Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

Alenkita

Tenhle film me ze zacatku zasahl o to vic, ze prozivam obdobnou zkusenost, takze jsem se casto pristihla zurive prikyvujic cetnym replikam a situacim s kapesnikem u nosu. Paradoxne pro mne ale naprosto ztratil svou pravdivost ve chvili, kdy Consuela prijde s rakovinou (paradoxne, protoze i s tou mam svou zkusenost). V te chvili se mi cely film zvratil v prazdny dojak (od slova dojit- emoce, ne dojmout) zakryvajici tuto skutecnost radoby niternymi monology a "umeleckou" pomalou kamerou. Kingsleyho mam rada, Penelope taky, Hoppera nejvic (mimochodem, co znamenal ten francouzak Kingsleymu pred tim nez zemrel??).... ale podat jako dukaz ciste lasky skutecnost, ze se padesatnikovi (nebo kolikatnikovi) dvacetileta kraska neznechuti "dokonce ani" po operaci prsu?! Hmmm... Je mi to lito, ale extremy typu smrtelna nemoc jednoho z milencu je namet hodny nanejvys telenovely :I ............................Dobra, asi je chyba v mych ocekavanich, asi ten film neni o lasce.... Vzpomnela jsem si na frazi kterou pouzil Hopper, ve smyslu "Telesna krasa nas mate, podvadi, jeji lesk nam nedovoli videt cloveka jaky je, milovat ho jaky je." ()

Figuto

Tak tohle je přesně ten druh filmů, které nehledám a tento jsem viděl, protože ho chtěla vidět přítelkyně, tak jsem se podíval taky. Při sledování jsem byl překvapen, když jsem zjistil, že jsme teprve v půlce. Určitě nemůžu říct, že by mě tento film nějak obohatil. O čem to tedy je? O životě, který není jednoduchý. Takových variant je mnoho, každý člověk má tu svoji, ale mě nebaví sledovat filmy s takovým obsahem. Že mi není Ben Kingsley sympatický, je druhá věc. Filmy, které na mě působí seriózně uměleckým dojmem ve mě vzbuzují nevoli a takové filmy nehodnotím dobře. ()

Slavusko

Hm... Pribeh starsieho profesora, milujuceho nezaväzne sexualne vztahy, ktory sa dostal do stadia akehosi cynizmu a dusevnej (citovej) zatrpknutosti, ktoremu v stadiu uz doslova bilancovania svojho zivota "rozprudi krv" jeho pritazliva studentka Consuela (Penelope Cruz). Nic ale netrva vecne, ani laska k mladej slecne... : ) Velmi tazko hodnotitelny film v globale.. Tento film je mozne hodnotit podla jednotlivych kategorii...Ak by som mal hodnotit sposob, akym dokazal reziser nafilmovat komplikovanost a rozporuplnost hlavnych postav, hodnotim 5*. Ak by som mal hodnotit putavost cleho filmu, hodnotim zial len na 2*. Celkovu pointu filmu vzhladom na jej vseobecnu realnost hodnotim na 4* Viem si ale predstavit, ze tento film mohol byt natoceny uplne inym sposobom, ktory by bol ovela ovela dynamickejsi a putavejsi, pricom by boli zachovane reziserom mienene charaktery hlavnych postav... Ben Kingsley mi v tomto filme svojou postavou pripominal tak trosku Al Pacina vo filme 88 minut (profesor+prednasky v aule, v ktorej jeho slovam nacuva vela sarmantnych studentiek=nezaväzne vztahy zalozene na sexe). Tak nejak na mna posobil Ben Kingsley, az na to, ze to Al Pacino zahral profesora, ktory nevie odolat zenskej krase, ovela ovela ovela presvedcivejsie, za co Benovi davam len 2*. Penelope Cruz zase na druhej strane v prvych 3/4 filmu svojou krasou a hereckymi vykonmi uplne excelovala, za co je davam na rozdiel od pana profesora az 5*... Celkovo 3,6 takze zaokruhlene 4* : )) ()

nemkatuli

Neobyčejně krásná Penelope a především všudy přítomný, pronikavý pohled tázavě smutných očí Bena Kingsleyho .. Snímek citlivou kamerou dokresluje atmosféru napětí, očekávání a vnitřního boje.. Až při závěrečném obrazu jsem si uvědomila, jak moc mě film pohltil a jak opravdový byl .. ()

TOMASINI

Možná jsem čekal více (příliš). Ne, nemám co přímo vytknout, ale prostě mi po tom filmu nezůstala žádná chuť. A to mám oba hlavní představitele rád. Ale emoce mi prostě nevlezly tak pod kůži. Pro mě je to typický představitel hodnocení 3,5*, tzn. lepší než průměr, ale 4* jsou u mě už pro filmy, které rád uvidím vícekrát. A bohužel tady to není... ()

Elanornegra

Pribeh starieho muza, ktory je stale do istej miery teenager. Neuveritelne krasna Penelope, ktora nedokaze odolat velkej charizme, postarsieho muza. Vela moralnych otazok, len malo vyriesenych. Zaciatok filmu dost hot, postupne ale prichadza k tej smutnej zalezitosti, vsetko raz konci, ci laska ci zivot. Velmi zaujimavy pohlad na intelektuala a jeho zivotne dilemy. Ale docela smutna story, ale ja take velmi rad. 90% ()

phoenix9

Božská Penelope , je ozaj krásna , ale samozrejme, ona nie je jediný prínos do filmu. Samotný námet a scenár sú zaujimavé ,a tento film patrí do kategorie malý film , ktorý vám dá vela. 75 % ()

xela.alex

Příběh začíná televizním interview se spisovatelem, profesorem a uměleckým kritikem Davidem Kepeshem, kterého zde divák poznává jako šarmantního a vtipného nenapravitelného starého mládence. Davidův pohled na vztahy se změní až díky osudovému setkání s jeho studentkou Consuelou Castillo, která svým chováním a jednáním vybočuje z řady ostatních studentů a okamžitě si tak získává Davidovu pozornost. Film je velice emotivní, a ačkoliv ústřední pár v něm po většinu filmu tvoří David a Consuela, vývoj jejich vztahu a vzájemná reflexe, do popředí se dostávají i další postavy jako George nebo Carolyn, u nichž se rovněž řeší nevyřčené otázky na téma životních voleb v oblasti vztahů. Tento film nabízí zamyšlení, introspektivně laděný a zároveň naléhavý hudební doprovod, skvělé herecké výkony a vynikající práci kamery dopřávající v přiměřeném tempu divákovi čas si scénu vychutnat. Mottem tohoto filmu by mohlo být odpoutání se od strachu a prožívání života naplno, poněvadž nikdo z nás neví, kolik času každému z nás vlastně ještě zbývá. ()

Monika95

Tři hvězdy dávám za, pro mě neskousnutelný, začátek - obraz starého "dědka" a španělské krasavice byl tak žalostný a trapný. Potom už film měl větší smysl. Uvědomíte si co všechno se dá v životě pos*at a že z chyb bychom se měli poučit, klasika co vždycky rozbrečí. :) 4 hvězdičky bych dala Penelope, Kingsleymu se to moc nepovedlo. ()

Sejkorka

Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. Píše se v obsahu ..... no, nevím. Chvílemi to je šmrnclý Almodovarem, chvílemi, já nevím Olmerem? To jen tak plácám, prostě plus/minus. Ale Penélope Cruz je však krásná a především to její nádherné tělo :) Ostatní hvězdy - a že jich tu je - Ben KingsleyDennis HopperPatricia ClarksonPeter Sarsgaard, průměr, jako celý film. ()

stuj

Ze začátku to vypadalo nudně, ale časem se to zlepšilo. Vyloženě bomba to ovšem není, drží to hlavně herci. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008