Každý den na svobodě znamená malý zázrak. Válečné drama o židovské partyzánské jednotce bratří Bielských... Když v červnu 1941 vtrhla německá armáda na území dnešního Běloruska, zvláštní komanda s místní policií pronásledovala židovské obyvatele a docházelo přitom k ničivým pogromům. Bratři Bielští dokázali zachránit více než dvanáct set Židů před deportací do koncentračních táborů. V hlubokých hvozdech Nalibockého pralesa poskytli pronásledovaným židovským uprchlíkům útočiště v lesní vesničce, které se přezdívalo lesní Jeruzalém a stalo se jediným svobodným místem na okupovaném území. V lesním táboře postupně vytvořili jednu z největších židovských partyzánských skupin, která dokázala úspěšně čelit nacistickým okupantům. Přirozeným vůdcem oddílu se stal Tuvia, jeho horkokrevný bratr Zuš se kvůli osobním sporům připojil k Rudé armádě. Do dějin druhé světové války se však zapsali jako hrdinové, jejichž příběh dokládá, že i Židé dokázali aktivně bojovat proti nacistům. V hlavních rolích sourozenců Bielských se představili hvězdní herci Daniel Craig (Tuvia), Liev Schreiber (Zuš) a Jamie Bell (Asael). (Česká televize)

gpx odpad!

Takovou koncentraci velkolepých proslovů, moralizování a mirko-dušínství jsem dlouho neviděl. Film má navíc US tendenci sklouzávat k jekémusi diktátu "správného" chování. Sledování Defiance je ztráta času. Chcete lépe pochopit tragičnost 2. světové války? Zajeďte si do Osvětimi. To je silnější než 100000000 takovýchhle kreténských filmů. ()

Maiken Algren

Druhá svetová vojna, a o to viac partizánske boje môžu byť veľmi vďačnou témou na natočenie filmu. A možno práve preto som od príbehu čakal viac. Oveľa viac ako to, že si skupina príťažlivých žien a statočných dôchodcov postaví vlastnú šmolkovskú osadu niekde v lese a ja sa budem 110 minút pozerať na ich drobné radosti a starosti, učenie sa šachu a varenie polievky. O vojne sa celú dobu niečo rozpráva a pritom až na 8 minút roztrasených a rozmazaných scén som žiadnu vojnu nevidel, iba politicky korektné filozovovanie šmolkov o živote a židovstve, samozrejme tie správne myšlienky boli podfarbené hudbou z Levieho kráľa II. A aby bol dojem wtf kompletný, postavy náhodne prechádzajú z angličtiny s akože ruským prízvukom do ruštiny, čo som teda nepochopil vôbec. Ale aby som zase nekrivdil, plus bola skvelá scéna svadba/prepad, ale tak zdĺhavý a kŕčovito americký film to teda zachrániť nemohlo. Takže na záver, ide o lacný a plytký hollywoodsky príbeh plný klišé maskovaný ako niečo výnimočné. Veľké sklamanie. ()

pan_ponozka

Mám rád Daniela Craiga. Mám rád klišé, kdy hlavní hrdina burcuje ty slabé, aby ještě vydrželi. A víte co? Nestydím se za to. Odpor možná není blockbusterem onoho roku, ale je 1/ důstojným odkazem na skupinu lidí v nezáviděníhodné situaci, 2/ pro mě osobně velmi dobře zpracovaným filmem a 3/je tam nejlepší proslov EVER! 8/10 ()

annash

Amerika z toho sice místy čpí opravdu silně, nicméně faktem zůstává, že já si takovýchto počinů cením. Hlavní žid v podobě modrookého blonďáka taky vůbec nebyl špatný a já si trvám na tom, že Craig má zkrátka charisma až na půdu. Zaujal také Allan Corduner, který si se ctí odehrál svoje. Přestože se téměř celý děj odehrával v lese a Němců jsme si mnoho neužili, já se ani na chvíli nenudila. Jistě by z toho šlo vyždímat víc, ovšem jsem ráda za to, co jsem dostala, protože 2. světová si zaslouží veškerou pozornost, které se jí dostane. Kamera a hudba vynikající. ()

