František je děvkař

Komedie

Česko, 2008, 90 min

Josef Polášek táhne film silou medvědí, ale jestli ho utáhne i pro náročného diváka, který čeká majstrštyk od každého českého filmu, těžko říct. Oceňuju odvahu, obsadit filmově neznáme tváře a risknout film, který staví na jedné zajímavé postavě stvárňující ještě ne zcela kladného hrdinu. Komu fandit? Jenoznačně režisérovi, aby vše ukočíroval, aby vše vypadalo neamatérsky a aby jeho vtipy neuvízly kdesi mezi papírem a filmovým plátnem. Debut je hold svině, zvláště u nás, kde po jednom výtvoru vyřknem jednoznačnou budoucí prognózu. Nechávám vrátka otevřená a budu se těšit na váš další film pane Prušinovský. Jednou větou: Kdo chce děvkařem býti, při tom ženu míti, počítat bude muset s tím, že jednou se vše provalí a on povalí tam, odkud byl vyslán na tento svět...ke své MAMINCE:)(16.9.2008)

Česká filmová tvorba je v globálním měřítku přinejlepším průměrná, to víme všichni. Otázkou tedy zůstává, proč se znovu a znovu tvoří průměrné věci? Přeci každý ví, že průměr bude zapomenut. To už je lepší být totální looser. A přitom je všude kolem tolik příkladů, ze kterých by naši režiséři a scénáristi mohli čerpat. Stačilo by jen na chvíli upustit od bláhového přesvědčení, že nastolená cesta je správná a jediná možná. Pokud ano, nevede nikam jinam, než do průměrné šedi.(15.2.2009)

• mae-geri

Tento film me moc nenadchnul. Sice jsem k nemu pristupoval jako k odpocinkove zalezitosti, u ktere se nemusi moc premyslet, ale i tak dokazal zklamat. Dej je jednoduchy, nicim neprekvapi a dost se vlece. Ani herecke vykony na hodnoceni moc nepridaji. Nikomu jsem nefandil, byli mi docela ukradeni. A i kdyz je tu par vtipnych momentu, radsi se mrknete na neco jineho.(12.3.2009)

• Master19

František děvkař není... Nic proti komediím, ve kterých nejsou agresivní gagy a smršť vtipů, ale jen inteligentní humor. Bohužel tady nebylo ani jedno z toho. Příběh je bezradný jako František sám a identifikovat se s někým, kdo se rozvádí je příjemné jak fandit záchodové míse. Jedinou kladnou stránkou je hudba. Nechápu sice přesně pohnutky k jejímu výběru, ale Suchý/Šlitr, nebo Hana Hegerová se poslouchají vždy dobře.(2.11.2008)

• slunicko2

Nenápadný film na jedno použití aneb Jak zahodit téma. 1) Film charakterují nenápadné herecké výkony, nenápadný humor, i poselství, je-li jaké, je rovněž tak nenápadné, že si ho snad ani nevšimnete. 2) Je-li nenápadnost autorským záměrem, pak Josef Polášek je muž na správném místě. Ani hezký, ani ošklivý, ani s charismatem, ani tuctový. Zajímavý herecky přesný výkon. 3) Ale přesto mi to všechno přijde jako ztracená příležitost, nevyužité téma a potence, která tu nesporně je, jak u režiséra - scénáristy, tak u herců. 29ti letý režisér má svůj tvůrčí život před sebou a doufejme, že další filmy budou lepší.(1.5.2010)

• - Debutující scenárista a režisér Jan Prušinovský předtím natočil s Poláškem úspěšný krátký studentský film Nejlepší je pěnivá (2005), také o poněkud dětinském muži, žijícím s matkou. (Cheeker)

• - Ve scéně, kdy právník předčítá rodná čísla Františka (Josef Polásek) a jeho ženy, jsou obě rodná čísla mužská, protože ani jedno nemá v druhém dvojčíslí číslo vyšší než 50, jak je to pravidlem u ženských čísel. (Pyron)

• - Film byl, mimo jiné lokace, natáčen i na střeše a uvnitř obchodního centra "Šestka", v pražské Ruzyni. (EKLEKTIK)