Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

Anarion

Vcelku pěkný a koukatelný snímek,u kterého je škoda, že v druhé půli značně ztrácí na tempu a celkové zajímavosti. ()

iamx_

Myšlenka a příběh měl rozhodně větší potenciál, než se nakonec Zwickovi podařilo natočit. Něco mi celou dobu chybělo, nejaký zvrat, bylo to víceméně stereotypní a vše se dalo čekat. Navíc v hlavní roli Graig, který má celý film stejný výraz. ()

Kuker_Benny

Dal jsem nejvyšší počet hvězdiček a dal bych jich i více. Jako za co,že? Inu, za další informace, další možnost mít pocit, že ne všichni lidi jsou hajzlíci, ale že je i pár řekněme normálních. Také stříleli a kradli, no nedá se nedodat, že pro vyšší cíle, tak jsem to cítil já. Film jako takový dostal na frak tím, že to dělali amíci asi jen pro amíky :). Téma židovství je i po všech těch letech bolavé a nevím jestli se vůbec kdy uzdraví, takže stejně jako jiní, co psali komentáře, si myslím, že téma holokaustu má být řešeno, a to i vzhledem k dalším genocidám, které probíhají i dnes. Mám velmi rád Craiga a Schreibera a užil jsem si jich tady, sic s pocitem, že Craig se mohl ještě více do role položit. Podobenství a analogie s První knihou Mojžíšovou (Pentateuchem) je až hmatatelná i se slovy Asela na břehu močálu, že tentokrát se vody před nimi nerozestoupí. A pak to opravdu poněkud pokazil onen útok na tank, jinak zbytek byl velmi emotivně a pravdivě vyprávěný. Takže celkově - užil jsem si to až do konce. ()

gotham

Velmi zajímavé syrové drama o tom, jak těžký a ošklivý byl život za války. Daniel Craig je jeden z nejlepších herců současnosti, rozhodně nemá ten problém jako Brosnan, který ať už se objeví kdekoli, je to prostě jen a jen James Bond. Craigovi jeho partyzána v pohodě uvěřím. Na Odporu se mi nejvíc líbilo, jak i když Craig věděl, že se mu všechno rozpadá pod rukama, pořád šel za svým cílem, pořád se snažil být tím správným vůdcem, i když to bolelo, a hodně. Dokonce šel i proti svému bratrovi, který byl víc než horká hlava. Parádní výkony Craiga i Schreibera (po dlouhé době) a i když si Zwick neodpustil občasnou americkou vizáž filmu, stojí Odpor za zhlédnutí. 80% ()

x_ander

Defiance je skvělý a atmosférický hlavně v první polovině, kdy jej i přes určitou "nastrojenost" mamutí silou táhnou Craig se Schreiberem. Pak se však film začně zbytečně nepříjemně natahovat a místy nudí. Je to škoda, příběh bratrů Bielskich mě dost zaujal, jen to zpracování zkrátka nemá šťávu. ()

swinevenca

Dvě hlavní výtky: nijak zajímavý romantický linky v lese, blbě udělaná scéna přepadení policejní stanice. To první jen rozmělňuje děj, z toho druhýho divák nezaznamená nic jinýho než to, že Zuse je záhadně nesmrtelnej, jinak je to nepřehledná promarněná příležitost k akčnímu finále. Proto 4*, jinak se mi hodně líbí tahle ukázka partzánskýho žití v nejkrušnějších podmínkách i znázornění různých představ blízkých lidí o tom, jak přežít válku (schovat se x zabíjet). ()

