovské bublině, ze které se dívá na svět a soudí ho, tvrdí, že ho umí vylepšit a neustále si na něco hraje. Jak nemám rád Penna herce, zřejmě nebudu mít rád ani Penna režiséra. S trochu kratší stopáží by to možná na ty čtyři hvězdy stačilo, protože tu je několik zajímavých scén a drží to pohromadě, ale pod nehty se mi to nedostalo.(23.4.2010)

Clint Eastwood, Kevin Costner nebo Ben Affleck. Tohle jsou herci, kterým se daří jak před kamerou, tak za ní. A jsem rád, že k tomuto seznamu mohu přidat další jméno - Sean Penn, který opravdu zvládl tento film a ukočíroval ho bravurně. Into the Wild je totiž silný snímek, který nám ukazuje, co je v životě opravdu podstatné. Je to strašně dlouhý film, ale upřímně, je to i strašně krásný film, takže ta stopáž má svůj smysl a nepřekáží. Navíc zde jsou parádní herci (Emile je talent a věřím, že z něj bude velký herec, z ostatních zmíním ještě skvělou Catherine a Hala) a vynikající hudba, která atmosféru divočiny ještě více dokresluje. Tady jsou veškerá slova navíc zbytečná, tohle se musí vidět.(25.7.2010)

• - Takřka současně s tímto snímkem byl natočen i film Rona Lamotheho The Call of the Wild, ve kterém se jeho autor rovněž vydává v McCandlessových stopách. Tentokrát však ryze dokumentární formou. (DaViD´82)

• - Ve scéně, kdy Chris (Emile Hirsch) přichází do přívěsu za Tracy (Kristen Stewart), sundá si ručník dolů z krku. V dalším záběru ze zadu má ručník stále kolem krku. (PATTXA)

• - Autobus, který je ve filmu znázorněn, se v Aljašce stále nachází. Chodí ho navštěvovat turisté z celého světa. (Dalfor)