Poslední cesta (TV film)

Taking Chance

Válečný / Drama

USA, 2009, 75 min

Pokora,úcta a vlastenectví - to je to, co vás napadne po shlédnutí toho filmu. Můžeme Ameriku milovat, můžeme Ameriku nenávidět, ale jedno upřít nelze: v žádné jiné zemi nejsou občané hrdí na svou vlajku a své válečné hrdiny jako právě tam. A právě ta hrdost a zároveň i úcta na nás dýchá z každé sekundy tohoto filmu. Najednou nevnímáme, že je to film, máme pocit, že jsme uvnitř děje a máme chuť taky vznést holt mladému muži na jeho poslední cestě zpátky domů. Bravo HBO, bravo Kevin Bacon...mé oko nezůstalo suché..(18.10.2009)

Spíš než film v pravém slova smyslu je tohle zdokumentování poslední cesty padlého vojáka domů. Bacon v roli vojenského doprovodu je jako vždy vynikající a do své role je opravdu ponořený. Krátká stopáž filmu naprosto vyhovuje a během ní neřekne o nic víc ani míň, než je potřeba. Celý děj se vyznačuje citlovou, až poklidnou atmosférou, ale v mnohých scénách se až příliš pohybuje na hranicích patosu. Jenže vzhledem k tomu, že se jedná o autobiografický snímek, tak jim to nelze zas tak vyčítat.(9.5.2009)

Dokonalost....Filmů jako je Taking Chance je po čertech málo...Každá scéna, dokonce každý záběr na vás dýchá pravdivostí a skrytou pokorou...A v čem že je Taking Chance tak vyjímečný?Protože to, co jsem viděl na na obrazovce těch 80 minut, byla čistá úcta a čirá pocta nad každou složenou amerikou vlajkou....Vlhké oči plné dojetí jsem měl pokaždé, když doprovod vzdával poctu člověku, kterého ani neznal..,,The following is based on actual events,,- vyplnilo se do poslední kapky.....Třešničkou je Kevin Bacon, který nehraje, měl jsem pocit že on tu roli opravdu žil......V neposlední řadě chci vyzvihnout hudbu, která dodává filmu šmrnc..Taking Chance by si v mých očích nezasložil ,,pouchých,, 79%, jako je tomu teď, kdy píšu tento komentář, zasložil by si hodnocení 90% a výš, už jen díky originalitě a skvostnému odkazu, který se snažil zanechat....(18.4.2009)

Velmi příjemný snímek, který je možná víc dokumentem než vojenským dramatem. Jde především o poctu americkému vojákovi, a přestože i mně se leckdy zdálo přehnané vlastenectví a režisérovo citové vydírání trochu příliš, vlastně mi to ve výsledku ani tak nevadilo. Vůbec jsem totiž nepředpokládal, že by šlo natočit o cestě ostatků jednoho vojáka napříč Amerikou tak citlivý film, jenž mě upoutá bez dutání na hodinu a půl k televizi. Musím se přiznat, že na mě Taking Chance zapůsobil. "Na motivy skutečné události" dávám stranou, jako u pacifisty by to stejně příliš nevyznělo. Nicméně nejde o první film, kde bych si všímal, jak jsou Američané hrdí na svoji vlajku, na svůj národ a na lidi, kteří jim slouží. Z tohodle pohledu jsem až trochu záviděl a došlo mi, že ne jen tak pro nic za nic mají nejlepší armádu na světě a vůbec se za považují za řekněme světovou elitu. Třeba to není nejlepší pohled na sebe samého, ale ono to někdy stačí a já díky za další nahlédnutí do americké psychiky. (70 %)(18.8.2012)

Film o národní hrdosti, která je však místy opravdu přehnaná. Jedná se o film natočený na základě skutečných událostí, kdy už jednoho důstojníka, podplukovníka Strobla, nebaví jen pořád pracovat na velitelství v kanceláři a přihlásí se tak dobrovolně jako čestný doprovod k převozu ostatků devatenáctiletého desátníka, který padl v Iráku. Nic víc, nic míň. Na začátku sledujeme očišťování těla padlého vojáka a poté už jen rakev kterak je přepravována do rodného města onoho udatného Američana. Ale proč si potom tento film vysloužil takovou pozornost, proč je přijímán a hodnocen s nadšením, proč si Kevin Bacon vysloužil za svou roli v tomto filmu Zlatý glóbus? Existuje na to zřejmě několik odpovědí. Tou první je, že se tohoto námětu ujala televize HBO, která prostě minimalistické televizní filmy umí točit s noblesou a která má všechny filmy ze své produkce velmi kvalitní. Druhým důvodem patrně bude to, že se můžeme dozvědět něco více o nakládání s ostatky padlých hrdinů, o tom, jak to celé probíhá, a to je to, co mnohé diváky může k tomuto filmu přilákat. Zatřetí je tenhle film o americké národní hrdosti, o uctění mnoha padlých vojáků a jakési poctě těmto lidem, kteří padli za vlast, a jako takový bezpochyby funguje. A konečně je tu úžasný herecký výkon Kevina Bacona, který celou dobu vypadal, jako by to skutečně velmi emočně prožíval a jako by to celé pro něj bylo doopravdy. Jistě, po nějaké době už mě štvalo to nekonečné salutování směrem k rakvi a vůbec mi přišel ten patriotismus mnohokrát velmi přehnaný (scéna s auty na silnici). Ale důležité je, že film funguje, že je velice vydařený, a že se díky němu dozvídáme zase něco nového a nahlížíme pod pokličku někam, kam bychom jinak nahlédnout nemohli. Proto, ale samozřejmě i z důvodu, že se mi film velmi líbil, jsem se rozhodl udělit nadprůměrné čtyři hvězdičky.(31.1.2010)