František je děvkař

Komedie

Česko, 2008, 90 min

Film o tu více, tu méně pochopitelných vztazích tu více, tu méně uvěřitelných lidí. Josef Polášek vsadil na totálně civilní projev hraničící s bezvýrazností, a "díky" přispění tichého příběhu zajímavého snad jen těmi (pro mě) nepochopitelnostmi spíše uvěříte tomu, že se zmíněné pojetí role erotomana Františka nevyvedlo a sledujete rezignovaného sukničkáře z povolání, jímž smýkají jak lidé v jeho bezprostředním okolí, tak i sám život, a ne s během věcí ne zcela smířeného a chování ostatních chápajícího muže (navíc v oboru chápání pohnutek vzdělaného!) toužícího po lásce a potřebujícího sex. František Je Děvkař je velice rozporuplný film, k němuž bych cítil jako tak nějak nefér gesto ukázat na něj jako na špatný. Nesporné je tady bohužel snad jenom to, že NEJDE O KOMEDII. Daleko přiléhavější by bylo označení vztahové drama s občasným výskytem komediálních prvků. 50%(12.7.2010)

Na současnou českou kinematografii, která se utápí někde na dně mého záchodu, docela slušnej zářez do pažby. Postupem filmu jsem si říkal, že se nám v herci Poláškovi objevil takový nový, značně inteligentnější Luděk Sobota - trošku idiot, ale myslí mu to. Série výmluv na začátku mě fakt bavila. Stejně tak mě dostalo, když jsem zjistil, že ten herec na kterýho koukám je fakt Čtvrtníček... Takovej trochu Bestiář po chlapsku, ale mnohem lepší (kdyby ten Bestiář dopadl alespoň z poloviny takhle....).(18.12.2008)

FRANTIŠEK JE DĚVKAŘ je další z řady misogynních českých filmů (viz BOBULE, v nichž ženy roztáhnou na požádání, či CHYŤTE DOKTORA, v němž je "schvalována" bigamie), ale řadí se svou kvalitu k tomu lepšímu. Nestojí na jednom nápadu, i když tak nemůže ohromit inscenačním talentem jako CHYŤTE DOKTORA, a Prušínovský má na rozdíl od Bařiny v BOBULÍCH schopnost vyprávět a pointovat, neiddealizovat a nespadnout do reklamního kýče. Přesto se nemůžu zbavit pocitu, že i přes obstojný scénář (na kterém je poznat, že jeho dramaturgem byl bohužel Jarchovský, a tak se zde střetávají reálné postavy s figurkami, v druhé polovině vyprávění posouvá až moc náhod a nechybí scénkovitost), herecké výkony (Poláškovi děvkaře nevěřím, ale je mi sympatické obsazení málo známých tváří a jejich utlumené výkony sloužící celku jsou kvalitní) a realizaci (špatně sestříhané jakékoliv "akčnější" pasáže - metro, bouračka, zato obstojná práce s hloubkou ostrosti) se jedná o televizní podívanou, která omylem zabloudila na plátna kin. Ale je mi sympatické, že postavy se - tak jak v životě - výrazně nevyvíjejí a film se nesnaží moralizovat. Závěrečné "zacyklení" je tak příznačné i pro soudobou českou kinematografii.(4.7.2008)

• blackrain

Film mi přišel chvílemi o ničem a tak nějak prázdný. Na české poměry velmi slabý. Zřejmě jsem hledala nějakou větší hloubku a té se mi u Františka prostě nedostalo. Z filmu jsem si bohužel neodnesla vůbec nic a za pár dní si na něho asi ani nevzpomenu. Na debutanta Prušinovského se příště více zaměřím. Nová krev by mohla český film oživit, protože to potřebuje jako sůl. Josef Polášek je dobrý herec. Dokáže zahrát blba i zabrnkat na vážnější strunu.(21.3.2009)

Tahle komedie naštěstí není tak prvoplánová jako její název. Výchozí situace i postavy jsou sice zajímavé, ale bohužel příběh směřuje jen k moralitě a jeho hrdinové jím projdou bez viditelné změny. Obsazení s Josefem Poláškem a Zdenou Hadrbolcovou v čele vyšlo velmi dobře, režisér také věděl co dělá a zvláštní poznámku si zaslouží vtipné využití starých písní Hany Hegerové. Mezi současnými českými komediemi jedna z těch lepších.(26.6.2008)

• - Ve scéně, kdy právník předčítá rodná čísla Františka (Josef Polásek) a jeho ženy, jsou obě rodná čísla mužská, protože ani jedno nemá v druhém dvojčíslí číslo vyšší než 50, jak je to pravidlem u ženských čísel. (Pyron)

• - Film byl, mimo jiné lokace, natáčen i na střeše a uvnitř obchodního centra "Šestka", v pražské Ruzyni. (EKLEKTIK)

• - Debutující scenárista a režisér Jan Prušinovský předtím natočil s Poláškem úspěšný krátký studentský film Nejlepší je pěnivá (2005), také o poněkud dětinském muži, žijícím s matkou. (Cheeker)