Rembrandtova Noční hlídka

• Polsko

Nocna straz

Rembrandtova Nočná hliadka

Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie / Polsko / Kanada / Nizozemsko, 2007, 134 min (SE: 141 min)

Dobře financovaný akademimus. PS: druhé shlédnutí po třech letech (přidávám *). Spousta lepších dojmů. Přepečlivý scénář - nepochytatelný... Greenaway stárnutím výrazově ztratil, ale aspoň nezůstal na místě. Hrozný naopak stále shledávám zvuk filmu - je to přiznaný digitál (neustálé nepříjemné delaye), vůbec se to k tomu nehodí.(28.1.2011)

• rawen

Člověk, který psal dialogy pro tento ZBYTEČNÝ paskvil by se měl léčit, chybí obsah, chybí smysl a 2 hodiny 20 minut vydrží možná jen ten největší artový abonent (upozorňuju, že záležitosti typu Stalker jsem si užíval do posledního ždibíčku, nerad bych byl později označen za akčního rádomila Willisovského typu). Ne. 2/10 PS: PSEUDOINTELEKTUÁLNÍ JE VHODNÉ SLOVO(25.12.2008)

Film, povětšinou s pomocí statické kamery a se záběry jako pohledy na jeviště, vypráví různé příběhy. Ten hlavní příběh mluví o zavraždění jednoho z mušketýrů, které Rembrandt van Rijn zakomponoval do obrazu. Téměř dvě a půl hodiny trvající podívaná je na postavy povětšinou v šerosvitu přecházející z jedné scény do druhé, z obrazu do dalšího obrazu, z dějství do dějství. Samotná Rembrandtova malba, Noční hlídka, je ve filmu označena jako divadlo. A ten divadelní způsob podání mě ubíjel.(27.1.2012)

peter greenaway je povestný svojím výtvarným stvárňovaním vo svojich filmoch - a tuto sa mohol riadne vybúriť: a veru sa aj! navyše ja milujem "historické mystifikácie", a začínam si čím ďalej, tým viac obľubovať aj martina freemana - ktorý sa na toho rembrandta (ako ho poznáme z jeho autoportrétov) vážne podobal! film naozaj pre náročnejšieho diváka, no ten bude odmenený poctivou a zaujímavou vecou;(26.1.2013)

V tomto filmu jsem se hodně ztrácela, zvlášť v postavách, které se týkaly slavného obrazu a okolnosti kolem vraždy mě bohužel spíš unikaly. Je to zas tak propletené a tentokrát i prokládané zvláštními divadelními scénami, které symbolizují Rembrandtův vnitřní neutěšený stav. Dramatické výjevy a otevřené sexuální scény dodávají celému snímku rustikální sílu a rozhodně působí na emoce. Pro mě ale bohužel film nefungoval jako celek.(9.12.2012)