Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

fiLLthe3DD

Carrie mě nenadchla,ani nepřinutila k tomu,abych nějak výrazně prožíval děj. Největším problémem tohoto filmu jsou postavy. Těch je tu až přehnaně mnoho a divák se prostě nemůže soustředit na každou z nich. Každá postava je navíc zvláštně vykreslena a působí tak,jako by do tohoto snímků ani nepatřila. Děj byl zdlouhavý,někdy se navíc ani nesoustředil na samotnou Carrie,nýbrž na její okolí(toť ten problém s postavami),tudíž pro diváka je Carrie jen ta holka co jí šikanujou-scénář se přesně nesoustředí na její pocity,díky čemuž působí tak,že je jí všechno jedno. Pochválit můžu jen některé herecké výkony,speciální efekty a nakonec to nejlepší na tomhle snímku-hudbu Pina Donaggia,jenž dokáže alespoň navodit pocit deprese... Z celého ,,horroru" cítím jen jednu jedinou věc,zklamání...40% ()

jenik71

Horor ? Kdepak - horor je to, že tohle někdo mezi horory zařadil. Tohle je spíš psychologický thriller o dívce, která je svému okolí pouze pro smích, ovšem úsměv na rtech se všem zúčastněným ztratí v momentě, kdy Carrie proti nim použije svoje psychokinetické schopnosti. V době vzniku filmu to mohlo být zajímavé téma, ale i tak nechápu to všeobecné nadšení. A zařadit to mezi hororové klasiky ? Ne ne, najde se spousta jiných a lepších titulů. Pro mě průměrná záležitost. ()

Jello Biafra

Filmová adaptácia prvej knihy od Stephena Kinga. Príbeh o kruto šikanovanej dievčine, ktorá je však nadaná telekinetickými schopnosťami a v prípade stavu tranzu dokáže neuveriteľné veci. A práve na maturitnom plese, kde sa stáva obeťou poníženia sa jej schopnosti budú hodiť viac než očakávala. Jedná sa o jednu z najlepších adaptácií kníh od Stephena Kinga, ktorá nebola a ani nikdy nebude prekonaná. Okrem znamenitých hereckých výkonov film disponuje aj dusnou atmosférou a prepracovanou psychológiou postáv. Tieto atribúty sa totiž len málokedy u filmových adaptácií Kingových kníh podarili. Jednu zo záporných postáv si tu strihol aj vtedy 22 ročný John Travolta. ()

FIBO

Stephen King, opět :) V tomto případě jsem původní literární předlohu nečetl, takže dojmy ze samotného filmu: Viděl jsem ho kdysi v dětství a jediný, na co jsem si pamatoval, byla ta úvodní scéna ve sprchách :o)) Ponížení, zostuzení, výsměch. První třetina filmu vtahuje diváka do děje, představuje hlavní postavu a přístup jejího okolí k ní včetně paranoidní a nábožensky fanatické matky. Herecké výkony jsou až na výjimky na solidní úrovni, příběh má jiskru (i když jak to tak bývá, předloha je vždy hlubší, rozsáhlejší a komplexnější), překvapivě na vynikající úrovni je hudba (Pino Donaggio), která vynikajícím způsobem podbarvuje nejen závěrečnou část filmu, ale i připisuje pěkný motiv hlavní postavě. Jóóó, tak to bývá, když někdo odvede v rámci hudby víc než jen podbarvení hýbajících se obrázků. Druhá třětina filmu mě trochu nudila, temto se zpomalilo, ale tohle všechno maže třetí třetina a její zpracování v x ohledech. Dobrá práce. ()

femme fatale

Po dlouhé době jsem měla z nějakého filmu ten správný pocit úzkosti a napětí, jak to celé dopadne...i když jsem Carrie jejich 15 minut plesové slávy upřímně přála a téměř to prožívala s ní, přesto jsem veděla, že to bude jenom chvilkové ticho před bouří. A zdálo se to jenom mě, nebo William Katt vypadal jako Robert Plant? ()

Babous

Prostý příběh o tom, jak dokáží být děti (dívky?) kruté, obohacený o špetku nadpřirozena a hodně krve. A dostali (y?) co si zasloužili (y)! ()

h0n24

Jedinečné. Doporučuji. Stojí za pozornost: vtrhnutí do děje, kamera jako celek, Sissy Spacek, Piper Laurie, postupné zvyšování napětí + šok v podobě klidného a veselého plesu, výstavba děje (pohádka) ()

Sdoom

Docela slušné psycho, zejména při scénách s fanatickou matkou. Sissy Spacek se do té role hodila naprosto skvěle a neméně dobře roli Carrie zvládla herecky. No ovšem na filmu se podepsal zub času, a některé věci zde působí opravdu zastarale až směšně. Nejvíce je to znát asi na finále, které teda mělo k dokonalosti hodně daleko. I tak ale slušná podívaná a možná, že časem zkusím i remake. (HDrip, orig.) ()

Tejkina

Mám z toho rozporuplné pocity.. Polovina filmu je totiž spíše psychologické drama, kde žádné hororové prvky téměř nejsou a potom nastane poslední čtvrtina a konec, který celý film promění v drsný, krvavý horor. Čekala jsem od toho víc, nemůžu si pomoct.. S Carrie jsem soucítila, ale ten konec mi přišel trošku přehnaný. Úplně závěrečná scéna ale nemá chybu ()

Kelly2502

Originál Carrie je oproti svojmu remaku viac zameraný na vykreslenie postáv a vzťahy medzi nimi čo z neho robí viac drámu ako horror. V konečnom dôsledku je však ako celok komplexnejší a De Palma presne vedel v čom sa skrýva sila Kingovej predlohy. Tam kde je originál dramatický, melancholický a venuje sa jednotlivým postavám v rovnakej miere, tam je jeho remake akčný a krvavý, ako keby to bolo to jediné čo dnešného diváka zaujíma. Nehovoriac o tom, že už typicky využívala hlavná hrdinka svoje schopnosti pri každej príležitosti. V originále však na to ani nemala čas, pretože dôraz bol kladený na jej vyrovnávanie sa s pozvaním na ples. Nie je to najlepšia adaptácia Kingovej novely a už vôbec nie najlepší De Palmov film, ale určite bol jedným z dôvodov prečo Carrie získala taký kultový status...kvázi btw, ten soundtrack bol tak neskutočne podobný soundtracku pre Psycho až ma to iritovalo. ()

Arkanoid

De Palma strávil toľko času v ženskej šatni, až som si nebol istý, či to má byť horor alebo erotický film. Sissy Spacek zahrala vyšinutosť veľmi autenticky. Neviem, ako to bolo za čias Stephena Kinga, ale dnes už aj dcéry náboženských fanatikov menštruujú bez prekvapenia a viny. Ale chápem, že mať za mamu niekoho podobného ako Anna Záborská musí byť horor. U Carrie sa tento vplyv stredovekého myslenia prejavuje v tom, že nechápe okolie a okolie nechápe ju, pričom ju šikanujú. Prejavuje Postavička Krista v 17. minúte s tvárou akoby z hororu a šípmi v tele je na usmiatie. Okrem Carrie a jej mamy sa chvíľu nečrtajú žiadne ďalšie postavy a s nimi dvoma som sa nevedel stotožniť. Neskôr sa vyfarbí Sue, jej Tommy Ross a Travolta so svojou slečnou. Všetci sú mladí a keby skutočne žili, dá sa s nimi aj fajn komunikovať, ale v rámci tých 98 minút pôsobia jednorozmerne. Väčšinu času film nepôsobí ako horor, ale ako hľadanie spoločenskej hodnoty jedinca. Prom vyzeral už vtedy ako veľká spoločenská udalosť, ale ku lepšiemu dojmu pri chýba poschodie so zábradlím nad sálou. 65.-66. minúta: správne prejdenie cez ženské testy, až som bol naňho hrdý. Film strieda rôzne myšlienky a témy, ako šikanu, pomoc s budovaním sociálnej hodnoty, vzburu voči rodičom s fanatickými názormi či hororový rage, nič však nedoťahuje do konca, je len zmesou týchto tém bez jasného cieľa. Navyše, stret mocnej telekinetičky s bezbrannými ľuďmi nijako nevyznieva ako férový boj, ktorý by mohol byť aspoň napínavý a jej rage neobsahuje toľko kultových scén, ktoré by mohli potešiť fanúšika hororov. Zatiaľ môj najhorší film podľa kníh Kinga (zo 7 videných) a najhorší De Palma (zo 6 videných). Jazykové okienko: don‘t count your chickens. ()

Han22

Carrie jsem kdysi před mnoha lety viděl v pátečních hororech na Nově a po těch letech jsem si ji zapamatoval. A i po letech to byl fantastický zážitek. Skloubení Kingovsky mistrně napsaných postav a De Palmovy skvělé režie vznikl podle mě hororový film, na který se nezapomíná. I po letech jsem fandil mladičké outsiderce Carrie (do které jsem se tehdy dokázal snadno vcítit), aby našla svoje štěstí a při závěrečném masakru mi tuhla krev v žilách. Carrie totiž dokáže vyvolat pořádné emoce a co se pak děje s postavami Vám není úplně jedno. ()

Wally

Nevím jestli to je tím, že jde opravdu již o starší film, ale z tohoto filmu mám rozporuplné pocity....ve své době to možná mohl být hit, ale mne tento film ničím nějak výrazně neuhranul. Možná je to i tím, jak jsme teďka všichni z kin namlsaní nejrůznějšíma efektama a pak se není čemu divit, že starší 'horor' je spíš k usmátí. Pro mne nejstrašidelnější byla matka Carrie z které mi šel opravdu mráz po zádech. Ale jinak....2* budou muset stačit. ()

Brion.y

Môj najobľúbenejší King. Prekvapení? Teda, s Kingom som si pekných "pár" chvíľ už užila, a tak viem, že (reklama) Temná Věž je príbeh, na ktorý nemá žiaden iný. Milión slov ktoré vás bez vášho vedomia menia. Životné dielo, ktoré skrátka sai King napísať musel.(koniec reklamy) Carrie je útla knižočka prečítateľná za jeden večer (len si ju nechajte na pokiaľ možno voľný večer, ak by vás zaujala príliš). Mala kopu krásnych vymožeností, ktorými disponujú, čo si budem navrávať, len knihy. Úryvky z novín, všadepočuteľné myšlienky, všadeprítomný strach... a hoci to film nahradil niekoľkými naozaj peknými scénami, ktoré si zase nemohla dovoliť kniha, som nespokojná. Nespokojná na päť. Inak sa nedá, keď ide o Carrie. ()

korndaddy

Inu. To si takhle jeden náboženský fanatik udělal děťátko. A dal mu jméno Carrie. A jak tak čas plynul, z Carrie se stava lehce zakomplexovaná a trošinku šikanovaná dívenka. A jak tak čas plynul Carrie šla na ples. A to nebyl dobrej nápad. Brian De Palma natočil film jak z Polanskiho pera. Narozdíl od Polanského De Palma konec uplňe nezvládnul a zbytečně vyhrotil. Scéna s bortícím se domem je už vážne moc, ()

HiddenDragon

Koukatelny hororovy snimek, dnes uz prece jen docela retro. Knihu jsem zatim necetl, ale obecne mi "Carrie" prijde jako celkem jednoducha a kratka story, ktera by se mohla odvypravet klidne behem hodiny. Je s podivem, ze se snazi delat stale nove remaky. Tahle verze je asi prvni, kterou jsem videl celou. Travolta ve vedlejsi roli je klasicky machirek a Sissy Spacek asi hraje presne to, co ma. Hudebni efekty jsou jak z Hitchcockova "Psycha" a hodi se sem. Zaver je takovy trochu podivny, ale budiz. Konecna scena s jedinou prezivsi - Sue, je ovsem hezka perlicka na dortu :-) ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu