Výstřel

• Česko Výbuch (více)

John Travolta jako lovec zvuků, který náhodně odhalí zločin... Mladý zvukař Jack Terry se vydává na lov nejrůznějších „ruchů“ k novému filmu natáčenému pro soukromou filmovou společnost. Přitom se náhodou stává svědkem nehody, při níž auto nečekaně sjede z mostu do řeky. Jackovi se podaří dívku Sally zachránit z topícího se vozu, jeho řidič však již nejeví žádné známky života. V nemocnici se ukazuje, že mrtvý muž je úspěšný politik a guvernér McRyan, jeden z kandidátů na místo amerického prezidenta. Jeho podřízený Lawrence Henry, požádá Jacka, aby s ohledem na rodinu raději pomlčel o dívce, která byla ve voze. Jack později doprovodí Sally do nedalekého motelu. Tím však celá záležitost vůbec nekončí, natočený zvukový záznam naznačuje, že nehoda byla nejspíše někým připravena… (Česká televize)

jprmusic

Tady všichni pějou chválu na De Palmu, což chápu. Ale protože se Travolta časem změnil na relativně velký herecký eso, docela bych vyzdvihnul jeho skvělej výkon - jeden z nejlepších vůbec - jestli ne vůbec. ()

PlayEasy

Velmi dobrá a propracovaná detektivka s překvapivě skvělým Johnem Travoltou, chvílemi napínavá jak trenky, chvílemi akční, každopádně, jak už jsme se několikrát zmínili, milujeme prostě kriminálky, které opravdu stojí za vidění, obzvláště pak ze 70s a 80s. Možná mohl být vrah odhalen až na konci a ne někdy krátce po polovině filmu, ale zvuk je výborný (není to podivná shoda okolností? ...:) a tento film nás řádně vzrušil a výborně umocnil "noční atmosféru". 75% ()

tatopulos

Skvělý Travolta, co se na tomto filmu dá ještě pochválit ? Jako politický thriller jsou lepší třeba Ctihodné mrtvoly, Pohled společnosti Paralax, Špion, na kterého zapomněli, Motýl na rameni, "Z", Atentát v Paříži, Den pro šakala. Jako politickému thrilleru tomu chybí napětí, ostatní herci nezaujmou, Antonioniho Zvětšenina je mnohem hlubší. ()

Pete

Kterak zvukař pro daný záběr perfektní řev našel. Travolta i ostatní hrají takové jednodušší typy, ale daří se jim to výborně. Kamera kouzlí hlavně s neony v nočním prostředí opravdu krásně nasvětlené scény. Vizuálně úžasný film, který toho však po stránce scénáře (tedy stavby příběhu, postav) nic zvláštního nenabízí. Ano, závěr je příjemně nekompromisní. Přesto mám pocit, že je pro takovou druhořadou, brakovou story takto kvalitního až artového zpracování škoda. ()

ostravak30

Já mám Johna Travoltu moc rád, ale tady mi jeho obsazení výsostně nesedělo. Navíc mi v tom boji přišel až moc osamělý. Zatímco média prahla po senzaci, policisté se smířili s tím, co jim bylo řečeno. Pak tu máme nudnější a nezáživnější pasáže. Celková atmosféra filmu jako by přímo souvisela s Travoltovou nespavostí. Erotické horory snad již jen měly oživit film, aby se stal zajímavější. Brian De Palma ale správně poukazoval na fakt, že už tenkrát se některá média zabývala až přespříliš senzací a ne pravdou, což k nám později také dorazilo a jestli to platilo tehdy, teď je to pravdou ještě víc. Jak lehké je ale někoho zdiskreditovat a nebo si tuto diskreditaci objednat. A média, chtivá prodaných plátků a diváků nalepených u obrazovek, to s radostí přijímají. ()

cromagnon

No, zas taková bomba to není. Problém je hlavně ve scénáři. Příběh samotný není totiž ani tak důležitý, jako myšlenka poukázat na propast mezi zvukem a obrazem. Kamera taky není tak orgastická jako v jiných De Palmových kouscích, i když musím uznat, že se najdou lahůdky (rotace kamery ve zvukařské pracovně). Celkem vzato mě nejvíc dostala úvodní sekvence (fiktivní béčko) a pak samotný závěr. A to je málo, Palma nepalma. ()

VanBradley89

Tenhle výstřel mě sice zasáhl, ale jen škrábnul. Je to prostě zranění ( dojem), ze kterého se oklepu. Ze začátku je to zajímavě rozběhnutý. Uprostřed trochu zdlouhavý a malinko nudný. No a finále parádně gradující. Travolta a Lithgow jsou dokonalý. Nancy Allen malinko nesympatická. Celkově se mi to asi spíš líbilo, ne že ne. Jen mi svědomí, zatím, nedovolí dát větší hodnocení. ()

silak_xup

Na svou dobu jeden z nejlepších thrillerů plný analogových vychytávek v podání Travolty s trochu šíleným a smutným koncem. Dost mě to bavilo, hlavně ty různá analogová udělátka ve zvukovém studiu které se zde předvádí. ()

muti

velmi zaujimavy snimok, podobnych bolo natocenych mnoho, ale zrovna Blow Out ma ten spravny koniec, ktory pekne podciarkuje cely film a dava mu akysi hlbsi zmysel. ()

PamelaJJK

Začátek (zhruba první dvacetiminutovka) nadchne, ale pak se to zvrtne v užvaněnou slátaninu bez hlavy a paty, která neskutečně nudí... Je mi líto, ale dávat vysoké hodnocení jen proto, že je to De Palma je zcestné. Velká slabota, kterou nezachránil ani John Travolta. Po asi čtyřiceti minutách jsem toho měl plné zuby a chtěl jsem to vypnout, ale přemohl jsem se a Výstřel dokoukal. Bohužel... A ten závěr? No trapnost nejhrubšího zrna... Ani s ohledem na rok vzniku to nemůžu ohodnotit lépe než jedinou hvězdou (a to ještě přeháním). Přemrštěně nadhodnocená blbost. ()

Trumper

Daleko záživnější, stravitelnější, vynalézavější a překvapivě možná i formálně vyzrálejší než Antonioniho originál a také důkaz toho, že Travolta umí hrát, jenom má posledních 20 let smůlu na role.__ Film má na rozdíl od originálu v podstatě dva konce – „příběhový“, který se De Palma snažil co nejvíce vygradovat a dle mého názoru jej lehce přepísknul a následný „symbolický“, kterým se pokusil orámovat profesní kariéru hlavní postavy a který je podle mě naopak daleko působivější než v Antonioniho Zvětšenině. /85% ()

pollstro

Brian De Palma vzdává hold a úctu svým životním vzorům a idolům, od kterých se bezpochyby nechal inspirovat, jako je Alfred Hitchock a Michelangelo Antonioni, jenž jako první příšel s podobným příběhem, kterého se v pozdějších letech ujali mnozí další tvůrci, ale i přesto je přece jenom Blow Out od ostatních něčím zcela výjimečným. Brian De Palma se nepochybně inspiruje starou školou a mnoho filmových technik používá i v Blow Out, jako jsou například dlouhé záběry bez střihů, nebo rozpůlený obraz a mnoho dalších technik. Film tak najednou získává jedinečou atmosféru a vizuál, který působí zcela old-schoolovým dojmem a vypadá to skvěle. Vilmos Zsigmond a jeho kamera je především tím hlavním důvodem, proč by měl každý vidět tento film a scéna neustále se otáčející kamery ve studiu je naprostým unikátem, který mě právem uchvátil. Zároveň je se jedná o úctu k filmovému a především ke zvukovému řemeslu, který je ve filmu skvěle vyobrazen. John Travolta se od poslední spolupráce s Brianem De Palmou ve filmu Carrie opět setkávají a musím říct, že Travolta je více než vynikající a není divu, že si ho Tarantino všiml a následně o několik let později obsadil do Pulp Fiction. Oproti The Conversation od Francise Forda Coppoly je Blow Out mnohem snadnější a lépe stravitelná popcornová podívaná, která je více akčnější, svižnější a je tak přizpůsobena mnohem širšímu publiku. Francis Ford Coppola jde mnohem hlouběji do podstaty sledování a odposlouchávání, odhaluje jeho temné stránky a působí více psychologicky. Samotný závěr je exceletní, ať už se jedná o záběr na Travoltu a Nancy Allen pod ohňostrojem, nebo nalezení toho perfektního křiku. "It's a good scream. It's a good scream." ()

Aniki odpad!

Po zhlédnutí místního hodnocení a následném rozkoukání filmu jsem jenom nechápavě vrtěl hlavou. Jedná se snad o nějaký špatný vtip? On vlastně i celý ten úvod snímku o tajemném muži s dýkou, spolu s výkřikovou scénou ve sprše, tak nějak souzní (samozřejmě ve zlém) se zbytkem bijáku. No, tady se tedy De Palma šeredně seknul. Travolta byl pro mne podivuhodník obecný po celou svou mrzkou kariéru a nezachránila to bohužel ani ke konci poměrně půvabná a sexy Allen. Tu sa zkrátka niečo ozaj velmi nevydarilo. Odpad všech odpadů. ()

Renswo

Keď som videl na ČT2 možnosť si to pozrieť , potešilo má to. K filmu bolo veľa super recenzií , ale mňa to osobne nijak nenadchlo. Bol som sklamaný. Travolta bol super a nemyslím si že by to bola jeho chyba - len ten scenár neobsahoval nič , žiaden vkus , žiadne prekvapenie , bol tam až jeden zvrat a to bolo tak asi všetko . Potom nastala pól hodina nudy a nič sa nezmenilo až do konca filmu. ()

Elessar.

A mne sa to páčilo, z Travoltu není žádný floutek, ale skutočne sa ponoril do svojej úlohy. Moje prvé stretnutie s De Palmom bolo úspešné a k tomuto chlápkovi som si za nejaký čas našla cestu. Z filmov ktoré pojednávajú o tejto tematike, pátrania pomocou fotografií a podobne, je Výbuch rozhodne mojím number ONE ()