Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

Šňůra

Zajímavé komorní drama, kde Penélope zastínila i Kinsleyho. Zraje nám děvče jako víno, jako ženská, ale především i jako herečka. ()

xenopus

Mě by jen zajímalo, jak je možné, že se tomuto filmu podařilo mě osobně zasáhnout. Že bych byl postarší pán se spoustou odsouloženého se říct nedá, že bych byl akademik Kepeshova formátu též ne, na klavír nehraji (i když hudbu mám rád) ... No starý rozhodně nejsem, ale možná stárnu. A možná i díky tomu o životě začínám přemýšlet z jiné perspektivy. Možná začínám cítit velkou zodpovědnost za své chování. Možná, že cítím, že dosud jsem nepoznal někoho tak výjimečného, jako je moje přítelkyně, s níž se mi vztah právě v těchto dnech rozvíjí, a možná najednou tuším, že je přede mnou něco, na co se těším, ale z čeho mám zároveň obavy a možná dokonce strach. Možná řeším dilema, zda můj dosavadní život bez ní přece jen nebyl pohodlnější. A co by se stalo, kdyby... (...) Na závěr parafráze: Stane se z Elegy něco jiného tím, že se na něj podívám? No jistě, samozřejmě, neboť do něj vnáším sám sebe. Bude ale tento film stejný, až ho uvidím za deset let? ()

fantomas19

Americká melodramatická romanca režisérky Isabel Coixetovej z roku 2008 je príbehom starnúceho profesora a jeho osobnom postoji v životných otázkach. David Kepesh (Ben Kingsley) je uznávaným profesorom a znalcom umenia, po rozvode žije svoj život slobodne a bez záväzkov, čas vypĺňa prácou, posedeniami a športom s priateľom Georgeom (Dennis Hopper), a udržuje aj zvláštny vzťah s dlhoročnou milenkou Carolyn (Patricia Clarkson). Do života mu vstúpi nádherná študentka Consuela Costello (Penélope Cruz), ktorá jeho city opätuje a vyvinie sa vášnivý vzťah. Zaskočený David denne rieši otázky budúcnosti vzťahu, obáva sa vekového rozdielu a najmä bolestného ukončenia, nedokáže sa opäť zviazať zodpovednosťou za milovanú osobu. Čo sa má stať sa stane, avšak následky sú pre všetkých zainteresovaných viac ako bolestné. Naviac, osud im obom pripravil nejednu ranu navyše. Film držia skvelé herecké výkony a príjemne prekvapia aj niektoré dialógy. ()

Tohuk

Film mě nedokázal usadit v takové míře, jak jsem doufal. V některých pasážích mi to přišlo až moc "šablonovité". Herecké výkony však byly natolik strhující, že si film z mého pohledu zaslouží 80%. ()

Tamdydam

Takové snobské filozofické plkání o lásce, vztazích a sexu, které nemá s realitou mnoho společného (Pokud snad náhodou s tou americkou ano, tak potěš pánbůh). Nebyla v tom špetka vtipu, jiskry, vzájemného jiskření, energie,... A přitom takové skvélé téma! Umíral jsem nudou ()

_aandyy_

Docela jsem se těšila, a to už samo o sobě není příliš dobré znamení. I přes poměrně vysoké hodnocení zde mě to spíš zklamalo... zkrátka jedno klišé stíhalo druhé, stále jsem čekala, kdy se objeví něco originálního, ovšem neobjevilo se vůbec nic. A vůbec asi tomu ani nebudu dávat další šanci, protože když člověk ví, co očekávat a že tam nenajde nic, čeho by si během prvního zhlédnutí nevšiml, nemůže ho překvapit prostě nic. Třeba je to i tím, že to je adaptace, nečetla jsem předlohu, takže netuším, co je lepší, ale toto mě příliš neoslovilo tedy... ()

karlee

Docela váhám s hodnocením, knížku jsem četl, zas tak moc mne nenadchla, klasický sebestředný a sebezpytující Roth. Převedení na plátno se povedlo tak na půl, je to takové uhlazenější. Celkově vzato, podruhé to vidět nemusím. ()

wege

Výborné herecké výkony, od obou. To je největší klad toho filmu, krásně podmanivý hudební doprovod. V podstatě se jedná o banální příběh, ale vytěženo je z něj hodně, budu se opakovat, fakt skvěle zahráno, Ben je boží, Penelope krásná, věřil jsem jim to. ()

Shitonit

Určitě dokonalej film, kterému škodí pouze má nedokonalost, která mi zabraňuje pochopit tento jinak jistě vyjimečný film... :-) tři hvězdy pouze ze strachu. Jinak bych dal jednu. ()

Mickey...

Velmi realistické drama. Věrně zobrazuje za čím se většina populace žene. Nedokážeme si najít smysl v tom co děláme, důležitý je pro nás pouze výsledek. Casshern (2004) - Kazuaki Kiriya - "Zraňujeme ostatní jen naší prostou přítomností. Takhle žijeme. Měli bychom se naučit odpouštět a uvědomit si že o život se musíme dělit." ()

Bigfuckman

Stárnoucí učitel a mladá, půvabná studentka Consoela. Toť asi hlavní děj filmu, který na mě zapůsobil ne jako další romantická fraška, ale jako velmi upřímná láska dvou lidí, které od sebe dělila propast 30 let. Starý proutník se poprvé v životě zamiloval do své dokonalé vysněné dívky. Ben Kingsley je opravdu všestranný herec a zahrát citově založeného staršího učitele mu jde stejně dobře jako zahrát neustále fuckujícího vůdce gangu jedné anglické bandy. Penélope Cruz zde zase vystavila světu na odiv (a nutno podotknout, že dobře udělala) své nádherné poprsí. Velice pěkně natočené. ()

MarkHoppus

Velice povedené romantické drama. V hlavní roli Ben Kingsley, takže jsem automaticky čekal kvalitní film a musím říct, že mě rozhodně nezklamal. Ben předvedl solidní výkon, stejně tak jako Penélope Cruz. Tato dvojce dohromady předvádí skvělou a harmonickou atmosféru. Isabel Coixet si tak může na pažbě odškrtnout další uspěšný romanťák, loni se podílela na velice úspěšném Paris, je t'aime. ()

Mr.Roman

Nieje takmer nič krajšie, než keď neočakávate nič a dostanete všetko. Toto nádherne platí pre tento jemný, život v neskoršom veku, či krásu a jej dve strany mince, mapujúci snímok. Teda tak som ho videl ja. No má veľa podôb a každý si tam môže nájsť niečo svoje, niekto romantiku, iný drámu, alebo dokonca odhalenú Penélope Cruz, ktorú som v ňom po pravde spočiatku hľadal aj ja :) ()

RobbieM@N

Dobře, že Elegy spočinulo v rukou ženy, Isabel Coixet vytvořila hlubokou podívanou, pomalou, zachytila pocity padesátníka, tak jak by se to žádnému muži nepovedlo, paradoxně. Charismatický Ben Kingsley se tak zmítá ve vlastních otázkách týkajících se celé jeho existence, cynismus se dostává k divákovi pouze skrz jeho myšlenky,ne pomocí obrazové složky, která je pečlivě upravená. Jenže absentoval nějaký moment, který by mě dokázal strhnout, přišlo mi to až moc uzavřené do sebe a konec byl mírně rozporuplnější, navíc pro mladšího diváka je o hodně těžší se ztotožnit s 50-ti letým vysokoškolským profesorem. ()

Muzaffer

Moc jsem nechápal co na něm vidí...taková mladá inteligentní holka na takovym starym sobeckym tupcovi, ale okej: láska je slepá a o to tu koneckonců ani nešlo. Ten film byl o něm, o jeho strachu a o tom, jak mu ten strach nakonec zničí celý vztah a to bylo ukázáno moc hezky. Plnému hodnocení brání fakt, že mě film emocioálně nezapojil: hezký dialogy, dobře zahraný, ale já bych to chtěl aspoň trochu prožívat s nima. ()

ona.takova

A opět téma žena - muž,ale také další dlouholetý milenecký poměr, otec a syn, přátelství ... Každy vztah by vydal na samotný film. Navrch opět úžasný Ben Kingsley, skvělá kamera... ()

pekas

Děj filmu není sice úplně můj šálek, ale na jedno podívání byl herecký výkon B.Kingsleye lahůdkový. Pokud odmyslím téma a ohodnotím dojem, napadá mě srovnání s nedávno viděnými Pochybami. Penélope Cruz mi ale zase tak moc nesedla, takže dávám lepší čtyři. ()

Mykhaluu

Velice hezky zvládnutý film, který se motá kolem umění a lidí... a tak se snaží být umělecký a psychologický... Obojím zřejmě také je... ale rozhodně jsem neměl chuť připustit si lidi s takovými životmními zkušenostmi a názory k tělu... Přes tři hvězdičky na Vaše vlastní nebezbečí doporučuji... :) ()

miki68cz

Úžasný film ze života, Ben Kingsley je sekáč, který nikdy nezestárne a Penelope je bohyně krásy. Nádherná doprovodná muzika, klavír a nic, já nechci víc. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008