Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

Scott4

Technicky skvěle zvládnutý film, ale pro mě tak nějak "sterilní". Nechci použít výraz nudný, ale nějak mě to nedostalo.. ()

Fleur F.

Obsahově mě film zaujal, ale dějově mě zklamal. Nejdřív mě pobavilo jméno hlavního hrdiny, Roy Miller, i americký kalendář poskytuje plno variací jmen, tak proč pořád vidíme kombinaci asi tři jmen. Co mě ovšem zarazilo víc, bylo jeho chování ve "válečné zóně". Hlavní hrdina si tam chodí po rudé zóně Baghdádu (nenechme se zmást názvem, protože v Zelené zóně stráví až poslední třetinu filmu) v klidu bez přilby a se zbraní kdesi za zády, jakoby se šel jen ven projít. Musím sice uznat, že po celou dobu má u sebe lecjaké vybavení, ale po čas filmu si vystačil s vestou a AK-40, která je podle tvůrců asi praktická i na zatýkání lidí v uzavřené místnosti 3 x 3 metry. Tři hvězdy dávám za výkon Brendana Gleesona, jehož "zpravodajec" byl uvěřitelný a dokonce říkal nepřekroucená fakta. ()

billcarson

Celkem nuda, bez švihu, zbytečný film, který omílá to co byla jasné všem už v roce 1990. Vlastně ne všem, někteří nosí růžovoučké brýle dodnes a cedí svou krev pro strýčka Sama s ochotou, která nezná hranic. ()

Podhorsky

Kloubouk dolů že tenhle film vznikl. Jasně, takhle to úplně přesně nebylo, ale to podstatný tam je. Falešná záminka pro válku vnucená celému světu a podraz na íráčanech. ()

JARDAHONDA

Paul Greengrass se ujal režie strhujícího akčního thrilleru, který neztrácí nic na svém naspídovaném tempu a natočil ho ve stejném stylu, kterým se proslavil ve sých předchozích filmech : Bournův mýtus a Bourneovo ultimátum. U mě dobrý 85% ()

TeeToTaller

O "čtvrtého Jasona Bourna" se opravdu nejedná ani zdaleka, ale perfektně fungující dvojice Greengrass - Damon vytěžila i z tohoto scénáře maximum. ()

Herrydos

Přiznám se že sem měl smíšené očekávání Bourny sem všechny viděl a tak sem čekal něco podobného. Po zhlédnutí filmu musím dát za pravdu že přezdívka čtvrtý Jason Bourne je na místě občas sem si připadal jak při sledování nějaké té Bournovky. Je tady všecko skvělá akce které je tak akorát pořádně zamotaný děj kde se slabší či méně pozorný divák utopí dobře vykreslené postavy a jejich zasazení do děje. Já za sebe bych jen filmu vytknul někdy až přílišnou zamotanost. příjemná podívaná na jedno odpoledne či večer poslouží znamenitě 5* ()

macherano

Nemusim moc vojnovych zon a filmov v podstate som videl len tento a cierny jastrab ale na rozdiel tento popisuje skutocny povod vsetkeho svinstva co robi US Army lepsie povedane ich nariadeni kdezto cierny jastrab bol dobry akcne na malom priestore a hlavne ina vojnova zona tento ukazuje sirsiu perspektivu a dostava sa pod kozu kde su konecne americania opisovani nie len sko ti dobri... ()

typa

Matt Damon je jako obvykle skvělý. Tenhle film hraje na mou notu, hlavně námětem, takže plných pět! ()

minoss113

Na Bourna to podľa mňa nemá. Páči sa mi politický podtón filmu, no pokus o "odhalenie pravdy" nezachraňuje pre mňa neprehľadne, moc tmavo natočenú väčšinu záberov, prišiel som si pri tom filme ako v v jaskyni. Nebolo to zlé, rozhodne to je v žánri nadpriemer, no na mňa moc klaustrofobické ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Problém nejsou souřadnice, pane. Problém je, že tam nic není!" Dobře zvládnuté prostředí a kulisy, všechno je řemeslnicky uvěřitelné, ale tak nějak... nemastné, neslané. Plus tenhle film se snaží tvářit jako děsivě chytrá a promyšlená záležitost, ale to se mu ani vzdáleně nedaří. Na můj vkus je příběh až příliš komplikovaný, což se značně odráží na diváckém zážitku. Čtvrtý Bourne? Nikoliv! "Dělám to pro svou zemi, ne pro peníze!" Matt Damon jako klasický klaďas, který dává všanc vlastní kariéru pro vyšší dobro, pro nalezení pravdy a odhalení všech křiváren. - 40%. ()

Airman

Velice příjemná podívaná, která vás hodí do efektně a dravě natočené akce hned na začátku, kde ihned cítíte, že to vše působí zvláštně syrově a autenticky. A později zjistíte, že vlastně většina herců v rolích vojáků v tomto filmu jsou skutečný veteráni a to dokonce z období americké invaze do Iráku. To, co shazuje tento film ke konci je jeho stereotypně či rutinně odvyprávěný příběh, což ho činí lehce předvídatelným. S tím taky je ještě spojen problém, že ne každá část poslední honičky je tak dechberouci jako všechna akce predem. Tak či tak, jedná se stále o nadstandardní a solidní akční “testosteronový” film s notnou dávkou klasického amerického, ale zde ještě snesitelného, patosu o pravdě, za kterou stojí bojovat, pokud se zrovna třeba jedná o důvody k vedení války a i s kritickým, lehce skutečnými událostmi inspirovaným, přesahem do zahraničně-politických machinací amerického imperiálního vojensko-průmyslového komplexu a do obecného fungování rozpínací politiky státních celků. Paul Greengrass věděl, že to bylo špatně, jeho film také ví, vy také a při tom všem sypaní si popela na hlavu si k tomu ještě onu jízdu pořádně užijete! 75% ()

Gattolino

Možná docela tendenční snímek podle odpůrců iráckého tažení, kde byla údajně vymyšlena záminka existence zbraní hromadného ničení, zvláště chemických. Smutnou skutečností ovšem zůstává fakt, že ať už byly zbraně nalezeny nebo ne, byly prokazatelně použity. Útok se odehrál se dne 16. března 1988 v irácké Halabdže. Byl součástí irácko-íránské války, resp. její operace al-Anfal. Jeho vykonavatelem byla irácká armáda; cílem bylo kurdské obyvatelstvo. Trval 48 hodin. Útok si vyžádal mezi 3200 až 5000 mrtvými a 7000 až 10 000 zraněnými. Většina obětí byli civilisté, ženy, starci, děti, domácí zvířectvo. Velká část úmrtí se odehrála bezprostředně po útoku chemickým plynem; některá však následovala až po řadě měsíců či let. Nejvyšší irácký trestní soud tento útok oficiálně označil dne 1. března 2010 za genocidu kurdského obyvatelstva na území Iráku. V současné době je považován za jeden z nejrozsáhlejších příkladů nasazení chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu. Útok byl vykonán v podvečer dne 16. března 1988. Irácké letouny typu MiG a Mirage zahájily bombardování města za pomocí chemických bomb. Náletů se uskutečnilo celkem 14, v každém bylo zapojeno 7-8 letadel. Použity byly různé chemické plyny, jako např. yperit, sarin, tabun a VX. Dle svědků páchl plyn nejprve po odpadcích, později po sladkých jablkách. Ti, kteří byli plynem zasaženi, umírali různými způsoby. Navíc byla roku 2015 odtajněna tajná operace CIA zvaná Avarice, která výrobu a využívání chemických zbraní dokazuje. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí