Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

CageDepp

Dobrá myšlenka, ale to je asi všechno. Herecký výkony katastrofa snad ani jednomu jsem nevěřil jeho roli. Obrovský zklamaní a ty kecy o náboženství to byla hrůza ještě o 30 minut by to bylo delší a odpad je jasný. ()

JohnMiller

Tento film mi doporučili... Ako jedna výborná na dialógoch sa zakladajúca snímka ktorá ma dokáže presvedčiť že hlavný protagonista je skutočne starý niekoľko tisíc rokov. V mojom prípade sa tento výsledný efekt nedostavil. S toho rozhovoru by v skutočnosti nikoho nepresvedčil no.. možno pár ,fanatikov , ale drvivú väčšinu určite nie ! Nebolo to vyslovene zlé no nedokázalo ma to nadchnúť. Film som zavrhol až na konci (keď sa nedostavilo nejaké nečakané finále). ()

Hamaradža

Perfektný perfektný perfektný námet, spracovaný do trochu mdlého bezfarbého scenára zaváňajúceho prehnanou repetetívnosťou (Pričom konverzačky mi normálne nevadia) a podpriemerným televízne pôsobiacim spracovaním s malinko samoúčelným nábožensky-provokačným podpichom, na jednoduché ale účinné zaručenie kontroverznosti. Chytiť takýto materiál do ruky zručný filmár a mohla to byť fakt pecka :) SPOILER pretože mi príde že miesto filozofickej konverzačky o postupe ľudstva, vývoji vedy a techniky a evolúcií ľudskej povahy, sme sa dočkali béčkového scifi o tom, že hlavný hrdina je v skutočnosti Ježiš, Kolumbus, Mária Terézia, pápež, Ľudovit Štúr a moja nevlastná teta. KONIEC SPOILERU Z podobného súdka odporúčam (Podľa môjho skromného názoru vyspelejší) Sunset Limited ktorý ma dostal do kolien. ()

dom156

Ta myšlenka je přímo uchvacující. Člověk co prožil x tisíc let. Když by si časem uvědomil čeho dosáhl, může na krásno sledovat osud lidstva s jeho klady i nedostatky. Také může sledovat jak stále dokola opakujeme tytéž chyby. Tenhle nápad má v sobě výtečný potenciál, který byl utlumen žvatlajícími vysokoškolskými učiteli. Po filmu se člověk může zasnít, jak by s daným darem naložil. Krom diskuze, mohl být příběh hutnější, ale i tak doporučuji. ()

L_O_U_S

StarsFan mluví ve svém komentáři k filmu Hon o Popperově konceptu falsifikace. Každá teorie, kterou bychom měli brát vážně, by měla poskytovat možnost být vyvrácena. Dokud se ji nepodaří vyvrátit, měli bychom ji považovat za pravdivou. Zároveň bychom se ale měli mít na pozoru před teoriemi, které dělají vše pro to, aby se falsifikaci úplně vyhnuly. Takové jsou například různé konspirační teorie nebo kreacionismus. Proti všem argumentům vznášejí zastánci těchto teorií stále nové a nové protiargumenty, které dané teorie odsouvají do říše absurdit. V případě člověka, který o sobě tvrdí, že je starý 14 000 let, by se taková metoda dala docela dobře aplikovat. Pokud se dotyčný vyhýbá falsifikaci, platí, že lže. Nicméně – když odhlédneme od téhle roviny a budeme brát Pozemšťana prostě jen jako film, ve kterém je něco takového možné, zůstává řada podnětů k zamyšlení. Jaké to asi je mít nejasné vzpomínky ze starší doby kamenné? Jaké je ohlédnout se za civilizací a být svědkem jejího vývoje? Film obsahuje řadu zjednodušení pro publikum, která mají mírně negativní dopad na samotný koncept (John ve svém vyprávění vesměs zmiňuje to, co je známo z historie a jejích alternativních výkladů, a ostatní je podáno dost návodným způsobem). Zároveň už mi přijde únavná věčná démonizace křesťanského středověku a nekritický obdiv k východní filosofii, přičemž Buddhu u nás známe vesměs z trapných ezoterických seminářů. Stejně tak mě nepřestává udivovat, kolik lidí si opravdu myslí, že pravěcí lidé žili ve stejné době jako dinosauři. I z těchto důvodů je ale Pozemšťan skvělou výpovědí o světě a lidech, kteří ho obývají. (1 048., 19. III. 2015) ()

Petroff

Jednoznačně nejlepší sci-fi roku a jeden z mála "téměř dokonalých" filmů posledních let. Žádný střílení, lasery, žádní záporáci, který je potřeba sejmout. Žádnej svět, kterej je nutný zachránit. Jen myšlenky a slova...add 2013: nejlepší koverzační film, jedno z nejlepších sci-fi... jedna z nejlepších myšlenek, jeden z nejlepších minimalistických filmů. A samozřejmě patří do mé čestné kategorie: krásný film. ()

Kopik

Netřeba žádné drahé efekty, postačí jedna chatka a obrovsky poutavý do detailů propracovaný příběh. Parádní myšlenka celého děje mě absolutně pohltila a do závěrečných titulků už nepustila. Absolutně originální a skvělé konverzační sci-fi - já nic podobného snad ještě nikdy neviděl, možná proto i takovéto nadšení. Pokud ještě přidám nádherný soundtrack - jsem unešen. Musím dát plný počet (Viděno 04.02.2010) ()

Mickalle

Co člověk, to názor, co pár očí, to jiný svět. Který je ten reálný ? všechny a žádný... pro každého, ten jeho... ()

Bonaparte.

Zřejmě jeden z nejlevnějších a nejméně nákladově náročných filmů, který zde dosahuje více jak 80%. Klíčem úspěchu je excelentní scénář a zajímavá myšlenka několika tisíciletého života. Zajímavé poukázání na náboženské fanatismy a historické nepřesnosti. Bohužel to je všechen výčet plusů z mého pohledu. Po polovině filmu, kdy se opakuje v podstatě pořád to stejné, jsem usínal a jediné, co mě drželo při bdělosti, bylo závěrečné rozuzlení. Kam odjede? Pojede sám? Uvěří mu to? Nebudu nikterak spoilerovat, ale ani rádoby emoční konec mě neposadil na zadek, tak jak zřejmě měl. Slušné 3* 60% Avšak nikdy víc. ()

fmash

Já teda nevim, ale jesli ty místní ovace pramení z toho, že „vole, to křesťanství dostalo pořádně na prdel, i s tou blbou fanatičkou“, tak to je teda dost laciná tretka, na kterou se tu všichni nachytali. Protože já viděl dost nablblej scénář, divadelní výpravu, nijak zvlášť propracovanou historku (umotanou z nejprovařenějších obrazoboreckých „poznatků“), ale zejména extrémně nablblou partičku „vědátorů“, hysterických postaviček, které ještě z horké motorky volají psychiatra a exorcistu, protože jsou to fakt kamarádi a nad věcí. Jestli to mělo lidi ukázat jako hejno vyplašených krys, tak už jsem viděl lepší i zábavnější zpracování. Ocucaná dvojka za ten nápad s JK, i když neoriginální. ()

TheDon

Nemůžu si pomoct, ale tohle bylo jako povídka z bakalářů. Největší banda neherců, co jsem kdy viděl. Příšernej dabing (ale to je moje chyba,měl jsem to dát v origu) a frajer z paleolitu, co si vozí Van Gogha na korbě svýho Forda. Myšlenka bezpochyby zajímavá, ale to zpracování....ty kráso. To ne. Hodně slabý dvě. 25% Jeden z nejnadhodnocenějších filmů na čsfd. Na čem jedete lidi? ()

Huntelaar

Myšlenka, že křesťanství není zas až tak křesťanství by mohl pár lidí pěkně vylekat. Ostatně celý ten koncept, kdy zdánlivě nereálný příběh je konfrontován pohledy odborníků z různých oborů a jejich pohledem na svět dává Pozemšťanovi zajímavý přesah. Kniha nebo divadlo by tomu možná dali ještě víc na působnosti. ()

JOHN.NY

Hned na začátku mě zaujal námět a výborný John Oldman, který si s ostatními pohrává a nutí vás přemýšlet a mě do děje naprosto vtáhl. Jediným prvkem, který se mi nelíbil, byl závěr, kdy se John přihlásil k svému synovi, ale to mě neodradí od přidělení 5* ()

Cl3ricK

Naprosto perfektní film, co se nápadu týče, aneb za málo peněz jde udělat vše pokud máte skvělý scénář. Debata inteligentně vyspělích lidí na téma Jeskynní muž je geniální. Jakožto ateista mě představa, že křesťanství je jen jakási příměs východních náboženství fascinuje. Dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal ale jsem rád, že sem se přemohl. ()

berusche

Ještě, že jsem ateista! Nikdy jsem nebyla nakloněna ani pozitivismu. Možná proto mi přijde, že celý příběh jako by zapadl do puzzle bez dalšího přemýšlení nad fakty, které jsou nám předloženy. JE TO FILM, a tuhle větu jsem si musela říct asi tak 250x za celou dobu, abych náhodou nelaškovala s myšlenkou "coby, kdyby!" Jaký génius proboha tohle dílo vymyslel? Popřít v 87 minutách nejznámnější vědy založené na popisu lidstva, veškerá dogmatická náboženství a ještě s takovou grácií, že všechno ostatní by se teď mohlo zdát jako pouhý kolotoč, jehož jsme se náhodou zúčastnili a který byl konstruován dlouhá léta...no, i ke konstrukci, a nejen sociální, to totiž má hodně blízko. A pak, konec, tramtadádá, nic, tma a já nebudu asi tak týden spát, protože mi to bude hlodat mým veveruščím mozečkem...Nejlepší volba celého díla byla neurčité prostředí, čas a o nic víc známější herci, což sečteno podtrženo vše dohromady ---> z tohohle asi udělá pro mě kulťák, který budu muset vidět ještě několikrát, abych byla schopná to celé poskládat. ()

maverick10

Cekal jsem sci-fi narez a dostal jsem filozofujici konverzacku. A vite co? Rozhodne to jeste predcilo ma ocekavani. Rika se ze dulezitejsi je co rikate, nez jak to rikate (profesor Higgins z Pygmalionu by asi nesouhlasil). Kdybych dal na hromadu vsechny dosavadni hitovky plne audiovizualni parady a proti tomu tenhle snimek, ktery vizualne pripomina natocenou rodinnou dovolenou v Bulharsku, rozhodne bych nevahal sahnout po The Man from Earth. Ano vypada jako osumtely kabat, ktery pachne močí a on to skutecne je osumtely kabat pachnouci močí, ale v kapse ukryva poklad. Poklad, ktery zabedněnec nikdy nenajde ikdyby kapsu rozpáral do poslední nitky. ()

easaque

5* Všechno podstatné je popsáno v obsahu. Je to spíš konverzační drama a ke sci-fi to má hodně daleko, spíš možná tak žánr mysteriózní. A hodně filozofický. A hodně dobrý a hlavně promyšlený hodně do detailu. Jako divadelní hra by to bylo skvělé ... pokud by to zase nikdo neposral ;-) Viděl jsem to několikrát, tak 5 hvězdiček je jasných i jeho pozice v mých oblíbených filmech. [ PŘÍBĚH: 3+ /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

applause

Zajimavé téma, to musím uznat. Dějepisné popisy mi lezly místy na nervy, ale bylo to opravdu poutavé. Uhádla jsem, kým by měla údajně hlavní postava být, než to sama řekla. Pak už mi to přišlo trochu přehnané. Ale za poutavost a propracovanost příběhu a dosud nezpracované téma dávám takové hodnocení. ()

honajz2

Několik lidí v jedné místnosti celý film mluví a ten hlavní přijde s tím, že byl kromaňonec, Ježíš a já už nevím co všechno. Ok, mohlo to být zajímavý, je to zajímavý, jenže... místy to nudí, nějak rychle mu to všichni uvěří a konec měl být otevřený, ten jasný konec to ve finále celkem kazí, protože nepřijde zvrat, dopadne to tak, jak čekáme. Jako jo, jeden zvrat tam je, ale s příběhem to nijak extra nepohne. Nakonec mě to ani bůhvíjak nechytlo, jako ostatní tady, vidím v tom celkem průměrnou sci-fi. Jinak naprosto souhlasím s komentářem uživatele IllIlIlIIl, vadili nám stejné věci. 3* ()

Joe321

Pěkně zpracované, zahrané a natočené. Příběh odehrávající v jedné místnosti je stále napínavý a nakonec byste nejradši taky Johnovi nějakou tu otázku položili. A také začnete uvažovat, proč by to vlastně pravda nemusela být, chcete věřit že je. - "Everything is possible." ()