Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

WinstonS

Hned jsem si vzpomněl na pocit, který jsem měl při sledování filmu Dvanáct.rozhněvaných mužů. Pozemšťan je mu hodně podobný. Samozřejmě, že ne námětem, ale tím, že se odehrává v podstatě v jedné místnosti a těží z výborně napsaného scénáře. Konverzační drama s minimálním rozpočtem vypráví o profesorovi historie, který se při loučení se svými kolegy vytasí s takřka neuvěřitelnou, avšak postupem času stále věrohodnější tezí: na tomto světě žiji 14 tisíc let... Dovedu si představit, že na tohle téma by mohla vzniknout výborná divadelní hra, ostatně jí je Pozemšťan formálně nejbližší. Když postava Johna Oldmana líčila své zážitky z minulosti, doslova jsem jí visel na rtech a hltal každičké slovo. Já chci víc, delší stopáž, pokračování, prostě cokoliv dalšího! :-) mimochodem, popis událostí spojených s postavou Ježíše Krista je neuvěřitelně zajímavý a skrývá v sobě hluboké poselství... ()

andio

Celkem fajn hříčka u které jsem se zprvu dost nudil, ale postupem času mě to začalo i docela bavit a říkal jsem si, co bude následovat. Ve filmu se vyskytne několik zvratů, které nebudu spoilovat a byly spíš trapné, ale pokud se mám nad něčím takovým z obecného hlediska zamyslet, bylo to všechno moc zajímavé a dobře promyšlené. 7/10 ()

LaGomme

Ani dost hluboké, ani dost chytré, ani dost dobře napsané a zahrané. Postavy se vesměs chovají na můj vkus hodně nelogicky, jednotlivé dialogy sou na sebe nemastně neslaně naplácnuté. Polovině postav sem nevěřil jejich profesi a druhé polovině sem už vůbec nevěřil tu profesi v reálu, čili herectví. Asi nejstupidnější postavou byl pseudointelektuální (fešák?) Art, kterej byl nejenom dost hrozně napsanej, ale taky i příšerně zahranej. Co se toho příběhu týče, myšlenka je fajn (podobných už tu bylo víc, viz. K-PAX), ale to podání je hroznej průser. Proč tam například hodlá doprdele nějakej "vědátor" tvrdit, že ptát se více ústředního hrdiny na historické souvislosti je "NEDOSPĚLÉ"??? Za prvý to totálně odporuje slovu "vědec" jako takovému a za druhý já bejt na jejich místě, tak z něj tahám jednu informaci za druhou, i když bych mu nevěřil nebo by mě to mělo stát celý odpoledne. Takže jedinou logickou postavou je v tomhle filmu jen psycholog, který alespoň pokládá smysluplné otázky týkající se nejen jeho oboru, ale všeobecného zajímání se o podstatu života. Dál mě naprosto fascinovala jejich pohoršenost. Chápu, že ta představa nesmrtelnosti je sama o sobě dost bizarní, ale tahle grupa mentálů, kdyby měla prostředky, by byla schopná ho na místě svázat, dát mu roubík a poslat ho někam na Sibiř, místo toho, aby na něj chrlili otázky, aby se přesvědčili, jestli mluví pravdu nebo ne. No a závěr už je vážně výsměch -(spoiler) náhodou vyprávim o tom, co sem dělal támhle před 60ti lety na Harvardu, ajéjé, ty stojíš za mnou? Jo sorry, ja ti neřekl, že si můj syn. Sakra, tohle si neměl slyšet. Né, hlavně neumírej! - panebože a já se ptám, kde je alespoň nějaká logika a soudnost? Rádoby chytrý filmy, který akorát opisuje základní fakta z učebnic (alespoň na něčem jsem se s Artem shodnul), které navíc už z většiny neplatí (mimochodem neplatily už v době vzniku filmu), tudíž se můžeme domnívat, že autor čerpal z učebnic dost starých. Rozklad tohodle filmu bych tu dělal ještě pár hodin, ale na to už se mi chce moc spát a stejně už sem řekl až dost :) 60% ()

Metafyzik

V průběžné časovosti obyčejný člověk žije v plytké přítomnosti, kde intuitivně vnímá a rozpačitě jedná, tato přítomnost je ovšem složitě podmíněna tím, co bylo a přitom musí neustále jednat do budoucnosti, která mu přináší různé možnosti a hrozby a v níž také vidí své omezení, konečnost a možná i smrt. ()

krvavamera

dobré téma, zabíjí dabing, kéž by to nenatočili američané, kteří jsou posedlí vírou v boha (u konverzačního dramatu je neustálé nové kladení stejných otázek, na které bylo mezitím uspokojivě zodpovězeno, jinými slovy, poněkud ubíjející). Samozřejmě že pokud vám někdo řekne že žije 14 000 let, tak vás asi bude nejvíc znepokojovat, zda ten inteligentní člověk kterého velmi dobře znáte není náhodou bezvěrec... námět a téma super, provedení pokulhává ale uspokojivé, pořád jde o celkem inteligentní zábavu navádějící západního člověka k zamyšlení o podstatných věcech ()

Standic1

Perfektní nápad, točící se kolem vyprávění muže, který podle vlastních slov žije již 14.000 let. Film vyvrací jak prostá a nedůležitá fakta, tak i jedny z největších milníků lidstva, což dělá film velmi zajímavý. Velké množství informací samozřejmě i potvrzuje, což je důvod, proč skupina přátel a kolegů nechce vyprávění Johna Oldmana uvěřit. Nechybí tu ani překvapivý zvrat a když pominu herecké výkony, tak to vše dohromady působí velmi dobře a film dokázal udržet moji pozornost. Fanouškům sci-fi nesmí tento kousek uniknout. Bohužel není důvod, proč tento film vidět znovu, ale i tak si zaslouží 70%. ()

Heero

Jak může film, celý probíhající v jedné místnosti, dostat 5 hvězd? Musíte tam mít pozemšťana:) Vynechal bych scénu alá miluji tě, ty mě taky, škoda že ty a tvoje děti umřou, ale to tam bylo jen asi 10 minut. Od začátku do konce jsem byl přikovaný k obrazovce a čekal co přijde. Jsem rád, že tam padla otázka náboženství, ono to vlastně ani jinak nešlo, a dokonce bych řekl, že to tak nějak mohlo být. Jsem rád, že tam hrál Tony Todd, protože bez něj by jsme se toho možná tolik nedozvěděli a všichni by to po půl hodině zabalili. On to prostě chtěl vědět:) Slovo "Kromaňonci" mi asi dlouho utkví v paměti. Povedený počin. ()

embecka

Určite si toto mrknite, lebo sa môžu stať dve veci - film budete milovať alebo neznášať (alebo si nebudete vedieť vybrať ako ja)... Chvíľku vás postavy serú, chvíľku bavia, chvíľku im veríte, chvíľku nie, chvíľku si myslíte, aká blbosť a chvíľku, aké geniálne. Netrúfam si hviezdičkovať, lebo mám príliš zmiešané dojmy. Každopádne, keby som ja prežila 14 000 rokov, stretla by som Kleopatru, Caesara, Johanku z Arku, Dalajlámu, Napoleona, Audry H. a možno Elvisa, keby mal čas... :-) ()

beniczech

I přes horší herecké výkony musím konstatovat, že se jedná o unikátní zážitek, na jehož brzkém konci křičíte "já chci ještě!". Inteligentní dialogy, které naprosto pohltí a nejednou vás donutí říci si "a proč vlastně ne..." a "coby kdyby". Bravurní propojení několika prvků historie v rámci jednoho večera v obýváku u krbu s přáteli. /90%/ ()

VictorMartel

Podle řady badatelských závěrů na poli religionistiky, antropologie, filologie a historie vůbec mají mnohé blízkovýchodní mýty své až příliš přesné předobrazy ve starších pověrách jiného než nutně semitského původu a nadto často četné. Způsoby, jimiž se vykládal vznik světa a jeho řád pod mocí přírodních živlů, napříč starověkem vyskytují v lehce odlišných verzích opakovaně, k čemuž mezi jiným vedly obdobné geograficko-klimatické podmínky. Odhlédneme-li od vcelku nepodstatného sci-fi závěru, šlo zde ale o víc než o provokaci, sice o velice svěží studii reakčního modelu jednotlivých postav (hlavní totiž není žánrové vyřešení otázky, zda jsou ona „svědectví“ předstíraná nebo pravdivá, ale rozmanitost povahově adekvátních reakcí). Naše myšlenkové pochody vázané na hodnotové vidění světa jsou emočního a pudového původu. Učíme-li se dnes, jako se kdysi vyučovaly církevní katechismy, konkrétním konceptům zásluh, všem dosud prosazeným aspektům tolerance a solidarity, ba všeho-globalisaci jakožto vlastnímu paradigmatu modernity a čemu ještě, můžeme si být jisti, že v těchto samozřejmost předstírajících doktrínách, zakládajících přitom jen modernější a v lecčem dekadentní verse morality, jsme neustále masírováni zarputilostí těch nejstarších a jakkoli psychologicky prostých, sotva genealogicky mapovatelných špinavých soudů a bludů. Zároveň v dosavadním světonázorem zjevně neuspokojené zvědavosti prahneme po dalších soustech lži, k čemuž nejlépe poslouží aktualizovaný řetězec báchorek o něco erudovanějších. ()

Klajnik

Tenhle film by vlastně mohl natočit prakticky každej. V tom je ta krása. Stačí pár lidí, jedna chata a nápaditej scénář, na kterém lze komorní konverzační hříčku postavit. Je to vlastně komorní dialogové sci-fi, které sice příliš nevyužívá média, ale mě to po celou dobu dost velmi bavilo, protože mě to vtáhlo tématem i intekrakcí mezi jednotlivými charaktery. ()

Furmi

Veľa čítam a počävam o označovaní niektorých filmov za "umelecké". Veľa krát to robím i ja sám. Avšak až teraz som si uvedomil že filmy nemusia byť nutne len umeleckým zážitkom, ale i filozofickým. Práve som zhliadol film ktorý by som za iný ako filozofický film neoznačil. Nízkonákladovka o pár hercoch, jednej miestnosti, založená na dialógoch a dostala ma tak že hodina a pol zbehla ako 15 minút. Takých filmov si veľmi cením lebo ich spomedzi množstva ktoré sledujem je len pár za čas. ()

Eterninox

Intelektuálně podnětný a zajímavý námět a scénář, bržděný ukrutně ochotnickou úrovní prakticky všeho ostatního. The Man from Earth by mohla být velmi dobrá divadelní konverzačka, ale jako komorní filmové drama by to potřebovalo přinejmenším přesvědčivější herce. 65% ()

petikacka

Tak tohle mě fuck dostalo...Film, který se tváří jako televizní inscenace, ale který postupně rozehrává neskutečně skutečné otázky, jak to vlastně všechno mohlo být nebo bylo...Nóóó mě to skutečně uhranulo a donutilo neskutečně přemýšlet...A přemýšlím dosud...Za mě 100% ()

bratr.Milan

Ateistický manifest, který je bohužel špatně natočený. Bylo náročné se na to dívat až do konce, ale z úcty k opačnému názoru jsem to vydržel. Velmi špatně prezentuje dogmata ateistické víry. Ano i nevíra v Boha je víra. I když se někteří ateisté snaží tvářit, že není a zaštiťují se vědou a pokrokem. Věda a rozumové bádání mohou jen uvést na pravou míru různé omyly obou stran. Vědou a rozumem se existence, nebo neexistence Boha dokázat nedá. V Boha jde buď věřit, nebo nevěřit, případně být na pochybách, nerozhodnutý. Je i skupina lidí, kteří tvrdí, že je to absolutně nezajímá, ale tento postoj je jen útěkem před důležitou otázkou bytí a nebytí. Nikoho totiž tato otázka nenechává chladným. A to je vidět i na tomto filmu. Z celého snímku jsem měl bohužel podobný pocit jako z křesťanských agitačních filmů, co se snaží vás přesvědčit, abyste uvěřili v Ježíše. Kdo má trochu zdravého rozumu tuto manipulaci rozpozná a podobným filmům se vyhýbá jako já. A to jsem věřící. Tento film se vás snaží přesvědčit, že Bůh neexistuje a dělá to podobným manipulativním způsobem. Film nebudu hodnotit, protože jsem křesťan, ale za mě je nadhodnocený. Dal bych mu jednu hvězdu, víc si to vážně nezaslouží. Tvůrci neměli dostatečné filozofické a náboženské znalosti na tak silné téma a ani filmařsky se moc nevytáhli. ()

ddf76

Povedena konverazacka, jen je skoda, ze konec, mel byt vice tajemejsi. Konec me prisel dost americky, dost polopaticky vysvetleny kdo je kdo. ()

TomBar

Tri hviezdy za to, že som sa dokázal pozerať na tento "film" napriek tomu, že hlavný kameraman a hlavne režisér sa tohto projektu asi nezúčastnil ;-). Ide skôr o filozofickú, či populárno-vedeckú rozpravu, ktorá by mohla pokojne prebehnúť v nejakej diskusnej relácii. Je však zasadená do vyfabulovaného príbehu, aj keď jednotlivé situácie sú až príliš umelo vystavané, postavy nedokonalé a všetko okrem samotného obsahu mi prišlo podpriemerné, miestami amatérske. Samotná diskusia však bola zaujímavá, historické súvislosti rozprávania dôsledné a kauzálne. Súhlasím s názorom, že Bixbyho námet je invenčný, no spracovať ho s menšou aroganciou k filmu samému, s akou to USA-nia s obľubou robia, by bolo pútavejšie a vernejšie. Zaujímavé bolo spochybňovanie historických dohadov, nie však technická ani literárno-dramatická stránka filmu. No je to pokus o niečo, čo sa v budúcnosti môže niekomu podariť. Do tej doby nechávam tri hviezdy. ()

jorgus

slabsi ctyri hvezdy..ale je prijemne videt kolik zanr sci fi podob..ze lze udelat sci fi i pouhou konverzackou v chate..skoro cely film jsem uveril, bohuzel nemlo prijit poslednich pet minut s posledni scenou kde..ne nebudu spoilerovat..rozhodne doporucuji tento film jako zastupce neobvykle sci-fi, stoji za to:) ()