Příběh se odehrává ve válkou zničené Čečně. 12 porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma. Porotci: rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další reprezentují rozpolcenou společnost současného Ruska. Film byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a byl součástí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Režisér Nikita Michalkov patří mezi špičky ve svém oboru a jeho dalšími filmy jsou např. Lazebník sibiřský nebo Unaveni sluncem. (oficiální text distributora)

Dreadd

Pořád jsem nemohl pochopit, kde vyhrabali těch 12 exotů, kteří mají rozhodovat o osudu mladého chlapce. Místo aby pracovali, radši běhají po tělocvičně jako malé děti, divoce gestikulují a bezmyšlenkovitě plácají kraviny. Prvních dvacet minut je každá druhá věta nesmyslná (že by to byla vina dabingu?). A ta stopáž je přepálená, těch 153 minut se táhlo jako půl dne. Skvěle jsou však natočené scény z válkou zmítaného Čečenska a v druhé polovině se konečně rozhodnou něco dělat a dialogy začínají dávat smysl. ()

Autogram

Nečakal som, že príbeh a hlavná kostra sa bude až tak podobať na originál. K tomu sa ale primiešajú celkom iné nové okolnosti, Čečensko a typický ruský neporiadok a starý príbeh sa rozšíri, telocvičňa je ideálnym novým miestom pre rozhodovanie. Nudili a trochu rozčuľovali ma niektoré osobné výlevy zúčastnených, (pre mňa) ideálna dĺžka filmu by bola asi 120 minút, za to jedna * dole. Z osobných príbehov bol najlepší určite príbeh o mokrom hrobe. Prestrihy na chlapcovu mladosť sú pre film plusom, prestrihy do väzenia zase mínusom. A záver je vymyslený fantasticky, v tom sa vysoko vyšvihol nad originál, pri konci som skoro ani nedýchal. ()

deckardx

Hodne zdarily remake americke klasiky, ale ma pro me par vad.. Ta prvni a asi nejpodstatnejsi je strasne dlouha stopaz filmu.. Ta druha se v podstate vaze na tu prvni a to jsou zbytecne nudne a nedulezite dialogy a hlavne nektere vlozene sceny... A ta treti je vlastne Michalkovuv styl obecne, ktery mi moc nesedi.. Na druhou stranu mi kupodivu nevadila rustina a perfektne vybrani herci zahrali na jednicku.. No a zaver filmu me i docela potesil, protoze se trosku lisil od originalu a vubec to nebylo na skodu... Vyborny ctyri hvezdicky... ()

standsiller

Počiatočná fáza filmu v scéne so schodmi jasne značí uponáhľanosť, alebo útek v zábleskoch. Skrz to, že sa počas tejto scény prelínajú titulky . Pripomína to pominuteľnosť ohrozujúcu existenciu jednotlivca, rovnako i väčšiny v každej sekunde. Náhla zmena znamenajúca koniec v rýchlom tempe krokov. Zábery zdemolovaného mesta tento fakt len podčiarkujú . Rovnako sa smie jednať i o útek. Pred niečím, alebo niekým. Cesta a bicykel, hlasy a ruchy. Kolobeh. Rovnako ako koleso z bicykla, ktoré v tomto kontexte nepôsobí ako gýč, ale ako pomerne silný symbol. Masmédiá sú hlasmi vyplňujúce naše mozgové závity. Hlasy verejné , prezentujúce oficiálnu mienku sa nijak nelíšia od týchto médií, pretože sú taktiež ovplyvnené hlasmi odniekiaľ zvonku. Krásny obraz politika vystupujúceho v prírode, okolo ktorého chlapec na bicykli prebehne bez povšimnutia. Sme otupení, rozdelení a bezvýznamní . Smoking a post sú nulové esá v prudkom chode dnešnej doby. Počúvame hlasy a tie formujú naše myslenie, cítenie, ba i vkus. Túto zmes myšlienok ponúka záber chlapca ženúceho sa po ceste na bicykli. Počas tejto sekvencie zaznie veta : „ Teraz sa rozhodnite v súkromí, neohraničení časom.“ V spojitosti s vypovedaným môže ísť o celkom bezvýznamný verbálny apel, no mimo kontextu hlasovej mozaiky sa dá vnímať táto veta i filozoficky a určuje do značnej miery chod celého filmu, kde sa charaktery trieštia tým, že je určený čas, ktorý sa nedá predplatiť ani rezervovať a tak sa vrhajú do urputného boja sekúnd a minút, pričom nás veta vodí k myšlienke , či čas skutočne existuje, alebo inak povedané, či má cenu oň bojovať. Kvalitné spracovanie archetypu. So zaujímavou otázkou na koniec. ()

manonfire

Wow. Dokonce bych si troufal vyslovit, že výběrem herců a dramaturgií Michalkov překonal legendární originál. Samozřejmě, původnímu snímku z roku1957 náleží napříč půlstoletím poděkování za převelice silnou předlohu, na níž stálo za to navázat. Tyhle skvělé konverzačky z jedné místnosti -(je jich tak málo, což?)- mají obrovskou nevýhodu, se kterou však když se popasují, stane se naopak jejich zásadním zvýhodněním. Aby totiž takový film zaujal, musí sáhnout bezpodmínečně po výjimečných hercích, protože s Hollywoodským průměrem si zkrátka nevystačíte. Za druhé musí přijít s až osudovými dialogy, protože nemá po ruce žádnou tu debilní mainstreamovou omáčku ve formě vizuálně lákavého balastu. V podstatě vstupuje na trh s určitým manifestem typu Dogma, aniž by se jím však oháněl. Když se toho ale chopí opravdu kvalitní tvůrci, vznikne skutečně snímek hodný náročnějšího diváka, u něhož se dostává do popředí to, co by mělo povyšovat každý filmový projekt, tedy scénář. Michalkově variaci klasiky se to jednoznačně podařilo. Kostra příběhu je zachována, ale to co mě na tomto rýmejku bavilo nejvíce, byly právě ony osobní zpovědi jednotlivých členů poroty, hluboké leckdy tak, že by je neunesla zpovědnice v kostele. Mimochodem málokterý film je takovou ukázkou fenomenálního dabingu. Je to radost poslouchat, kterak si čeští herci rozebrali jednotlivé charaktery a posloužili jim svým neopakovatelně zabarvenými hlasy. (Preiss, Štěpánek, Kostka...nádhera!) 90% ()

MaxipesFik

Ze začátku to vypadalo jako vcelku povedený remake a já předělávky moc nemusím. Ale závěrečných deset minut mě přesvědčilo, že jsem soudil předčasně. ()

kisha

Kdybych pár hodin předtím neviděla americkou verzi z roku 57, bylo by to na čyři *. Tady Rusové přehnali monologičnost, plnou pozornost jsem neudržela snad ani u jednoho proslovu, nebyl kladen řádný důraz a prostor na ony "osvobozující důkazy", charaktery byly mělčí, než takovej styl dramatu vyžaduje a chyběla tam zajímavost pohledu do pouhopouhý jediný místnosti a naprostýho nepoznání obžalovanýho. Ty 2,5 hodiny zkrátka příliš neodsejpaly. Na druhou stranu kvalitně zahraný, občas nezvykle nápaditý a podbarvující hudba taky stála za povšimnutí. ()

ZkuKol

Nikita je ošlehaný bojovník na poli filmařském a z jeho filmů je to cítit. Má svůj styl (trademarky řekněme), skvěle vede herce, hlídá si vizuální stránku, nenápadně a přirozeně zapracovává dobové vlivy (klipy, filtry apod.), nebojí se dát do svého díla názor či poselství (zároveň to nevypadá hloupě) a hlavně má krásnou velkou ruskou duši. A jeho filmy jsou jí plné, vždy jsou charaktery trochu figurkovité, vždy jsou trochu patetické, ale to vše je zpracováno tak, aby fungovalo jako katalyzátor a zesilovač hlavní myšlenky resp. poselství. Škoda je, že se jedná o pouhý remake. Michalkov měl sice zajímavý nápad s konečnou pointou, ale doplňovací episody, jenž nám představují hlavní hrdiny soudu jsou navíc a umožňují tak unikat dusné atmosféře v porotní místnosti. Další slabinou je absence Henry Fondy. Tvůrci prostě nenašli dostatečně charismatického obránce nevinného a tak je mnohem výraznější taxikář (zastánce statusu vinný), jinak všichni hrají skvěle, ale charisma se zahrát nedá, to musíte mít. Skvěle přenesený příběh do ruských reálií, který se o dokonalost připravuje svou nepůvodností (pokud neznáte předlohu, tak vám to samozřejmě nevadí) a pokusem o širší rozvinutí dějové linie... 80% ()

BMAJTZ

Výborný ruský remake jednoho z nejlepších filmů všech dob. Mohlo by se zdát, že překonat dokonalé nelze, s čímž se dá i tohohle filmu počítat, 12 totiž bude vždycky až druhým v řadě. Přesto 12 dělá svému předchůdci minimálně dobrého dvojníka. On tenhle film je totiž oproti originálu pojat úplně jinak, originál se nezabývá opravdovou vinou či nevinou mladíka a tak můžete i po skončení filmu spekulovat zda rozhodnutí bylo správně či nikoli, čímž si ten film vytvořil punc geniality. 12 nám oproti tomu dá jasnou odpověď na tuto otázku, ale dělá to v podobném tajemném duchu takže nejste o nic ochuzeni. Trošku se mi nezdál úplný závěr filmu, který si nechal jakýsi otevřený konec pro případné pokračování, k čemuž doufám budou mít bratři rusové dostatek soudnosti a nikdy nevznikne. Jinak jsem nadmíru spokojen, film je plný emocí jak už dvanácti porotců, či samotného mladíka v prostřizích. Vizuální styl se mi velice líbil a herecké výkony musím opravdu pochválit. O hudbě která neskutečně podkresluje atmosféru se není třeba příliš zmiňovat. Opravdu velice dobrý filmový zážitek který můžu jen doporučit. ()

Ploutev

Není tomu tak dávno co jsem viděl originál 12 angry men, což byl naprosto dokonalý film který jsem si okamžitě zařadil do TOP10. Vzhledem k tomu, můžu ruských 12 hodnotit dvěmi způsoby. Zaprvé porovnat s originálem, zadruhé se pokusit zapomenout na originál a ohodnotit film nezaujatě. V prvním případě by tento film dostal ztěží 1* v druhém by dostal 3*. Výsledkem jsou 2*. Film je otřesně nudně natočený čímž vůbec nedělá dobrou reklamu originálu, šíleně dlouhá stopáž, ruští herci ( nevím kde je sebrali ) předvádějí blitkojidní divadlo, u které ho jsem si často klepal na čelo, rozhazují rukama jako by kolem lítal rej vos. Charisma jednotlivých postav ( charakterů ) je úplně hrozné, při rozhodování si tam hrajou s balonem, shazují se ze židlí a hrajou si jako malé děti ( staří, vzdělaní, inteligentní 50sátníci ). Každý z nich musel mít sáhodlouhý tragický proslov z jejich života, které měl působit na city přitom působil akorát trapně. Celá linie s obviněným chlapcem byla otřesná a byla tam prostě navíc, aspoń jsem měl čas si vždy odskočit na WC. V nedostatcích bych mohl pokračovat, ale jako obrázek to stačí. Hm 83 %.....kde to sakra jsme????!!!! ()

Arius

Zrejme som urobil chybu ak som pozeral remake skôr ako pôvodných 12 rozhnevaných mužov no môžem povedať že aj napriek nespornej kvalite,majstrovskému spracovaniu, silnými dialógom a pestrej palete charakterov mi vadil celý ten humanistický odkaz filmu a mierna sociálna kritika. Rusko je v určitých smeroch jednou z mála krajín ktorá sa uberá správnym smerom a podobné zrady z vlastných radov len podkopávajú nohy v istom úsili. Ani by som neodcudzoval ak by režim umlčal podobnú oponentúru. Ale ak mám hodnotiť z nadhľadom určite to bolo štvorhviezdičkové dielo. ()

MurielRezek

Režimní ruský filmař Nikita Michalkov nabízí verzi klasických Dvanácti rozhněvaných mužů, která ale staví na hlavu smysl předlohy. V ní jeden porotce přesvědčí ostatní, že zákon po nich žádá, aby zkoumali, jestli v posuzovaném případě není důvod pro rozumnou pochybnost. Dovede netečné nebo předsudečné kolegy, aby se o kauzu začali zajímat a došli ke zproštění viny. V ruské verzi porota dojde k tomu, že požadavky zákona nemá cenu řešit, lepší je udělat, co chce soudruh plukovník, který určitě tak nějak intuitivně ví, co je správné. Zesměšněné jsou tu figury ruských "západníků", kteří by na procedurách lpěli, naopak lid, zastoupený dost rázovitými připitými figurami, je na plukovníkovu pravdu nějak duchovně napojen a v tom spojení s autoritou vzniká právo, které zákon nepotřebuje.I toho čečenského chlapce musíme, my moudří Rusové, internovat, ochránit, protože to s ním myslíme dobře. Bezmoc společností uvyklých jednat podle nějakých pravidel a zákonů tváří v tvář síle, která se chová naprosto svévolně se také může stát předmětem hrdosti, s nadsázkou řečeno, součástí státní ideologie. Je to film, který nutí k zamyšlení, ale ode mne by cenu diváka určitě nedostal. ()

DavidS.

Remake americké klasiky naroubován na reálie a problémy současného Ruska . Nikita Michalkov. Tělocvična. 12 skvělých herců i 12 výborně napsaných charekterů. Dlouhá stopáž a monology. Politicky i lidsky angažované. Filmařina s velkým F, na kterou je radost se dívat, poslouchat a přemýšlet o ní. ()

casioa....

Podľa mňa rozhodne vrchol ruskej kinematografie posledných rokov. Keď by som dostal za úlohu nájsť film podobný, siahol by som po Karamazovi-ch, z "českých luhú a hájú". Je to rozhodne film ktorý upúta, a vcucne. A na konci, Vás vypľuje von, obohatených o rozhodne silný zážitok. Originál z 57meho som zatial nevidel, ale určite sa k nemu raz dostanem. A potom, budem môcť porovnať. ()

Michelle75

Dvanác mužů, kteří rozhodují o osudu možná vinného a možná nevinného čečenského mladíka. A když jedenáct z nich prosazuje vinný, dvanáctý se ozývá a rozpoutává několikahodinovou debatu, kdy se jejich rozhodnutí několikrát mění. Dvanáct různých charakterů, dvanáct různých tváří/hodně výrazných/ a stejně tolik příběhů. Jejich debata je barvitá a divák se tak nemá šanci nudit, občas záblesk z minulosti chlapcova dětství. Někdy jsem měla pocit jako bych se dívala na Formanův film, který mi je tolik blízký. Oceňuji už to, že film, který se skoro celou dobu odehrává v jedné místnosti a přesto je tak dívatelný. ()

baXter

Velmi oceňuji ruskou odvahu pustit se do předělávky tak kvalitního originálu. Musím říct, že jsem byl celkem příjemně překvapen co se zpracování a dialogů týče. 80% textu bylo zajímavým a mnohdy i poučným, ale ne vždy měl divák potřebný čas se nad tím vším zamyslet. Co se mi nelíbilo, byla až přílišná podobnost s 12 rozhněvanými muži, ale to se dalo přinejmenším čekat že? Závěr: kvalitní a dlouhý (nikoli zdlouhavý !!) remake který se nemusí stydět ani zpracováním ani původem ! ()

Ratherfly

12 aneb mistrovství Ruské federace o nejvíce přehrávajícího herce - a paradoxně místama to bylo poměrně fascinující sledovat, většinou to ale působilo spíše rušivě (chyběla jakákoliv motivace k onomu téměř hysterickému chování). Nicméně to bych překousnul, poněvadž kostra příběhu je zajímavá, bohužel všechno ostatní pak strhává film dolů a to hlavně(!!) logika, důkazy a operace s nimi tak, jak je používají a interpretují páni porotci ..to si mohli rovnou zahrát čáru s céčkama a první dva si střihnout jestli je (ne)vinen. Michalkova nejspíš fascinovalo základní dilema filmu, které je jako materiál na "velké umění" jak ušité, nějak pak ale zapomněl na reálnost a věcnou stránku snímku, což se na výsledném dojmu citelně projeví. ()

Ripley

Budu opakovat to co hodně lidiček zde a to,že na originál to nemá,ale raději nesrovnávat.Tento film je sice remake,ale jinak natočený.Mě však tento způsob neoslovil.Myslím,že tento film ocení především východní publikum,které si vychutná dobré herecké výkony "svých" herců a také někteří naši intelektuálové,kteří zde najdou určitě nějakou "větší hloubku".Já viděl jen mělčinu a tento film mi přišel příliš zdlouhavý a nezáživný.Monology porodců,především jejich životní příběhy byli alespoň pro mne velmi nudné a zbytečné.Zajímavý mi přišel jen projev prvního porotce,který byl pro nevinu a Nikita Michalkov v závěru filmu kde měl více prostoru.Připomínal mi ruského Conneryho. ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech