Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

Janko_Vlyrd

Porovnávať GREEN ZONE s BOURNOM je nezmysel, už len preto lebo oba filmy stavajú na úplne iné husle. Greengrass nesklamal, posadil ma znovu na zadok. ()

Kratoc

I když se tomu asi žádný divák nevyhne, tak si myslím, že to není úplně fér. A co? Srovnávat tento film se sérií o agentu Bourneovi. Přiznám se hned na začátku, že jsem velký fanda military filmů, obzvláště těch, které mají v sobě reálný podklad a nehrají si na super-one-man show aneb jeden zkosí tisíc nepřátel a ještě stihne zachránit svět. Tohle je jedna epizoda (byť důležitá) v životě jednoho důstojníka americké armády, který jde za svým úkolem tak sveřepě, že se připlete do něčeho většího a hnusnějšího než by čekal. Celý film dýchá realistickou atmosférou a i samotná zápletka je natolik uvěřitelná, že by tomu i člověk věřil (možná díky knižní předloze, která je z velké části založena na faktech). Řemeslně perfektně zvládnutá režie a Matt Damon, který sice nevypadá jako typický akční hero, ale tyto role mu docela sedí. Trošku mi na filmu vadila hudba, která nedosahovala kvalit ostatních částí týmu (kamera, střih). Přesto tři hvězdy pro nefanoušky a pacifisty a pro hard-military (jako jsem já ;)) čtyři zcela nepokrytě :) ()

Aldanar

Ať se na mě kdo chce zlobí, ale mě to přišlo jen jako další z řady filmů z Iráku, Perského zálivu atd. Navíc to bylo nepřehledné, bez hutné atmosféry. Rádoby moralizující film o tom, jak se jeden Miller mohl kvůli pravdě málem připo**at. Navíc v jistých chvílích úplně bilo do očí, že běhají ve studiu mezi kulisama. Bíída ()

sedlo03

Celý děj se houpal mezi 3 a 4*. Nakonec jsem se rozhodl pro lepší hodnocení, už jenom kvůli nostalgii z Borneovek. Damon v hlavní roli nezklamal, kamera lítala co mohla, ale osobně si myslím, že tam bylo málo akce a nebylo to vyváženo propracovanym dějem. ()

Brejlil

Bourne v Bagdádu. Je po americké invazi a důstojník Miller hledá v Iráku zbraně hromadného ničení. Žádné samozřejmě nenajde a pomalu se dozvídá, že zpravodajský zdroj Magellan zřejmě lhal. Upřímně, mnohem zajímavější by byla případná tragédie iráckého generála Al Rawiho přibližně v tomto duchu: Al Rawi se chce zbavit Saddáma. Jediný způsob je nechat USA udělat špinavou práci. Přesvědčí je lživé informace o WMD. A když je po všem a Al Rawi chce sklízet, co sazel, zjistí, že Američané mají úplně jiné přestavy. Což o to, film se takhle vlastně vyvíjí, až na to, že to není Al Rawi, kdo lhal Američanům, ale že to byly nějaké prokleté síly ve Washingtonu D.C. (pokrok, není to CIA), které chudáku Bushovi sdělily, přesně to, co chtěl slyšet. A to je slabota. Nemluvě o tom, že hlavní hrdina nakonec není nucen nic řešit, problém Al Rawiho za něj vyřešil místní a problém s těmi prokletými silami budou řešit novináři. Možná. Celá zápletka se tak mění v nepříliš zajímavou vyprávěnku ve stylu "šuškají si vrabci na střeše", Damon k ní rozhodně herecky nepřidá a ani "Bournův vizuál" se k ní nehodí. Je otázka, jestli není na otvírání očí nebohých obelhaných Američanů v roce 2010 už trochu pozdě. Jestli ano, mizí poslední důvod pro vznik tohoto filmu. ()

LukyNike

Pro mě velkým zklamáním... Film zachycuje čisté boje a nevidím nijak výjimečnou zápletku nebo příběh. Tyto boje zpracované tímto způsobem mě nijak moc nezaujaly. Podprůměrný film. ()

kujon

Výborná oddechovka, i když tomu povaha a námět filmu nenasvědčuje. Ale já prostě tyhle typy filmů můžu a odreaguju se u nich parádně. Žádná síň slávy filmového nebe, ale solidní 3 hvězdičky. ()

gonga

Nejdřív napíšu co se mi líbilo: Matt Damon, Freddy tlumočník, politické pozadí typu vrtěti psem, způsob, jakým je divákovi typický politický komplot předkládán, závěrečný záběr na rafinerii ropy, který nám ukazuje o co v irácké válce šlo především. Nelíbilo se mi - trhaná "autentická" kamera, jejíž vinou jsem kolikrát netušil, na co koukám a hlavně scénář a jeho uvěřitelnost - ač laik, nemůžu uvěřit tomu, že by si poručík armády mohl dovolit to, co si dovolil Matt Damon v tomto filmu, tedy si jet vlastní akci na svoje triko, bez krytí seshora a volně si pobíhat po Bagdádu se svojí, slovy mjr.Zemana :-) "partyzánštinou". A vlastně jsem ani moc nevěřil hlavnímu hrdinovi jeho motivaci - při vší úctě si myslím, že ti kluci, kteří v Iráku sloužili a slouží, tam jeli plnit rozkazy a hlavně PŘEŽÍT. A ne zachraňovat Irák (svět). Takové motivy beru v jiných filmech, podávaných přece jen s větší nadsázkou, než ve filmu, který naznačuje ambice ukázat nám "jak to chodí" v patrech, do kterých jsou nám dveře uzavřeny. ()

Money_too

Velmi slabé... spíše než válečný naprosto politický film, který i celkem dost nudí. Když to srovnám s téměř stejným špionážním filmem ( respektive podobnou tematikou) Labirintem lží, musím konstatovat, že Lairint lží je o třídu lepší. Není to špatný film,ale na duo Greengrass/Damon slabé... dávám plus za Brendana Gleesona.. ! ()

Wawer

Žádný čtvrtý bourne se nekoná, silný námět, výborná kamera a spolehlíví herci nestačí, Green zone nemá tempo, nemá tu bezhlavost a vynalézávost, kterou měl Bourne, trochu mi to přípomíná Body of Lies, strhující forma, ale poloprázdný obsah, bravurně natočená nuda se zajimávým sdělením ()

KOZEL84

I když Helgeland po podivném Robinu Hoodovi napsal další scénář,který teda rozhodně neuchvátí,je tady Greengrass a ten i tohle dokáže natočit zábavně a s atmosférou,která vtáhne.V jeho filmech se taky musí počítat s roztřesenou kamerou,která mě obvykle pěkně sere,jenže Greengrass to zvládá tak,že u jeho filmů mi nevadí.V jedné scéně sem měl pocit,že hraju Call of Duty (už to tu je napsané jednou,ale já si nemůžu pomoct;-/).Scénář sice není tak tupý aby urazil,ale je tak jednoduchý,že ho Helgeland psal asi na hajzlu a Damon jako hrdiný spasitel iráckého lidu,je jako postava z pohádky ''O hodných Američanech''.Tomuhle filmu dám nakonec slabší 4,ale stejně bych řekl,že Helgelandovi došla št'áva a je to s ním fakt o hovně. ()

El-Barto

Greengrassův filmařský styl mám hodně rád a myslím si, že od třetího Bourna udělal ve svém řemeslu ještě krok vpřed (ovšem jenom v jistém směru). Matt Damon se opět ani na chvilku nezastaví, akce je skvělá a celý děj je dost propracovaný, ale i tak to na pět hvězdiček nevidím a ten důvod je celkem těžké přesně popsat a tak se do toho raději nebudu pouštět. Nechci srovnávat s greengrassovými Bournovkami, ale kdyby se Jason Bourne vydal do Iráku vyřídit si s nějakým generálem účty, byl by celý film mnohem přitažlivější. ()

smitka8

Výborný válečně politický film, který jede v neuvěřitelné rychlosti. A když skončil, tak mně připadalo, že začal teprve před chvilkou. Paul Greengrass + Matt Damon + John Powell = skvělý film. ... 9/10 ()

Rehooo

Ze začátku to vypadá nadějně, ale nakonec mě to moc nenadchlo. Možná je to tím, že jsem se na film celkem i těšil. Bohužel kdybych od filmu tolik nečekal, možná by bylo mé hodnocení vyšší. ()

Ulrich

Tak máme verzi války v Iráku podle levičáků. Ještě si počkám na verzi, kterou natočí Michael Bay :). K filmu - koncepčně podobný film jako Kingdom: spousta krafání, dělání zdánlivě důležitých věcí, které se nakonec ukážou pouze jako zbytečný přesun z A do B a nakonec 20 minut akce. Greengrassova epilepsie udržuje film nad hranicí nudy, ale ploché charakterya a zápletka (včetně rozuzlení) je jak z jedna (průměrná) hodina ze života Jacka Bauera. Zkrátka: na politický thriler to není dost chytré a napínavé, na akční film to není dost akční, na protiválečnou agitku tomu chybí srdceryvné scény. Taková ani ryba ani rak, u které už teď cítím, jak se mi vykuřuje z hlavy. ()

KoleckoR

Pohled vojáka, který přišel do Iráku se zapálením, aby hledal zbraně hromadného ničení, místo toho je ale úkol hledat špínu iráckého režimu a obhajobu počínání US army. Trošku mě to připomělo svým tempem a akcí film "Smrt čeká všude". ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí