Mučedníci

• Francie Martyrs (více)

Mučedníci se stali přesně tím kultovním filmem, který máme všichni tak rádi. Je již nyní opředen řadou historek od těch „banálních“ o lidech omdlévajících během projekce až po tvrzení, že Bob Weinstein majitel práv pro americké území se vydržel dívat zhruba dvacet minut. Pokud bychom měli nastínit děj, abychom nic podstatného neprozradili, pak lze pouze říct, že vše začíná v 70. letech ve Francii, kdy je nalezena bloudící pomlácená dívka neschopná vyprávět o tom, co se jí stalo. O patnáct let později ta samá dívka Lucie vtrhne do honosné vily a nemilosrdně vyvraždí všechny její obyvatele. Hned za ní přijede její jediná přítelkyně Anna. Pak by slabší povahy měly opustit kino, protože začíná krvavé peklo. Při sledování filmu si rychle uvědomíte, že nic není tím, čím se zdá být. Vila se stane strašidelným domem, v jehož útrobách se obě dívky pokusí dobrat pravdy. (oficiální text distributora)

Mefistofelle

Martyrs jsou bezpochyby jeden z nejlepších exploitation filmů posledních let a taky dalším úspěšným filmem ve francouzské hororové sbírce. Hlubší filosofická úvaha vestavěná do jednoduchého příběhu není patrná hned od začátku a tak se zatím můžeme první půlku filmu kochat brutálním vyvražděním jedné na první pohled normální rodinky a scénami s nehorázně odpornou zrůdou, která pronásleduje jednu z hlavních hrdinek. Moment, kdy probíhá taková klasická rodinná snídaně, zazvoní zvonek a otec rodiny otevírá vchodové dveře, načež vzápětí dostane ránu brokovnicí, na mě zapůsobila jako úder kladivem do hlavy a v tomto smyslu se snímek předvede hned několikrát. Násilí zobrazené v této polovině, je čistě mechanické, pudové a poměrně krvavé, ale to, čeho se dočkáme v druhé části, je něco docela jiného. Zde už nejsou násilné scény krvavé a ani se u nich tolik nekřičí, ale vše se nese v duchu absolutního ponížení a degradace. Upřímně, takhle dobré vyobrazení naprostého psychického rozkladu a postupně narůstající odevzdanosti jen tak někde neuvidíte. Jediná škoda je, že onen filozofický prvek působí dost neuceleně a v závěru se nezužitkuje tak, jak by to bývalo bylo možné. ()

Flaxik

No tak nevím, buď je režisér (+scénárista) dement anebo chtěl za každou cenu šokovat. Doufám že to druhé, ale nic to nemění na faktu, že film je naprosto vylízanou přehlídkou toho, jak se dá mučit s velmi slabým náznakem děje. Nic proti kvalitnímu mučeníčku a nechutným scénám, série Saw patří mezi moje oblíbené kousky, ale musí to mít nějaký účel a smysl. A tomu účelu, který je v tomto filmu předestřen, jsem prostě ani chvilku nevěřil. Pokud vám celou dobu vrtá hlavou otázka "dělá si filmař ze mě srandu?" případně varianta "to opravdu musel točit vymaštěnec", tak asi něco není v pořádku a film si nějak nemůžete užít. Tohle už je čistokrevná hororová pornografie, kde i Human Centipede dává větší smysl (a to byla pořádná srágora). Závěrečné "rozuzlení" (hahahaha) jenom potvrdilo moje podezření, že prostě prvoplánovým tématem filmu bylo jenom to mučení a když je blbý celý "děj" (hahahaha), tak jeho zakončení musí být ultrablbé. Tvůrce filmu prostě pak nevěděl jak z toho ven tak to nějak umatlal a pak už běžely titulky, hurá. Jedna hvězda je za prvních cca 30 minut, které byly poměrně fajn. P.S. další do mojí sbírky "kultovních filmů", na které se nedá dodívat bez intenzívního pocitu promarněného času. ()

Rodriguez

Čekal jsem nějakou krvavou úchylárnu, protože to kolegové v práci vychvalovali. Po prvních pár minutách jsem byl potěšen krvavými jatkami, ale..... zbytek filmu, už mě tolik neoslovil, takže nějaká brutální jízda se absolutně nekonala! 45% ()

Rocky88

První půlka docela ujde. Rychlý nástup + není jasné, kam se film bude vyvijet, navíc sem tam zhebne někdo, u koho to člověk nečeká. Pak přijde menší twist (jeden z těch povedenějších), no a následně nudná cesta s wow efektem k pointě, která neukojí. Takže je to celý dost zbytečný. Na druhou stranu furt lepší, než filmy, jejichž cílem je jen vrcholné množství gore efektů a mučení. ()

humanbeing

Z celkového hlediska působivá a "trýznivá" podívaná na úrovni Haute Tension a Inside. Úchylností s přehledem strčí do kapsy velkou část moderní produkce, bezchybný ale bohužel není a čekal jsem, vzhledem k nadšeným reakcím, o trochu více šokující podívanou (vyjma konce, který jako by vypadl z tábora smrti v čínském Nankingu). K první polovině nemám výtek, v druhé by se našla víc než jedna. Nicméně i s nimi je Martyrs hodně silný film, na který není lehké se dívat. Avšak co se týče výsledného dojmu, u mě vítězí Inside. ()

TomikZlesa

Tak sem si zřejmě sehnal nějakou vystřihanou verzi. Ony slibovaná extrémě brutální scény nikde. První polovinu by ustál i průměrný divák a druhá polovina která se téměř zastavila na mrtvém bodě a přešla v celkem nudnou 20ti minutovku kterou zachraňuje úplný konec a celková pointa filmu, která alepoň mě donutila vykulit oči a vstát ze židle a začit si domýšlet alternativní konec. Vřele doporučuju uchylákum a lidem přemýšlejícím nad nekonečností vesmiru. Jen doufám že si Pascal Laugier schoval nějaká esa i k připravovanému filmu Hellraiser. ()

cubajz

po bombastickém začátku a zajímavé první půlce mě čekalo nemilé překvápko v podobě zbytečně natahované druhé části a pěkně pitomé pointy - vše od uvěznění dál je jen vaření z vody a nahánění stopáže, které mohlo být řečeno (nebo ještě lépe jen naznačeno a necháno pěkně na divákově fantazii) v několika málo minutách a nemuselo zbytečně zkurvit pěkně rozjetý film. ()

-Bomba-

Nemám nic proti brutálním a realistickým filmům, občas se na nějaký rád podívám a dobře se morbidně pobavím. Ovšem Martyrs je už trošku moc, až do finálního mučení jsem si film vychutnával plnými doušky ale potom přišel bod zlomu. Film zvýšil brutalitu o aspoň 90% a vše vypadalo až moc doopravdy. Chyběl mi tam takový ten americký nadhled, jako je třeba u Saw (mluvící hračka, prolínání více životů a charismatický Tobin Bell, kterému vlastně divák žere, že dělá dobrou věc), tady ale není nic z toho. Pointa se mi zdá trošku narychlo vymyšlená a nezapadající do zbytku filmu. Ideální film pro úchylné sadisty, za mě průměr, který měl vyšší ambice. ()

Amroth666

21.11. 2010 - Trvalé trauma z mučednického dětství ale dokáže zacloumat s člověkem. Já mimochodem nejsem blázen. Zajímalo by mně, kolik dostali uživatelé Lima, Isherwood a další zaplaceno od POMA za to, že tomu dají odpad. Ale to je na jiné povídání. Annina zmatenost v pozici, komu má vlastně pomoci. Tři alternativy by tady byly, ovšem ta třetí by tady byla až po 45 minutách filmu. Nejdříve chce pomoci své později mrtvé sestře, pak chce pomoci později mrtvé paní, která mučila dříve Lucii, no a nakonec pomáhá pozůstalým. Dá se zapomenout ale na sebe? Jak vidíte, tak dá. Martyrs je typ hororu, u kterého se nemůžete smát kvůli hororovým stopážím. Děj vám dovolí maximálně tak nehybně sedět a přihlížet několika psycho incidentům. Režie skvěle manévruje a pohrává si s dějem, takže i s nervy lidí. Ikdyž se někdo náhodou dostane z toho příšernýho blázince a magoru, stejně běžné smrti kvůli věku unikne a zemře nepřirozenou smrtí. Alespoň tak to vidí tvůrci Martyrs. Nevím, jestli mají živé oči nebo mrtvé oči, ale tohle se nám celou dobu snaží říct. Tenhle film obdivuju za to, jak realisticky vypadá, a jaký příběh je. Kdo chce poznat, jak úzce mezi sebou souvisí oči a mysl, musí vidět Martyrs. Důkaz, že opravdové psycho horory postupně umírají, ale tento oživuje a probouzí ve mně hodně emocí. Z roku 2008 vyšly na světlo dva opravdové horory, které stojí za to vidět. Jsou to Zrcadla a právě Martyrs. Po shlédnutí jsem si něco uvědomil. Ten, kdo má klidný život často narazí. Ten, kdo klidný život nemá, tak nemá kam narazit. Plyne fráze: Važte si života. Rada : Nepřestávejte pochybovat! ____ Je snadné vytvořit oběť, velmi snadné! Zavřít někoho na tmavé místo. Začne strádat. Utrpení se stupňuje.____ ()

dubinak

Čistě můj vlasní názor. Tenhle film můžete buď milovat nebo nenávidět, takže měřítka jako tří hvězdičkové hodnocení bych rozhodně neakceptovala. Francouzské filmy se mi začínají víc a víc zamlouvat. Film je rozdělen, jak bych tak řekla, na dvě pasáže. V první se jedná o nemilosrdná jatka čtyřčlenné rodiny, kterou jednoho rána zničehonic postřílí bývalá oběť nechutné tyranie. Druhá pasáž je založená pouze na brutalitě a odporných výjevech, při kterých mi tuhla krev v žilách. Na Martyrs nepotřebujete tmu, (i když noc dělá pěknou atmosféru a já sama jsem film zhlédla okolo desáté hodiny večer) ale pevné nervy a odhodlanost. Při pár posledních scénách mi doslova klesla čelist a s potěšením můžu říct, že tohle je opravdu kultovní film s velkým K. ()

Stallone

To, že Francouzi umí natočit dobrý horor jako zdejší hororový guru vím. Tento patří mezi ty povedenější. Musím pochválit syrovost snímku. Většina scén je kvalitně, realisticky natočena. Žádná rozklepaná, uhýbající kamera před drsnějším záběrem. Maska zombie výborná. Velmi dobře natočená úvodní, brokovnicová scéna. Nad závěrem filmu jsem asi jako každý fanoušek žánru přemýšlel. Jsem křesťan. S tímto panem režisérem bych si dokázal u limonády pokecat o scénáři nad nějakým zajímavým hororem. Ten se toho nebojí. ()

Fallen_One

Po Inside další z francouzkých hororů, který si na nic nehraje. Docela se odvažuju tvrdit, že v Americe by film povolili až od 21ti. První polovina je přehlídkou brutality, násilí a šílenství, které se zdá být až příliš okaté a nucené. Druhá polovina je sice taky plná přerůzné brutality a nechutností, ale hodně vysvětluje, pospojuje celý příběh dohromady a je až podezřele realisticky stvořená. Je jasné, že slabší povahy by to mohlo trochu vzít, popřípadě poslat na záchod odložit si oběd jaksi stranou abych tak řekl. Zabíjení dětí totiž není opravdu příjemné na pokoukání. A do toho ještě připleťte náboženské fanatiky a je to v háji tuplem. Tohle si pět hvězd zasluhuje, i když je to film, na který se asi znovu jen tak nepodíváte, právě kvůli tomu, jaký je. ()

MarekT odpad!

Ačkoli jsem postupem času dokázal překonat předsudky vůči veškerému násilí či krvavým motivům ve filmech, přijde mi tento snímek víceméně jako laciná exhibice. Odpad nedávám proto, že by mě něco znechutilo, ale proto, že Laugier se snaží vypadat jako co nejvíce šokující autor, přičemž jeho schopnost gradace je nulová a nechává mě jakožto diváka chladným. Paradoxem je, že právě Mučedníci vynesli na světlo světa nejnechutnější scénu, co jsem kdy ve filmu viděl (vytahování šroubů z hlavy). Spíše úpadek francouzské kinematografie a žánru hororu obecně, než nějaký výraznější přelom. Sympatické komentáře: anderson, Lima (ve zdejší diskusi). ()

Wormboy

Vizualne zaujimave dielo, ktoreho atmosfera je od sameho zaciatku velmi drsna. Prva tristvrte hodina je nevsednou gore vecickou, no co vsak nasledovalo po 45 minute ma dokonale prikovalo do sedacky a s otvorenou hubou som cakal, co sa stane dalej. Stalo sa vsak nieco absolutne neocakavane a napriek totalneultraludskozlej zaverecnej polhodine ma zaver sklamal a zavanal mi snahou o hranie sa na Pasoliniho 120dni Sodomy. Kazdy vidi nieco ine, ja som videl toto a teda vysledkom som bol napriek obrovskym ocakavaniam sklamany. 2,5/5* ()

agathon

Asi jediný zástupce současného torture porna, který sice nemá přesah (to se jen tak tváří), ale stejně má oproti Hostelu a spol něco navíc. Absolutní destrukce těla jako absolutní vrchol filmu a prozření skrze maximální utrpení.... Trochu jako v Boyleově Sunshine ta posedlost slunečním svitem až k sebezničení. ()

Dannysek4U

V mnoha ohledech pozoruhodny, novatorstvim zapletky pocinaje a preciznim zpracovanim konce. Nicmene i tak si nejde nevsimnout lacnosti pseudointelektualni pointy a "spiknuti" bohatych starecku. 3 nebo 4 hvezdy, vyjde to nastejno, ale to zaverecny mudrlantstvi je proste na pest. ()

Pajky3

Pln zhnusení a znechucení musim uznat, že tato odnoš hororu mi nic neříká. Doufám, že si v ní obzory rozšiřovat nebudu. Nechutnost za každou cenu. Samozřejmě, že konec který přišel prostě přijít musel. Jinak to nešlo. Jediné co ušlo, co zavanělo horrorem byla tak prvních 35 minut, zbytek byl hnus ()

pufina

Solidní horor, ale jsem dost znechucená - ovšem fakt, že jsem ani jednou nezavřela oči ani neodvrátila hlavu, svědčí o tom, že se na to dá dívat (normálně zavírám oči, když se někdo řeže nebo se objeví znetvořené tělo, atd.). A jsem nesmírně ráda, že si tvůrci ušetřili detaily stahování kůže, protože to bych asi šla zvracet. Silný zážitek, ale lituju, že jsem to zhlédla, je to ohavné. Nelidské. Zdrcující. Krvavé. ()

PavelVanekArt

Tak tohle fakt ne. Frantíci točit umí, ale tohle násilí mi od nich nesedí. A tady ho bylo sakra málo. První čtvrtka byla působivá a psychologicky laděná, nebylo mi do zpěvu u eliminaci rodiny. Jakmile se tam ale objevili fajnšmekři od pána boha tak to šlo do kopru jak námětem, tak zpracováním. Systematické mučení by bylo perfektní, jenže jsem se do toho nedokázal vžít, nevěřil jsem té mučednici ani jeden výkřik. Finále bylo o to nudnější. Já chtěl to stahování z kůže vidět! Hlavně, že tam byly kozy. Potvrdil jsem si akorát dvě věci. Tajemství by si měl brát člověk do hrobu a Frantíci neumí točit mučení. Asie pořád vede. 40% s odřenýma ušima. Na US remake rovnou seru. ()

Sludger

Brutalitou, odpornosťou a ohavnosťou mučenia nasiaknutý horor, ktorý má však viacero vrstiev. Prvá polka funguje na hrane medzi psychologickým hororom a extrémnym hororom, ktorý vyvrcholí jednou z najohavnejších scén (pozitívnym spôsobom!). Pri druhej časti mi bolo (bude aj vám) fyzicky strašne nepríjemne. Záver prinesie mysterióznu pointu, dá všetkému tomu mučeniu a brutalite zmysel a pridá až filozofický rozmer. Jeden z najlepších a zároveň extrémnejších hororov vôbec. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

09.11.2014

Komiksové filmy už jen pro děcka

Komiksové filmy už jen pro děcka

21.03.2009

Přinejmenším ty superhrdinské. Krátce po prohlášení Marvel Studios, že filmy kategorie R (tedy mládeži nepřístupné) nejsou součástí jejich celkové strategie, rozhodlo se pro stejný krok i studio… (více)

China Miéville na filmových plátnech

China Miéville na filmových plátnech

29.11.2008

Možná nejvýznamnější současný představitel žánru „new weird“, který ukázal novou cestu zkostnatělé fantasy, zapřísáhlý marxista a vynikající vypravěč China Miéville, se konečně dočká adaptace jednoho… (více)