Poslední údolí

The Last Valley

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 1971, 125 min

Když jsem Poslední údolí viděla poprvé - to mi bylo nějakých -náct, naprosto mě nadchlo. Dlouho jsem na něj vzpomínala a úpěnlivě si přála vidět ho znovu. Tenkrát to ovšem bylo poněkud problematičtější, než teď.. Po letech, mnoha letech, se mi moje přání konečně splnilo! A byla to nečekaná rána - svůj dojem bych tentokrát popsala slovy "hmmm... - nic moc". Takže jaké z toho plyne poučení? Některé filmy bychom neměli chtít vidět znovu, některá přání bychom si měli nechat nesplněná...(21.6.2011)

I když se Poslední údolí snaží zachitit reálie dějin hodně věrně, je dle mého názoru na prostředí vesnice přeci jen idealizované, nepůsobí věrohodně čistota, vzhled a život celkově. To je ten malá niance která dělí film od pěti hvězdiček. Obsahově je však povedený. PS: Dabing televize Premiera je tragický.(3.4.2009)

Velká studia se nikdy pečlivostí, pokud jde o historické reálie, nevyznačovala a to se dá vztáhnout i k Poslednímu údolí. Spousta detailů, ale i zásadnějších věcí ohledně myšlení a konání postav trpí ahistoričností, je to zkrátka scénáristův konstrukt ve stylu "to se bude v 2. polovině 20. století dobře prodávat a vzbudí patřičné emoce, tak to tam strčíme". Jen čistě namátkou důstojník by se ke své faktické pozici ateisty veřejně v době náboženských válek a hranic s kacíři nepřiznával - už jen proto, že by ztratil respekt u svých podřízených a dal do ruky mocnou zbraň svým soupeřům o nadvládu nad vesnicí. Přesto všechno patří tento film k tomu výrazně lepšímu, co v oné době na historické téma vzniklo. Protiválečný étos je zřejmý, ve snímku jsou zajímavé postavy a dramatický konflikt funguje. Střetnutí víry a politické moci na jedné straně, stejně jako konflikt idealismu a cynického pragmatismu, přináší filmovému fanouškovi spoustu zajímavých scén a katarzi. Navíc má film v podobě Michaela Caina a Omara Sharifa i hvězdné herecké obsazení. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že náš Karel Zeman dokázal ve své Bláznově kronice válečné běsnění zobrazit za zlomek nákladů filmařsky objevněji, s nadhledem a humorem. Na druhé straně, James Clavell vyšel vstříc příznivcům dobrodružné podívané a do svého snímku začlenil nejen řadu šarvátek žoldnéřů, ale i krvavou bitvu o velké město. Celkový dojem: 75 %.(24.6.2011)

Méně známý a takovým komornějším způsobem pojatý historický film odehravající se ve vesnici a okolních lesích. Vynikající herci, skvělá kamera, skvěle padnoucí hudba, pochmurná atmosféra minimum akce. Pokud divák neočekává masivní bitvy a má rád středověk bude v tomto filmu jako doma, jelikož je zde tato doba zobrazena na výbornou a to s minimem nákladů a jen decentní ale dokonalou výpravou.(29.5.2010)

Historické drama z období třicetileté války, adaptující (režisérem samotným) stejnojmenný román aglického spisovatele J.B. Picka, svádí na plátně dvě herecké individuality, Cainea a Sharifa. V nádherné tyrolské lokalitě vychází z tohoto setkání lépe Michael Caine (majíce se svou rolí stoicky pragmatického kapitána jistě méně práce), protože Sharif ve svém pojetí vzpomínkami rozervaného učitele trochu plave. Ne však natolik, aby byl ohrožen kýžený povahově-národnostní kontrast. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že samotný děj působí nedotaženě a sváření víry a lidských charakterů dávají jen nezřetelný smysl. Zatím co rámcový námět je jasný a zřejmý, zajímavější vedlejší aspekty až příliš často podléhají epizodickému významu. Jako celek je ale film i z dnešního pohledu životaschopný, dostatečně výpravný a přes popsané výhrady působivý. Komu se líbí třeba Verhoevenovo MASO A KREV, bude spokojen. 70%(13.2.2010)

• - Scénář byl napsán podle stejnojmeného historického románu od J. B. Picka. (Marek#33)

• - Natáčení probíhalo zejména v údolí Gschnitztal v rakouském Tyrolsku. (Marek#33)