Poslední údolí

The Last Valley

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 1971, 125 min

Ako som mohol tak dlho ignorovať takýto skvost! Mimoriadny film, s veľkým nádychom jemného mysticizmu, filozofickým podtónom a s úžasnou atmosférou. Filmov so zaujímavého obdobia tridsaťročnej vojny v 17.storočí nie je veľa (zrejme preto, že sa netýkala Anglicka a američania dnes o nej ani nevedia), o to viacej poteší takéto prekvapenie!(4.12.2010)

Podobenství o válce a moci nad člověkem, které se dá dosáhnout silou nebo myšlenkou. Jedno z nejpřesvědčivějších vylíčení nesmyslnosti války o víru s výborně obsazenými herci a zvládnutým prostředím. Škoda, že si Clavell sám nezrežíroval svou první a nejlepší knihu Král krysa. Podle kvalit Posledního údolí by to zřejmě dopadlo lépe, než sice dobrý, ale za knihou daleko zaostávající film.(25.6.2011)

Poslední údolí zestárlo z hlediska filmového,ne však ideologického.A pokud má film myšlenku,je docela jedno,jestli je jeho ztvárnění zastaralé nebo ne.Střety skvostného michaela Cainea a Omara Sharifa mají i po letech obrovskou sílu,postavy i celý příběh jsou napsané brilantně a přestože se naprostá většina filmu odehrává jen v obrazech a dialozích,nenudí ani na sekundu,mimo jiné díky hudbě Johna Barryho,která by dodala punc velkoleposti i intimnímu dramatu ze života balkánských uklízeček.Trochu divadelní,ale silný zážitek. 85 %(22.6.2011)

Viděla jsem jako malé dítko, leč některé scény mi uvízli velice dobře v paměti. Tak i po letech pro mě zůstává gró příběhu ve hře v kostky než v bitevní vřavě na konci. Jemné, lidské, pochopitelné. Někdy stačí jen málo slov a dva pohledy. Další silnou scénou je přesun kapilčky. Víc se rozepisovat nebudu, krásně to shrunul ve své příspěvku kolega fragre, lépe bych to nevystihla. Poslední údolí rozhodně stojí za vidění.(27.2.2018)

Mno jo, jak tak pozeram, tak 30 rocna vojna 1618 - 1648 bola plna zabijania, vrazd, kradezi, a nasilie Europe suverenne vladlo. Len tak mimochodom, obete 30 rocnej vojny sa pocitaju na okolo 6 milionov ludi, co mozno kludne porovnat s holokaustom. Nejak ta nabozenska pakaz sa predsa musi rozptylit, nielen byt stale zviazana nabozenskymi predpismi , ne ? 77 %(16.9.2017)

• - Scénář byl napsán podle stejnojmeného historického románu od J. B. Picka. (Marek#33)

• - Natáčení probíhalo zejména v údolí Gschnitztal v rakouském Tyrolsku. (Marek#33)