Co kdyby se všechna metra světových metropolí propojila v jeden světový obří dopravní systém?
Příběh se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy se svět potýká s nedostatkem ropy a všechna městská metra v Evropě byla propojena v obří podzemní dopravní systém. Ve Stockholmu žijící Roger má však zvláštní starost. Kdykoli sestoupí pod zem, pohodlné cestování mu znepříjemňuje neznámý hlas v hlavě. Obrací se proto k tajemné Nině, aby mu pomohla utéci ze znepokojujícího prostředí spletitých tras metra. Čím se však dostávají dál, tím hlouběji je Roger zaplétán do neznámého spiknutí. (oficiální text distributora)

markotter

Už vím, proč jsou animáky z ameriky takové pěkné a barevné. Protože Hollywood je v Kalifornii a tam pořád svítí sluníčko:-). A ve Švédsku svítí málo, proto tam maj tolik sebevražd a proto má Metropia tak dusnou, depresivní atmosféru - pánbůh za to. Netradiční animace, k tomu výborně naskládaná muzika, která tu bezmoc normálních lidí ještě podtrhuje. Trochu mi dělalo problém chytit se někde v ději, ale celkový smysl jsem pochopil a na další shlédnutí to do sebe určitě zapadne. To, jak na mě kombinace animace, muziky, pomalého děje a neustálého vnitřního napětí, které z filmu sálá, zapůsobilo, se jen tak nevidí. ()

hero_bk

Nejdříve jsem přemýšlel o dvou hvězdičkách, ale když jsem si uvědomil, že dvě hvězdičky už jsem dal i horším věcem, došlo mi, že ta hvězdička navíc ničemu neuškodí. Velice netradiční animák s velice netradičním typem animace, který už je stěží odlišitelný od běžného hraného filmu (otázkou je, jestli je to dobře), s dobrou atmosférou a zmateným a nejasným příběhem, kde sice sledujeme to, jak hrdinova paranoia přestává býti paranoiou, ale nějaké odůvodnění se ani za mák nedozvíme. ()

Lobotommy

Někomu to může připadat celé nějaké pomalé, utahané, bez šmrncu, ale musím říct, že přesně tím vystihl film duši hlavního hrdiny. Nelze ani čekat, že člověk bude mít svět kolem sebe bůhvíjak akční, když žije chycen v totálním stereotypu a ještě s hlasem v hlavě, který ho ubezpečuje, že tak je to správně. Hrdina s velkýma očima a vycuclým tělem dostal v životě chuť udělat něco jinak a zhostil se příležitosti tak akčně, jak byl ve své představivosti o akčnosti schopen. Prostě pěkný film o všedním člověku, který se rozhodl vypadnout ze systému. ()

yaromir

Metropii jsem zaregistroval jeden večer na ČT2 - už samotná nevšední animace, kterou tady někteří kritizují, mě naprosto uchvátila. Futuristický svět, který ovládají mega korporace - pro mě téma, které mě opravdu upoutalo k obrazovce. Bez diskuze *****, nerozumím "modrému" hodnocení (možná si někteří diskutující myjí hlavu šampónem s onou slečnou). ()

Jaromír

Jsem zklamaný, čekal jsem víc. Chyběla mi tam velká část děje a všechno to na mě působí tak nějak vykonstruované na efekt, prázdné a beze smyslu. Jako by si film na něco hrál. Připadá mi to, jako by někdo vzal děj z dětského animáku a dal tomu dospělý temný kabátek, v kterém bude vypadat líp, ale stále mi tam chybí ten vnitřek. Nejvíc mě zklamal konec, byl moc jednoduchý a utl děj ihned potom, co se "rozjel". Škoda, kdyby někdo vymyslel ještě nějakou "vycpávku" - příběh mezi odhalením a koncem, tak by byl film dvakrát lepší. Podle mě filmu chybí prostřední polovina a je tam jen začátek a konec. Navíc ty dlouhé a nesmyslné pasáže s chůzí a jiné, které z hlediska děje nemají žádný smysl. Připadá mi, že film chtěl někdo schválně nafouknout aby mu dodal atmosféru, ale to hlavní je, že asi někdo "vytrhl" prostřední půlku scénáře :(. ()

pekas

Forma vypadá na první pohled originálně a neotřele. Ale po delší době už to přestává být zajímavé. Příběh jakž takž, ale žádné přelomové dílo to není. 59%. ()

AlexUnited

Nemám problém si priznať, že som skôr komerčný mainstreamový divák a preto by som možno ani nemal mať oprávnenie hodnotiť filmy ako Metropia, keďže sa na ne nedokážem pozerať tým správnym pohľadom. Avšak skúsim to. Nebyť vydarenej vizuálnej stránky, film by asi balansoval niekde na úrovni jednej hviezdičky. Forma nad obsahom v tomto prípade vyhráva jasným debaklom, keďže o nejakom zmysluplnom obsahu reč byť ani nemôže. Celý tento počin sa dá nazvať buď ako premárnená šanca, nevyužitý potenciál, alebo zle spracovaný dobrý námet. Vízia budúcnosti je síce skutočne zaujímavá a extra netradičná až skoro bizarná (koho to mohlo vôbec takto napadnúť), čo je samozrejme plus, ale príbeh sa od istého momentu uberá zlou cestou a priznám sa, na konci som si ani nedal dohromady všetky detaily a súvislosti - čo je však najhoršie, necítim ani nejakú zvláštnu potrebu si to dodatočne ozrejmiť. Inak si však myslím, že filmoví alternatívni fajnšmekri si pravdepodobne prídu na svoje. ()

kirmakX6on

nezáživnej příběh o ničem, resp. o tom, jak všichni podváděj všechny a světu kraluje všemocnej šampon. Vizuál ..není až tak depresivní, jak možná tvůrci doufali a rozhodně to neutáhne. 45% ()

Posypusipusu

Zfilmovaná adventura se vším, co k tomu patří. Spousta skvělých nápadů a vizí budoucnosti, Evropa propojená metrem, implementované vnitřní hlasy, orwellovský dohled. Animace je ve své jednoduchosti a plochosti skvělá. Jediné, co chybí, je napětí. Možná za to můžou monotónní výrazy tváří postav, s největší pravděpodobností je ale chyba v dramaturgické lince, která diváka vede přesně a neomylně jako v počítačové hře, takže má pocit, že všechno je už dávno naplánované a rozhodnuté - bez něj. ()

spawnxp

Očekávání z ukázek bylo velké. Animace ani tak nezklamala, i když v plným formátu se zvýraznily nedostatky (dost násilná výtvarná stylizace "aby to nevypadalo jenom jako koláž", obličeje prakticky jen zepředu a z profilu, "exprese" výrazu taková, že člověk občas nevěděl kdo vlastně mluví atd.). Film je pouze a jenom o atmosféře (pěkně temná EU se nám tam ukazuje) protože námětově jde o zplácaninu z dlouhého seznamu dystopií počínaje výrazně filmovějším Metropolis Fritze Langa z roku 1927. Bod za postapokalyptickou úpravu komplexu Hauptbanhof v Berlině, kterej jsem nedávno viděl jestě v plný "kráse"... ()

jiricek86

sice trochu cejtit severská atmosféra/nádech, ale nápaditej snímek z budoucnosti, kde metro propojuje celou evropu. temná atmosféra denního života, jakoby bez slunce. hl.postava- obyčejnej chlápek najde záhadnou blondýnku, zjistí, že ho provází neznámý hlas, pak zjistí, komu hlas patří a tak dál.. ()

Chase

Příjemně depresivní. Celé vlastně o ničem, byť se tam toho stane dost. Ani závěr nepřinese žádnej velkej šok, protože člověk si nemůže být jistej kdo je kdo. A animace se mi líbila. Chvilku jsem si na ní zvykal, ale fungovala. !!!SPOILER!!! Ten závěr kde je happy end ve stylu "Celej svět je hnusná díra plná podrazů, ještě že se máme my dva navzájem" je sice fajn, když jste zadaný, ale pro nezadaný to moc nefunguje. "Svět je špinavá díra a ještě k tomu nikoho nemáte." to moc happy člověk není. ()

Paserak

Je mi líto tak nízkého hodnocení tohoto dílka. Přijde mi originální již samotnou použitou metodou animace. Neotřelé. Mám dojem, že ten nápad s animací se zrodil dřív než následovala snaha naroubovat alespoň "nějaký" příběh. 4 hvězdy si Metropie zaslouží. ()