Ajka2

Možná, že jsem přestřelila, když jsem filmu dala pět hvězdiček, ale měnit to nebudu, jelikož je to film, který bych si znova klidně pustila a ikdyž je filmů s židovskou tématikou dost ( vlastně jich nikdy nebude dostatek, tahle doba by se měla neustále připomínat, mělo by se na tuto dobu pamatovat ) tenhle je jeden z těch dobře zapamatovatelných. Film o tom, jak dokáže lidské přesvědčení pomoci přežít mnoho dalším lidem. ()

prezyvka

Výborný film, mám rád tému druhej svetovej vojny a tu som sa opäť dozvedel niečo nové a zaujímavé, čo sa počas toho obdobia dialo. ()

sto7ra

odnesla jsem si, jako u každého vydařeného filmu s touto tématikou, silný zážitek. americká práce je z toho, pravda, cejtit na hony, ale to neubírá nic na skvělých hereckých výkonech a celkové atmosféře. navíc, a to myslím stojí za zmínku, se příběh nezhoupl do "ulepeného" milostného příběhu židovských utečenců. počet milostných scén je omezen na příjemné minimum a pozornost se směřuje na boj o přežití a (žel) na, někdy až ujetou, rivalitu dvou starších bratrů. z odlehčení ve formě dialogů intelektuála a učitele si zapamatujete: "na Z je svině s malym knírem, na V je svině s velkým knírem". podobných hlodů je tam ještě pár. a na závěr patří chvála pro daniela craiga, který se svým ruských obličejem a natrénovaným ruským přízvukem ve filmu zářil. ()

Paserak

Byť fandou operací 2.sv.v., moje povědomí o bojích v Bělorusku krapet pokulhávají za mnou favorizovanopu Bitvou o Atlantik. Je jasné, že tento příběh se mohl odehrát kdekoliv, ale stejně. Příběh neotřelý. Jinak za sebe můžu říct, že Schreiber je větší husťák než Craig. Je velmi obtížné si představit, že ta společnost přežila 3 válečné roky. Hluboká úcta.... ()

v.indruchova

Moc smutná věc. Pokud si uvědomíte, že se takové hrůzy opravdu děly, je to až nemyslitelné. Pro dnešního zhýčkaného člověka. Mladí by se povinně na takové filmy měli dívat aby si uvědomili...Bohužel jsem sehnala pouze verzi s českým dabingem bez překladů z Ruštiny, takže jsem části filmu nerozuměla. Trochu zdlouhavé. Craig zazářil. Tento film by si asi ode mě zasloužil trochu lepší hodnocení, ale měla jsem z něj špatnou náladu. Melancholikům nepřístupno :) Doporučuji pro silnější povahy. ()

Kozlowski8

Úžasný a silný příběh z 2. světové války, který se odehrál v Bělorusku. Tři bráchové Bělští byli na začátku války nuceni uprchnout před nacisty do lesů, aby zachránili svůj život. Postupně se k nim přidávali další a další židovští uprchlíci a nakonec v jejich lesním táboře přečkalo válku na 1200 židů. O běloruských židech v lesním táboře jsem dříve něco málo četl, avšak teprve díky tomuto filmu jsem získal hlubší povědomí o tom, jací byli Bělští frajeři a jak těžké bylo přežít v lese v zimě, v mrazech, s nedostatkem jídla a ve stálém strachu z Němců, slídících všude kolem. Film byl natočen zajímavým, autentickým způsobem, měl skvělou atmosféru a nebýt známých amerických a britských herců (a nutno říci, že skvělých), viděl jsem spíše východoevropský styl. Právě tímto byl film zajímavý a závěrečné scény toto celé snažení devalvovaly. Závěr - to už byl zase Hollywood plný klišé. Přesto jsem se tímto závěrem nenechal otrávit a cením vysoko. 80%. ()

kacer4

Film bez atmosféry, bez emócii, bez iskry, bez zápalu. Príbeh je to samozrejme hodný obdivu a filmu, ale veľmi zle s ním bolo naložené. Po orgazme menom The Last Samurai prichádza trpké sklamanie. ()

karnifex odpad!

Odpor sice oficiálně pojednává o odboji proti nacistům, ale ve skutečnosti se jedná o klasický klišéoidní hollywoodský prefabrikát, který by se (s pouhou změnou kostýmů a prostředí) mohl odehrávat v antickém Řecku, za Stoleté války, Francouzské revoluce nebo v budoucnosti někde na Marsu. Stále tytéž postavy, tytéž gesta, tytéž fráze, tytéž trapné pokusy o "odlehčující" humor - všechno, co už jste nejspíš viděli v jiných filmech. Za největší problém ale považuju (a to ostatně možná intuitivně vycítili i ti diváci, kteří mají dojem, že Craig "vypadá jako árijec" - v tom to ale není!), že ačkoliv tento snímek vypráví o boji proti nacistům, je ve svém vyznění velmi fašistický. ()

paddy35

Naturalistický válečný film, tvrdě vykreslující realitu v tehdejším Bělorusku. Podle mě asi nejlepší Craigův film, kterému zdatně sekunduje Schreiber. Skvělá atmosféra, a napětí, které nepustí. Takhle nějak má vypadat správně natočený válečný snímek. Pět z pěti. ()

moriero

Druhá světová zase trochu jinak. Protektorátu či vylodění v Normandii jsem měl v posledních letech více než dost. Takže jsem uvítal tuhle příjemnou změnu: nádherný les (ve kterém bych přežil asi 7 minut), nečernobílé charaktery (lovci by měli dostat větší příděly jídla než ti, co na ně jen zbaběle čekají) a jiskřivá chemie mezi dvěma nejstaršími (a nejdrsnějšími) bratry. A samozřejmě je to ke všemu podle skutečných událostí. Tady není co dodat. ()

kolly13

S odstupem dvou dnů mi na mysli vytane Craig a jeho, paradoxně, árijské oči. A možná zdatně sekundující Schreiber. Film je ze silnějšího těsta a utrpení je místy naznačeno, přesto stačí. Tempo kolísá mezi napětím a čekáním na další emocionální náplň, ale není na škodu pár povinných vztahových dialogů. Škoda slabých bojových scén, kdy ta finální je přímo trapná. ()

PTuranyi

Dobre natočený príbeh bratov Bielských, ktorí utiekli pred fašitami do lesov. Tam vytvorili skupinu, ktorá prichýlila a zachránila stovky židov. Samotný príbeh prináša dramatické momenty aj keď k ozbrojeným stretom dôjde asi len trikrát. Hlavnou náplňou je teda strádanie utečencov, snaha získať jedlo a vzťahy medzi členmi skupiny. Tu dochádza aj rozkolu medzi bratmi a kým jeden zostáva viesť skupinu, druhý sa pripája k Červenej armáde. Tam sa však tiež stretáva s antisemitizmom, takže sa nakoniec vracia k bratom. Herecky sú postavy na veľmi dobrej úrovni a hviezdy na úrovni Daniela Craiga nemajú žiadny problém. 70% ()

david141474

Jako nebylo to špatný co si budem. Daniel Craig hrát umí a tady se to jen potvrdilo. Taky tu měl kolegu, jímž nebyl nikdo jiný než Liev Schreiber, který taky podal skvělý výkon. Bylo zajímavé to sledovat, jako každý jiný válečný film. Soundtrack nezazněl, ale tady mně to nevadilo. Židovští uprchlíci z ghett, žijící v lese se ženami a dětmi, tak o tom přesně film je. A taky je o vztazích mezi bratry, jejíž jména si nepamatuju. Taky se tu dala sledovat neposlušnost některých Židů a jejich potrestání od Daniela Craiga. Za mě solidní válečný film o židovských uprchlících a o jejich přežití. 8/10 Zajímavej film se solidním Schreiberem! ()

TunoNegro

Film má až příliš velký záběr. V podstatě žádný z palčivých motivů ve skutečnosti neřeší, pouze se jich lehounce dotýká. Škoda, vlastní příběh potenciál měl. O to víc se strachuji, co filmaři udělají s našimi válečnými hrdiny, např. bratry Mašíny. Takovýto lidé si zaslouží filmy vyšší kvality... ()

Neeson a Fiennes jsou bohové

Neeson a Fiennes jsou bohové

10.04.2009

Chris Columbus svou řeckými mýty inspirovanou fantasy Percy Jackson and the Lightning Thief natlakoval zvučnými jmény. Louis Leterrier nechce s remakem Souboje titánů zůstat pozadu. Na pozadí… (více)

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky