František je děvkař

Komedie

Česko, 2008, 90 min

Tahle komedie naštěstí není tak prvoplánová jako její název. Výchozí situace i postavy jsou sice zajímavé, ale bohužel příběh směřuje jen k moralitě a jeho hrdinové jím projdou bez viditelné změny. Obsazení s Josefem Poláškem a Zdenou Hadrbolcovou v čele vyšlo velmi dobře, režisér také věděl co dělá a zvláštní poznámku si zaslouží vtipné využití starých písní Hany Hegerové. Mezi současnými českými komediemi jedna z těch lepších.(26.6.2008)

• Djkoma

Neříkám, že Franta nebyl vtipný. Měl své pěkné momenty, kdy jeho pohled "spícího inženýra" dokázal rozesmát stejně jako hlášky s nulovou intonací bez ohledu na téma. Ovšem samotná myšlenka, že nějaký muž podobného vzhledu (se vší úctou k Joseovi!) bude takový stroj na klácení dámských těl se mi sama o sobě vzpouzí jako naprosto absurdní (a to nepíšu o stylu, jakým "svádí"...to je pro mě na úrovni psích očí Glenna Hansarda ve Once prosícího o sex). Kontrast jeho "mužství" a boje o manželku s nudným právníkem je asi nejpříjemnější částí jinak slabší komedie o tématu, v kterém se zjednodušují lidská povahy (muž buď děvkař nebo idiot, s kterým žena vytírá podlahu, proti tomu žena, která je buď lehká dámička nebo zamilovaná manželka, co neví, co opravdu chce). Komedie o sexu, v které je sex to jednoznačně nejnudnější. PS: ten vtip s otcem je ovšem tutovka:)))))(2.5.2010)

• gudaulin

František má jednu výhodu - není zdaleka tak špatný jako některé neumětelské výtvory posledních dvou let, neprovokuje svou zjevnou tupostí a je na něm dokonce vidět snaha o jakés takés sdělení. Převažujícím pocitem je ale rozpačitost a nedotaženost toho, o čem se snaží vyprávět. Je to stejně rozpačité jako hlavní hrdina filmu. Ve svém výsledku je to spíš snímek, u kterého si člověk uvědomí, jak jiným kouskům křivdí. Takovému O rodičích a dětech od Michálka jsem původně dal tři hvězdičky a u Františka jsem si uvědomil, jak dobrý v porovnání s naším průměrem ten film vlastně je. Takže sledovat tuhle rádoby komedii taky nebyla ztráta času, aspoň jsem vylepšil hodnocení jiným filmům. Celkový dojem: 35 %(28.3.2009)

• Gereth

Zbytečný film s více či méně chatrnými hereckými výkony. Komedie bez jediného lepšího vtipu. Výsek z existence patetického chudáka, který neví co ze životem. Nenapadá mě postava, scéna či myšlenka, kvůli které by stálo za to tento snímek vidět a už vůbec nemám páru, co někoho vedlo k tomu, něco takového natočit. // 10%(30.5.2010)

• Kryton

Tak já nevím. Dle mého se spíše jedná o TV film s výborným Poláškem. Ono totiž těch lokací zde je pomálu. 2 byty,1 dům,1 autoškola a pak nemocnice. A mezi těmato lokacema se to vždy odehrává. Ten film je vyloženě na Poláškovi a to je bohužel to co ten film spíše dělá televizním. Herci okolo jsou spíše do počtu (většina nevýrazná viz. bratr nebo sok v lásce) a čtvrtníčka bych ani moc nepoznal. Jeho automechanik není ani vůbec vtipný. Celkově film postrádá prvky komedie. Pár forků vyraší usměv , ale todle je KOMEDIE? Spíše takové drama o chlapíkovi co každou přehne až ho nakonec vyrazí manželka a on neví čí je , kam jde a co dál. Polášek svého prostáčka hraje obstojně , akorát jen mi tu chybí někdo další vyrazný. Jako TV film na 60 minut by to ušlo , ale jako filmová "komedie" má až moc hluchých míst a i člověk se pořád nesměje. Dle názvu jsem čekal aspon i nějaké to lechtivé téma. Také nic! Ach jo té televiznosti se prostě neubraníme?! Pomalu mi připadá tento film jako jeden díl ze Soukromých pastí. Očekávání bylo veliké (hlavně díky názvu a Poláškovi) a roztrpčení na konci je bohužel také veliké (slabý scénář,až na Poláška nevýrazný herci,nekomedialní celek). Kdyby aspon čvtrtníček hazel nějaké hlášky.V hodnocení jsem i přidal, protože jsem patriot!(1.11.2008)

• - Ve scéně, kdy právník předčítá rodná čísla Františka (Josef Polásek) a jeho ženy, jsou obě rodná čísla mužská, protože ani jedno nemá v druhém dvojčíslí číslo vyšší než 50, jak je to pravidlem u ženských čísel. (Pyron)

• - Debutující scenárista a režisér Jan Prušinovský předtím natočil s Poláškem úspěšný krátký studentský film Nejlepší je pěnivá (2005), také o poněkud dětinském muži, žijícím s matkou. (Cheeker)

• - Film byl, mimo jiné lokace, natáčen i na střeše a uvnitř obchodního centra "Šestka", v pražské Ruzyni. (EKLEKTIK)