Na jaře roku 2006 se dokumentarista Pavel Koutecký chystal dokončit největší projekt svého života. Po třináct předchozích let měl totiž jedinečné privilegium natáčet Václava Havla v práci i v soukromí, měl přístup do míst, kam jinak nikdo nesmí, a se samotným prezidentem uzavřel dohodu, že až skončí jeho druhé funkční období, smí záběry použít. Pavel Koutecký se bál a těšil zároveň. Stovkami hodin natočeného materiálu se však nakonec probíral někdo jiný. Pavlův život skončil nečekaně a tragicky na jaře 2006. Nelehkého úkolu se ujali jeho přátelé a spolupracovníci v čele s Miroslavem Jankem. Kromě čtyřdílného televizního seriálu vznikl celovečerní film, který dnes uvidíte. Významné okamžiky v životě Václava Havla tu střídají zdánlivě všední události, a i když jsme často svědky lehce pikantních chvilek, nikdy nemáme pocit nepatřičnosti či bulvárnosti. Havel, ač charismatický muž s obrovským vlivem, byl také jenom člověk. A tento film daleko přesahuje hranice portrétu. Je to svým způsobem kronika, album, kterým listujeme a uvědomujeme si skrze jeho obrazy i střípky svých vlastních životů. (Česká televize)

Kurovec

Viděno bohužel až v den smrti pana prezidenta. Každopádně film, který pana Havla ukazuje jako člověka, který se postavil nejenom komunistickému režimu, ale následně i byrokracii a zajetým pravidlům demokracie. Tento film dokumentuje celý jeho život a to nejenom to co se povedlo, ale ze znatelné části i jeho kroky, ve kterých zaškobrtnul. Především se mi líbili části, ve kterých Havel mluví o Klausovi...jak do něj šije a jak v soukromí vyjadřuje své názory na něj. Film v době po svém natočení neměl až takový ohlas, ale aktuálně, po odchodu pana Havla bude tento film důkazem jeho významu pro náš národ. ()

Muf911

Tak jsme si k uctění památky největšího současného Čecha pustili tento dokument. Neříkám, že to nebylo zajímavé, ale tak nějak mi chyběla ucelenost. Přišlo mi, že film skutečně hodně trpí tím, že jej jeho autor a režisér neměl možnost dokončit a že druhý režisér, který to převzal po něm, prostě už neměl a nemohl mít tu původní vizi. Jinak snímek se jmenuje "občan" Havel, ale měl se spíš jmenovat "prezident" Havel, protože mapuje Havlovu část života v té době, kdy se věnoval prezidentování. Nic před a nic po. Samozřejmě chápu, že slovem občan chtěl autor naznačit, že se díváme do zákulisí, a ne na oficiální stránku, ale stejně, chybělo mě víc backgroundu. ()

matees_no

Pan Prezident. Z lidské stránky se mu už žádný jiný prezident nevyrovná. To prostě nejde. Po zhlédnutí se Vás zmocní klid a blaženost. Nevím, jestli to mohlo být lepší, ani mě to moc nezajímá. Pro mě srdcová záležitost. "Demokracie má jednu velikou nevýhodu. Těm, kdo to sní nemyslí vážně, ruce rozvazuje. Těm, kdo to sní myslí vážně, pak ruce neuvěřitelně svazuje." Václav Havel ()

rigby

Velmi příjemný pohled do zákulisí prezidentského dění. Dokument možná trochu idealizuje, ale není to na škodu. Je velmi zábavný a moc dobře se na něj kouká. Obyčejný člověk se s obyčejným prezidentem zasměje i zapláče. Konečně něco, co se léta nevidělo a od té doby viděno nebylo. ()

fooggyy7 odpad!

Film "V síti" z pomyslného trůnu sesadil mnohaletého krále, dokument Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. To jsem se nedávno dočetl. Nevím... ()

Syndrom

Mnohem zajímavější něž nějakej José Mujica. Na podobně vůdčího intoše jako Havel (nebo vzhledem k době tvrdší Masaryk) se v míru čeká dlouho. Po malopératých klucích Klausovi a Zemanovi a po mocichtivých sviních Bártovi a Babišovi, by ale zase mohla přijít takhle pozitivní osobnost. Žít v pekle je už tak dost těžký. ()

míšapes

bál jsem se těch dvou hodin, že to bude dlouhý, ale nakonec mi to uteklo jako voda. upřímně si myslím, že hodnocení samotného dokumentu bude možné až s odstupem času, v současnosti bude ten, kdo pana Havla respektuje, asi spíš potěšen a ten, kdo ho nemá rád, se v tom jen utvrdí. každopádně, takhle otevřeně a necenzurovaně už nikdy žádného politika neuvidíme. ()

estella

Tento dokumentární, postřehový snímek mi pana Havla polidštil. Je natočen velmi citlivě a poutavě sestříhán. Nádherná sonda do prezidentského života, především do jeho problémů a dilemat. ()

jiziczek

Ne že bych byl nějaký jeho velký fanda, ale tenhle dokument o něm se opravdu povedl. S lehkostí, a jako bychom tam byli, proplouváme všemi jeho funkčními obdobími, vidíme zákulisí české politiky i 'obyčejný' život prezidenta. Na to, že má tento dokument skoro dvě hodiny, tak po celou dobu neztrácí tempo a nenudí. Možná se může místy zdát docela dost antiklausovský, ale na druhou stranu vyjadřuje jenom subjektivní názory. Každopádně skvělý nejenom dokument, ale i film. ()

Adams

Po dlouhé době jsem byl v kině. Je to výborný neosobní kvalitní dokument. Paní Dagmar Havlová která je mnohdy opovrhována, si díky tomuto filmu určitě získá nové příznivce, jde krásně vidět jak Havlovi pomáhá a že je dobrou partnerkou. Ve filmu vidíme i Havlův blízký kolektiv poradců a rozhovory s lidmi kteří již dnes nejsou politicky aktivní. Další díl o kterém jsem zaslechl, bude dokončen, po ukončení aktivních politických angažmá lidí v následujícím filmu ukázaných. ()

MrD

Dokumentární film o době kdy jsme neměli za prezidenta ekonoma Václava Klause, ale občana Václava Havla. Výměna našich dvou prezidentů pěkně ukazuje, jak se z početní převahy lidí plných ideálů vyprofilovala generace praktických lidí, kteří vědí, že peníze přináší spokojenost. Jak kdy a jak komu chtělo by se dodat. ()

vykyn

Dlouho jsem se tomuto filmu bránil.Říkal jsem si.."vždyt o havlovy je zbytečné natáčet film"..všechno o něm víme.Ale po vzhlédnutí jsem musel uznat,že opak je pravdou. ()

Johnner

Vyjadřuji hluboký obdiv k tvůrcům, kteří dokázali z nesourodých záběrů splácat celek tak kompaktní, že se dá nazývat filmem. A zvládli to bez nějakých titulků, vypravěčského hlasu, nebo vstupů moderátorů. Skutečně zázrak a jedinečný počin. Bohužel ale nemohu ocenit důvod, proč tento film vznikl. Václav Havel opět dokázal, proč je dobře, že už není v politice. Prezident má být formální, uhlazený, názorově stabilní, přísný a no, prostě pravý opak Václava Havla. Většinou se za nesympatického hlavníhu hrdinu strhává více než jedna hvězdička, takže svědomí mám čisté. ()

Petro

Toto je vzácný pohled na českou státnost. Dokument o člověku, který svoji práci (prezidentskou) dělal lidsky a se svědomím a věnoval jí kus svého života. Nechci být sýčkem, ale podobně lidskou politiku už asi nezažijeme. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

10.05.2017

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (více)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!