• Francie

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Francie / Švýcarsko, 2002, 114 min

Nevím jak a čím začít. Počátek filmu se jevil jako obyčejná gangsterka s krásnou a "vykutálenou" Rebeccou, která celou bandu doběhne svou rafinovanosti. To celé víte za 40 min.projekce. (Na WC "lesbické hrátky" při níž se mi zvedal žaludek), to bude tím, že jsem normální. Pak ale scéna ve vaně s budíkem a přetékající vanou, kdy zpozorníte, protože očekáváte, že se koupající buď probudí nebo utopí. Nic z toho... usne a má ve snu vizi do budoucnosti, co se stane. (Ale to vše se dozvíte až na samém konci filmu, kdy se děj rychle opakuje). Proto ta zmatenost, že se divák v tom téměř neorientuje. Je to zvláštní film, ale že bych při něm hýkala, ani náhodou....chápu, že pro chlapy tam jisté scény měly jisté kouzlo, jenže film jako celek je lepší průměr. Nemohu dát tři a půl hvězdičky, proto se přikláním ke 4* vzhledem k réžii, která chtěla "vykouzlit" něco mimořádného, ale kromě mimořádně dlouhých nohou REBBECY ROMIJN a mimořádného charisma ANTONIA BANDERASE jsem zde nic mimořádného neviděla. BRIAN De PALMA už tvořil lépe.(16.5.2008)

Přišel jsem, ulehl jsem, zapnul jsem Femme Fatale, nepochopil jsem ji, přesto si užil skoro každou minutu, opakovaně se poslintal nad Rebeccou Romijn a šel jsem spát. De Palma je docela podrazák a nejsem si jistý, že všechny ty kinematografické pocty a dějové kličkování tentokrát smysluplně ustál, ale ty hrátky mě baví - když už nic jiného. 75%(9.4.2020)

Nikdy jsem z žádné ženy nestrhal šaty za 10 milionů dolarů a asi to ani dělat nebudu. A určitě nebudu dělat fotky tajemné potvory, která by si mě za to mohla slupnout k večeři. Taková poučení mi přinesl tento snímek, v němž Laura neustále mění délku i barvu vlasů a potácí se v místě i čase. Až do konce jsem nemohl uvěřit tomu, že to celé může dávat nějaký smysl. Nakonec dávalo, ale místo zábavy to byla fuška pro hlavu, jejíž činnost měla pauzu pouze ve chvílích, kdy Laura svým hambatým vlněním úspěšně zaměstnávala orgán nacházející se asi o 80 cm níže.(13.5.2013)

Komentáře o neo noiru jsou jen kecy. De Palma klame tělem. Když na počátku filmu sleduje Rebecca Romijn Sbohem buď lásko má, má to znalého diváka přivést k mapě, jak snímek číst (těm méně znalým postačí název filmu), ale hned vzápětí je tahle iluze narušena scénou jako vystřiženou z Dannyho parťáků (resp. drahého italského softporna). Nesporně je to promyšlený tah. Celý film chce být precizní hrou s žánry a diváckým očekáváním. To je v pořádku. Stejně jako může být Femme Fatale učebnicí montáže a kombinací formálních postupů. To je obdivuhodné. Naopak trestuhodný je scénář, který tomu všemu podkopává nohy. Nejde o to, že jde o banální vyprávěnku, problém je, že jde o banálně vyprávěnou story. Zatímco Romijnové věříte všechno, povrchnímu příběhu věřit nelze. Pokud vám není pět a netrpíte mozkovou obrnou.(6.1.2011)

Brian de Palma chtěl asi natočit svižný thriller o krádeži diamantů, ale povedl se mu nepříliš zábavný televizní film. Rebecca Romijn se párkrát svlíkne, což není špatné, ale Základní instinkt to holt není. Takže je to jen taková úvaha co by se stalo, kdyby se hlavní hrdinka ve zlomovém okamžiku rozhodla jinak...nic víc. 60%(1.2.2015)

• - Film, na který se na začátku Laura (Rebecca Romijn) dívá, nese název Pojistka smrti (1944), což je film-noir, ve kterém také figuruje žena v roli femme fatale. (SgtPepper)

• - Úvod filmu se měl odehrávat na festivalu v Cannes v roce 2001, i když je zde promítána premiéra filmu "East-West", který měl ale premiéru o dva roky dříve. Režisér filmu Régis Wargnier a hvězda filmu Sandrine Bonnaire hrají ve filmu sami sebe. (don corleone)

• - Hadí kostým z diamantů byl navržen a vytvořen zpěvačkou a herečkou Elli Medeiros, která v době natáčení chodila s De Palmou. (don corleone)