Dvojí hra

Duplicity - Gemeinsame Geheimsache

Dvojitá hra

Thriller / Romantický

USA / Německo, 2009, 120 min

Mazaná podívaná plná mazaných a ještě mazanějších lidí, kterým jsem, přiznám se, nejednou naletěl. A ačkoliv mě nejvíce pobavily úvodní zpomalené titulky s Paulem Giamattim a Tomem Wilkinsonem, nemůžu rozhodně říct, že by mě zbylé dvě hodiny nudily. Clivu Owenovi (který mi v Dvojí hře mimochodem svým herectvím dost připomínal Harrisona Forda, což nebylo na škodu) a Julii Roberts to spolu slušelo, Tony Gilroy opět dokázal, že je stejně dobrý režisér jako scénárista, líbil se mi i Newton Howardův soundtrack a neustále flashbacky, které tomu, co jsem viděl před nimi, dávaly úplně jiný smysl... Jsem spokojený.(17.3.2012)

Napadá mě jen jedno slovo -- zmatek. První dvě třetiny filmu jsem se sice docela chytal, ale nebylo to ono, až v poslední třetině jsou všechny nejasnosti vyřešeny. No a ten konec...nečekal jsem ho, ale přišel mi těžce přitažený za vlasy, ale co už. Téma průmyslové špionáže mi přijde celkem zajímavé, a proto mám pocit, že by šlo zpracovat i líp.(13.7.2009)

• ScarPoul

Už veľmi dlho som pri filme netrpel tak veľmi ako pri Duplicity. Gilroya mám veľmi rád za Micheala Claytona a za Bourna. Owen je pre mňa skvelý charakterový herec, rovnako ako Wilkinson a Giamatti. Agenti, hra na mačku a myš, konšpirácie, podvody, klamstvá a dejové zvraty obľubujem dovolím si povedať z neuveriteľným potešením. A aj keď Juliu Roberts ako herečku, ženu a filmovú ikonu, nemôžem vystáť, dokážem ju zniesť. Lenže tento film aj napriek inteligentne napísanému scenáru a precíznej réžií vzbudil vo mne otázku: prečo sa to vôbec točilo? Podobný príbeh sme videli už veľa krát a bol podaný podstatne lepšie. Chémia medzi hlavnou dvojicou je na bode mrazu a možno práve preto ich plán a ich vzťah, na ktorom je postavená celá zápletka, nedokázal u mňa ako diváka nájsť úrodnu pôdu pre prerozprávanie príbehu, ktorý sa ako vidím mnohým zdal zaujímavým. Pre mňa naozaj nudná záležitosť. Finálne odhalenie nebolo tak prekvapivé ako by som čakal, ale všetko to dávam za vinu postavám, ktoré ma jednoducho nevedeli vtiahnuť do deja. Pevne verím, že nový Bourne sa Gilroyovi podarí viacej.(20.7.2012)

• honajz

Byly chvíle, kdy jsem se díval na obal DVD, že skutečně někdo nenatočil něco jako slaboučký odvárek Dannyho parťáci 5 a ½. Když tu navíc hraje Julia Roberts, která se v prvních dvou Parťácích objevila. Nebo jestli někdo nechtěl natočit parodii. Film se totiž prezentuje jako špionážní. Avšak ve chvíli, kdy zjistíme, že proti sobě stojí agenti firem na šampóny, to začne být směšné. Šéf jedné z firem dokonce používá dvojníka pro obyčejné cesty autem a má vybavení, za jaké by mu BISka ruce utrhala. Jenže celé se to tváří tak strašně vážně, že když dojde na závěrečné a docela čekané odhalení, řeknete si, no a co? Stejně Julii a Clive Owenovi jejich vztah nevěříte (podobně jako Angelině a Bradovi manžele Smithovi), a že jeden zlý farmaceut dostal přes prsty, no bóže, to je toho. Spíš mě zajímá, kde je ten špionážní film? Jak já bych hrozně rád zas viděl fakt dobrý špionážní film!(17.9.2009)

Příběh o tom, jak korporativní James Bond najednou zatoužil po důvěře na chladném hřišti profesionální špionáže. Nebo také příběh o rivalitě. Duplicitní. Nebo také ne. Nebraňte se, chytněte se té šarmantní ruky, u níž nevíte, co skrývá v rukávu a nechte se během dvou hodin protáhnout všemi těmi slepými uličkami. Naposledy mě takhle zábavně zatahal za nos Christopher Nolan s geniálním Dokonalým trikem. Dvojí hra Tonyho Gilroye stejně jako zmíněný Nolanův film nechce diváka ohromit „prostým“ zvratem, který postaví na hlavu předešlé události, místo toho si hraje divákovou pozorností, nutí ho k dedukcím a důmyslným dávkováním informací ho neustále překvapuje a nechává v nejistotě. V tomto případě to je nejistota totožná s tou, která sužuje samotné postavy, které v oblasti špionáže a dvojitých agentů nemůžou očekávat takový komfort, jako je důvěra. Vždyť on už samotný McGuffin tohoto filmu nabývá čistě abstraktní formy, což na důvěryhodnosti také rozhodně nepřidává. ____ Tony Gilroy napsal a zrežíroval vskutku šarmantní film, který v rovině špionážní/podrazácké navazuje na důvtipné heist-movies 60.-70. let. Vzhledem k soudobé kinematografii se nejvíce přibližuje komerčnější tvorbě Stevena Soderbergha, konkrétně Zakázanému ovoci a trilogii Dannyho parťáci. Jakožto romance je Dvojí hra poněkud krutější podívanou, neboť vzhledem k (nejen) tušenému podrazáctví postav nemůže divák zcela identifikovat pravdivost a sílu vztahu mezi postavami. Veškerá tato nedůvěra se pak stává jedním z ústředních témat celého vyprávění a moment, kdy se nedůvěra mezi ústřední dvojicí vyhrotí, zapůsobí na diváka o to více, neboť i on se vzhledem k celému konceptu díla nachází v podobné situaci…pro něho je ta situace ale nesrovnatelně příjemnější, neboť mu stačí se prostě nechat vést za ručičku a každý okamžik, kdy svému voditeli naletí, vzbuzuje spokojené ušklíbnutí. Tony Gilroy mi nabídl hru, jejíž pravidla mi zpočátku byla zapovězena, na jeho hru jsem i tak přistoupil a musím uznat, že jsem se nakonec královsky pobavil. 90%(8.7.2010)