Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

Peťko

Slušný vojnový film s vynikajúcimi hercami novej generácie. Craig má ako 007 pravdepodobne odzvonené, čo však v jeho prípade nemusí byť predčasný koniec kariéry. Pred jeho životom ako tajný agent natočil vynikajúce filmy a má najlepšie predpoklady v týchto šlapajách pokračovať. Trochu ma však zarazili scény, kde hrdinovia dostanú dávku zo strelnej zbrane, trochu sa prikrčia, povedia au a pokračujú ďalej. Pripomenulo mi to scénu z Last Action Hero s Arnoldom, kde sa smrteľná zranenie mení na bezvýznamný povrchový škrabanec. Zvláštne. Ale inak film určite stojí za návštevu kina. ()

JimDixon

Na vzdory mnohým negativním kritikám si stojím pevně za svým: i přes typicky americkým způsobem přehnané scény (zejména záchrana Židů v poslední chvíli ve scéně s tankem) a s tím související "drobné chybky" (po tak dlouhém boji na louce skoro žádní padlí na židovské straně), pro mě byl film po celé 2h nečekaně silnou emocionální smrští. A o čem jiném pak má být umění? Nevím, čím to přesně bylo (možná dlouhodobým zájmem o historii), ale nenudil jsem se ani chvíli. Do děje jsem se ponořil s lehkostí a stále dokola slzel jako malej smrad. Neustále jsem narážel na mnoho věcí, nad kterými je možné se zamýšlet (spor obou bratrů kvůli přijatelné míře lidskosti v jejich situaci apod.) A ta hudba!!! Je vidět, že téma holocaustu je stále sázka na jistotu. Prsotě to funguje. Myslím si, že film je neprávem velmi podceňován a shazován. V mém případě účel splněn. Nezbývá než zatleskat a udělit plný počet. ()

david666

Obdivuhodná zásluha - v takových podmínkách zachránit tolik lidí. Už jen díky tak silnému námětu Vám film uteče jako voda. Sice někdy sklouzává k trošku lacinějším dějovým linkám a některé věci nejsou dost dobře vysvětleny ale za výše zmíněné dávám * navíc. Jinak D.Graig tady fakt vypadá jako Putinův bratr a barva jeho očí je snad minutu od minuty modřejší:-) ()

pierre9

Pravdou je, že film začína mať šťavu až po odchode jedného z bratov k vojakom Červenej armády. V poslednom čase sa mi ale zdá, že Craig snáď iný ako nahnevaný výraz tváre nemá. Na druhej strane Liev Schreiber so zbraňou v ruke bol celkom novým a príjemným zážitkom. Keď dopozeráte film, odporúčam spomenúť si na vetu z jeho úvodu: A true story. ()

elliniass

Samotné téma a příběh - ano, skutečný, v pravdě ničím nefalšovaný, avšak zde bych řekla v mnoha ohledech značně přikrášlený příběh - jsou natolik silnými, že se pan režisér, dle všeho, ani příliš neobtěžoval/nesnažil zpracovat je do kvalitního snímku, který by si tento námět zasluhoval, který si tento námět přímo vyžaduje. Film čerpá jen z toho, co bylo příběhu dáno, ba jej ještě částečně ochuzuje a nepřidává téměř žádné emoce ve formě naprostého vtáhnutí do děje, sežvýkání intenzitou prožitku a vyplivnutí zážitkem hluboce zasažené osoby. Jednoduše řečeno - film tam byl, já tam byla, ale jiskření neproběhlo. ()

cypher

Jdete do kina... Plánujete ohodnotit film hned po skončení a už jen koupí lístků se dostáváte minimálně na tři hvězdičky, kvůli tématice židů, jejich zabíjení a celkově kvůli WW2. (čti druhé světové válce) Film samotný má v sobě spoustu potencionálu, už jen díky příběhu, podle kterého je natočen. Hodně mu také dává skvělé herecké obsazení s Danielem Craigem v čele, který jen čiší charismatem a podporuje tvrdost a syrovost snímku. Pokud ale neznáte "toho pána, co to režíroval", tak se stačí podívat na pár záběrů z lesů, poslechnout si několik tklivých melodií ze soundtracku a nejspíš si říkáte, že je Vám to poněkud povědomé. Ano, trochu mě zklamal pocit, že se koukám na Posledního samuraje. Ptáte se, proč 5*****? Doteď zůstávám ohromen, jak i po takové době od WW2 se dá tohle natočit. Skvělý příběh, herci, kamera, syrovost a smutek snímku, krásně jemný soundtrack a v neposlední řadě právě ta tematika židů. ()

sAreOn

Poměrně dobrý film, s dobrým hereckým obsazením i hereckými výkony, ale... V každém podobném filmu, který si hraje na to, že je podle skutečných událostí to, že ti zlí jsou vždy šíleně hloupý a zbabělý, naopak ti dobří zas chrabří a nesmrtelní. Nemluvě o záchraně všech na konci a velkém shledání rozhádaných bratrů. ()

brasek

Ako ohodnotiť tento snímok? Nemôžem povedať, že by som sa nudil, ale ani som nejasal... Je to proste film, ktorý sa opiera o "true story" a potom je problém pridať niečo naviac, aby to celé nevyznelo hlúpo. Niektorým scénam chýba istá gradácia, čiastočne napätie... ale z celkového pohľadu je to dobrý film. Škoda, že na konci sa nedozvedáme čo sa stalo s najmladším bratom Áronom. ()

E.T.Martin

Nový James Bond v běloruském lese za druhé světové války? Daniel Craig mi tomhle prostředí moc neseděl, těžko jsem si zvykal i na poněkud pompézní americký pohled na utrpení lidí v době druhé světové války. Ale vydržel jsem se dodívat až do konce, takže celkově za slabší tři hvězdičky. ()

superzurda

Ten film prostě není dobrý a témata pogromu přímo nehodný. Zajímavé téma bylo zakopáno neuvěřitelným způsobem. Už od prvních scén bylo jasné, že to není kdovíjaké mistrovské dílo. Co mě zklamalo byl i konec. Vlastně nevím, co ti partyzáni celé dva roky dělali a jak se jim podařilo ubránit, což je pro celý příběh dost důležité. ()

whale

Zajímavý děj, který mi celkem dobře sedl. Není to akční fim, nýbrž drama a to je třeba mít na paměti :-) ()

OsuDNR

Parádny snímok. 2.sv vojna, bratia Bielsky, super atmosféra, vela napetia perfektný dej. Traja utekajúci bratia ktorý sa snažia prežiť. Pre mna Jeden skvelý film ;) ()

blekekeke

Bylo nebylo, uvěřit se tomu nedá, ale tohle asi bylo. Jestli film byl podle toho co bylo, tak co bylo, je dobře že už od té doby nebylo a doufám, že nebude. Vím, že kdyby bylo natočeno, podle toho co bylo a jak to bylo, nebylo by to až tak koukatelné, takhle se to dalo .... ()

Hrus

Pokud by se ubralo půl hodiny a přidalo více na napětí, možná bych hodnotil daleko výše. Takhle bych film vůbec nehodnotil jako akční nebo válečný. (Ta jedna scéna, kdy kradli němcům léky, je sice zajímavě natočená, ale nestačí. Občasné střílení v lese nepovažuju za akci.) Jako drama je to až příliš poklidné, dobré scény s vyhrocenými situacemi střídají nudné úseky. Herci (hlavně Daniel Crieg a Liev Schreiber) perfektní, ale tempo a napětí je tu špatně dávkováno a chvílemi mě to vyloženě nebavilo, takže bohužel jen 50%. ()

Tempest

Jedno z mnoha dramat, které přinesla 2. světová válka a v tomto případě holocaust. Je až s podivem, kolik dramat bylo zapomenuto, moje největší chvála k tomuto filmu je v tom, že se jí podařilo oživit jednu z těchto epizod. Příběh v něčem připomíná Pianistu, hlavní hrdina se snaží spíše přežít než bojovat, v tomto případě i kvůli 1 200 židovským uprchlíkům, z nich bylo mnoho žen a dětí, kteří se snažili uniknout vraždění. Bojových scén nebylo moc, ale jedno velké plus přinesly, ukázaly, jak velká nenávist panovala na obou stranách, zajatci se prostě nebrali a milost se nedávala. Problém je trochu přehnaná stopáž, kdy se vlastně stále řeší několik základních problémů, které ve svém lesním úkrytu měli : jídlo, zima a disciplína. Film je další kamínkem do filmové mozaiky 2. světové války, v tomto případě lehce nadprůměrným. Moje hodnocení 7/10. ()

jopal

Zaujimavy pribeh o vojnovych "robinsonoch". O tom, ako nielen Nemci boli zli a dobri, ale aj Rusy. O tom, kolko clovek (ne)vydrzi, o sexualite, ktoru nezabrzdi ziadna vojna. Dej zaujimavy, neopozerany, zabil to akurat ten tank na konci, ale v zaujme "koncovej gradacie" prizmurim oko. ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky