Poslední cesta (TV film)

Taking Chance

Válečný / Drama

USA, 2009, 75 min

When one falls, another brings him home. Většinou je mi z Američanů, konkrétně z jejich někdy velmi nevkusnému patriotismu na zvracení. Tady jsem celkem věděl, do čeho jdu a předem jsem se připravil. Bohudík jsem ani nemusel. Některé projekty HBO jsou výborné a tohle je jeden z nic. Umírněná režie, umírněná hudba a umírněný Bacon způsobují, že některé momenty, u kterých bych jiný film vypl, působí naprosto přirozeně a uvěřitelně. Rozhodně si nehodlám myslet, že všech 300 miliónů Američanů zamáčkne slzu, když se s něčím podobným setkají ale minimálně respekt, s jakým se USA ke svým vojákům chová, je pozoruhodný a pokud Chance opravdu "prožil" takovou cestu domů v doprovodu plukovníka Strobla, tak si plný počet zaslouží. "He died like a hero, but more important is, he lived like a hero."(24.5.2009)

Film který perfektním způsobem brnká na city diváka ... Krásně zahráno...Kavin Bacon vyzařoval auru důstojnosti a moudrosti. Možná až moc perfektní, ale přece se říká, že všude je něco dobře a něco špatně. Takže budu věřit, že i v Americké armádě se najdou lidé se srdci na pravém místě. Alespoň pro dnešek, alespoň pro tento film.(24.5.2010)

• Olík

Sedmdesát minut o cestě pozůstatků padlého vojáka z bodu A do bodu B bez jakéhokoliv děje, zvratu, nebo příběhu. Z každé minuty filmu je spíš než úcta padlému, cítit americký patriotismus a místo vzdaní holdu promarněnému životu, film vzdává hold americké armádě. Celé to drží pohromadě pouze díky hereckému výkonu Kevina Bacona.(11.5.2010)

Vždy som neveriacky krútil hlavou nad tým, ako je v amerických filmoch cítiť ten tupý odkaz na všadeprítomný patriotický amerikanizmus, v tomto ohľade nad ním len snímam klobúk a klaniam sa. A zároveň sa cítim zahanbený. Úcta, dôstojnosť a pokora s akou pristupujú občania k neznámemu mŕtvemu vojakovi sa s tou našou mnohokrát nepribližuje ani v porovnaní s úmrtím v najbližšej rodine. Príbeh je možno jednotvárny, ale odkaz ktorý nesie má zmysel. Kevin Bacon predvádza zdržanlivý, umiernený a pôsobivý výkon, rozhodne v neľahkej charakterovej roli. HBO svojou minimalistickou filmovou produkciou stvorilo ďalší znamenitý filmový zážitok, ktorý okrem príbehovej stránky poslúžil aj vysoko informatívne. Veď kto z nás mal do jeho zhliadnutia poňatie o tom, ako prebieha celý proces eskortovania pozostalých a padlých v boji. Hudba je krásna, film je krátky, ale stihne si vás podmaniť, rozkúskovať a určite vo vás bude ešte hodnú chvíľu žiť. 90%.(29.4.2009)

Pokora,úcta a vlastenectví - to je to, co vás napadne po shlédnutí toho filmu. Můžeme Ameriku milovat, můžeme Ameriku nenávidět, ale jedno upřít nelze: v žádné jiné zemi nejsou občané hrdí na svou vlajku a své válečné hrdiny jako právě tam. A právě ta hrdost a zároveň i úcta na nás dýchá z každé sekundy tohoto filmu. Najednou nevnímáme, že je to film, máme pocit, že jsme uvnitř děje a máme chuť taky vznést holt mladému muži na jeho poslední cestě zpátky domů. Bravo HBO, bravo Kevin Bacon...mé oko nezůstalo suché..(18.10.2009)