Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě. Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy… (oficiální text distributora)

Tomrou

Nevím, jak přesně tento film popsat, protože to vypadá chvilkama jako sci-fi, rodinný, dobrodružný nebo kombinace všech těchto žánrů, ale co je důležité je to, že vás bude bavit svou příjemnou atmosférou doplněnou o skvělou hudbu. Už dlouho jsem si neužil film podobného žánru, který vás prostě potěší a musíte vědět jak to dopadne (i když od začátku je to asi všem jasné). Herecké výkony jsou sice hodně průměrné, ale i přesto.... Nemůžu si pomoct, ale pořád se mi vybavuje legendární RPG hra Fallout... prostě bomba. Určitě doporučuji. [92%] ()

kecal

Špatnej rejža a ne moc atraktivní vizuál poslali tento film do kopru. Mohla to být zajímavá fantasy. takhle je z toho průměrná jednohuba. ()

lucika999

Ja som náročný divák a tento film nie úplne spĺňal moje očakávania. V porovnaní s knihou je to o ničom. Čakala som rýchlejší sled udalostí a možno trochu zaujímavejšie dialógy, nakoľko tieto mi prišli trochu... suché. Možno to je len tým dabingom, ale rozhodne sa k tomu už nemienim vracať v anglickom jazyku. 3 hviezdy- priemer. ()

Dalajlada

Parádní postapo, které má vše, co by si tak jeden přál. Příjemnou atmosféru pozvolného úpadku společnosti vykreslují výpadky elektřiny, způsobené rozpadajícím se generátorem, ubývající potraviny a fajn tempo. Jedná se vlastně o takový hezký rodinný film na večer, aby se dětem vysvětlilo, jak to dopadne, pokud e budou prát a znečšťovat Zemi. ()

Elanornegra

Nečakaná oddychovka s vizualom, ktorý síce zaspal dobu možno 10 rokov spat by bol fajn, ale bolo to take rozprávkové od začiatku do vcelku napínavého konca. Pripomínalo mi to dosť Grincha s Jimom Carreym, alebo skvele Village. Obsadenie veľmi slušne, dej taký zlatý. Hudba fajn... niečo ako Narnia pre menej náročných...... 65% ()

StarFsh

Mesto Ember je dosť podobné románu Mesto a hviezdy od A. C. Clarkea (kiežby sme sa niekedy dočkali aj jeho filmového spracovania) a trochu pripomína aj legendárny Fallout. Obe inšpirácie tejto knihy a filmu od Jeanne DuPrau však vznikli podstatne skôr, než jej román. ()

Tom10000

Pozoruhodný film na jedinečné téma. Město Ember, kam byli po problémech na povrchu světa posláni lidé na dvě stě let, je nyní na pokraji zániku. Generace lidí si v něm po dvě století žili relativně dobře, ale aktuální situace je více než špatná. Opotřebovaný starý generátor energie, jediný prostředek k získávání elektrické energie, přestává fungovat. Rovněž vodovodní potrubí už moc netěsní a jídlo dochází. Obyvatelé na to ale nedbají a poslouchají slova starosty, jenž si žije v přepychu. Lina a Doon, mladí občané, jsou zařazeni do pracovního cyklu města. Sám Doon má ale starosti o funkčnost generátoru a chce ho spravit. Když se dozví, že lze z města najít cestu, spolu s Linou, jež našla instrukce stavitelů města, postupně nachází zbůsob osvobození. SPOILER: nakonec cestu ven najdou a svět se zdá být v pořádku. Pošlou do města instrukce, jak se dostat ven (...). Příběh pěkný, svižný a zábavný. Jen konec se stává paradoxem. Oni dva plus malá sestřička venku v širokém nádherném světě, a lidé dole, sice se vzkazem na svobodu, ale jak se asi dostanou ven dost rychle, když se vše stále hroutí (ten starý muž bude držet všem tu cestu? generátor neexploduje? Potrubí nezaplaví celé město? Nikdo nakonec na povrchu světa nebude mít zkušenosti s lovem případných zvířat, jestli se tam nachází. A když přece, bude to dost pozoruhodné sledovat hlavní hrdiny hledající svůj lid, až budou sami, v celém světě, když odešli od jámy pryč). Je to ale pohádka pro děti, tak to beru s rezervou. 65 procent, 3 hvězdy. ()

milos.bradik

Chtěl jsem napsat, že je to příšerně blbé, ale raději napíšu naivní. Je to určeno pro naprosto naivní publikum, které si žádá takovéto příběhy. Ty dvě hvězdičky dávám pouze proto, že je to film pro jiné publikum a určitě si také své diváky najde, ale varuji je, hlavně nad tím nesmíte přemýšlet, protože je to prostě hloupé, protože vyplavat z podzemí po řece, to by asi fakt nefungovalo, ale takový je celý film, takže nepřemýšlet! ()

TylerD.

Nápadité fantasy, které více než dobře, satiricky vystihuje realitu. Hlavně jsem si uvědomil, že každý jakože něco důležitého dělá i když vlastně nikdo nic neví a věci se vyřeší až shodou náhod. Hmm, jak moc se to asi podobá dnešku? Víme jak vyřešit problémy světa nebo tady jakože děláme, že víme co děláme a někdo, kdo by se díval zvenku by nevěděl, jestli se smát nebo se chytat za hlavu? Při pozornějším sledování obohaceno o vtipné odkazy. Bill výborný jako vždy i když nedostal tolik prostoru. Hlavní dvojice a nejen ona taktéž dobré herecké výkony a navrch svérázná, roztomilá Popy :) Kdyby bylo, rád bych si dal pokračování. ()

peproch

Rodinná fantasy dystopie, postkataklyzma, mladá generace osvobodí zapomenuvší se lidstvo žijící pod zemí, v lži a pod vládou hlouposti. Výborná Saorise a to je celé, protože mi již není 12. ()

Lukango

Město Ember má místy ambice stát se kultovním filmem, avšak nikdy se jím nestane. Krom příjemné hudby, dobrých hereckých výkonů tu máme také celkem dobrou výpravu. Cgi místy není pěkně a kazí filmu tu roztomilost. Děj je +- dobrý, i když velmi prostý a se spoustu klišé a nezastavitelných dětských hrdinů, kteří dokáží cokoliv, ztrácí kouzlo. Svět, ve kterém naši hrdinové vypadá kouzelně, roztomile, miniaturně a jde vidět, že si s ním tvůrci vyhráli. S čím si však tvůrci moc nevyhráli jsou poqstavy, které tu nejsou téměř vůbec vykreslené a jen koukáme na naše hrdiny, kteří dokáží věci, které by děti v jejich letech nedokázali. A právě ta dětská hrdinnost či všedovednost možná filmu kazí image. Děti se dokáží kamkoliv dostat, vše opravit a vše vyřešit. Děj je jim natolik přizpůsoben, že ať mají jakékoliv problémy, tak progres příběhu se jen posouvá dopředu. Celkově se jedná o roztomilý film, na který se rád kouknu znovu, avšak stále tu máme příběh, který chytrostí či hravostí neoplývá. Známka: 6/10 ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007