Poslední cesta (TV film)

Taking Chance

Válečný / Drama

USA, 2009, 75 min

Vždy som neveriacky krútil hlavou nad tým, ako je v amerických filmoch cítiť ten tupý odkaz na všadeprítomný patriotický amerikanizmus, v tomto ohľade nad ním len snímam klobúk a klaniam sa. A zároveň sa cítim zahanbený. Úcta, dôstojnosť a pokora s akou pristupujú občania k neznámemu mŕtvemu vojakovi sa s tou našou mnohokrát nepribližuje ani v porovnaní s úmrtím v najbližšej rodine. Príbeh je možno jednotvárny, ale odkaz ktorý nesie má zmysel. Kevin Bacon predvádza zdržanlivý, umiernený a pôsobivý výkon, rozhodne v neľahkej charakterovej roli. HBO svojou minimalistickou filmovou produkciou stvorilo ďalší znamenitý filmový zážitok, ktorý okrem príbehovej stránky poslúžil aj vysoko informatívne. Veď kto z nás mal do jeho zhliadnutia poňatie o tom, ako prebieha celý proces eskortovania pozostalých a padlých v boji. Hudba je krásna, film je krátky, ale stihne si vás podmaniť, rozkúskovať a určite vo vás bude ešte hodnú chvíľu žiť. 90%.(29.4.2009)

Film který perfektním způsobem brnká na city diváka ... Krásně zahráno...Kavin Bacon vyzařoval auru důstojnosti a moudrosti. Možná až moc perfektní, ale přece se říká, že všude je něco dobře a něco špatně. Takže budu věřit, že i v Americké armádě se najdou lidé se srdci na pravém místě. Alespoň pro dnešek, alespoň pro tento film.(24.5.2010)

Pokora,úcta a vlastenectví - to je to, co vás napadne po shlédnutí toho filmu. Můžeme Ameriku milovat, můžeme Ameriku nenávidět, ale jedno upřít nelze: v žádné jiné zemi nejsou občané hrdí na svou vlajku a své válečné hrdiny jako právě tam. A právě ta hrdost a zároveň i úcta na nás dýchá z každé sekundy tohoto filmu. Najednou nevnímáme, že je to film, máme pocit, že jsme uvnitř děje a máme chuť taky vznést holt mladému muži na jeho poslední cestě zpátky domů. Bravo HBO, bravo Kevin Bacon...mé oko nezůstalo suché..(18.10.2009)

• Olík

Sedmdesát minut o cestě pozůstatků padlého vojáka z bodu A do bodu B bez jakéhokoliv děje, zvratu, nebo příběhu. Z každé minuty filmu je spíš než úcta padlému, cítit americký patriotismus a místo vzdaní holdu promarněnému životu, film vzdává hold americké armádě. Celé to drží pohromadě pouze díky hereckému výkonu Kevina Bacona.(11.5.2010)

Taktiež sa radím do skupiny ľudí, ktorým je ten prehnaný americký patriotizmus poriadne proti srsti a ani tento film ma o opaku nepresvedčil. Aj preto bude môj názor znieť trošku protichodne. Totiž tento príbeh ma hlboko chytil za srdce, to s akou úctou sa americký ľud správa k osobám, ktoré v mene národa (je jedno je je z Minessoty, Montany, Colorada či Wyomingu, všetci sú Američania) položili svoje životy, je skutočne obdivuhodné. Scéna, kde si postupne autá na znak úcty rozvecujú svetlá, mi vyrazila dych. O tom, že Kevin Bacon je PÁN HEREC, som sa presvedčil už veľmi dávno, preto ma potešila táto snímka, kde sa tomuto umelcovi dostáva naozaj veľký priestor.(26.5.2009)