Život novináře Stevea Lopeze se ocitl ve slepé uličce. Novinový průmysl je vzhůru nohama a jeho manželství je v troskách. Nedokáže si vybavit, co že to vlastně miloval na své práci. Jednoho dne se prochází po losangeleských ulicích, když vtom spatří muže, který podmanivě hraje na housle. Muž se jmenuje Nathaniel Ayers a je evidentní, že trpí psychickou poruchou. Během rozhovoru se Lopez od něj dozvídá, že studoval na slavné hudební škole Juilliard. Stevea zajímá, proč student prestižní školy skončil na ulici. Zjistí, že Ayers po dvou letech studia zanechal, protože u něj v raném věku propukla schizofrenie a sen o velkých koncertních síních se brzy rozplynul. Další den Steve Ayerse vyhledá a znovu mu řekne, že by o něm chtěl napsat sérii článků. Rozhodne se, že se pokusí změnit hudebníkův život, a vydává se do boje s větrnými mlýny. (TV Nova)

Greg25

Sólista není špatný film, v některých scénách má dokonce ambice být skutečně dobrým filmem. Jenže je to málo... Na režiséra Joea Wrighta je to málo... Nedokázal do Sólisty dát tu poetiku, kterou exceloval v Pýše a předsudku či v Pokání. A co víc na Sólistovi není znát ani jeho typický autorský rukopis, který třeba u takové i ne moc vydařené Anny Kareniny znát byl. Jamie Foxx s Robertem Downey Jr. jsou výborní herci, ale jako by jim samotný scénář nedovoloval jít na dřeň emocí, na dřeň jednoho přátelství. Emoce tam jsou, ale mohly být mnohem hlubší, stačilo málo - větší důraz Wrightovy režie. Takhle to není špatný film, ale mohl být mnohem víc. Potenciál i herecké výkony na to měl. 65% ()

Chudobka

Zajímavý příběh, ale špatná režie. Měla bych něco cítit, ale nestalo se. J. Foxx v roli Nathaniela si mě nezískal. Vím, jak těžká nemoc je schizofrenie, znám někoho, kdo s ní bojuje. Ale zde to byl spíš nápor na nervy, vyjít s ním nebylo téměř možné. Robert Downey si v roli obětavého novináře vedl velmi dobře. Obdivovala jsem jeho trpělivost, myslím, že mnohý jiný na jeho místě by to už dávno vzdal. To asi byl ten problém. Že chování Nathaniela bylo už za hranou snesitelnosti. Když srovnám s J. Rushem ve filmu Záře, tam jsem s hlavním hrdinou soucítila a věřila jsem mu. To byl zážitek! Tenhle film mě nechal chladnou. Škoda promarněné příležitosti. ()

zabro

Cekal jsem od tohoto filmu trosku neco jineho, ale i tak nejsem po shlednuti zklaman.rekl bych takovy poctivy prumer. ()

Faila

Moc krásně převyprávěný moc krásný příběh. Ačkoliv se zde objevovalo dost závažných témat, tvůrcům se povedlo nesklouzávat ke klišé, patosu, prázdným slovům ani jednoznačným řešením - ta ani neexistují, ale pár nástinů nám přece jen podáno bylo. Obrazové zobrazení hudby se rovněž povedlo - ačkoliv si muziku každý prožívá po svém, dané pocity zde byly poměrně přesně zachyceny. Příběh neplynul příliš rychle, zpočátku se téměř nic nedělo a zvraty nebyly nijak zásadní, což vůbec nebylo na škodu. Jestli bylo ve stylu vyprávění případně v tom, co se na plátně dělo, něco špatně, dost možná by se to dalo zazlívat skutečnosti, podle níž je film natočen (neříkám, že je původní příběh bez zásahů zachován - ale kdo ví). A poslední bod je samozřejmý, ale přesto se nedá vynechat - Robert Downey jr. válí jako vždy, ale Jamie Foxx je prostě herecký génius! ()

hazaba

Tak nevím, asi mám poslední dobou štěstí na filmy. U tohoto mě dostala především hudba, v podstatě šlo o jeden velký koncert, který byl průběžně přerušován dialogy. Taky oba hlavní představitelé ukázali, že jsou páni herci. ()

Axident

Není to sice snadný úkol, ale pomalu začínám chápat a rozumět Wrightovu pohledu a stylu, který není pro každého, je totiž, mimo jiné, obrazově i emočně kýčovitý. Zároveň je ale poctivým vypravěčem s citem pro detail a vhledem. Film je buď takový nebo makový, ať si režisér hoví v jakých chce vizích. V případě The Soloist mi Wrightova ruka sedla a uzil jsem si to, samozřejmě díky skvělému Downeymu a až na pěst autentickému Foxxovi. ()

Wolvie

Vzhledem k tomu,jak fenomenálně vstoupil režisér Joe Wright do světa filmu,musím Sólistu brát jako zklamání.Herci se snaží,režie je jistá,v podstatě se tomu filmu ani moc vytknout nedá.Ale přes abnormální výskyt talentovaných osobností a poctivý námět z toho stejně vznikla pouze úhledně natočená nuda,ve které se za ty dvě hodinky v podstatě nic nestane.Respekt za řemeslné kvality,ale pocitovka roku z toho nakonec opravdu není. ()

Rokle

Zkoušel jsem naslouchat tomu, co chtěl básník říci, ale nic. Afektovaný Foxx, standardní Downey Jr. a hlavně ta bezkrevná agitka o tom, abychom se stali lepšími, mě nechávala zcela nezúčastněným. Proměně charakteru jsem nevěřil, což je kámen úrazu při sledovaní životopisných dramat popisujících člověka s obrovským potenciálem, ale sužovaným krutou nemocí. ()

GOREGASM

Typicky prvoplánově oscarový film, který po zásluze neuspěl. Robert i Jamie se sice snaží a i režisér Wright ukazuje, že i do standartní story umí vložit svůj rukopis, ALE... Měl to být srdceryvný příběh, u kterého si všichni popláčeme a všichni zmínění si odnesou zlatou sošku. Naštěstí se to tomuto kýčovitému kalkulu nepodařilo. Pánové, příště svůj talent vložte do ví­nku méně "hollywoodsky" zdeformovaného projektu. 40% ()

burton

Většina komentů mluví o tomto filmu jako o šablonovitém (fakt jo?), slabším, táhnoucím se, nemastnémneslaném, citynechávajícím v klidu....to jsou tedy ale snobské bláboly. Příběh je výborný, zajímavý, Robert Downey a Jamie Foxx skvělí. . Krásná muzika - samozřejmě :). ()

BeranSon

Sólista mohl být po herecké, režijní i scenáristické stránce film s obřími ambicemi a mohl mít pádný efekt, jenže něco se pokazilo... Film má jednu zásadní chybu. I přes všechen řečený potenciál diváka nečapne za pačesy a silně s ním nezatřese. Existují snímky, u kterých vám stačí dvě minuty a je vymalováno - zážitek na celý život, jenže zde ty dvě minuty neplatí a divák nemá chuť, nadšení, touhu... nic... žádné natěšení na další scénu, žádné nabuzení na to co se stane dál a to je i přes všechny charaktery, dobrou kameru, či režii ohromný bod zlomu a ohromná propast, kterou nelze přeskočit... - 4/10 - ()

Skleni

Od prvého zoznámenia sa s filmom ubehlo minimálne pol roka a ja som sa nevedel dočkať kedy tento úžasný film konečne uvidím. Zvyčajne keď nevydržím, tak si film stiahnem (ano stiahnem:-) ) aj v otrasnej Cam kvalite. No teraz som spravil ináč. Po zistení stavu našich kín, že film ako tento by ku nám prišiel o rok či dva som si stiahol DvDRip verziu. Zapol.. a dve hodiny prežíval okrem iného krásny príbeh. Príbeh o priateľstve, porozumení, ignorantstve ludí voči ostatným, pochopení túžob a myšlienok obyčajného človeka. Obyčajného výzorom no neobyčajného dušou a umením. Neviem aký bol skutočný príbeh okolo pána Ayersa, ale ak bol čo i len z polky taký ako film, tak ..... klobúk dolu. Joe Wright má smolu (v mojich očiach), že točí iba drámy založené na dialógoch a citoch. Tento film si toho zaslúžil o niečo viac. Dostalo sa mu niečo v podobe vizuálnych personifikácií či metafor. ako napr. horiaci oheň za chrbtom symbolizujúci plameň k hudbe v srdci. No chcelo by to niečo viac. Miestami som mal pocit blaženosti ako pi rozlete hudby po meste v podobe holubov, no potom to zarazili zbytočné scény ako chytanie mývalov či obraz práce novinárov. To bolo trochu od veci. Film sa dostáva ku každej podstatnej veci pomaly a necháva divákovi samotnému nech si predstaví situáciu a riešenia a až potom ich podá samotný film. Podajú ich presnejšie dvaja hl. herci tohoto filmu, ktorým týmto skladám poklonu. Herecké výkony postáv sú 100 percentné!!!!! Rovnako ako kamera. ......Zvuk. .....Výprava...... Kostými.....réžia samotná. No scenár kolíše. Ale kolíše na hrane medzi 4 a 5 hviezdičkami. Ja dávam štyri a i keď tento film bude znamenať pre mnohých odnož či prevrat životopisnej drámy. Pre mňa je miernym, ale fakt len miernym sklamaním. A ako povedal pán "hudobník" Ayers: Mr.Lopez is my God!!!! And I love Him! . 84% ()

darkreider

Tak tentoraz Joe Wright dostal aj mňa. To, čo prvé dva filmy nemali, tento vynahradzuje. A navyše je tu Downey Jr, ktorý má tu svoju auru a kde sa ukáže, tam žiari. No čo dodať, výber hercov nemohol byť lepší a podmazová klasika tomu dáva príjemnú atmosféru. ()

saltonsea?

Tenhle film mne dostal, ani pořádně nevím proč. Z předchozích filmů Joe Wrighta jsem nebyl nějak zvlášť nadšený, ale sólista mne zatáhl do svého světa hned na začátku a do závěrečných tiulků nepustil zpět. ()

Modus

Pro mě jednoznačně nejočekávanější film letošního roku…Sliboval jsem si od snímku velké emocionální vypětí a dokonalou podívanou s bravurními herci a líbeznou hudbou…Své naděje jsem vkládal do rukou asi nejnadanějšího mladého režiséra v Evropě, Joe Wrighta…Vždyť má na svém kontu Pýchu a předsudek i Pokání…Bohužel není pokaždé posvícení a zde se Joe docela spálil…Tuctový příběh je od vyprávěn ještě tuctověji…Nevím jestli to byl režisérův záměr ale na chlup přesný příběh jsem viděl loni ve snímku Reportér v ringu…Jen s tou odlišností, že tam reportér objevil vysloužilého boxera, zde objevil nemocného hudebníka…Začátek filmu se neuvěřitelně vleče, je tam poměrně dost hluchých míst, která nezaplní ani hudební doprovod...Co stojí za povšimnutí jsou dialogy vedené Foxxem a Downeyem, šlo na nich vidět že jsou profesionálové a přistupují k téhle práci zodpovědně…I když jsou oba nafoukané primadony, jako herci jsou opravdu na výši…Osobně jsem dost zklamán, protože jsem si přál aby se snímek povedl, měl na to velký potenciál, ale kde neprší tam tráva neroste……Aspoň postava Nathaniela zůstává zajímavá, ať už díky přesvědčivému výkonu J. Foxxe, nebo větám, které vypouští z úst.…Sólista je dobrý příběh, ale špatný film!!! ()

kersten

Krásny film o nadanom hudobníkovi, ktorý kvôli duševnej chorobe skončil až na ulici, jeho následné znovuobjavovanie... Bravúrne zobrazené, ako je duševná choroba naozaj omnoho horšia a bolestivejšia ako telesná choroba. Jamie Foxx je výborný herec, všetko som mu verila, hlavne jeho precítenie hudby. Veľmi silný film, určite si ho pozrite. ()

Režisér Pokání a indická móda

Režisér Pokání a indická móda

15.03.2009

Indie je v kurzu. Kdo by se tomu po diváckém i oscarovém úspěchu Milionáře z chatrče divil, že? V šlépějích Dannyho Boylea se vydá Joe Wright, který se po „současněji laděném“ Sólistovi vrátí ke svým… (více)