Stanmi

Což o to ústřední téma Odporu by si zcela oprávněně zasloužilo pět hvězd, ale když ono to filmové zpracování neumí zcela přesvědčit. Nácházíme se v Sovětském svazu (resp. v Bělorusku) v rámci operace Barbarossa. Němci spolu s místní policií zabíjejí Židy nebo je umisťují do ghett. Židovským bratrům Bielským (Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell) zabíjí rodiče a ti se rozhodnou utéct do místních lesů, odkud začnou partyzáničit. Postupně k sobě začnou přibírat další bojechtivé Židy, ale začnou se k ním přidavat také ženy, intelektuálové a starci, kteří se chtějí ukrýt. A tak postupně vybudují v lesích vlastní osadu, avšak brzy se začnou potýkat s vnittřními spory, hladověním a zimou...To co mi v zásadě na celém filmu vadilo byla uvěřitelnost, počítám, že v reálu bratři Bielští vybudovali svou osadu, daleko od nejbližší civilizace, takže na nějakého Němce asi těžko mohli narazit. Ale ve filmu je to, jako kdyby měli svůj tábor tak 5 kilometrů od nejlbižší vesnice, takže kdyby Němci jednou pročesali celý les, tak by je tutově našli, což sice ve filmu je, ale jenom jednou, a tak se celé osazenstvo posune o kousek dál. Stejně mi přišlo podivné, že i obyčejní Źidé dokázali tábor najít a taky útěku z ghetta, Němcům přímo pod nosem, by si asi někdo taky všiml. Zkrátka dle toho, jak film konání bratrů Bielských zobrazuje, by je Němci dokázali objevit mnohem dřív. Jinak však film nabízí celkem zajímavý pohled do fungování celé lesní komunity, kde už je spokojenost s filmem mnohem vyšší. Herecky je to především duel mezi Craigem a Schreiberem, kde přece jenom lepší výkon podává druhý zmíněný a Daniel spíš trpí "syndromem Jamese Bonda", protože se tváří stejně jako 007, akorát má horší oblečení. Takže film má zajímavé téma, slušné řemeslné a dobové zpracování, ale při tvorbě scénáře a fungování logiky si asi někdo dal pauzu. ()

Prechytraly

Stejný problém jako třeba u Unbroken. Skvělý příběh, který se moc nepodařilo zfilmovat - tedy super obsah v nedostatečné formě. ()

harycek

Náhodou tento film mě velmi zaujal svojí historickou hodnotou, tak to jsem Ukrajinský odboj neznal, potažmo roli Židů v něm!!!Pouze poznámka : ten kripl co dělal dabing zřejmě nechápal , že mnoho mladých lidí dnes neumí rusky!? mě to moc nevadilo já se ruštinu učil od 4 třídy , ale proč tam ten debil nedal titulky ?? ona tam byla i němčina vypadalo to sice autenticky , ale půlce dialogů díky tomu debilovi nebylo rozumět!!!!!!!! ()

worth

Zwick dostáva (alebo si vyberá) zaujímavé témy, ale vyždíme ich vždy tak na 70-80%. Aj keď je to o poznanie lepšie ako u Krvavého diamantu, stále mi spracovanie pripadá príliš hollywoodske, málo realistické. A nechápem, prečo v americkom filme sa poliaci medzi sebou zhovárajú anglicky z polským prízvukom... ()

Zeddi

Příběh dvou bratrů Tuvia (Daniel Craig) a Zus (Liev Schreiber) Bielských z Běloruska v období druhé světové války, kdy nejdřív z nutnosti a pak i z vlastního přesvědčení zachrání na 1500 židů. Děj je inspirován skutečnou událostí a Zwick natočil perfektní drama a osudu a přežití komunity lidí, kteří se schovájí před krutostí fašistů v Běloruských lesích. Velice dobře zahraná role Tuvii (Daniek Craig), který se stane samozvaným velitel a vůdcem skupiny oněch zachráněných židů. Craig předvedl, že mu sednou i jiné role než role ultra hrdiny v podobě agenta se dvěma nulami a sedmičkou. ()

vlada-xxx

Ac Zwicka prilis nemusim, na tomto filmu jsem neshledal nic zavadneho a ocenuji ze se vyhybal vsem historickym realiim. Herci v hlavnich rolich podavaji sympaticky vykon. Kvalitni kamera a zvuk. ()

Lancer

První půlka za dvě hvězdy, druhá za čtyři. Táhne to samotné téma. Mohl z toho být však dalece lepší film. Nicméně i tak určitě stojí za shlédnutí. Další Schindler list se nekoná, ale pravdivých příběhů z druhé války není zdá se nikdy dost. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky