Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

mkubalikova

Matt Damon je sympaťák a u Paula Greengrasse mu to svědčí. Zelená zóna je možná nejslabší film jejich spolupráce, bavilo mě to ale velmi. 70% ()

Autogram

Nad rozkazmi sa vraj nediskutuje, tie sa musia iba splniť. Ale veliteľ Miller diskutuje a všetko nasvedčuje tomu, že rozkazy sú na hovno a bájne Saddámove zbrane hromadného ničenia sú iba bájkou falošných spravodajskych jednotiek. Kam to doviedlo Irak a celý arabský svet už vieme a vonkoncom nad tým nemôžeme mávnuť rukou. Film je príbehom a akciou na silné tri hviezdy, prevedením na päť po všetkých stránkach, takže štyri má u mňa isté. –––– No a čo tie zbrane? – Tiež som z toho frustrovaný. –––– Vaša vláda chcela počuť to klamstvo. ()

Madlene

Tak tomhle bylo tedy skutečné zklamání od Greengrasse! Jeden by očekával akční dění ve stylu Jasona Bourna a místo toho trapná a do očí bijící propaganda se scénářem jasným z bodu A do bodu B... Jediný důvod, proč dávám 3 hvězdičky je ten, že akční scény byly fakt hodně akční. ()

Styxos

Těžkotonážní pecka, která disponuje vším, co na filmech Paula Greengrasse tak milujeme. ps: největším problém všech lidí bude to, že od toho budou očekávat čtvrtého Bourna ()

Kangaxx

Snímok, ktorý sa nebál priamo ukázať na najväčší prešľap Bushovej administratívy. Výpravnosť, téma a obsadenie sú hlavnými doménami. Najslabším článkom je scenár - nie preto, že mu chýbajú niektoré prvky moderných veľkofilmov (humor), ale preto, že divák ma pocit akoby fakty (odhalenie), ktoré ponúka, prišli neskoro. Aj napriek tomu však ide nepochybne o nadštandardný a remeselne výborne zvládnutý počin. ()

zolo23

Väčšina užívateľov komentuje film s tým, že ide o najhoršie Greengrasove dielo. Prečo?! Prečo má teraz 75%.. je to azda málo? Preto, lebo on sám si nastavil latku veľmi vysoko a ostať na nej je veľmi ťažké. Green Zone je i tak jeden z najlepších súčasných vojnových filmov a po obsahovej stránke ďaleko prevyšuje toľko ospevovaný (a pre mňa nepochopiteľne oscarový) THE HURT LOCKER. Skvelú réžiu dopľňa aj zručná kamera (ktorá vie kedy má ubrať z trepania) , výborná hudba a famózny Matt Damon, ktorý ma prekvapuje čoraz častejšie. 85% ()

jenik71

Na dané téma solidně natočený thriller. Několika uživatelům připadá nepřehledná politická stránka filmu. Já osobně na tom nic tak nejasného nevidím a určitě mi to nepřipadá překombinované. Docela by mě zajímalo, jak to s těma hledanýma zbraněma bylo ve skutečnosti. To se ale asi jen těžko někdy dozvíme. Zelenou zónu oceňuji na 70%. ()

manonfire

Poctivá akce vysoké kvality....s rozumným kvantem moralizování....a tempem, jež by mohlo být autorským puncem......bez falešně "Hurtlockerovského" pokusu o rádoby umění. Přesto..či proto emočně nepříliš zapamatovatelné. 60% ()

Maynard.

Nechápu, nerozumím a jsem doslova zděšen :o). Už od traileru mi bylo jasné, že Zelená zóna pro mě bude představovat obrovský problém. A Světe div se, problém se dostavil a co víc, dostavil se v daleko větší míře než-li jsem si vůbec mohl představit. Jde o to, že Greengrass výhradně využívá ruční kamery, na to jsem zvyklej u Bourna, ale tam kamera perfektně vtáhne do děje. Tady? Akční scény, z toho by jeden blil (sorry za ten výraz), ale při každé svižnější scéně se kamera klepe tak, že dívák nestíhá vůbec nic zaostřit, rozlišit a tím se v těchto scénách (kterých je zde opravdu hodně) úplně ztrácí. Vůbec nechápu důvod, proč to Greengrass takto přehnal, asi chtěl aby se o něm říkalo, že je to "král" filmové reality. Ale pro mě tímto stylem totálně pohřbil poměrně zajímavý a aktuální příběh. Při odchodu z kina mě bolala řepa jak cip, takže pane Zelenátrávo, fuck you! Promiňte, ale tomuto dávat přízvisko čtvrtý Burne? To snad ne...Pokud válku-live, tak Black Hawk Down, jednoznačně! ()

ZkuKol

Matt a Paul se rozhodli si natočit film zcela podle svých vizuálních představ. Ve filmu snad ani jedna věc nestojí jen tak na místě, kamera je naprosto přehledná, přesto neustále dýchá na záda hlavním hrdinům, akce je přehledná a uspokojí všechny milovníky dobrých přestřelek a sledovačky jsou skvěle nastříhané. Jenže Helgeland nenapsal nic geniálního a z filmu je strašně cítit Bourne, únava Bournem. Prostě si měl celý tým dát oddech, na pár let se rozejít a za cca 5 let nám natočit dalšího Jasona. Snímku prostě nic nevyčtete, bude vás dobře bavit, ale už to nemá tu přidanou hodnotu, hutnou atmosféru a kulervoucí spád jako špionská trilogie, která ovlivnila i Jamese. Roy Miller hledá v Iráku zbraně hromadného ničení, ale nachází jen prázné továrny, začne si tedy klást otázky, proč tu pro nic- za nic nasazuje krk... 70% ()

Cejny

Tři hvězdičky dávám hlavně kvůli té kameře, která byla opravdu až moc rozklepaná. Sice to bylo koncipováno s dobrým záměrem, navodit v divákovi co největší autenticitu, ale místy mi ta kamera opravdu dost vadila. Děj je jinak velmi zajímavý a poutavý, Matt 'Bourne' Damon si svou roli odehrál perfektně, ale prostě ta kamera se mi nelíbila. Proto dávám jen 3. ()

Looser

Na můj vkus příliš politické a příliš zavádějící. Filmově tak průměr. Trochu zvláštní, že tak kontraverzní film vůbec mohl vznikout. ()

BMAJTZ

Matt Damon jede, dalo by se říci po Bournovi další výrazná role. Mě se prostě tyhle "reálné" akce líbí a moderní styl akčních filmů mi přímo hraje do noty. Green zone ale nabízí mnohem více, nejde o tupou střílečku s příběhem dojdi z bodu A do bodu B zde je nutné trošku přemýšlet, ale né zase v takové míře aby vás to nudilo. Mix akce a dramatu je dobře vyvážený a těch 115 minut uteče jako voda. ()

ranp

Velice slušný akční snímek. Bournův mýtus je sice o něco lepší a Bourneovo ultimátum je mnohem lepší, nicméně i tak jde podle mě o žánrový nadstandard. Podobná tématika jako ve filmu Smrt čeká všude. 75%. ()

slovan1

Ono to asi daleko od pravdy vůbec nebude. Člověk si až říká, kdo tahá za nitky v nejmocnější vládě světa. Prospěcháří nebo lidé, kteří si prostě nějakým svým způsobem chtěji na válce přilepšit... Teď k filmu. Příběh i děj celkově byl o dost slabší než trilogie s Bournem. Na tom se tady shodne asi skoro každý. I přesto si myslím, že Green Zone zůstane stále světlejší vyjímkou mezi slátaninami, které Hollywood plive den co den. Matt Damon skvělý. Takové role mu prostě jdou. ()

civrss

Tenhle film má své i proti. Roztřesená režie Paula Greengrasse (pouze u něj to není na škodu) a další skvělý výkon Matta Damona jsou ty klady. Mínusem u tohoto fimu je scénář. Né že by nebyl zajímavý, to rozhodně je, ale pro oko klasického diváka je podle mě moc složitý a v některých momentech moc nesrozumitelný. Chvílemi nudné rozhovory zase nahradí skvělých posledních 20 minut honičky v ulicích Baghdádu. Přesto je flm pro mě zklamáním. A navíc stejně jako sdílím názor nevyužitých herců Grega Kinneara a hlavně Jason Issacse. ()

kenkaku

Ne... fakt to není Jason Bourne v Iráku. Díky stejné kombinaci hlavní postava a režisér jsem se toho bál, ale není. Film nemá takovou porci akce a hlavní hrdina dostane přes hubu (vlastně dokonce 2x... to by se Bournovi nestalo). Možná právě díky tomu že děj není jako přehnaná jízda na horské dráze, dává divákovi pocit, že to co vidí se sakra uvěřitelné a ten kdo ze spaní nadšeně nevykřikuje USA! USA! USA! si přijde na své nezapochybuje ani o vteřině co ve filmu viděl. Fakt... ani tam nemuselo být obligátní "natočeno podle skutečné události". Takový je to parádní film (pozn.: proč nemá u mě 5 hvězdiček? za to může Greengrasova debilní rozklepaná ruční kamera) ()

Forsberg11

Ako som si všimol vo viacerých komentoch, názory na tento film sú viac menej podobné. Prvá hodina je v medziach sľubného vojnového thrilleru/drámy z blízkeho východu, kde Matt Damon s kamenným výrazom v tvári pobehuje hore dole po Baghdade a snaží sa ako jeden z mála amerických dôstojníkov "kápnuť" na pravdivú strunu. Máme tu rýchly spád deja, zaujímavé dialógy, pútavé scény a dôverihodné herecké obsadenie. Škoda len že sa Green Zone v druhej polovici zmenila na neprehľadnú špionážnu naháňačku a strielačku v rozbombardovaných mestských uliciach. Ku koncu filmu som už len s námahou udržal pozornosť a pravdu povediac som sa tešil na záverečné titulky. Aspoň že ten odkaz tu za niečo stojí: Američania sú svine, ktoré sa pchajú do každého štátu kde sa dá niečo vyťažiť a speňažiť. A tú zámienku si už oni a ich spravodajsko-špionážny aparát poľahky nájde. Sú zbrane hromadného ničenia? Nie sú zbrane hromadného ničenia? Všetko jedno. My už v krajine sme a ropa nám neunikne... 50 %! ()

Sdoom

Jeden ze slabších Greengrassových filmů, ale i tak výborný v rámci žánru. Zelená zóna řeší problematiku ospravedlnění vstupu spojeneckých vojsk do Iráku pohledem jednoho důstojníka, kterému něco nesedí na informacích, které jeho jednotka dostává. Postupně se zaplétá do vysoké zpravodajské hry a to všechno Greengrass servíruje v bourneovsky zběsilém tempu v často ne úplně přehledných pasážích. Ale funguje to, necelé 2 hodinky utečou jako voda, a i když film nezanechá nějaký hluboký dojem (jako třeba Let č.93), tak minimálně pro lidi úplně neznalé problematiky irácké války to může být docela "eye-opening". Slabší 4 hvězdičky. (HD, orig.) ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí