Co kdyby se všechna metra světových metropolí propojila v jeden světový obří dopravní systém?
Příběh se odehrává v nedaleké budoucnosti, kdy se svět potýká s nedostatkem ropy a všechna městská metra v Evropě byla propojena v obří podzemní dopravní systém. Ve Stockholmu žijící Roger má však zvláštní starost. Kdykoli sestoupí pod zem, pohodlné cestování mu znepříjemňuje neznámý hlas v hlavě. Obrací se proto k tajemné Nině, aby mu pomohla utéci ze znepokojujícího prostředí spletitých tras metra. Čím se však dostávají dál, tím hlouběji je Roger zaplétán do neznámého spiknutí. (oficiální text distributora)

giovanni3

Složitý film na hodnocení.. Atmosféra a nový pohled na budoucnost jsou jednoznačně klady, ale třeba tato animace mne moc nechytla a scénář mne taky nějak moc neuchvátil.. Je to tak na další shlédnutí a hlubší analýzu.. Průměrné 3z5 ()

zsn

Nevím proč, ale okamžitě jsem si vybavila ponurou atmosférou i životem hlavního hrdiny Christiana Balea v Mechanikovi. Skarsgårdy jsem poznala po hlase okamžitě, tak jako lacinou Juliette Lewis, ponurost se mi pak z animovaných filmů ztotožňovala nejvíce asi se snímkem Mary a Max, ostatně tak jako nevhodné narážky v obsahu, které z obou filmů dělají tvorbu nevhodnou dětem, byť Mary a Max je o dost přijatelnější, veselejší. Poletující hlavy a veškerá žádná artikulace v Metropii mi zase připomněly South Park, celkově děj se mi ale líbil a nevadila by mi ani verze obyčejného života Rogera a jeho problematiky řídnutí vlasů a ztráty sexuální náruživosti. V tak nepřívětivé verzi bytí bych se coby pouhý divák opravdu vyžila. ()

Šakalík

Zajímavé, depresivní a velmi temné futuristické sci-fi, které svým obsahem spadá do kategorie „neradostná budoucnost“. Animace sice není bombastická, ale svou málobarevnou strohostí trefně dokresluje depresivní atmosféru, která je alfou a omegou tohoto severského dílka. Samotný námět není nikterak objevný, filmů o nadnárodních korporacích, které si vyhrazují právo kontrolovat životy a dokonce i myšlení lidí jsme již viděli několik. V tomto případě si ale dovoluji tvrdit, že samotný příběh není až tak podstatný. To zajímavé na filmu je forma. Po umělecké stránce je tenhle film hodnotný, i když to pravda mnoho diváku asi nedocení. Způsob vyprávění, který se mnohdy omezuje na zdlouhavé obrazy, poslouchání vlastních myšlenek a rozhovorů se sebou samým, není právě nejzáživnější. V jednom momentě jsem sebou přesto trhl – to když jsem poznal hlas, který V ORIGINÁLE (v dabingu to musí být přímo přeukrutná nuda) namluvil Stefana (operátora Trexxu, který má na starosti Rogera). On totiž Alexander Skarsgård je borec už jen po hlase. :-) ()

bruceman7

Bohužel mi to nic neřeklo, navíc mi to přišlo docela nudné. Ani ta animace mi nesedla (přestože má takovéto ztvárnění jistě svůj cíl). Čekal jsem něco víc. 4/10 ()

Ricky_CZ

Atmosférou vítězící kousek s originálním a koukatelným zpracováním, avšak slabým příběhem. Onen příběh jsem ale tentokrát hravě spolkl. Nebyl sice nejoriginálnější, zato neobsahoval žádné očividné chyby a stupidity (Od té doby, co jsem shlédnul nové Titány, dívám se na příběhové zpracování úplně jinak:)) 85% ()

Trash

Skvělé výtvarné zpracování, ale ohraný, a přesto jaksi naplno nerozehraný příběh. Tak trochu neobyčejný den v obyčejném životě jednoho obyčejného úředníka z budoucnosti. ()

Emo-haunter

Metropia nesmírně překvapila, a aktuální hodnocení za mě zcela neodpovídá skutečnosti, protože snímek je naprosto originálním počinem. Při absolutní tmě a pár pivek ve mně jsem se rozhodl, že si tento animovaný film pustím, a vůbec jsem nelitoval. Ta originální kontroverzní animace, ty nesmírně působivé naturalistické obrazy, skvělý anglický dabing, postapokalyptické vize, strach a temnota, černobílé pojetí existence, to vše jsou kladné faktory, díky kterým jsem se rozhodl udělit takové hodnocení. Typické existenciálně a naturalisticky laděné postavy působí dojmem, že o nich nevíte vůbec nic a přitom všechno. Genius loci má přitom hodně mysteriózní atmosféru, která v té tmě místy vyráží dech. Příběh a rozuzlení je sice děsně easy, ale čert to vem. To ostatní kolem je nesmírně funkční, pobuřující, alegorické, ale přitom reálné, drsné a pravdivé. Metropia byla tedy pro mě příjemným překvapením, nezklamala ani v nejmenším. Určitě uvažuji nad druhou projekcí časem, takovou atmošku nelze jen tak napodobit. Přesně takové bloudění nocí jsem si představoval v hlavě při čtení Procesu od Franze Kafky, kdy protagonista Josef K. má s Rogerem společného více než se může zdát. Takových filmů je třeba natočit více, a je škoda, že tento tak nějak zapadnul a není moc známý, protože jeho poselství je dodnes aktuální v mnoha sférách. 8/10. ()

PhillM.

V podstatě loutkový film, neboť herci se v něm žádní nevyskytují. Pro role/tváře tvůrci zvolili neherce ze svého okolí, takže to celé stojí na příběhu a atmosféře. Scénář je spíše průměrný, místy dělá svou doslovností z diváka blbce (Ivan Bahn, Hotel Amore), na (minimálně) jednom místě však příjemně překvapí. Na atmosféru dystopické Evropy jsem si brzo zvykl, podle mě je velmi povedená. S hodnocením váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Vzhledem k tomu, že to ubíhalo poměrně příjemně (samozřejmě i vzhledem k úsporné stopáži), budu štědřejší, než by si film možná zasloužil. --- Bylo by velmi zajímavé, kdyby někdo film natočil se skutečnými herci. ()

Hepy13

Mě se ta animace líbila. Týpci byli sice trochu pomalejší, ale to se není čemu divit, když museli spoustu času trávit v depresivním metru :D Konečně někoho napadlo udělat animovaný film bez mluvících zvířátek a pohádkových postaviček. Jen více takových. ()

Linki

Z obsahu som mala dojem, že to bude viac psychologické, ale okrem toho, to bol veľmi podarene spracovaný námet. K tomu prispieva najmä fakt, že sa nejednalo o hraný, ale animovaný film. Forma tu však nakoniec výraznejšie prevyšuje obsah, čo ma mrzí. Ale aj tak, odporúčam! ()

Saur.us

Zajímavý nápad zabalený v neméně zajímavém hávu. Bohužel trpí na nedostatek gradace, dynamičnosti. No prostě trpí na nudu. ()

Naushika.

Dost dobrá schíza s výborně zpracovanou atmosférou tak trochu postapokalyptického světa v němž žije - nikoli společnost - ale množina od sebe izolovaných individuí a ve kterém nikdo nemůže věřit nikomu. Výsledný dojem z příběhu, jímž minimálně u mě byla pořádná zmatenost z motivací, cílů a vztahů postav, není omylem a skvěle vyjadřuje myšlenku toho, že ani s odstupem není jasné, kdo byl vámi, kdo proti vám a kdo vás jen využíval a že jediný, jehož úmysly znáte a můžete mu věřit, jste vy sám, případně hrstka vašich nejbližších. ()

merigieren

šampón umožňuje ovládání lidí a v televizích sou kamery, to je jediná myšlenka celého filmu. Aby zaplácli 80 minut, tak nás povodí po temných prostorách (především metra). Od poloviny už sem to nemohl vydržet, ale síla vůle byla mocnější. Každopádně sem hodně přemýšlel nad rozdíly mezi 1* a 2*.. K tomu všemu se přidá nechutně obludný obraz, lidi mají jednoduše nepřirozeně velké hlavy, mě se to hodně hodně nelíbilo a určitě je to jeden z důvodů, proč nakonec tu 1* dám... ()

Wolvie

Velice,velice originální film,který je zhruba tak animákem,jako Allenova Annie Hall čistou komedií.Ano,ten film je naanimovaný,ale způsobem naprosto nevídaným,který se vzpírá škatulkování,ostatně jako celý příběh,který možná postrádá sofistikovaný scénář,který by si zasložil,ale i tak je narativně,technicky i strukturně strašně zajímavý.Po prvním zhlédnutí silnější čtyři a těším se na podrobnější zkoumání. ()

SuperFigo

Viděno na Anifestu v Teplicích, krásná atmosféra. Film je výborně animačně zpracovám. Temná atmosféra dýcha z každého kouta metra a zrada čeká na každém kroku. ()

rainman93

Strašně moc bojuji s hodnocením tohoto snímku. Vyčítat mu inspiraci 1984 je asi stejná blbost jako vyčítat Petřínské rozhledně inspiraci v Eiffelovce. Pokud zvolíte velmi kvalitní zdroj je to vždy pozitivum. Animace mi naopak také nevadila, není tak uhlazená jak jsme od hlavního proudu Hollywoodu zvyklý, ale tím líp. Její určitá primitivnost a infantilnost prvních českých PC her typu Polda mě nesmírně přitahovala. V čem tkví mé dilema? Ve scénáři. Chápu námět i hlavní myšlenku, unikají mi detaily a funkce určitých postav a situací. Byl to záměr? Nevím, jen vím, že jsem z toho na konci měl pocit, jako když vezmete starý stůl, dáte mu nový nátěr, ale už nespravíte jinak dlouhé nohy. Prostě to nějak nesedí. Škoda. ()