Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

Cushing

Pánové a dámy, tady jde přece o víc než o "standardní drama", víc než o problém žárlivosti a chorobné posesivnosti, která ohrožuje každý milostný a partnerský vztah. Tady jde o to, že ten muž couvl před hlubokým vztahem, lze snad říci: před láskou. Zdála se mu nesmyslná, směšná, trapná, absurdní, bez perspektivy. Vždyť ta dívka byla o třicet let+ mladší. Jenomže pak se ukázalo, že měla mnohem míň času než on. Kdyby svůj vztah žili a skutečně naplnili, mohli být o to bohatší. I kdyby pak přišla ta zhoubná nemoc. Jak pomíjivá jsou ňadra mladých žen... Tragičtější než rakovina je hrdinovo ucouvnutí. Lze říci: zbabělost. Je tenhle film ze života? You bet it is. ()

uhlajz

U takových filmů hodně záleží na tom, v jakém rozpoložení se na ně díváme. Abych dal víc jak 3 hvězdičky, tak bych asi musel mít trochu depku nebo musel projít nějakým ne uplně vydařeným vztahem. V mém případě tedy čisté 3 hvězdičky. Chybělo tomu víc přesvědčivosti... ()

LadyDevil

Nádherný snímek pojednávající o kráse, mládí vs. stáří, a samozřejmě (co je hlavním motivem) o vztahu mezi postarším pánem a okouzlující mladicí. Důležitým faktorem tady hlavně je skutečnost, že onen postarší pán byl celý život v podstatě donchuanem a skutečnýho citu se bál, utíkal před ním..a mladá kráska coby Penelope Cruz taky není klasickým příkladem povahy, co si drtivá většina představí pod pojmem "mladá a pohledná" - má svojí hloubku, zajímá se o umění (stejně jako hl. postava David) a nehledá v životě krátkodobý pomíjivý vztahy... a tady právě začíná narůstat zeď, to je ovšem teprve začátek. Jakmile je tenhle zádrhel pryč a David se nám snad poprvé skutečně zamiluje, začíná mít vůči Consuele majetnický vztah, je jí skoro posedlý...strašně se mi líbí scény, kde není potřeba nějakých zdlouhavých dialogů, kde je krásně vidět souznění těchto dvou postav - nehledě na věku. Příběh Umírajícího zvířete určitě bourá předsudky, kterých je i v dnešní "pokrokové a moderní" době plno a to se mi líbí..celé je to natočeno velmi citlivě a závěr posunul film ještě výš...málokdy se mi poštěstí, abych shlédla romantický film, co dovede opravdu něco říct, není to tuctovka a nemá sladký happyend, jak to tak s odstupem času vidím, při druhým shlédnutí asi stejně dám 5* ()

rockwoman

Na zadek jsem si z toho nesedla,něco mi tu pořád chybělo,možná víc emocí, nevím. Víc než nahá Penélope která je samozřejmě půvabná žena, mě přišly zajímavější dialogy dvou zralých pánů. Pan profesor si celý život užíval svobodnýho života až dokud nepotkal někoho zralejšího(ne věkem) než je on..............."Jsem pro ní nová zkušenost, jedna z mnoha. Bude na mě vzpomínat jako na starého muže který jí otevřel svět kultury." ()

lennyd

Stárnoucí profesor David Kepesh (Ben Kingsley) si vždy ve svém ročníku najde nějakou přítulnou studentku, se kterou stráví několik žhavých nocí, než jí pošle k vodě. Tento rok je jeho vyvolenou mladičká Consuela (Penélope Cruz), která jej ale zasáhne víc, než by sám chtěl dopustit. Do dívky se bláznivě zamiluje, a je ochoten pro ni udělat cokoliv. Vidí to ale Consuela stejně? A jakou perspektivu jí o třicet let starší muž dokáže nabídnout...? Mno, po filmařské stránce jde o vybroušené dílo - ať se na to podívám z kterékoliv perspektivy, je perfektní. Režie, kamera, herecké výkony obou hlavních (Ben Kingsley, Penélope Cruz), i několika vedlejších představitelů (Dennis Hopper, Peter Sarsgaard, Patricia Clarkson). Je vidět, že Isabel Coixet umí najít pro své filmy nejlepší z nejlepších. Problém ale s tímto filmem mám (a uznávám, je to jen můj subjektivní dojem), že mne nedokázal po příběhové stránce víc zaujmout. Ani jedna z rolí stárnoucího profesora ani mladičké dívky mi není nikterak blízká, a tak mi to celé přišlo trochu jakou koukat oknem do sousedství. Ale je pravda, že ke konci filmu jsem i já, starý cynik, slzu uronil - a to už je co říct... ()

venison

Pro mě jako pro diváka je koncept filmu dost nevyrovnaný a díky tomu na mě působil dosti nudně.. Něco se stane na začátku, pak dlouho nic a najednou se něco děje na konci.. Možná je to tím, že mám zkušenosti se vztahem s o generaci starším mužem, ale film mě ničím nepřekvapil, nezaujal, nedojal.. Zkrátka nechytil za srdce.. ()

squader

Tento film stojí za to vidět. Emocionální a psychologické drama až do závěrečných titulků. Ben Kingsley, profesor a znalec umění na straně jedné a stárnoucí muž s nejasnou budoucností na straně druhé, hraje skvěle a přesvědčivě. Vše je dokresleno výborným scénářem a dobrou kamerou. ()

Master19

Velmi dobře natočený film o chlapech. Viděl jsem bohužel s dabingem, který mi sice umožnil věnovat se více přemýšlení o ději, ale sem tam kazil atmosféru. Ta hromada otázek, která vás během a po sledování filmu napadne je nekonečná. Kvůli tomu se vyplatí takovéto filmy hledat. ()

Eleanor05

Vcelku zajímavé téma, ne moc zajímavě zpracované. Pár dobrých a mnohdy pravdivých myšlenek, ale jinak prostě nuda, na kterou se už nemusím nikdy podívat znova. ()

blackJag

Film se tak úporně pokouší o nějaká zdělení, že jeho snaha (jistě upřímná) dopadá nevalně, nudí a ucpává vám mysl neobratnými poučkami. Řada z dialogů tohoto snímku působí tak vykonstruovaně, že to až ruší příjemné herecké výkony a absolutně blokuje jakoukoliv možnost výraznější stopy ve vašem povědomí. 60% ()

NoFiction

Ben Kingsley zahrál jako vždy na jedničku. Film byl docela táhlý, ale měl myšlenku a smysl. Nenudil jsem se ani na chvíli. ()

strelenaL

Neobyčejný a dost citlivý příběh. Vyvolá ve vás pocit neobyčejnosti. Ukáže zranitelnost člověka ať už po fyzické stránce tak i psychické stránce.Poukazuje.. jak láska může člověka dohnat k obrácení směru (života) cesty.. kudy se člověk doposud ubíral a tedy jeho změně, když potká a objeví lásku, kterou ani nečekal. Jenže i dokonalý vztah mezi oběma milenci (kteří mají odlišnou věkovou kategorii) má svá pozitiva a negativa. Profesor, který začne na svou mladou milenku (studentku) žárlit...a milence dochází jaké priority od života očeká její láska života. Spletitý příběh s nečekaným koncem. Hodnotím plným počtem hvězdiček*****. ()

Autogram

Nerovný vzťah, krása a životné skúsenosti. Vzájomné očarenie a nasledujú dlhé stretnutia a nekonečné vyznania, ktoré mohli byť aj o niečo kratšie. A naopak, Benove monológy a zamyslenia mali niečo viac do seba. Záverečný silvestrovský obrat dáva filmu iný rozmer, ľudský a zároveň ťažší. –––– Máš nejkrásnější ňadra světa. – Líbí se ti? – Uctívám je. ()

Berenise

Naprosto súhlasím s komentárom od Poma - nedocenený film...... Je to príbeh tak dokonale poskladaný z mozaiky pocitov, náznakov, letmých naťuknutí, veľkých emócií vo všetkých smeroch.... Ťažko sa o ňom píše, pretože zachytil snáď všetko, čo môže existovať vo vzťahu, o akom tento film hovorí. Lady Coixet sa stala mnou obdivovanou režisérkou, ktorá mieša úžasné kokteily presne dávkovaných ingrediencií, ktoré ak vnímate citlivo, tak tvoria neuveriteľne harmonickú chuť! ()

Nepi

Výborný námět, skvělí herci, ale bohužel ne naplno využitý potencionál látky. V určité části se film zastaví a přestane diváka napínat a překvapovat. ()

Philoun1

Zajímavý film, který se pouze minul mnou jako divákem, určitě zpousta lidí ocení mě se to však zdálo průměrné, bylo ale zvláštní vidět Hoppera v kladné roli. ()

Almásy

opat zasnem nad prekladatelskou bravurou Elegy- Umierajuce zviera. wau fakt... no, kedze to rezirovala zena, ocakaval som velmi citlivy material a silne herectvo, coho sa dostava od kazdeho clena obsadenia. penelope cruz opat raz dokazuje ze je velka herecka, aj ked si reziserka naozaj mohla odpustit tie nemozne parochne. je nieco na benovi kingsleym, co ma nikdy o jeho dokonalosti nepresvedci, ale z jeho spolocnych scen s penelope a potom so svojim filmovym synom sarsgaardom my padala sanka. to je aj najsilnejsi element tohto filmu. orgasmicke stavy mi zo zaciatku prinasal scenar, ktory sa vsak ku koncu, ked mate nejake tie romance nacitane, stava az zufalo predvidatelny a preto zaver, videny uz na tisicpatsto variacii uz niekde inde, postrada emocionalnu hlbku ktoru coixet asi chcela mat. reziserka sa taktiez niekedy uplne zbytocne hra na to ze Kingsley je Erland Josephsson a ona Ingmar Bergman. pseudoumelecke zabery do takeho scenara nepatria, zbytocny je aj Kingsleyho voiceover, ktory keby nebol, tak tu iba za herectvo dam 5 hviezdiciek. prvoplanovo natocena romantika, ktora by chcela byt umeleckym filmom. bohuzial, nic z toho. ale pokial mate radi silne herectvo, sup do toho. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008