František je děvkař

Komedie

Česko, 2008, 90 min

• genetique

Typ klasickej americkej teenagerskej komédie dostal serióznejší vzhľad, no stále je to obyčajný tuctový produkt, ktorý dnešná konzumná spoločnosť zhltne aj s navijakom. Príbeh je spočiatku zaujímavý a dokonca občas aj vtipný, tvorcovia ale urobili veľkú chybu, keď sa ho po polovici filmu rozhodli odkloniť do dramatickejšieho ladenia. Celý film sa krvopotne škrabal na kvalitu tretej hviezdičky, keď tu zrazu prišiel záver. Zbytočne sentimentálny a poučný. Keby si celý film udržal nezáväznú atmosféru, tak by to bol naozaj podarený priemer. 50%.(7.6.2009)

FRANTIŠEK JE DĚVKAŘ je další z řady misogynních českých filmů (viz BOBULE, v nichž ženy roztáhnou na požádání, či CHYŤTE DOKTORA, v němž je "schvalována" bigamie), ale řadí se svou kvalitu k tomu lepšímu. Nestojí na jednom nápadu, i když tak nemůže ohromit inscenačním talentem jako CHYŤTE DOKTORA, a Prušínovský má na rozdíl od Bařiny v BOBULÍCH schopnost vyprávět a pointovat, neiddealizovat a nespadnout do reklamního kýče. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že i přes obstojný scénář (na kterém je poznat, že jeho dramaturgem byl bohužel Jarchovský, a tak se zde střetávají reálné postavy s figurkami, v druhé polovině vyprávění posouvá až moc náhod a nechybí scénkovitost), herecké výkony (Poláškovi děvkaře nevěřím, ale je mi sympatické obsazení málo známých tváří a jejich utlumené výkony sloužící celku jsou kvalitní) a realizaci (špatně sestříhané jakékoliv "akčnější" pasáže - metro, bouračka, zato obstojná práce s hloubkou ostrosti) se jedná o televizní podívanou, která omylem zabloudila na plátna kin. Ale je mi sympatické, že postavy se - tak jak v životě - výrazně nevyvíjejí a film se nesnaží moralizovat. Závěrečné "zacyklení" je tak příznačné i pro soudobou českou kinematografii.(4.7.2008)

• KarKulA

No kdyby se to jmenovalo "Frantisek je retard", asi by to lépe vystihlo celou podstatu filmu, neboť hlavní postava, která má být údajně absolventem medicíny, působí jako žák pomocné základní školy, který není schopen dát dohromady za celých 90 minut jedinou souvislou větu rozvitou. Film staví na jednoduchých absurdních situacích a málo uvěřitelných postavách, které sice místy opravdu vykouzlý úsměv na rtu, ale jako celek vyznívá na prázdno.(12.2.2012)

• HappySmile

Úvodní scéna slibuje vtipnou podívanou, jak se ale dost rychle dozvíme, šlo jenom o "reklamní tahák" a zbytek filmu se táhne v úplně jiném duchu. František je děvkař je průměrnou, celkem nudnou podívanou. Otázkou taky zůstává, jak zrovna tenhle chlap může dostat každou, kterou si zamane... (Nic proti Jozefu Poláškovi, ale jako Don Juan zrovna nevypadá.)(24.12.2008)

Ten optimismus bych mirnil, ale nic to nemeni na faktu, ze Frantisek je docela prijemna komorina, ktera by nemusela nikoho moc urazit. Jen dej to ma drobet zmatenej, respektive mirne neuzavrenej, neohranicenej a zbytecneš dojmovej.. Ale docela me potesil ten Polasek. Ne teda ze by tu hral kdovijakej partes, proste je tu za truhlika, kterej si nemuze pomoct, ale neni spatnej. A Leos Noha vladne, nejlepsi syn naseho naroda :o)))))(15.5.2008)

• - Ve scéně, kdy právník předčítá rodná čísla Františka (Josef Polásek) a jeho ženy, jsou obě rodná čísla mužská, protože ani jedno nemá v druhém dvojčíslí číslo vyšší než 50, jak je to pravidlem u ženských čísel. (Pyron)

• - Film byl, mimo jiné lokace, natáčen i na střeše a uvnitř obchodního centra "Šestka", v pražské Ruzyni. (EKLEKTIK)

• - Debutující scenárista a režisér Jan Prušinovský předtím natočil s Poláškem úspěšný krátký studentský film Nejlepší je pěnivá (2005), také o poněkud dětinském muži, žijícím s matkou. (Cheeker)