Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

Fill16

Na tomhle dokumento-filmu je nejvíce zajímavé to, že je vlastně úplně normálně sestříhané, autoři dokumentu nám nic nepodsouvají a u Václava Havla neprovádějí tzv. "televizní metamorfózu", jakou nám běžně dělají naše televize. Václav Havel je tu prostě vidět se všemi klady, i zápory a to je hodně důležité na tomto filmu. Vynikající je samozřejmě už ten fakt, že se toto dílo natáčelo strašně dlouho a že si p. Koutecký šel neustále za svým a věděl, že ze všech těch natočených materiálů musí někdy "něco" vzniknout. To něco je tady, a to něco je skvělé. Hodně, hodně skvělé. Mám z tohoto díla velmi příjemný pocit a takové hřátí u srdíčka, že ještě dokumentární filmy nakonec dělat umíme :) ()

stanoh

Veľmi zaujímavý dokument, ktorý sa určite oplatí vidieť a ktorého sila je predovšetkým v exkluzivite materiálu, sa snaží ukázať Václava Havla ako občana s jeho silnými aj slabými stránkami. ()

luckylittl

Jeden z nejlepších autentických dokumentů vyrobený v Čechách. Nepublikované záběry z období revoluce a důležité momenty života našeho bývalého prezidenta. Jelikož si Václava Havla nesmírně vážím, tento snímek jsem pozorně vnímal všemi smysly. Doporučuji! ()

saaaky

Perfektní nákuk do Havlova soukromí jak osobního, tak i politického. Humorné scény z jinak naprosto vážného a dramatického života vrcholného politika. Perfektní film, u kterého jsem se zasmál, ale byl i zainteresován do vnitropolitických problémů a strastí pana Havla. Bravo! ()

gizi

Celkem nic objevného, jen tak se na to dívat mi přišla ztráta času, tak jsem při tom aspoň louskal vlašské ořechy. 60%. Ztotožňuji s s komentářem Djkoma. ()

Agent24 odpad!

Nedokážu pochopit jak tenhle film no jestli je to film může dostat 80%. Viděl jsem hodně ale čeho je moc toho je příliš. ()

DVCAM

Mám hodnotit p. Havla nebo dokument, když je dokument o něm? Hmm, dokument jako dokument se mi líbí, protože se snaží dokumentovat... Je otázkou co vše skončilo ve střižně na stole a je jasné, že se Občan Havel nesnaží o nějakou revizi páně Havlova prezidentování, ale líbí se mi, že i pro odpůrce V.H. nabízí momenty, kdy se můžou říct: To byl, ale ... divný prezident. Abych byl fér tak mimo dokument: Nechci a ani nemůžu pana Havla nějak napadat a vlastně mi ani nevadí, že byl prezidentem (chápu kdo o proč si ho vybral), ale nevěřím mu jako člověku - pro mě není tak úžasný a bez poskvrny. ()

Spike86

Zajímavý vhled do zákulisí politiky. Zveřejňuje scény, rozhovory, situace, které by běžný smrtelník nikdy neviděl, resp. nevyposlechl si. Je to vtipné a ukazuje to na skvělý charakter bývalého prezidenta. 80% ()

e-pilot

Nejzajímavější z celého dokumentu je jen pár záběrů, v nichž se, takříkajíc, odkrývá pozadí velké politiky. Zeman při schůzce s Havlem, parafráze: "Jste prezident, tak rozhodněte sám." Havel: "Já bych tomu Klausovi přeci jenom zavolal..." Havel byl jednoduše až moc ohleduplný a slušný, což je v české politice spíše nevýhoda. ()

Otan

To že to dostalo lva mě nepřekvapuje hlavně s proto,jaká dnes panuje havlovská hysterie.Náš bývalí prezident je tady vykreslen naprosto bez chyb a to mi vadí.Samotná forma dokumentu není tak špatná,ale kdo to uvidí venku,tak si řekne ,že jsme tu měli za prezidenta poloboha.45% ()

jerrik7

Havlovy pravdoláskařské činy, jako amnestie kriminálníkům, milosti kamarádům a jejich známým, státní vyznamenání kamarádům, heslo „nejsme jako oni“, omluva Němcům (za to, že rozpoutali v dějinách nepoznané válečné běsnění?) podpora humanitárního bombardování Srbska, to vše a mnoho dalšího bylo poselstvím národu, že trestné činy a zločiny se netrestají. Vzalo mi to naději a víru. Jeho podivné kamarády u nás i ve světě, jeho divadelní hry a mnoho dalšího jsem také nemusel. Při sledování tohoto filmu jsem si uvědomil, že jsem jej měl přes jeho mnohé a zásadní chyby rád. Rozhodně lze mít i podstatně horší presidenty. Že to není vlastně dokument a že je to krajně jednostranné? To bezesporu, ale hezky se na to koukalo, hezky se vzpomínalo. ()

holyvac

Velmi výživná sonda do života alkoholového kašpárka, jenž se svou neskonalou hloupostí a možná i vypočítavostí dopracoval k zakrvaveným rukám štváče a podporovatele "humanitárního bombardování". Zmrd nad zmrdy usmívající se i nad otázkami genocidy. ()

the_weaver

Dokumentu sa podarilo ukázať človeka, ktorý mal názor, morálku, svedomie, ego a chuť presadzovať svoje idey v službe veci verejnej - republiky. Síce i na úkor svojho zdravia, ale s možnosťou zanechať stopu na vývoji spoločnosti. Uvedenie kontextu pri jednotlivých scénach by určite mnohým menej znalým pomohlo niektoré z nich viac oceniť. ()

ssarka

unikátní dokument který odkrývá to co u jiných státníků zůstává skryto...v divokých devadesátkách jsem byla na základce,takže politika šla mimo mě,ale již jen ta drobnost,že Václav Havel byl uznáván velikány z celého světa z něj dělá jedinečnou osobnost...nebudu na něj nadávat jako ostatní,měl snahu,což dnes nikdo nemá a politiku se učil za pochodu,co by málo kdo zvládl...na začátku dokumentu řekl důležitých pár vět ve smyslu,že národ mu dává za vinu to,že to nefunguje,jak sliboval...ale on nesliboval,že to bude jednoduché a všem všechno spadne do klína..bohužel všichni ztroskotanci na něj hází svoji neschopnost...a když je teď mrtvý,tak se mu dává za vinu i Bílá hora..je to ubohé..velký souhlas Enšpígl...neodpustím si postesknutí nad předposlední větou dokumentu- Miloš Zeman odešel do důchodu..ale nezůstal :((( ()

Reyak

První polovina celkem zajímavá, druhá už utahaná. Chápu, že pan Koutecký měl těžkou pracovní pozici, ale i tak je zkrátka druhá část nudná. To jsme u negativ. Pozitivně hodnotím to, že takovýto dokument vůbec vznikl. Kdybychom měli něco podobného o Masarykovi nebo Benešovi, to by se, panečku, operovalo s fakty a ne s prostými dohady. Zároveň je vidět rozdílnost mezi chápáním a vážeností prezidentského úřadu u Havla, Klause a Zemana. Budiž tento dokument navěky mementem o vizi jednoho, bohužel až moc slušného (možná slabého), člověka o budoucnosti a rozvoji svého státu. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!