Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

Wysch

Objektivně řečeno film nestojí za nic. Zajímavým jej dělá scénář, který je vlastně pouze dialogový. Komorní "drama" o muži, který se rozhodne svým přátelům něco sdělit. Inteligentní scénář je trochu pohřben televnizním zpracováním a místy otravnou muzikou, která jako by se snažila navnadit atmosféru "té oné doby". Scénář skvěle pluje po hladině zábavy až do chvíle, kdy přijde šokující poznání (kýč a klišé - Ježíš byl všude!), ale skutečné poznání (a kýč a klišé!!) přijde se samotným závěrem. Fascinující je ovšem fakt, že scénář skutečně vykreslil postavu muže, který žije 14000 let a i když jím smrt někoho blízkého otřese, ví, že se prostě musí hnout dál. Ať už jsou všechny odpovědi Johna Oldmana správné, historicky korektní či nikoliv, reálné a uvěřitelné není jeho vědění, ale jeho charakteristika. Všimněte si při sledování, že občas skutečně mluví jako neherec (totiž, zadrhává se, přemýšlí za řeči) a je to jeden z mála filmů, který dovolil hercům svou roli skutečně hrát. Dokonalé výkony od režiséra až po herce tu nehledejme, levné zpracování a chatování na chatě, to už tu taky bylo. Ale myšlenka, že jeskynní muž žije dodnes a skrývá se a jednou konečně přizná barvu, to je fakt, který vás od prvních minut chytí za koule a drží vás s očima na obrazovce. A pokud ne, pak se jděte bodnout a běžte si zahrát Crysis. Nebo prostě nějakou gamesu. Přemýšlivé drama plné odpovědí a otázek s propracovaným scénářem, který je veskrze geniální... to je prostě the Man from Earth, film, který jsem si musel pustit hned dvakrát za sebou. 85% a [DVD]. ()

Ozo

Nádherná ukázka toho, že všechno, co dnes známe, může být relativní. Film, odehrávající se v jediné místnosti (no, fajn, několikrát vyjdou před dům, ale koho to zajímá, že?), a přesto (nebo právě proto?) nenechávající diváka ani na chviličku vydechnout. Tenhle nízkonákladový snímek může, co do poselství, konkurovat i takovému Avataru =) ()

Rosana

Velmi zajímavé zamyšlení nad sci-fi možností zpracované stylem "12 rozhněvaných mužů". Film byl napínavý, i když celkově konverzační, odehrávající se v jedné místnosti. Konec mě ale hodně zklamal, taková náhoda není moc pravděpodobná a to vysvětlení divákovi trochu přehnané. ()

Z0oMb3E

...Já tam stojím, čekám na telefón, a ten chlap udélá TAKHLE s kloboukem...Kto by ste řekli, že to byl?...Emilio Estevez, ten slavnej herec... A já naňho řvál Emílióóó...(Noc v Roxbury). Tento chlapík však tých dobových superstár postretal podľa rozprávania o dosť viac. Samozrejme, že film má kus slabších miest. Možno aj tri, ale je nádhernou ukážkou, ako môže film hodinu a pol prikovať diváka do sedadla bez popkornových efektov či blockbustrových scén. Nádherný príklad intelektuálneho filmu, pri ktorom s prehľadom víťazí obsah nad formou. To, s akým pátosom sa opiera o sektárske dogmy či zaužívané vedátorstvá je brilantný. Nádherne je vykreslený aj samotný ochranný mechanizmus ľudí, pri rúcaní ich zdanlovo usporiadaného sveta- agresia, skepticizmus, nedôvera... Po dlhšej dobe sa ku mne dostal snímok mimo pif-pif, ech-ech, buuum mainsteamu, ktorý nedal ani tak zabrať logike či pozornosti, ale donútil ma kus popremýšľať. Veľké odporúčanie všetkým tvorom nad 100 IQ. ()

-Ravee-

Předlohu jsem nečetl, a proto jdu s hodnocením pravděpodobně výš, nežli bych šel v opačném případě. Prakticky veškeré kouzlo MFE spočívá v myšlence a scénáři, ale vizuální nápaditostí, vyčnívající režií, překvapivým herectvím (Candyman mi seděl ze všech nejvíc, ale i tak byl jeho výkon, řekněme, standardní, což se dá říci o všech účastnících) či jinými filmovými atributy zrovna neoslní (ve srovnání třeba se Sunset Limited, kde například skvěle pracuje nenápadná kamera). Nad přehnanými reakcemi celého, vysoce vzdělaného, konverzačního společenství lze jakžtakž přimhouřit oči - v průběhu celého filmu jsem se sám několikrát přistihl, jak vlastně celou historku Cromagnonci baštím se vším všudy, i když bych ho pravděpodobně nezačal za jeho "klam" nenávidět a hanit. Ve výsledku se jedná o film, který i přes vizuál řadové epizody Hvězdné Brány skrývá čarovnou atmosféru a nápad za milion.. ()

Paxxx.cz

Zajímavý film, který se odehrává v podstatě jen v jedné místnosti a je založen na spoustě dialozích. Vyprávění se možná dostalo do docela odvážných míst, nicméně mě to docela bavilo. Za myšlenku a konec taky palec nahoru...7/10. ()

Vxxx

Film jsem viděla již 3x v rozpětí 4 let a pokaždé mi vyráží dech, jak takto jednoduše natočené dílo může být tak moc geniální. Neuvěřitelné množství podnětů k přemýšlení a skvěle promyšlený scénář. 5* ()

havLord

"Man from Earth" staví na tom, že člověk je na prvnim místě tvor neobyčejně důvěřivej a až na druhym místě pochybovačnej a přemýtavej -- není nic jednoduššího, než chopit příležitost za pačesy a "TEĎ HNED" někomu nad krbem nabulíkovat svůj (dokonalej) výmysl, lidi vám budou zobat z ruky -- a k tomu ještě rádi.. protože přes veškerou jejich skepsi se v nich vždycky bude ozývat malej hlásek "a co když je to pravda?" .. a co když to pravda je? 85% ()

Dero

Příběh o muži, který je starý 14 000 let. Fajn, to zní jako docela nápaditá látka ke zpracování. A rovnou z toho zkusíme udělat konverzační drama. Vezměme přibližně osm herců, posaďme je do chaty v lesích a nechme je naslouchat vyprávění tohoto podivuhodného jeskynního muže. Koncept je výborný, skýtá obrovský prostor k představení jednotlivých charakterů, jejich interakci, eskalaci emocí ve skupině. Do toho přimíchejme dějinné vyprávění osvěžené jiskrou osobního pohledu muže, který byl při tom, a máme všechno, co jen potřebujeme. Realita není tak zajímavá. Především se nevydařil už casting. Jediná vhodně obsazená role je titulní - David Lee Smith opravdu svými rysy kromaňonce místy připomíná (v dobrém slova smyslu) a i mimicky dokáže budit zdání jakési autentičnosti. Další herci se svým výkonem zařadili k podprůměru. Samotné vyprávění, které jeskynní muž John rozvíjí, je plytké. Žádné zajímavé pikantnosti nebo překvapivé dávání historických faktů do souvislostí se nekoná. Scenarista (Jerome Bixby, Star Trek) si evidentně vystačil s encyklopedií a dalšími dvěma knihami - jednou o křesťanství, druhou o buddhismu. Komorní konverzační drama však musí psát někdo vysoce sečtělý, inteligentní, kdo umí jednat s lidmi a zná i nejjemnější stránky motivace jejich jednání. To, při vší úctě k legendě sci-fi, Jerome Bixby není. Po psychologické stránce se totiž jedná o slátaninu nejhrubšího zrna. Motivace postav je afektovaná, postrádá finesu. Všichni se chovají jako děti, a ta regrese je s postupující stopáží čím dál patrnější, nikoliv jako vysokoškolští profesoři. Postava profesora psychologie je pak už naprosto směšná, to samé platí i o dementní (nevím, jak jinak její elementární nedostatek jakékoliv inteligence a racionálního úsudku nazvat) postavě křesťanky Edith. Románek odehrávající se na pozadí celého příběhu nadbytečný, nese jednoznačný rukopis scenaristy béčkové filmové produkce. Připočtěte ještě lacinou a už v polovině filmu čekanou pointu a nevyjde vám lichotivý výsledek. Jednu hvězdu dávám za parádní námět. Druhou sobě za fakt, že jsem vydržel až do konce. ()

Ligter

Film Pozemšťan nabádá na svou (v relativním slova smyslu) originalitu, byť, a nemůžu si pomoci, ji zde cítím jako povrchní a nicneříkající. Sice nasazuje slušné tempo, ovšem se stále se zvyšující frekvencí otázek a odpovědí tvořící výhradně jádro filmu je, vzhledem k otevřenému konci, výrazným problémem to, že nelze brát Pozemšťana jako film, ale jen jako diskurz mezi Johnem a ostatními, ovšem s jednoduchou strukturou a schematickým jednáním postav (které tvořilo zhruba polovinu filmu) tak, že A se rozčílí, protože jsou mu ničeny předsudky, B ji usadí, C pokyne ''Pozemšťanovi'' ať povídá dál – a D se dotazuje. Celá tato ''epizodičnost'' trvá víceméně hodinu, než dojde (příliš pozdě) k nějaké gradaci, jež jako by byla slepá, nenabízící pointu. Čímž neříkám, že mi vadí otevřený konec a neřešil bych to, kdyby ovšem film nenasazoval masku jakési transcendence a über-filozofie, jež mi, chtě nechtě, přijde falešná. ()

Lamiczka

postavit na příběh na jedné scéně je velká odvaha a vydařila se! zajímavě podané scifi o člověku, který svým přátelům vypráví svůj nesmrtelný, 14tisíc let trvající život ()

GodComplex

Ultimatni konverzacni masterpiece Takhle to vypada, kdyz sice nemate zadny rozpocet, ale misto nej disponujete vybornym napadem, ktery umite dobre natocit. Ano, odehrava se to cele v 1 mistnosti a krome kecani se tam nedeje vubec nic, ale je to zabavnejsi a predevsim zajimavejsi, nez drtiva vetsina budgetovejsich filmu, ktere sice muzou byt pekne, ale propluji, aniz by vas jakkoliv oslovily. Tohle byl tak prekvapive excelentni komunikacni skoro-sci-fi kousek, ze se nestacim divit. Vsichni zucastneni herci jsou sice vyhrabani buhvi odkud, dokonce Tony "Candyman" Todd si sem zaskocil na navstevu ze svych ultra spatnych hororovych ccek, ale kazdy se se svou roli popral naprosto v pohode a dialogy jsou dokonale promakane. Ta idea - clovek, ktery diky nesmrtelnosti zil 14 000 let ted ma urcite o cem vypravet, neni ale realne to natvrdo dokazat. Nejvetsi radost mi udelalo kdo je ve skutecnosti hlavni postava, nechci spoilerovat, ale podivejte se na to, budete cumet! Jeden z tech unikatnich filmu, ktery je mozne si poustet porad dokola a nikdy neomrzi. Po asi patnactem shlednuti nelze jinak a "Pozemstan" putuje do me all-time topky. 10/10 ()

Popluh

Film, který se skládá v podstatě jen z jednoho nepřetržitého dialogu a přesto nenudí ani vteřinu. Je zbytečné o něm cokoliv psát protože je stejně tak zbytečné si o něm číst před samotným zhlédnutím. Stačí jen prozradit, že scénárista nahodil do éteru velice zajímavou fabuli, kterou postavy zajímavým způsobem rozvíjejí. Na škodu v tomto případě není ani laciná technická stránka protože zbytečně neodtahuje divákovu pozornost od toho hlavního - vyprávění hlavní postavy. Na škodu je tak snad jen trošku slabší vypointování, respektive spíš vyústění celého toho příběhu. Dalo se to samozřejmě zakončit i mnohem mnohem hůř, na druhou stranu ale i lépe. Ale to už je samozřejmě čistě subjektivní. 80 % ()

Luke7

Sci-fi bez jediného filmového triku. Příběh je založen na dialozích postav a konfrontací s pravdou o svém příteli, kterého dosud vlastně neznali. ()

Ender66

Veľmi zaujímavo rozohratý námet stavajúci na starej známej pravde a síce, že keď sa stretnú na oboch stranách rovnako schopní a vzdelaní diskutéri je nemožné (bez empirických dôkazov) dokázať, že druhá strana sa mýli. A tiež na tom, že naše poznanie sveta je stále natoľko limitované že svojim spôsobom je všetko teoreticky možné. Film si človek najlepšie užije v prípade, že pristúpi na scenáristovu hru, ktorá je nastavená práve tak, držal divákov v napätí v tom, čo je pravda. Lebo keď človek začne rozmýšlať nad tým ako málo je pravdepodobné, že by za 14 000 rokov plných vojen a bojov neutrpel ani jedno smrteľné zranenie, že by ho život plný skrývania a nemožnosti zdieľania svojho osudu s niekým iným (stačilo vidieť ako to dopadlo s prvou skupinou ľudí, ktorým sa rozhodol zveriť tajomstvo) ešte stále bavil a podobne tak je zle:) Škoda, že koniec neostal otvorený, takto svojou jednoznačnosťou interpretácie film stráca niečo zo svojho čara. ()

Freemind

Joj, takové hříčky miluju - proto také to vysoké hodnocení, které do jisté míry ignoruje několik velmi špatných herců (profesor biologie a profesor-motorkář) a prakticky nulovou hodnotu technického zpracování. Ne, nejde o umělecký záměr, asketickou strohost, je to prostě viditelně nízkorozpočtový film. S brilantním scénářem. Synopsi jste si přečetli, takže to nebudu rozmazávat - skvělé, minimalistické, konverzační drama s nenásilně vpletenými otázkami, které se určitě mnohým z Vás potulovaly lebkou za nějaké bezesné noci. Scénárista se trochu utrhl ze řetězu u scénky s Biblí, také závěr mohl být trochu citlivěji rozehraný, ale to už je jen takové mé hnidopišské kňučení. Invenční, důvtipné, chytré. P.S. Nikoho nenapadlo proklepnout Kromaňonce z jazyků? ()

zipper111

Masakr, myšlenka jak hrom, natočeno skromně, dialogová smršť, která skončila, tak jak se dalo čekat. A možná mě ten konec trošku nesedl, představoval jsem si ho mnohem více otevřený a ne takhle skoro až "uměle" uzavřený. Ale je to pecka, Davil L. Smith hrál velmi přesvědčivě, i když , kdo ví jak by se měl takovej člověk správně hrát že...No dál bych trošku rozebral příběh. Pro ty co by se báli spoilerů, každé inkinované slovo vyhvězdičkuji, Takže, všechno to začně tím, že ******* oznámí, že *******, *** ***** ** ******** *******, ******* **** a protože si ******* ****** **. Jenže to nezústane *****, ***** ****** *********** **** *******. ***** ***** ********** ** ******** (!!). No, zkrátka **** *********** ****, ******* ** ** **************. **** ************ *** ** ***** projít hlavou. Protože **** **** **** *******, *** ***** *****, a to je asi tak zhruba všechno. Rozhodně doporučuji, je to snad jediné sci-fi co znám, absolutně bez efektů. A...je to vlastně sci-fi?...4* ()

zuzaSislerka

i přesto že se na plátně nic zvláštního neděje, film diváka vtáhne dovnitř a nutí přemýšlet. ale asi bych to více ocenila jako knihu. proto je 4* ()

slord

Nesmrteľnosť - prekliatie, dar alebo oboje? Na túto tému si posvietil tento nenápadný, ale zato dosť dobrý film. Sci-fi konverzačka, ktorá zaujme prevedením a interakciou hlavného hrdinu s ostatnými postavami. Aj keď vyzerá skôr ako divadelná hra, tak vôbec mi to nevadilo a film som si užil. 8/10 ()