Výstřel

• Česko Výbuch (více)

John Travolta jako lovec zvuků, který náhodně odhalí zločin... Mladý zvukař Jack Terry se vydává na lov nejrůznějších „ruchů“ k novému filmu natáčenému pro soukromou filmovou společnost. Přitom se náhodou stává svědkem nehody, při níž auto nečekaně sjede z mostu do řeky. Jackovi se podaří dívku Sally zachránit z topícího se vozu, jeho řidič však již nejeví žádné známky života. V nemocnici se ukazuje, že mrtvý muž je úspěšný politik a guvernér McRyan, jeden z kandidátů na místo amerického prezidenta. Jeho podřízený Lawrence Henry, požádá Jacka, aby s ohledem na rodinu raději pomlčel o dívce, která byla ve voze. Jack později doprovodí Sally do nedalekého motelu. Tím však celá záležitost vůbec nekončí, natočený zvukový záznam naznačuje, že nehoda byla nejspíše někým připravena… (Česká televize)

mira007

Možná má tehle thriller zastaralou osmdesátkovou mrazivou atmosféru, ale stylově zábavnou osmdesátkovou a ten námět se zvukem je něco zajímavýho i na dnešek. Nějak mi to evokovalo Hitchcocka a taky to asi pomohlo Travoltovi vymanit se ze stínu přesladkýho frajera z Pomády (1978). ()

no2

8/10 - Po Dressed to Kill další De Palmova osmdesátková paráda! Začíná se mi čím dál víc líbit objevování starých dobrých "dekadentních" 80. let... John Travolta v jedné ze svých nejlepších rolích, bezchybně zahraný záporák John Lithgow a naivní Nancy Allen (která se mi líbila o něco méně než v již zmíněném Dressed to Kill). Úvodní scéna je za doprovodu jednoduchého syntezátorového doprovodu diváka nádherně matoucí lahůdka a řekl bych, že se jedná o jednu z nej... úvodních scén filmové historie (tedy z toho mála filmů, které jsem zatím zhlédl...), ale i tolik propíraný originální závěr a spousta dalších scén (např. ta v pokoji, kdy kamera snímá postel seshora) potěší oko divákovo. Pokud nejste vyloženě alergičtí na dobu před cca 30 léty, film si rozhodně nenechte ujít, možná se budete divit, kolik inspirace v něm našli někteří současní tvůrci... ()

crozet

Další z retro snímků z doby, kterou pamatuju jako pravidelný účastník letních pionýrských táborů nebo nadšený návštěvník jednoho z tehdy 8 pardubických kin. Z dnešního pohledu zlenivělého čumiče na televizi se tehdejší výstavba dialogů, latentní pojetí vztahu hovořících postav, manipulace s cigaretami a další a další běžné každodenní návyky a priority jeví jako opravdu vzdálené a současně milé, inspirativní a současně úlety..; a totéž se týká docela ledabylé režijní a scénáristické práce. Každopádně rytmus tohoto vpravdě původního stylu vyprávění je ve filmu Výstřel době svého vzniku poplatný už natolik nesnesitelně, že jsem měl i přes svůj až defektně nostalgický poměr vůči esteticky svérázným osmdesátkám potíže dotáhnout se k titulkům. ()

Muel

| Cinema 77 | Dobrý film, ale nadšený vyslovene nie som. Bavilo ma to a rešpektujem kultovosť, ale nemalo to pre mňa nič výnimočné, čo by ma vystrelilo na mesiac. Travolta je tu ale super a fakt sa nečudujem takto spätne Tarantinovi, že ho na konci dňa obsadil do Pulp Fiction, kde bol samozrejme prefektný v jeho roli. Na jedno pozretie bohate stačí, samotný záver konečný zážitok ultimátne zvyšuje, pekne vygradované. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

agassi68

V dobe vzniku by to bolo za 4*. Teraz mi veľa vecí príde smiešnych. Ale odhliadnuc od toho, má to spád, zlého zabijaka, naivnú ženu, fešného Travoltu a nekončí to objímaním sa v závere v sprievode huňatého psa krútiaceho chvostom.. ()

Wolvie

De Palmovy žánrové hry z 80. let mě nepřestávají fascinovat a Výstřel je snad můj vůbec nejoblíbenější film od něj.Neustálé napětí,gradace a geniální závěr,prostě perla,která není pro každého,ale pro určitou diváckou skupinu bude navždy kultem.Ano,já do ní jednoznačně patřím. ()

Rokle

De Palmovy úvody jsou povětšinou výborné, ba přímo skvělé. Nejinak je tomu i v tomto případě, kdy jde zvukař Jack "pochytat" zvuky z okolí a během jeho práce zachytí smrtelnou nehodu vlivného politika. Následně se ovšem příběh začne stáčet jiným a pro mě dost nepochopitelným směrem a je vygradován do směšného závěru. I když je tu řadou lidí chválen, tak se nemohu zbavit dojmu, že se Jack chová s ohledem na jeho minulost značně nelogicky (záměrně nespoileruju). Navíc mi nesedla postava Sally, která působila (pravděpodobně schválně) jako největší blbka pod sluncem. ()

animario

Solidní De Palmovo dobovej krimi-thriller s parádní kamerou a atmosférou,zabitej závěrečnou naivní /-*/ honičkou. ()

GOREGASM

Brian De Palma mě jako režisér baví, protože jeho filmy mají osobitý tvůrčí šmrnc, prostě z toho cítíte jedinečný tvůrčí rukopis, což platí i o Blow Outu, který osvěžuje svou hereckou kreací mlaďas, Johnny Travolta. V jádru se jednu o solidně propracovanou střednětempoidní kriminálku s originální zápletkou a chvályhodným rozuzlením, kterému je sousloví "na efekt" cizí a naopak si zabrnká na temnější pocitovou strunu. De Palmovi lze v jeho tvorbě vyčítat jistá nevyrovnanost, nicméně Blow Out rezonuje v horních patrech jeho osobní sinusoidy. 85% ()

Denny

Hrdina tanečních filmů v netypické roli, oproti Zvětšenině není vražda náhodně zachycena na fotografii, ale na magnetofonový pásek. ()

Jajar

Velmi dobrý výkon Johna Travolty a velmi průměrný výkon Briana De Palmy. Ten se tentokrát věnuje svému oblíbenému tématu voyerismu a s důrazem na působnost fotografie i zvuku v podstatě točí podle Zvětšeniny, nebo Coppolova Rozhovoru. Řemeslná preciznost se snímku rozhodně nedá upřít, s vytvářením napětí, či ztotožnění s postavami už je ale docela problém. Musím přiznat, že příběhově i emocionálně šel Výstřel zcela mimo mě a bohužel jsem se místy i dost nudil. Průměrný, nezajímavý film. ()

Petyas

Nijak zvlášť nezaujalo. Nijak zvlášť napínavé, nijak zvlášť dobré herecké výkony, nijak zvlášť dobrá hudba. Hromada zbytečného patosu, který zbytečně prodlužuje délku filmu. 60% ()

tranquill

Na rozdíl od nedávno zhlédnutého Rozhovoru s rádoby podobným tématem, jsem zde dostal očekávané. A taky jsem si užíval klasickou atmosféru 80-kových thrillerů. Výborné! ()

Biopler

Jedná sa o príbeh, ktorý hodne pripomína známe Coppolovo dielo The Conversation. Je to zručne natočený kus so zaujímavým obsadením hlavnej roly Travoltom, ktorý sa náramne hodí do tejto role. Dej pozvoľna plynie, z diela je cítiť lásku De Palmu k filmárčine, to ako odhaľuje rekonštrukciu nehody skrz zvukovú či neskôr obrazovú skladačku je lahôdka. Do očí bijúca naivita hlavných postáv vo finále mi však nedovolí ísť s hodnotením vyššie ako priemer. Celé je to podporené ešte báchorkou, že hoci Jack havaruje a nasadne do sanitky s krvácajúcim čelom, tak stále má pri sebe hovadsky veľké odpočúvacie zariadenie. Plusom sú hudobné motívy, či už mrazivejšie, alebo romantickejšie. ()

markotter

John Travolta v pro něj netypické roli (na tu dobu) zvukaře řeší na vlastní pěst politickou vraždu. Pokud by šlo jen o tohle a o to, jakým způsobem pomocí techniky se hlavní hrdina dostane k cíli a připočet bych k tomu výbornou kameru a zvuk, tak by to bylo prima. Bohužel filmem procházejí i další dějové linky, které s tou hlavní skoro vůbec nesouvisí a dost to ruší. A celé to zakončuje absurdní finále, které celou předcházející snahu režiséra o autentičnost háže do kanálu. Takže hodnocení lehce nad polovinu. ()

Inozuka

Moc mě to nevzalo. Zápletka dobrá, ale nějak mi tam chybělo napětí a druhá půlka filmu se mi zdála úplně plytká. Propojení na politické pozadí a spiknutí tady moc nefunguje, je to až takové naivní. Dobrý je naopak náhled do zvukařského řemesla a odhalovaní zvuku v pozadí a jeho roubování na obraz. Na často zmiňovanou Zvětšeninu to ale nemá ani náhodou. Průměr.... ()