Dvojí hra

Duplicity - Gemeinsame Geheimsache

Dvojitá hra

Thriller / Romantický

USA / Německo, 2009, 120 min

Impozantné. Scenár si ma omotal okolo prsta behom pár minút. Milujem podobné námety a keď som počítal počet zvratov, chcel som zavolať Guinessovi. Každý zvrat je dokonale načasovaný tak, aby diváka poriadne preplieskal po papuli a dal mu najavo, že ten, kto je tu pánom, je Tony Gilroy. Jeho réžie je brilantná, do detailu vycibrená a esteticky upravená ako pre bežného konzumenta, tak pre náročného diváka. Gilroy sa nám, po pohľade do vysokých politických hier machinácií, rozhodol naservírovať oddychovkový protipól filmu 'Michael Clayton'. V tejto šarmantne zahranej, elegantne naservírovanej, drzej a enormne vábivej hre na mačku a myš si do poslednej sekundy nebudete istí, kto koho naháňa a kto koho chytí. Pôžitok z filmu bol takmer stále stopercentný, občas som mal pocit, že by mohol film trošku ubrať, aby sa stal stráviteľnejším. Je príjemné vidieť Juliu opäť v sedle blockbusterov, Clive si túto pozíciu udržiava už nejaký ten piatok a dáva nám na vedomie, že sa jej nehodlá len tak ľahko vzdať. A dúfam, že ani mozog Tonyho Gilroya sa nevzdá a bude nám porciovať takéto skvostné kúsky aj naďalej. 85%.(17.5.2009)

• Ruut

No to byl zase jednou kočkopes. Po tomhle filmu vím jistě dvě věci: 1, Gilroy by rád byl novým Sodenbergem, ale nemá na to. 2, Nač šáhne v poslední době Clive Owen, to je katastrofa. Dvojí hra je strašně překombinovaná a navíc je vyprávěna na přeskáčku, takže v tom má divík hrozný guláš. Sice na konci do sebe vše krásně zaklapne, ale to už budete totalně vysílení. Chvíli si dle scénáře Owen s Roberts hrají na Mr. and Mrs. Smith, ovšem zoufale jím to nejde a naprosto mezi nimi nefunguje chemie. Chvílí se z toho stává týmovka ala Dannyho parťáci. No aspoň by jí chtěla být. Opět platí, že je vše nepřehledné a málo dynamické. A občas to má být seriózní drama. A to už bych se do třetice nerad opakoval. Raději si dejte Smithovi, Po přečtení spalte, nebo i ty Parťáky, ale tohle fakt nééé!(24.4.2009)

Šikovne napísaná, zručne inscenovaná a s chuťou zahraná "gilroyovka". Napriek tomu jej k dokonalosti čo-to chýba. Na rozdiel od uhrančivého Michaela Claytona stavia na odľahčenosť a vtip, čo je fajn, ale chýba jej kvôli tomu niečo hlbšie. Možno by stačilo, keby chémia medzi hlavnými predstaviteľmi fungovala na jednotku, čo však neplatí (čo si budeme nahovárať, Julia starne a vidno to, jej bývalý šarm už má isté trhliny). Druhou výhradou je istá rozvláčnosť - film má síce v niektorých scénach až bourneovské tempo, ale celkovo je možno až príliš dlhý a občas zbytočne prekombinovaný. Finálny víťaz "megapodrazu" však prekvapí a poteší.(6.7.2009)

• Kaka

Dannyho parťáci 16. Nechci děkuji. Kdyby to alespoň bylo přehledné, ale není. Julia Roberts stále sexy.(10.1.2010)

I přes výborné herectví Clivea a Julie si mě film vůbec nezískal... Ano, velmi hezké prostředí, zajímavé dialogy, ale sráželo mi dojem to srovnání s Mr. and Mrs. Smith, což byla dost odlehčená záležitost, což tohle není, ale stejně... Nejvíce mě bavila zpomalená scéna s Tomem Wilkinsonem, kterého mám čím dál raději...(25.5.2009)