Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

cunicekb

Pro české končiny je to povedený film. Skvělé výkony a skvělá kamera! Myšlenka a morální dilema se kterou je příběh předkládán je opravdu výborná! Docela mi to připomnělo filmy s postavou Hannibala Lectera s Anthony Hopkinsem, jak příběhem, tak zpracováním a musím říct, že on ten Kňažko tak trochu i vypadá. Film mne mile překvapil, nedavala jsem mu moc šancí. ()

Alden_Larson

Velmi povedený snímek. Děj i postavy byly velmi působivé, hlavně díky skvělým dialogům a hereckým výkonům. Film má ale několik much. Například spousta záběrů byla z nějakého důvodu zpomalena. Nechápu, čeho tím chtěli docílit a vůbec se mi to nelíbilo. Kromě toho tam bylo pár dalších rozhodnutí, která mi přišla zvláštní, ale jinak je to moc dobrý film. 7/10 ()

carl.oesch

Proboha, o čem to vlastně mělo být. Mám z toho stejný pocit, jako když pejsek s kočičkou vařili dost. A jako kdyby tvůrci (s výjimkou herců) dostali signál, že je to jejich jediný film a tak do toho narvou všechno možné, od překombinovaných vizuálů až po rádoby "poselství"...Kňažka nesnáším, ale herec přece jenom je, trapná Havlová (jako vždy) a slabý Gajdoš (kde toho vyhrabali? JInak se mi tady libí ony intelektuální onanie těch, kteří přesně ví, o čem film "je", jaké "poselství" a "filosofii" přináší a hvězdičkují jako o závod. Nakonec jejich problém a pro řadu normálních lidí asi i zábava. Nezřídka kdy se jedná o jedince, kteří tady s gustem shodí každý díl Modravy či Specialistů, ale tam si to na nic nehraje. Tady ano a hodně špatně...zvláštní je, že tady někdo klopotně (včetně asi autora divadelní hry) vypotí "dílo" na základě skutečnosti, které se ale moc nedrží a třeba v jednom dobrodružství kriminalistiky je na menším porostoru a se zlomkem nákladů předveden velmi podobný případ. A bláboly o mentálních a filososfických problémech si autoři mohou strčit za klobouk. Ano, není to thriller, není to krimi, není to ani určitá úvaha o spoustě věcí, je to jenom zvrácená snaha být in a přitom tomu čouhá sláma z bot na všechny strany. A pokud by řekl, že jsem to nepochopil a nebo dokonce "správně" nepochopil, tak tím vystavuje vizitku jenom sám sobě. Je zajímavé, že nikoho třeba nenapadlo zpracovat a natočit příběh třeba "pravé ruky" kriminálního komisaře Luedtkeho v kauze železeničního vraha Orgozowa? Nebo naopak třeba onoho našeho Mrázka....kdepak, to by bylo pro autory filmu moc složité, radši se se svým plytkým opusem skryjí za "umění"... ()

Lancer

Forma 80 %, obsah 40% - celkem 60% a přesto tvůrce omlouvám a dávám něco málo navíc. Nebýt těch trochu pitomých dialogů, myšlenkové prázdnoty a přehrávajícího Gajdoše,šlo by o skutečně senzační film. Jenže náš pan advokát si klade otázky jako patnáctiletý intelektuál. Někde to ujede, jinde si vás to získá...jenže o výborném filmu nesmíte tolik pochybovat. ()

Pisoarec

No Normal jsem se strašně těšil už od chvíle, kdy jsem se dozvěděl, že se ho má ujmout režisér Julius Ševčík. Už jeho prvotina Restart bylo cosi na českých filmových polích dosud nevídaného. Vizuální nářez. Skvěle se na to koukalo, hůř se to ale už poslouchalo. Každopádně pro mě Ševčík byl jakýmsi zjevením a velkou nadějí do budoucna. Teď přišel z filmem Normal, thrillerem podle skutečné události. A opakuje se v podstatě to samé. Znovu se na to skvěle dívá, ale jakmile někdo promluví, dost to tahá za uši, zavání to divadelností a občas i šustí papírem. Atmosféra je sice super, ale jakmile promluví Dáša, tím svým ,,šmoulím hlasem" , veškerá snaha o tajemno jde do háje. Nedostalo se mi mrazivého, napínavého thrilleru. Jsem už celkem zvyklí na násilý ve filmech a zrovna od tohohle filmu jsem ho očekával. Ale Petra Kurtena bych se rozhodně nebál. To, co vykonával většinou popisoval pouze slovy a když už jsme se flashbacky dostali do minula, nebylo to tak brutální, jak bych od něho čekal. Násilí a brutalitu prostě český film věrohodně natočit stále ještě neumí. Není to tedy thriller, je to jak již mnozí níže konstatovali spíše velmi umělecký, komorní film s odkazy na film noir, na expresionismus a snad i kammerspiel. Nedostalo se nám to, co nám bylo slibováno, je to tedy úplně jiný film. Ale jakmile tato pravidla a tento podvod akceptujete, film si určitě užijete. Myslím, že po druhém shlednutí se hodnocení a názor na tento film přeci jen podstatně změní. Až vyprchá onen vztek, který někdo vůči režisérovi-lháři dost možná má. Takže dávám tři hvězdičky, ovšem s vidinou, že postupem času přibude ještě jedna hvězdička navrch:D ()

Cocteau

Jednoznačně zklamnání. Kupodivu málo filmové, spíš komorně divadelní. Kromě již mnohokrát citovaných obrazových exhibicí - které, ale po čase začnou vadit, se ztrácí děj a s ním i divák. Detailů je zde tolik, že hlava a tělo bolí. Uvnitř je však vzduchoprázdno. Havlová - málo prostoru, má své světlé okamžiky, ale jinak neohromuje. Gajdoš - jeho postava zcela vyšumněla. Knažko - přesný, ale ztrach z něho nejde. Na naše poměry dokonalý střih a práce s obrazem. Toť vše! ()

Rock_iTom

Začátek filmu až po výborně napjatou scénu první vraždy Kurtena skvostný, prostřední část místy zajímavá ale stagnující...konec celkově nudný a nic extra nepřinášející. Přesto ukazuje, že talent Juliuse Ševčíka se rozvíjí a dává velice dobrý příslib do budoucna. Poznatky: výborná hudba Muchowa, taktéž skvělé vizuální zpracování....a poměrně slušné herecké výkony.... tři * si zaslouží ()

wrána

Vůbec nevím, jak tenhle film ohodnotit. Jednu, dvě , tři nebo čtyři hvězdičky....Pro jednu hvězdičku mluví to, že větší příběhovou nudu než první 3/4 filmu jsem v kině opravdu dlouho nezažil. Žádný pohyb, žádná akce, nic z toho v příběhu o masovém vrahovi. Thriller/drama? Ani náhodou, maximálně tak artově psychologická divadelní hra. Dvě hvězdičky za finále, které se konečně rozhýbalo a zdramatizovalo. Alespoň jsem se přestal dívat na hodinky. Být takový celý film, tak hvězdičky jen soupají. Tři hvězdičky za vizuální ztvárnění, za styl. To se už docela povedlo, byť "snové" sekvence jako by byly z uplně jiného filmu a rozmazané zpomalené scény utekly z televizní obrazovky. Ale celkově, temné, pěkné. A konečně čtyři hvězdičky pro herce. Milan Kňažkovo vede, psychopatický vrah jak vyšitý. Pavlu Gajdošovi vnitřní rozpolcenost a vývoj v klidu uvěříte, i když se někdy dívá příliš zmučeně. A Dagmar Havlová jako vrahova žena, tak často kritizována, je přesná. Úpně jsem z ní cízil prázdnotu a resignaci. Ale ani herci a tmavé barvy nezachrání prázdný scénář. Nakonec dávám tři, ale teda s odřenýma ušima. Teď jen doufat, že SNAD se z tohoto režisér poučí a jednou, konečně, někdo u nás natočí FILM, a to nikoliv televizní. ()

PCHE

Konečne vznikol v česku ambiciozny film. Ševčík je zjavne veľký fanúšik Lyncha a aj toho Wong Kar Waia tam vidieť, ale nie je to na škodu. ()

salome

Škoda, těšila jsem se, dala bych jen 2*, ale úplně hloupý film to není a tu jednu přidávám za skvělou kameru a herecké výkony. ()

new4nomaly

No konečně se Čecháčci rozšoupli. Takovou dávku střihů, perfektně vyžehlený vizuál a dokonce mrazivou atmosféru jsem skutku nečekal. Režisér sice musel studovat v Americe a je vidět že dosti načichl, ale co na tom, vždyť ta naše současná, kulhavá filmografie přece jen potřebovala předhodit záchranné lano. Pro mě kvalitních 85%**** ()

Kosan

Skvělá kamera a hra barev, s možným symbolickým výkladem, zajímavá hudba, která se mi ale do kontextu filmu moc nehodila. Také Kňažkův výkon mě zaujal, byl ve své roli opravdu odporný a zasloužil by odstřelit po prvních pěti minutách, co se objevil na plátně. Jinak musím souhlasit s tím, že scénář je poměrně děravý a nepříliš dramatický. Také Dášin výkon mě nenadchnul. Ale je pravda, že teď od ní všichni čekají oscarový výkon, takže to má docela těžké. Na české poměry není Normal špatný, ale jinak je to prostě jen normál, nic světoborného. ()

Jamall

Nejzajímavější filmový počin v současné české kinematografii. Ovšem chybí mu hlubší myšlenka. Ševčík sází na vnější vizuál, ale to pro film nestačí a vzniká z něj ''pouze'' dokonalé nic. Navíc zážitek z filmu vyprchá velmi rychle. Hlavně za to zvláštní pojetí, které sice rychle vyprchalo, ale hodně zaujalo, dávám solidní čtyři hvězdy. ()

Iswet

Mohlo to být trochu víc dramatičtější, herecky výkonější a krvavější, ale i přes své menší nedostatky se snímek režisérovi povedl. Pavel Gajdoš se mi jevil jako velmi nadaný mladý herec a Milan Kňažko mi v mnohých scénách sice připomínal jak herecky, tak i vizuálně Anthonyho Hopkinse, ale svou roli zahrál výborně. ()

Honzad007

Necítím potřebu dávat hvězdičky jenom z ato, že je to český film. Nelze mu upřít snahu o vyjímečnost na domácí půdě, nelte vytknout odvahu pustit se do jiné bitvy, ale v bitvě prohráli. Přestože to nebylo vůbec špatné, přesto vizuální i hudební provedení proběhlo fantasticky, ale pouze v rámci Česka. Jakmile ale hodnotíme s jinými filmy tohoto žánru, musíme být zklamáni. Čekal jsem mnohem více, scénář fajn, ale samotný děj naprosto o ničem, vše se dalo předpokládat a nic zvláštního se zde neudálo. Milan Kňažko je přehodnocován, jeho výkon moc připomínal AH z Mlčení jehňátek. Paní prezidentová měla jen pár štěků, které byly průměrné, Pavel Gajdoš každopádně překvapil, avšak výraz "uletěných včel" se zde vyskytoval až moc často. Takže 2*, za odvahu, vizuální zpracování. Velmi dobrý český film, který si ale hraje na něco víc... Škoda. ()

sAreOn

Snímek, který vás uchvátí svoují vizuální stránkou. Škoda toho poměrně plytkého děje a určité "prázdnoty" hlavních postav. Přesto na mě snímek zapůsobil a některé scény byly opravdu dokonalé. Jedná se hlavně o scény ve věznici, kdy Milan Knažko popisuje svůj příběh - má to atmosféru, perfektní kameru a to charisma. Jak už jsem psal, škoda jen, že to takto není i ve zbytku filmu... ()

Alfonso198

Nevím, jestli jsem byl okouzlen formou nebo obsahem... možná obojím. Ale dojem z filmu mám dost velkej na to, abych s čistým svědomím a jasnou hlavou mohl napsat, že to je, pro mě, nejlepší českej film za poslední... ani nevim, jak dlouhou dobu. Konečně jsem se dočkal a viděl jsem, že český film nemusí být jen kolotoč, na němž se vozí rodinné vztahy, hloupá řešení lásky, podivné a těžko uvěřitelné výplody fantazií scénáristů o otcích a synech, matkách a dcerách nebo mileneckých párech. O tom, jak by věci měly být nebo jak by se měl člověk chovat, o morálce. Dočkal jsem se invence, reálného zla, reálných zpovědí, otázek, odpovědí, pochopitelně s přihlédnutím k době, ve které se film odehrává. Možná si Normal na něco hraje, ale já to baštim od začátku do konce. Atmosféra, jakou jsem v českym filmu zažil jen jednou předtím, herecký výkony jak z říše snů. Jednání hlavního "hrdiny" bez servítek, se vším, co k tomu patří. Možná teď trochu přestřelim, ale po Spalovači mrtvol pro mě druhej nejlepší českej fim. Kamenujte... ()