Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

dANo

No ja neviem... vôbec ma to nebavilo, vadila mi tá kamera aj rýchly strih, chýbal mi tam nejaký lepší príbeh (takmer žiadna gradácia, či vysvetlenia) a ani herecké výkony ma nejako nepresvedčili. Hodnotím to teda priemerne a až tak to teda neodporúčam. ()

Mishqo

takto to vyzerá keď si namyslení Američania myslia že sú bohovia zeme a môžu si robiť čo chcú...tieto filmy tiež patria medzi to čo ma baví takže až tak mi to pokaziť nemohli...8/10 ()

Brain-D

Další opravdu zajímavé téma od Greengrasse. Bohužel tentokrát se mu nepodařilo zaujmout. Tentokrát to nebyla žádná věc, která by zvedala hladinu adrenalinu. Tentokrát to byla chladná politicko-válečná hantýrka. Člověk to ani vidět nemusí, aby věděl, že Američané si najdou důvody, aby dostali to co chtěli. Navíc se mi zdá, že Matt se tentokrát do role vůbec nehodil. Hudbu ovšem musím pochválit. ()

Sany33

Od začiatku je to skutočne akčná jazda, ktorá sa postupom času ešte priostruje. Na Greengrassa je to ale málo. Od dnes už kultového Bloody Sunday ubehlo veľa času, on ale vedel prekvapiť vždy niečím novým. A práve to „niečo nové“ tomuto filmu ku koncu tak strašne chýba. Možno je to nie veľmi dotiahnutý koniec, ktorý nám neprináša nijaké prekvapujúce zistenia. Zbrane hromadného ničenia nie sú, vpád do cudzieho štátu sa napriek tomu konal. To dnes už vieme všetci. Dôvodu sa však v tomto filme nedočkáme. Prináša ale ponaučenie, že bežní Iračania sú dobrí ľudia, ktorým na ich zemi záleží. A preto ich Američania nemôžu vynechať z procesu obnovy ich vlastnej krajiny. 57% ()

VanTom

Na plyn neustále šlapající Greengrassův styl akčně roztřesené dokumentární kamery a nervně tepající hudby pomalu nechává zapomenout, že dramatizuje dějově víceméně titulek k novinovému článku (který je sice zásadní a angažovaný, ale jeho avizovanou pointu všichni znají). Nebere si servítky v zobrazení chaotického a k obyčejnému iráckému obyvatelstvu ignorantského amerického válčení, aneb politiky vlastních cílů pod vykonstruovanými záminkami. ()

Krosmen

Nutno dodat, že hodně vydřené 2*. Jak to celé skončí je jasné po 40 minutách filmu, čili cokoli je nad plán, je zbytečné a způsobí tak akorát bolest zadnice. Ať tu nikdo nezmiňuje trilogii o Bournovi, to je úplně něco jiného samozřejmě spojeno hlavním představitelem a režisérem, ale to je všechno. Akční scény do děje moc nevtáhly a ani nechci pomyslet, jak by to USA všechno zvládly ( jak na plátně tak ve válce) nebýt takových srdcařů a skvělých chlapíků jako je Matt Damon aka Roy Miller. Pokud jste trpěli u Hurt Locker tohle rovnou přeskočte, nebudete litovat. ()

Kali4

Již před samotným promítáním jsme byli jako diváci varováni, že největší, ale současně asi i jedinou slabinou filmu je scénář. Což mne možná poněkud udivilo, neboť jej napsal Brian Helgeland, autor či spoluautor scénářů k takovým kouskům jako L.A. – Přísně tajné či Tajemná řeka (ač má v repertoáru i slabší výtvory). Nicméně tentokrát „zvěsti“ nelhaly a scénář je slabinou, ale jedinou slabinou? Nenechte se vysmát! Greengrass tak, jak ho známe z Bournů, je pryč, kamera je tak roztřesená, že divák místy skutečně netuší, co se ve filmu právě odehrává, čemuž napomáhá i fakt, že se akce více než z poloviny odehrává v noci. Ještě ohledně scénáře, vyzdvihnu zde jeden fakt, který mne, obzvlášť co se týče Greengrassových filmů obecně, hodně zklamal: všechny postavy jsou víceméně jasné už od začátku a dělí se na hodné, zlé a zmatené, přičemž tahle jejich škatulka zůstává platná až do konce, pouze ty zmatené jakoby „prohlédnou“. Ale abych jen nehanil, asi tak do půlky se film jeví nadějně a laťka je nastavená hodně vysoko, jenže pak přijde takový podivný moment a divák zpozorní, někdo se možná až zarazí. „Nic není ztraceno,“ říkal jsem si, „ještě je šance a možná budu nakonec překvapen.“ Nestalo se a v kritickém momentu se film podělal. Nový Greengrassův počin je podle mne zbytečným plácnutím do vody a třeba takové tematikou podobné Království, jehož scénář taky kulhal, se mi líbilo víc. Mým skromným odhadem je, že herecky je film na úrovni, ač herci nemají moc co hrát, a třeba Jason Isaacs je mým horkým kandidátem na drsňáka roku. Ale když nad tím tak přemýšlím, to je asi tak všechno. ()

svobik

Nejslabší Greengrass. Zatímco ve všech předchozích snímcích se nebál chodit přes mrtvoly a udivoval bouráním klišé a novými režijními finesami, Zelená zóna nabízí pouze rutinní scénář bez výrazněji silnějších nebo aspoň neotřelých momentů. V jádru zkrátka průměrný film, který nahoru táhne opět neuvěřitelná řemeslná stránka a přesní herci. Příště bych prosil opět o dost ostřeji, Paule. 7/10 ()

Kalidor_

No líbilo se mi to, bodejť by ne. Američani se tu neplácají od začátku až do konce po ramenou jak jsou úžasní a jak by jim všichni za záchranu země (Iráku) měli líbat nohy. Přesně naopak a určitě blíž pravdě je to tu ukázáno. Matt Damon je úžasný klaďas, Isaacs je úžasný vedlejší záporák a závěr - Amíci to těmi vojenskými operacemi nemyslí vždy jen dobře, ale taky vychcaně, umí zatloukat, mlžit a být pěkný svině! ()

ghatos

Ptám se proč se točí takové filmy z "atraktivního" Iráku. Všichni neustále medituji nad tím, jak je možné, že se válečné snímky z poslední americké války nechytají. Důvodu je jistě více, ale odpověď je prostá - je to NUDA. Vůbec nechápu koncept Zelené zóny. Divák od prvních minut přesně ví, co se bude dít. Konspirace a spiknutí? Ale kde že! Greengrass jen sází na tempo (to neznemená akci - té tam moc není). Závěr mě znechutil ještě víc. Poslouchat uvědomnělé kecy od Damona typu: "proč bojujeme" nebo "lidi musí znat pravdu"...víš co blbečku? Jsi v profesionální armádě, tak drž hubu a nestarej se! Slabé 3* > (a to jsem moc hodný) = 54%. ()

Bagr_007

Ze začátku rozplizlou nudu, kde se pořád něco děje, ale nikoho to nezajímá, naštěstí zachraňuje neskutečně dramatický závěr. Greengrass pořád umí a v nepřímém souboji s Ridley Scottem jednoznačně vítězí. ()

R1CH1E

Tak tomuhle říkám trefa do černého! Líbilo se mi to mnohem víc než celý Bourne a říkejte si, co chcete. Má všechny prvky dokonalého akčního filmu: 1. Jednoduchý, ale zajímavý příběh, který nutí nad zamyšlením, 2. Akční scény tak dobře natočené, že při jejich sledování vás svědí prdelka jako by vám po ní někdo přejížděl Kalašnikovem, 3. Hudbu, která to celé jen umocňuje a za 4. Tempo, které vás ze sedaček vyplivne na konci tak rychle, že budete chtít reklamovat svoje hodinky, protože těch 115 minut nemohlo uběhnout tak rychle. Ptáte se, proč jen 4 hvězdy? Protože k dokonalosti tomu něco chybí a tím je podrobnější rozbor postav. Jak máte mít pořádnou citovou vazbu k někomu, koho jen vidíte poskakovat po plátně, když ani nevíte, jestli má rodinu, děti, nebo třeba šílenou manželku, která ho tak dusí, že je proto tak oddaný své práci a riskuje tam svůj život? ()

blackJag

Kritická notiska k válce v Iráku, v hollywoodsky přímočaré a naivní optice (film končí přesně tak, jak vás to v polovině napadne), ovšem zpracováním jde o nezadržitelnou vlnu. Damon zde není za bournovského hrdinu a i když dušínovské sklony postavy dosahují svých krajních mezí, je dobré zase jednou vidět věci ve střízlivé poloze. Dokumentární styl režie nejeví sklony nepřehlednosti a servíruje scény jednu pěkně po druhé, bez zbytečných pauziček, v rychlé kadenci, což je dobrá zpráva hlavně pro ty, kdo si neradi snižují tempo a v oblibě doráží do cíle ve stejné rychlosti, v jaké odstartovali. II Scénář: Brian Helgeland (podle knihy Rajiva Chandrasekarana IMPERIAL LIFE IN THE EMERALD CITY: INSIDE IRAQ'S GREEN ZONE). Hudba: John Powell. 80% ()

cpt.Lynch

Hodne slušný politicko-válečně-akční thriller (poslední dbou je podobných filfů jak hub podešti, stálo by za to pro ně vymyslet samostatný název : ). Super Damon (možná si mohli odpustit ty nagelované vlasy, se jaksi do Iráku nehodí), ve vedlejší roli nezklame Gleeson, ale třeba Amy Ryan je mírně tragická a značně nepřesvědčivá... Vše naštěstí nezklouzlo k nějakému tristnímu a trapnému konci, i když to mělo namále. ()

Kurikmoon

bojový film...Pozriete a neurazí. A povie Vám asi to čo počas vojny v Iraku možné bolo. Nepozriete o nič neprídete. Teda, ak nie ste fanda filmov tohto typu. ()

klima777

Prostoduché, akční a trošku opožděné. Mírný protest v mezích zákona jako ospravedlnění pokleslé zábavy. Pozdě, ale přece. A stejně: Na shledanou v lepších časech, kdy filmy o válce přestanou být dobrodružnou vyprávěnkou. ()

V.Silver

Tak já teda nevím. Matt hraje dobře, kamera a režie taky bezproblémové, stejně tak hudební doprovod... ale je to o hovně, s prominutím. Příběh, který vypadá zpočátku velice slibně, se ukáže jako naprosto tuctový "komplot". No, možná spíš kompot :) Volná asociace: tenhle film je jako třešňovej kompot. Má super přísady a dělal ho mistr, ale jakmile ochutnáte, zjistíte, že mezi zubama vám něco uvízlo a ejhle - červík! Film má pramalé poselství, minimum emocí a oproti takovým Hurt Locker nebo Generation Kill je to úplná břečka... 60% ()

Ravi

Perfektně zpracované téma, které má spíše vypovídací hodnotu, než že by Vás vtáhlo a nějak poznamenalo. Je to způsob, jak se Amerika částečně vyrovnala s pravdou o chemických zbraních v Iráku. Akční špionážní drama, trochu jako Bourne z prostředí dobytého Bagdádu ve stylu Black Hawk Down. Jen mi trochu vadí, že vše stojí vlastně na jednom jediném záporném charakteru. Mám pocit, že takovou levárnu by jeden člověk splácat nemohl, ale dejme tomu. Film určitě stojí za shlédnutí. 80% = 4/5 ()

KASUGI

Neskutečně únavný a nudný film, který jsem ani nedokoukal. Zelená zóna je prý část, ve které se ocitá hlavní hrdina . Ve skutečnosti je to klubovna, kde se scházejí fanboyové Pavla Zelenéhotrávníka. V rohu stojí posvátný totem ve tvaru Paula. Uprostřed leží televize na které běží filmy svatého Pavla, kolem sedí lidé v kruhu a hromadně masturbují nad tímto dokonalým režisérem s Parkinsonovou nemocí. Jako každý máme své modly režiséry a herce, ale co si pamatuju, tak v 80tých a 90tých letech se nikdy nedělo to, co nyní v dekádě 2006-2016: tedy zkurvené fanboyství, vytváření bezchybných bohů, zaslepenost bez špetky kritiky. Podobně jako u Nolana, Tarantina, DiCapria apod. Greengrass neumí točit přehledné akční scény a akční film s nepřehlednými akčními scénami stojí za hovno. To je fakt a komu se nelíbí, může si zajít do klubovny Zelená zóna. ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí