Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

Devitka

Mám pocit, že je zde všechno řečeno až příliš jasně. A to by se, pokud má film mít přívlastek thriller či psychologický, nemělo stávat. Delší stopáž by snad pomohla a zajistila tak širší záběr, který je v tomto případě opravdu třeba. ()

dr.fish

Vizuálně mi to silně připomínalo Restart, pak jsem zjistil, že je to Ševčíkovo předchozí snímek. Ten byl ale lepší. Tohle už je jen na jedno brdo...nic mi to nedalo ani nevzalo. ()

Jermann

Tvůrci si naštěstí dali záležet nejen na vymazleném komiksovém vizuálu a husté noir atmosféře, ale také na silné pointě. Být tyto aspekty slabší, nic by nepřebilo příšerně strojené dialogy a nezáživně čtený narativ - dosti výrazné skvrny na jinak moc povedeném filmu. Nutno zmínit kvalitní soundtrack.. popravdě jen díky nedávnému Muchowu ostravskému koncertu, kde několik motivů zaznělo, mě napadlo na Normal kouknout. ()

SeanLSD

Výnimočný, záslužný a osviežujúci počin českej kinematografie brutálne kalí strašná nevyrovnanosť a neharmonickosť jeho prvkov. Na jednej strane dokonale magické okamihy skutočného filmového čara a drásavo mučivé otázky, ktoré téma vzbudzuje, na strane druhej fakt nehorázna nuda až otrávenosť. Dokonalý Kňažko, ktorý si u mňa celkom napravil reputáciu a k tomu drevený Gajdoš a nepresvedčivá Havlová. Skvelé vedľajšie postavy. Ševčík, ktorý sa ako režisér vyzúril v extrémnej exhibícií všemožnej obrázkovej maniery a ako scenárista iba plocho prekopíroval dialógy divadelnej hry do filmu. Zdanie špeciálnosti kvôli permanentným kamerovým trikom a naproti tomu zjavný nedostatok financií, keďže celý dej prebehne v dohromady desiatich interiéroch. FAMÓZNY MUCHOW !!! - opäť predvádza, ako jeho neskonale vyberaný inštinkt pre vystihnutie pocitu a atmosféry dokáže každú scénu, kde znie jeho hudba, pozdvihnúť o niekoľko kategórií vyššie... Menej je niekedy viac, platí pre NORMAL viac ako pre akýkoľvek iný film. Neprestajné "rafinované" zábery síce aj z hľadiska dejín kinematografie výborne evokujú prelom 20. a 30. rokov, nemého a zvukového filmu, podivne rozkolísanej krízovej doby, ale keď nie sú aspoň občas prerušené nejakým tradičným "normálnym" záberom, začnú byť únavné... Teoretický experiment a umelecký egocentrizmus par excellence, nádherná sofistikovaná hra s avantgardnými smermi, ale aký to má význam pre dnešnú dobu okrem starého dobrého l´art pour l´artizmu ? Nie že by mi to nestačilo, naopak, osobne som nasýtený artovo, pocitovo aj intelektuálne. Nepoburuje ma tá strašná trailerová zrada, skorej oná zvláštna neladnosť celku, ktorá sa akosi nevyrovná vynikajúcim dielam expresionistickým, impresionistickým, noirovým či divadelným. Kinematograficky preštylizované sekvencie sa striedajú s dlhými statickými zábermi hovoriacich hláv, skrz-naskrz nefilmovými. Výsledkom sú vskutku skvostné, nádherné chvíle, kedy má sólo Kňažko alebo Muchow doplnený obrazmi ( a nie naopak ), vystupujúce v ostrom protiklade k zvyšku, ktorý zaváňa ťažkým divadlom. Výsledok je zvláštny, fascinujúci, výnimočný, provokatívny... (http://www.nekultura.cz/film-hlavni/normal.html) ()

sator

V letech které následovaly po Kurtenové popravě, miliony dalších normálních lidí dělali věci, o nichž se předtím domnívali, že by jich nebyly schopni.................Nevím jestli je Bůh ale jestli je, tak až nastane Soudný den, všichni před něj předstoupíme. A mohu jen doufat, že nás nebude soudit jako zrůdy, jimiž jsme se stali, ale jako děti, kterými jsme kdysi byly....................... ()

SoolenJV

Solidní neonoirový thriller se zajímavou, na české poměry velmi promyšlenou a zajímavou vizuální stránkou. Velkým trumfem filmu je i Milan Kňažko, škoda jen té jeho očividné stylizace do Hannibala Lectera. ()

Gavin87

Evidentně měli tvůrci filmu velké ambice, ale nějak jim to nevyšlo ač snaha byla velká... Jan Vlasák jako vždy perfektní! ()

Valdorffun

Masterpiece. Konečně český film, kterému nedávám 5* s ohledem na to, že se točí "v těch našich špatných" filmařských podmínkách. Ševčík všem českým filmařům vztyčil prostředník a nastavil laťku tak vysoko, že si teď budou všichni připadat jako malí kluci. Podle mě se Spalovači narodil dost silnej brácha a vyrovnává se mu jak herecky, tak vrstevnatostí a celkovou atmosférou. Absence vatových scén, skvělá hudba a zvuk. Líbilo se mi, že flashbackové a snové scény byly dobře vyvážené, nebylo s nimi plýtváno jako v Hlídači. č 47. Kňažko a Havlová no comment, z Gajdoše udělal režisér herce s koulema a vymáčknul z něj to nejlepší.___ O poselství filmu se může spekulovat, ale to je právě to, co od filmu očekávám, že zanechá podněty k diskusi. ____ Chtělo se mi v kině brečet radostí, že někdo natočil něco tak kvalitního a těšil jsem se domů, jak se vypíšu z těch superlativních pocitů. Divácká událost roku. ()

peteq

vcelku působívé,hrůzastrašné a kvalitní české dílo...až moc filtrů,rozmlženosti,pomalosti....Kňažko excelent,i Gajdoš ušel...7/10 už jen zato že mě češi dlouho nepobavili... ()

Ťapka

Dobrodružství kriminalistiky spářené s reklamou, nudná a pozérská vyfintěná chcíplotina. Německý expresionismus? Hahaha! Dextře Morgane, ty to vidíš! ()

Ogen

Dost rozporupurný film co se týče hodnocení, nevidím to na lepší než čtyři ale ani na horší... tak či tak pro mě 60 % ptž film byl zajímavý a jako jeden z mála těch českých se mi líbil :) ()

JimmyII

Vizuálně až k dokonalosti vypiplané veledílo, kde má každý odstín barvy, každé smítko prachu, každý pruh světla i každý zvuk v pozadí přesnou úlohu a dokonalý smysl. Nadhled mexického kameramana, v jehož ruce je znát exotika, dává filmu punc jakési originality ve smyslu úhlu pohledu na snímané objekty a prostory. Hudba Jana P. Muchowa klasicky akorát, sedí přesně, nedráždí, doplňuje. Co je však největším plusem ambiciózního snímku mladého talenta Ševčíka, je démonický Milan Kňažko, který hravě strká do kapsy Hopkinse a jeho nemrkajícího lidožrouta! Ano, Kňažko předvádí jeden z nejlepších hereckých výkonů, které v našich luzích a hájích pamatuji a doteď mně z něj běhá mráz po zádech a slyším jeho prasečí kvílení, kdykoliv zavřu oči. Bravurně mu pak sekunduje Gajdoš, který svou postavu zvládá přesně tak, jak měla být zahrána - naivní mladík ztrácí iluze, jak mu postupně Kurten (a vůbec celý svět) otevírá oči. I herci ve vedlejších rolích (Vlasák, Táborský) jsou důvěryhodní a dostatečně "plastičtí". Co mě však nepotěšilo byla Dagmar Havlová, jejíž postava by možná i lépe vyzněla, kdyby vůbec nemluvila. Dáša sice vypadá skvěle - noir look 30. let - ale hraje mizerně. Celkově chápu rozporuplné reakce, ale shodneme se na tom, že každého Normal nějak zasáhne, ať už pozitivně nebo negativně. A to je cílem každého filmu - nenechat diváka chladným. U mě Normal zabodoval na celé čáře. Viděno na slavnostní premiéře. ()

Sonnik

Na českou produkci nadprůměrné dílo. V kupě bezduchých blbostí bude Normal dlouho vyčnívat. V širším měřítku je to pouze směsice hezkých detailů se suprovým psychoušem Kurtenem. Pokud Kňažko na plátně chybí, tak opravdu není pořádně o co stát. Justa mně sice ze začátku lezl na nervy ale postupem času se stal také více než snesitelný. Naopak paní prezidentová mi přišla skoro k smíchu a její učást pro mě byla spíše marketingová záležitost než filmová role. Na samotný film se pěkně dívá ale postupem času mi přišlo, že se dívám na plátno přes lupu. Těch detailů se člověk po půlhodině přesytí a začnou mu lézt na nervy. Každopádně si troufám tvrdit, že je vidět režisérský potenciál. A pokud se pan Ševčik zbaví obsese detaily a dostane se mu pod ruce hlubší a promyšlenější scénář, tak by mohl vzniknout TOP film a ne plytká divadelní eye-candy zpověď, jako tomu bylo teď. Těším se na další jeho počin. "Nikdy jsem nebyl neviňátko." ()

capák

Po traileru jsem od tohohle filmu měl poměrně velká očekávání, ale obávám se, že právě trailer na mě zapůsobil daleko víc, než samotný film. Obrazová stránka snímku je na české poměry opravdu skvělá a oceňuji, že jde o film, který se z rukou našich tvůrců příliš často nevidí. Zbytek pro mě byl ale zklamáním. Slabý scénář a překvapivě ani nikterak přesvědčiví herci. Gajdoš sice ukazuje, že herecký talent má, ale nevýraný Kňažko a především Dagmar Havlová, která nehraje, ale jen odříkává naučené dialogy, filmu příliš nepomohou. Snímek, který se mi bohužel vykouřil z hlavy už po odchodu z kina. ()

Blacks

Vynikající kamera i hudba (obzvlášť na české poměry) atmosféra taky slušná, jen ten příběh je pro silné žaludky. Označení psycholigický naprosto sedí. Jěště bych pochválil výběr hlavního protagonisty - Milan Kňažko se na tu roli opravdu hodí. Herecké výkony ale rozhodně nejsou oslňující, snad proto, že režisér nedal hercům příliš prostor. Suma sumárum 65% ()

LordSnape

První půlka vyloženě nadupaná, napínavá a na české poměry neočekávaně mrazivá, nicméně druhá část filmu je už vyloženě artová a působí, jakoby scénáři docházel dech a nevěděl co už v příběhu bylo naznačeno a co ještě ne. Veškrnová-Havlová jako vždy trapná, Kňažko výborný a Gajdoš ucházející. Zbytek celkem o ničem. Je to docela škoda, jelikož Normal měl v rámci české kinematografie rozhodně na víc. ()

RonaMidu

nepodařilo se mi skrz všechno to množství záběrů proniknout někam dovnitř....i vynořila se otázka: co tím chtěl vlastně básník říci?....škoda,že jsem byla naladěná na nesprávnou vlnu pojímání,takže se to asi nedozvím,protože podruhé do toho nepůjdu,tedy dobrovolně myslím ()