Carrie

• USA Carrie (více)

Umí rozpoutat peklo a pomstít to, které ji obklopuje. Americký, dnes bezesporu kultovní hororový film, který podle románu známého spisovatele Stephena Kinga natočil režisér Brian De Palma. Jeho hrdinka Carrie Whiteová je terorizována pološílenou matkou, náboženskou fanatičkou. Pro nesmělost a své komplexy se navíc stává předmětem výsměchu spolužáků i některých učitelů. Jednoho dne v sobě Carrie objeví nadpřirozené telekinetické schopnosti. Její pohled může získat ničivou sílu, tryskající bez ohledu na možnost ji vůlí zastavit. Neustálé ponižování a pohrdání, jimiž je obklopena, stejně jako tlak způsobený osamělostí, vedou k tragédii, jež vyvrcholí, když je dívka zcela nečekaně pozvána nejhezčím chlapcem třídy na velký školní ples… Carrie režiséra Brian De Palmy, odsuzující úzkoprsou maloměstskou společnost a náboženský fanatismus, je považována za určitý mezník v žánru filmového hororu, inspirovala řadu dalších tvůrců, stejně jako vedla v roce 2002 k natočení stejnojmenného remaku Davida Carsona. (Česká televize)

andy60

Jako horor směšné, jako drama nezajímavé. Film vlastně nikam nesměřuje, nevzniká žádné napětí, kdy by člověk dychtil po každé další scéně. Právě naopak. Konec může být i vysvobozením, v tomhle případě nejen pro Carrie, ale hlavně pro diváka. ()

leon66

Viděl jsem obě verze, stejně jako "dvojku" z r.1999, ale tahle Carrie je prostě nejlepší. Špačková válí. ()

mark.benford

Hororový príbeh z dielne Stephena Kinga sa roky svojej existencie stal kultovou záležitosťou, či už vo svojej knižnej alebo filmovej podobe. Preto musím povedať, že som bola z filmu trochu sklamaná. Asi som očakávala trošku viac “hororovosti”, aj keď je to čudné, lebo sama knižná predloha nie je nijako extrémne desivá. To by bolo OK. Napriek tomu sa mi však zdalo, akoby filmu miestami úplne chýbali emócie. Záver však vynahradil úplne všetko a styri hviezdičky odomňa dostáva bez výčitiek. Sissy Spacek sa mi v úlohe Carrie celkom pozdávala, no páčila sa mi aj Amy Irving v úlohe jej spolužiačky Sue. John Travolta pobavil... ()

ronaldmekdon

Na film jsem se podívala jen kvůli tomu, že se chystám do kina na letošní remake. Styl psaní Stephena Kinga mi silně nevyhovuje a když už se rozhodnu pro nějakou všemi adorovanou knížku, většinou při čtení skřípu zubama, v horším případě zívám nudou, protože tempo jeho knih bývá dost pomalé a nemám ráda dlouhé okecávačky. Zajímavé je, že podle nich většinou vznikají dva druhy filmů - buď je to mistrovské dílo, jako třeba Shawshank, nebo strašná ptákovina jako Pokoj 1408 nebo Mlha (nemůžu si pomoct, ta chapadla to prostě zazdila..). Carrie bych zařadila spíš do té první grupy, protože ze mě dokázala už od první scény vyloudit dokonalou soustrast s útrapami hlavní hrdinky, kterou hrála fantastická Sissy Spacek. Nevím, jak někdo proti Carrie White může něco mít a považovat ji za monstrum nebo záporáka. Šlapat takhle někdo po mně, tak skončí mnohem, mnohem hůř, ale to jen tak ke zdejším komentářům. Co je zvláštní, je to klasicky pomalé tempo, kdy většinou sledujeme jakýsi film ze střední školy (a ty já ráda, že jo) a ve slibovaný "horor" se to promění až v závěru. Na filmu mě nejvíc zaujal motiv "šikanovaná slečna na dně, terorizovaná vlastní matkou - pocit absolutního štěstí - opět pád na dno", bylo mi jí opravdu líto.. A jak už jsem řekla, fandím ti, Carrie. ()

Ariano

Tento film pro mě byl naprostým zklamáním. A to především díky herečce Sissy Spacek, která celou dobu vypadala jak na drogách, do role se podle mě nehodila a celkově mi byla neuvěřitelně nesympatická. Jí bych obsadila přesně do role z filmu o psychiatrické léčebně. Film jsem dodívala do konce jen s hodně úsilí a asi 3x jsem u něho skoro usla. Naprosto otřesný remake, který nezachrání už vůbec nic! ()

Hextall

Spracovanie vhodné skôr na teengareskú komédiu, ako horor. To, že sa niečo začne diať posledných desať minút je málo. Veľmi nevyužitý potenciál, škoda. Jedna hviezda za hudbu, inak sklamanie. ()

Drakie

Pěkný film, tenhle původní horor je alespoň pořádně propracovaný, herecké výkony super a je to prakticky podle knížky, takže supe. Dávám oba dva palce nahoru a 100% hodnocení. Husinu jsem trochu měla, ale mnohem větší jsem měla z filmu To. Ale jinak opravdu super film pro milovníky jak Stephena Kinga, nebo hororů. ()

roman4794

Ja som videl prvú Carrie tú novú z roku 2013.Samozrejme nemôžem hodnotiť filmy medzi ktorými je 37 ročný rozdiel.Určite sa mi viac páčila nová Carrie ako táto pôvodná,už len kvôli lepším filmovým trikom.Samozrejme aj táto Carrie bola v pohode.Tak na 3* :-) ()

Widlicka4

Ta sociálně-psychologická dějová linka s bigotní matkou, nesmělou až asociální dcerou, nemilosrdným studentským kolektivem, snaživou tělocvikářkou (zřejmě plnící též roli něčeho jako výchovná poradkyně), nejasně motivovanou snahou vtáhnout Carrie do kolektivu prostřednictvím maturitního plesu a pomstychtivou spolužačkou je vynikající, jasných pět hvězdiček. Problematická je linie s telekinezí - dokud je v rovině posunování s popelníky, je ještě přijatelná, události na plese už jsou spíše úsměvné, a létající nože na závěr už jsou vysloveně komedie. Já jsem holt příliš velký racionalista, abych se na to dokázal dívat jako na horor. Ale po shlédnutí filmu mám docela chuť si přečíst Kingovu literární předlohu, což je pro film další plus, obvykle se od televize do knihovny nehrnu... Doplněk po přečtení knihy: tak telekineze ve filmové podobě v podstatě odpovídá knize, jen s tím rozdílem, že King to dávkuje postupně, zatímco ve filmu to přijde naráz, což je jaksi hůře stravitelné. Tedy s výjimkou toho úplného finále s létajícími noži, které v knize samozřejmě není. I některé dílčí dějové linie jsou v knize lehce odlišné, ale to už na vyznění filmu nic moc nemění. I po přečtení knihy tedy zůstávám na čtyřech hvězdičkách, některé aspekty kvalit knižní předlohy nedosahují, některé aspekty ale naopak knihu předčí - zejména mám na mysli zobrazení bigotní matky, které je ve filmové podobě opravdu neuvěřitelně sugestivní. ()

Elanornegra

Priemerny horor, ktory ma na zaciatku uputal jemne erotickymi scenami, zaujal i John Travolta, aj Carrie bola dobra, lenze az na na zaverecnych 20min docela nuda, 60% ()

Nargaroth

Na svou dobu geniální film a ještě geniálnější na dobu dnešní. Ten příběh miluju a tento snímek ho jediný celkem dobře vystihuje. ()

StaryMech

Na povrchní črtu náctileté duše týrané duševně chorou matkou a šikanou spolužaček autoři přilepili neúměrně rozrostlé, ale ve stopách Hitchcocka šikovně budované děsičové vyvrcholení a k němu ještě doušku, která dovede zaskočit. Nešetřili přitom ostrým kořením, jehož je trochu přes míru, počínaje fešandami v Carriině třídě a konče karikaturou mučednické smrti v kulisách ohně takřka pekelného. Kritice se líbil nápad postavit do role monstra nevinnou, citlivou, pochopení a lítost vzbuzující bytost. Blonďatý pihovatý Frankenstein v sukýnce. ()

tXtX

Extrémne nadhodnotené, všade. Škaredá Sissy Spacek a nudný príbeh o jej telekineckých schopnostiach doprevádzaných psychickou tyraniou sfanatizovanej matere.. hrozná nuda. Ledva jedna hviezda. 25% ()

Chillik

Atmosférou knize velmi podobné. Možná by nezaškodilo zdůraznění náboženské linie, závěr ovšem opět úroveň pozvedá. Vlastně mám (kromě změny jména učitelky tělocviku, ke které nevidím pražádný důvod) jedinou podstatnou výtku - některé scény jsou skutečně dlouhé přes míru a člověka spíš než "působivé" napadne "úmorné"... Na film se podívejte, pokud se vám líbila knižní předloha, zakládáte si na co nejtragičtějších koncích a vyžíváte se v trestání zla. Na film se nedívejte, pokud neradi sledujete domácí násilí, mladí lidé vám lezou na nervy či pokud hledáte inspiraci k profesionální šikaně. ()

Ardath

Citlivě a velmi kvalitně natočený horor podle předlohy Stephena Kinga. Tvůrci zadaptovali Kingův první román věrně, ale přitom mysleli i na čtenáře, a tak umě pozměnili chronologii závěru, čímž diváka obeznámeného s příběhem překvapí. Toto je rozhodně cesta, jakou by se měly snímky podle knihy tvořit. V neposlední řadě je to hravě zrežírované a skvěle zahrané. ()

SNCIS

Moc nevím jak to hodnotit: 70 minut je vata, kecání a kecání. 10 minut je akce, všude krev a já vůbec nevěděl, která bije. Zbytek času jsou úvodní a závěrečné titulky. Sissy Spacek hodně uvěřitelná a Travolta je tam všeho všudy 8 minut, zbytek herců je o ničem. Natočené je to průměrně, žádná sláva to není. 50%. ()

ChristineD

Spoilery! Jedna z najlepších filmových adaptácií Stephena Kinga. Podarilo sa jej zachovať náladu a myšlienku pôvodného diela. Príbeh dievčaťa, ktoré napokon nezvládne týranie zo strany nábožensky fanatickej matky, šikanovanie od spolužiakov a nevšímavosť dospelých. Jej psychický prerod je neuveriteľný divácky zážitok.Je neuveriteľne vizuálne príťažlivý, herecké obsadenie je vynikajúce a hudba Pina Donaggioho, skladateľa z Psycho podmanivá. Film otvára výborne zvládnutá scéna v dievčenskej šatni a sprchách, pohľad na veselé dievčatá vo všetkých štádiách obliekania až po neskrývanú nahotu, ktorá v spojení s množstvom hmli a jemnou hudbou pôsobí nádherne lyricky, detsky nevinne. Krása je surovo pretrhnutá hysterickým záchvatom Carrie (Sissy Spacek), ktorá podáva ohromujúci výkon a prináša predzvesť budúcich hrôz. Ďalej sa príbeh odvíja ako výborne natočená študentská dráma, jediným temným náznakom je Carriena matka (Piper Laurie). Soška, pri ktorej sa musí Carrie modliť je odporná a desivá, pripomína mi ožitý obraz v TO z 2017. Ak ste pred filmom čítali knihu, vnímate pokojný dej ako nepríjemné ticho pred búrkou. Film postupne prechádza do nádhernej romantiky na plese, kde hrá vynikajúca hudba s veľmi výrečnými textami, nádherné zábery na tancujúcich a skvelý výkon mladého páru. Práve, keď sa zdá, že Carrie našla lásku a svoje miesto v živote, prichádza krvavý zlom a príbeh sa mení na tvrdí horor. Nápad s rozdelenou obrazovkou je skvelý a vďaka nemu môžeme sledovať vreštiacich ľudí zápasiť o život a príšerne nehybnú tvár Carrie, z ktorej spod červenej masy svietia len vypúlené oči. Ako krvavá kráľovná vychádza nenáhlivo z horiacej budovy. Smrť Carrienej matky v pozícií mučenníka s jej sladučkým výrazom tváre, množstvom sviečok a organovou hudbou je tiež nezabudnuteľná. Za najdesivejšiu časť považujem záver. Sue v ďalšej nádhernej lyrickej scéne pomaly kráča k počarbanému hrobu Carrie (Carrie White burns in Hell) a po tvári jej stekajú slzy a chystá s a položiť kvety, keď ju schmatne krvavá ruka a snaží sa ju stiahnuť do hrobu. Bol to len sen, ale zanecháva potrebný dojem. Carrie bola úbohé, nepochopené dieťa, ale stala sa z nej príšera. ()

PRASÁK

Tohleto je klasika hororu, natočená podle románu „Carrie,“ kterej napsal americkej spisovatel Stephen King (kniha vyšla v USA 5. 4. 1974). Filmovýho ztvárnění se ujal americkej režisér Brian De Palma, jenž má na svým triku snímky jako: Zuřivost, Oblečen na zabíjení, Výstřel, Zjizvená tvář, Dvojník, Mafiáni, Neúplatní, Oběti války, Ohňostroj marnosti, Kainova výchova, Carlitova cesta, Mission: Impossible, Hadí oči, Mise na Mars, Černá Dahlia nebo Zredigováno. A jen tak mimochodem, v následujících letech vznikly další filmový verze „Carrie,“ jedna v roce 2002 a druhá v roce 2013, ale ani jedna není tak epesní jako ta z roku 1976. ()

Fincher a nakažení teenageři

Fincher a nakažení teenageři

24.02.2008

V dobách, kdy hippies už byli trapní, ale David Bowie ještě všem připadal jako příliš velký pošuk\", tedy v polovině 70. let, se odehrává komiksová série Charlese Burnse Black Hole. Metafora na… (více)

Sissy zpět na místě činu

Sissy zpět na místě činu