Americký dramatický snímek natočený podle skutečné události, vypráví o smutné cestě podplukovníka Strobla (Kevin Bacon), který jako dobrovolník doprovází eskortu mrtvého devatenáctiletého vojína, jenž zahynul při výkonu služby v Bagdádu, na cestě domů.  Dramatický snímek amerického režiséra Rosse Katze byl natočen podle skutečné události, která se stala v roce 2004 v Bagdádu. Vypráví o smutné pouti podplukovníka Michaela Strobla (Kevin Bacon), který se dobrovolně přihlásil k eskortě mrtvého devatenáctiletého vojáka Chance Phelpse, jenž zahynul při výkonu služby v Bagdádu. Cesta vede z Iráku až do města ve Wyomingu, kde se zesnulý voják narodil. Podplukovník Strobl přebírá rakev na letišti Dover v Delaware a s vojenskými poctami ji doprovází domů do Dubois k Chanceho rodině. (oficiální text distributora)

Fr

Drahá paní a pane Phelpsovi, nemohu najít slov, abych Vám řekl, jak je mi líto Vaší ztráty. Po celou cestu bylo s Chancem jednáno důstojně, s úctou a ctí….. Když se řekne ,,Operace Irácká svoboda“, většinou jde o filmy o umírání. Tento je o mrtvém a jeho poslední cestě. K.Bacon se snaží přesvědčit, že armáda USA není masokombinát a že za vojákem je třeba vidět hlavně člověka. A za mrtvím vojákem HRDINU, který dokud se ,,pohybuje“ je nějakým způsobem na živu. Ti ostatní zase o tom, že Amerika je na své hrdiny hrdá! Přiznávám, že důvodem ke shlédnutí nebyl svobodník ani plukovník. Šlo čistě o sobecký pohled za ,,oponu“ nedílné součásti válku. Nevěřil bych, jaká pravidla existují, co vše se musí dodržovat. A to, co ve mně probudilo city bylo nějak navíc. Možná to bylo kýčovité, ale působivé rozhodně ano! PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

genetique

Vždy som neveriacky krútil hlavou nad tým, ako je v amerických filmoch cítiť ten tupý odkaz na všadeprítomný patriotický amerikanizmus, v tomto ohľade nad ním len snímam klobúk a klaniam sa. A zároveň sa cítim zahanbený. Úcta, dôstojnosť a pokora s akou pristupujú občania k neznámemu mŕtvemu vojakovi sa s tou našou mnohokrát nepribližuje ani v porovnaní s úmrtím v najbližšej rodine. Príbeh je možno jednotvárny, ale odkaz ktorý nesie má zmysel. Kevin Bacon predvádza zdržanlivý, umiernený a pôsobivý výkon, rozhodne v neľahkej charakterovej roli. HBO svojou minimalistickou filmovou produkciou stvorilo ďalší znamenitý filmový zážitok, ktorý okrem príbehovej stránky poslúžil aj vysoko informatívne. Veď kto z nás mal do jeho zhliadnutia poňatie o tom, ako prebieha celý proces eskortovania pozostalých a padlých v boji. Hudba je krásna, film je krátky, ale stihne si vás podmaniť, rozkúskovať a určite vo vás bude ešte hodnú chvíľu žiť. 90%. ()

Davies182

Asi jediné, co mi vadilo, byla nesmyslná, podle mého názoru nereálná a svým vyzněním až trapná scénka s kolonou automobilů. Že by náhodní řidiči takovýmto divným způsobem uctívali smrt vojáka, mi přišlo hluboce nepravděpodobné a vzhledem k jinak působivému dramatu nepatřičně úsměvné. Naproti tomu se nicméně jedná o velmi osobitý - jak je u produkce HBO ostatně zvykem - snímek o cestě skvěle hrajícího Kevina Bacona, který jede napříč několika US státy důstojně pohřbít padlého hrdinu. Dále je to asi jediný film, ve kterém i když je amerických vlajek více než ve všech Spider-manech dohromady, nebije z něj patriotismus do očí a je spíše takový nenucený... Je to pochopitelné, protože při představě, že se takto opravdu chová tamní vláda k padlým vojákům, je pocit zadostiučinění na místě a pro patos naštěstí nezbývá místo. Jistě, že film si mnohé přikrášlil, ale když je to zručně odvyprávěné, tak proč ne. Mimo jiné jsem se s mírně šokujícím pocitem dozvěděl, jaký postup je při přepravě nebožtíků z Afghánistánu vlastně dodržován... ()

freddy

Film o národní hrdosti, která je však místy opravdu přehnaná. Jedná se o film natočený na základě skutečných událostí, kdy už jednoho důstojníka, podplukovníka Strobla, nebaví jen pořád pracovat na velitelství v kanceláři a přihlásí se tak dobrovolně jako čestný doprovod k převozu ostatků devatenáctiletého desátníka, který padl v Iráku. Nic víc, nic míň. Na začátku sledujeme očišťování těla padlého vojáka a poté už jen rakev kterak je přepravována do rodného města onoho udatného Američana. Ale proč si potom tento film vysloužil takovou pozornost, proč je přijímán a hodnocen s nadšením, proč si Kevin Bacon vysloužil za svou roli v tomto filmu Zlatý glóbus? Existuje na to zřejmě několik odpovědí. Tou první je, že se tohoto námětu ujala televize HBO, která prostě minimalistické televizní filmy umí točit s noblesou a která má všechny filmy ze své produkce velmi kvalitní. Druhým důvodem patrně bude to, že se můžeme dozvědět něco více o nakládání s ostatky padlých hrdinů, o tom, jak to celé probíhá, a to je to, co mnohé diváky může k tomuto filmu přilákat. Zatřetí je tenhle film o americké národní hrdosti, o uctění mnoha padlých vojáků a jakési poctě těmto lidem, kteří padli za vlast, a jako takový bezpochyby funguje. A konečně je tu úžasný herecký výkon Kevina Bacona, který celou dobu vypadal, jako by to skutečně velmi emočně prožíval a jako by to celé pro něj bylo doopravdy. Jistě, po nějaké době už mě štvalo to nekonečné salutování směrem k rakvi a vůbec mi přišel ten patriotismus mnohokrát velmi přehnaný (scéna s auty na silnici). Ale důležité je, že film funguje, že je velice vydařený, a že se díky němu dozvídáme zase něco nového a nahlížíme pod pokličku někam, kam bychom jinak nahlédnout nemohli. Proto, ale samozřejmě i z důvodu, že se mi film velmi líbil, jsem se rozhodl udělit nadprůměrné čtyři hvězdičky. ()

Dever

Soundtrack Marcelo Zarvos: 1. Prologue [1:24] ,2. Main Titles [1:28] ,3. Ramstein [2:51] ,4. Entering Dover [1:45] ,5. Kids Salute [0:56] ,6. I Want You to Have This [1:07] ,7. One Step Closer [1:49] ,8. Convoy [2:40] ,9. Taking Chance [3:28] ,10. Strobl Departs [1:44] ,11. Arrival in Montana [1:41] ,12. Some Gave All [5:59] ,13. Uniform Check [3:45] ,14. Kids at the Airport [0:47] ,15. The Whole Town Came Out [2:28] ,16. Unloading the Transport [1:43] ,17. The Family [2:11] ,18. He's My Brother [1:17] ,19. Travel Montage [2:14] ,20. His Witness [1:41] ,21. I Want You to Have This [1:10] ,22. Comes And Goes (In Waves) - Greg Laswell [4:11], ()