Na západní frontě klid

• Německo Im Westen nichts Neues (více)
Německo / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

LaVonDied

Na tento film se můžete dívat dvěma způsoby. Pokud neznáte předlohu, tak se vám dostane obstojný válečný film z 1. světové války. Pokud knižní předlohu znáte, tak vám neujde, že si z ní adaptace bere jenom jména postav a pár scén a jinak nic víc. A zbytečně "předramatizovaný" konec filmu úplně popírá to, proč se v první řadě vůbec jmenuje Na západní frontě klid. Čtyři hvězdy za válečný film; adaptace si odnáší o hvězdu méně. ()

kaldera

Technicky dobré. Zdaleka to ale nedosahuje kvality knihy a ani předchozích filmových zpracování. Emočně pro mě téměř sterilní. Velké zklamání! ()

UnCool

Špinavý a brutální asi jak by film z První světové války měl být. Bohužel po příběhu z předlohy není ani památky. Film nevypráví příběh, ale vybírá si jednotlivé epizody (které často ani v knižní předloze nebyly) a v těch se pak odehrává. Celkově zpatlaný konec filmu dává i zaniknout svému názvu Na západní frontě klid. Dobrý válečný film, ale ne dobrá adaptace díla Remarquea. ()

Belphegor

Ještě jsem neviděl předchozí adaptace, takže nemohu porovnat, a protože válečné filmy jsou mi nejméně sympatické, v nejbližší době to v plánu nemám. Když to srovnám s knižní předlohou, mám pocit, jako bych příběh nepoznával, a ačkoliv jsou nějaké pasáže stejné, v jistých částech to bylo okleštěno nebo pozměněno. Samozřejmě to je adaptace, takže to nevadí. Ačkoliv film po tématické stránce nepřináší nic nového, přesto divákovi nabízí slušnou podívanou, štafetu o nesmyslnosti války nese hrdě dál, není ale radno čekat strhující podívanou. Herci jsou vynikající, ale měl jsme pocit, že hlavní postavu jsem poznal úplně nejmíň. Vynikající jsou záběry a použití hudebního doprovodu. Na západní frontě klid je velmi obstojný snímek, doporučuji pustit si v německém originále. ()

gabriela.suc

Řekla bych, že realitě je tato adaptace velice věrná a autentická. Jeden z NEJLÉPE zpracovaných válečných filmů za posledních - řekněme 20 let, co jsem viděla - co se týče bojů, surovosti, brutality, emocí, hereckých výkonů, reálnosti. Za tohle 5* z 5!!!!  Neuvěřitelné, čím si musel herec hlavní role projít! Opravdu neuvěřitelný výkon! Nakonec jsem ale dala o hvězdičku míň, a to z následujících důvodů: * VELICE nepříjemná hudba. (Takové to TUDUDU. zničeho nic). Nejsem proti minimalistické hudbě, ale tohle bylo hlasité, výrazné, z ničeho nic, a nepříjemné.  * Nedostatečná propracovanost ostatních kamarádů z party. Jednak ani pořádně nevíme kdo je kdo, padne tam příjmení jen Kropp a Tjaden. A jinak? A co jejich konce? Tohle bylo celkem odfláknuté.  * ,,Zfilmovění" konce. (Tjaden - samozřejmě se takhle dramaticky nezabil v nemocnici! Scéna s příborem byla fakt nečekaná a drsná, to mi ani tak nevadí spíš to nedávalo smysl! Katcza - nezemřel při cestě za husou a kor to, kdo to udělal, prostě hovadina filmová! ...to mě mrzí. Katcza padl normálně v poli. Byl střelen do holeně, Paul ho nesl, a než doběhl k obvazišti, Katcza někde dostal maličkou střepinku do hlavy co ho zabila... Paul si ani nevšiml. Scéna v nemocnici je už pak správně). * A hlavně celé to drámo na konci s 11.hodinou je špatně. Že fanatický generál přikázal jít ještě jednou do útoku... Paul padl dle knihy v říjnu 1918, měsíc před příměřím. Ale film z toho musel vyždímat do poslední vteřiny, no... jasně. Takže v tomto směru jsem trošku zklamaná, ale to se dalo čekat, že v tomto smyslu změní děj knihy. Jediné co omlouvá tento konec ve scénáři je to, že to funguje dobře ohledně napětí... takže jako zavřu obě oči, uraženě polknu a snesu tenhle konec. Ačkoliv za mě je to škoda, chápu, proč to udělali.  Proto za mě 4* z 5. Rozhodně se tento film posouvá jako druhý nejlepší válečný, co jsem zatím viděla. Na prvním místě stále nepřekonaný Zachraňte vojína Ryana. Hodně se zmiňuje porovnání s filmem 1917, ten tedy považuju za Hollywoodský hrdinský brak (nikoli technicky ale spíš co se týče scénáře). Tohle bylo ROZHODNĚ lepší než 1917.  A ještě jednou hluboce, upřímně, smekám před hereckými výkony... kostýmy, prostředí, zpracování, herecké výkony, všechno bylo dokonalé!!!  Podle mě by tento film rozhodně měl být v kině! PS: Chybí mi tam více krysy, vši, omrzliny, nedostatek hygieny, nemoci... bahno bylo, ano. A taky je mi líto, když to jde z německé produkce, že herci nakonec mluví anglicky... je opravdu zvláštní sledovat němce, jak řvou anglicky. :D I když ten duch a to řvaní bylo zachováno, originální sound v němčině by tomu dodal ,,ty pravé koule". Tu pomyslnou třešničku na dortu. ()

Malingo

Moderní zpracování klasiky velmi zdařile zobrazující kontrast mezi válečnou vřavou a představami vrchnosti. ()

ANALYZATOR

Podle mě je každej, kdo se nechá vmanipulovat do války nějakým volem sedícím někde ve vyhřátým kanclu, blbej jak starý necky. Představuji si vyžraný generály, kouřící doutníky a pijící whisky, sklanějící se nad mapami bojiště. " No inu, tenhle kopec prostě musíme obsadit. Bude nás to stát 10 tisíc mužů, ale máme v oblasti zálohy, tak by nás to nemělo ohrozit! Haló? Martičko? Přineste nám kávičku s rakvičkou." V těch 10 tisících může být tvůj tata, bratr, syn. Můžeš tam být ty a právě tě rozesral na sračky přímý zásah děla. Závěr: Musíš být blbej jako starý necky. Nemodli se k Bohu za záchranu. Sám ses rozhodnul jít touhle cestou... No ale kdo chce kam, pomožme mu tam. ()

Maslo133

Měl jsem obavy aby nám to Netflix nezprasil, jak je u něj občas zvykem, ale byl jsem velice mile překvapen. Snímek dokáže uvěřitelně vykreslit hrůzy zákopové války a přerod propagandou zmasírované omladiny v otrhané zabijáky. Film si knižní předlohu poněkud upravil, ale celkově mi to nijak nevadilo. Jediné co mi zde trochu chybělo byla část návratu z fronty, konfrontace s rodinou a lidmi co neměli páru o tom jak to ve válce chodí. Každopádně se jedná o důstojného nástupce předchozích zpracování a pro mě i o překvapení roku.  Po Bitvě v ústí Šeldy další vydařený váleční film od Netflixu.79% ()

patho666

K piatej veľa nechýbalo. Intenzívne natural-brutal sekec-mazec spracovanie klasiky od Remarqua a absurdita vojny v plnej kráse. ()

Kamato

Filmu dávám 10/10.Nejlepší film o první světové válce,který jsem kdy viděl.Film ukazuje nádherně, jak lidi v městech neměli vůbec ponětí, o tom co se děje na západní frontě.A tak spousta mladíků zvesela narukovali.Avšak jak dorazili na frontu, tak jejich nadšení spadlo.Zážívali hlad,vyčerpání,strach a tak dál.Doporučuji. ()

Harry89

Pokud bych to hodnotil čistě jako adaptaci díla Remarqua, tak bych tomu dal tak tři *, autoři předlohu nepochopili úplně jak měli ale zhostili se jí poměrně se ctí. Z pohledu válečného filmu je to ale jasnejch 5*... Jeden z nejlepších válečných filmů, jaký jsem doposud viděl. ()

H3D_kRu

obrovské zklamání, doporučení obrovská ale výsledek nic, prostě film který zkouknete chvílema se nudíte, trochu zapřemýšlíte nad mladickou nerozvážností a říkáte si tak tohle nechceš ale jak říkám výsledek nic ()

Oup

Nerozumiem tomu povyku. Ničím výnimočný generický vojnový film, efekty nie super, ťahavé, a vážne otrasná hudba, ktorá by sa viac hodila do sci-fy filmu. Neveril som kamarádstvam, ani veliteľom. Stratený čas. ()

Pora

Podle mě pořád obstojné válečné drama - řekl bych, pokud bych uvážil, že se jedná o produkci Netlfixu, jejíž kvality bývají poněkud různorodé, a nevzpomínal na knižní předlohu, jíž jsem měl to (ne)štěstí číst. Bohužel film se v některých věcech od předlohy odchyluje a hlavně, na to jakou mohutnou stopáž má, je vlastně poměrně uspěchaný a uskákaný, což člověku nedá bohužel moc prostoru na to se s postavou Paula (natož pak ostatních členů party) sžít, a proto byť pozoruje do té doby nejhorší jatka v dějinách, nechává ho řetězec úmrtí hlavních postav chladným. K pláči mi (z filmového a bohužel ani emočního hlediska) přímo nebylo, ale čekal jsem tedy víc. Škoda. Kdybych se chtěl k příběhu vrátit, asi bych raději sáhl po adaptaci z roku 1979, nebo přímo po knize. Což je vlastně vizitka sama o sobě. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou