Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

Duotone28

Priklanam sa ku kolegovi Tomcovi...a neskutocnej charizme Bena Kingsleyho. Super! Urcite odporucam aj nedavnu novinku The Wackness,nazdar ()

FilmFan24

Citlivý milostný příběh z New Yorku dnešních dnů. On, uznávaný profesor literatury David Kepesh (Ben Kingsley), který ve zralém věku otevřeně přiznává, že mimo svojí práce je pro něj vším svádění a dobývání studentek. Ona, mladá a krásná Consuela (Penélope Cruz), která jej okouzlí tak, že chvíle bez ní v něm probouzí city doposud nepoznané. Tragický vztah, který pro něj nemá budoucnost, ale pro ni je vším. Obraz, nasnímaný ruční kamerou evokující citlivou rozervanost hlavních hrdinů, brilantně zahrané, úžasně sestříhané a podbarvené krásnou hudbou. "Umírající zvíře" je vedle těch sterilně stejných příběhů z filmového plátna či televizní obrazovky nadmíru živým lidským příběhem, který může potkat každého z nás... ()

runner85

Námet toho filmu je určite pozoruhodný a do veľkej miery zaujímavý. Škoda ale, že to prevedenia je už o dosť slabšie. Áno film nám ukazuje aj iný pohľad lásky. Dokonca som pána profesora trocha chápal. Ale film bol tak neskutočne natiahnutý, že chvíľami som potreboval spací vak. ()

corona

Podľa mňa dosť nevyvážený film. Postarší pán profesor, síce pekne reční o literatúre a opere ale inak je citový mrzák (vo vzťahu k synovi ešte niečo horšie). Zaľúbi sa do študentky a zákonite to skončí, tak ako skončí. Potiaľ celkom fajn, v závere nás však nečaká tá, podľa názvu čakaná elégia, ale žiaľ melodráma ako z pera buď Steelovej alebo Pilcherovej, vyberte si. ()

Dont

Nelehký film, který nejmladší generace asi naplno nedocení. I pro mne to byla zvláštní podívaná, kdy s každou přibývající minutou sílil zážitek z tohoto filmu. Po úvodních rozpacích a hledání něčeho hlubšího se film definitivně zlomil, když se na scéně objevil syn v podání Petera Sarsgaarda. Jako bych se až v tu chvíli vžil do pocitů stárnoucího milence a otce. Na konci filmu ve mně zůstaly silné dojmy, tudíž zasloužené čtyři hvězdy. ()

Skip

Když se postarší vysokoškolský profesor zamiluje do své krásné studentky s tváří Penélope Cruz, může to dotyčnému způsobit jisté problémy, a to vůbec ne nějakého společensko-etického rázu. Velmi dobře a s nijak přepjatými emocemi zahraný film. ()

kalap

Penelope naberá na kráse a Ben ako vždy výborný. Ženy by mali vládnuť tejto planéte a určite by tu nebol taky bordel. Pre Consuelu je to jasné, nevidí žiaden problém a David chce ale špekukuje čo niekedy potom a tak mu unikne to krásne a ostane mu len ten rýchly smutný koniec a aj preto ten krátky záber v závere na pláž. ()

fmash

Trable dospívání, cynismus, stáří. Cynismus stáří? Romantická komedie, ve které však humor nelze hledat, leda snad nahořklý a velmi dovedně skrytý. Chápu, že ne každého ty peripetie osloví, ale nechtějte po mně definovat, co je k tomu třeba. Bude stačit třeba vnitřní uslzenost? ()

Kuzlo

Film o tom ako nás čas mení. Ako túžime zostať mladý, atraktívny, nezávislý no s bližiacou starobou sa priority zrazu menia. Niekedy príliš neskoro a niekedy na poslednú chvíľu. Veľmi silný a hĺbavý film, pre mňa s trochu viac pomalým tempom ako by som chcel. ()

maverick10

Tak zajimavy namet, natoceny tak v nudnem tempu, ze jsem si za tu dobu sledovani tohoto snimku, uvedomil, smysl vesmiru a smysl byti a nebyti. Uf. Tohle dilko u me rozhodne uvizne v propadlisti zapomneni. ()

SonG

Nikdy jsem Bena Kingsleyho nebral nijak v potaz....Pár filmů jsem s ním viděl, ale nikdy mi neutkvěl v paměti tak jako právě v tomto filmu...Naprosto neuvěřitelný herecký výkon. Film samotný na vás dýchne tížívou atmosféru hned od začátku, kdy víte, že vás film bude tahat za nervy ostošest...Skvělá režie, hudba, ba i scénář mne přesvědčili o tom, že tento film patří k nejlepším dramatům, které jsem za posledních pár měsíců viděl.....Příběh je neuvěřitelně dojemný, scén, u kterých vytahujete kapesník jakbysmet....Výborný filmový zážitek!90% ()

Carlossss

Tak to byla vážně síla. Takovou smršť emocí a záplavu depresivní atmosféry jsem už dlouho nezažil, a to hlavně zásluhou skvělého Bena Kingsley. Ten tu totiž hraje jako pánbůh... a přitom jeho David je člověk, o kterého bych ve skutečném životě nejradši přerazil deštník. Takový ten samolibý, žárlivý snob, co všechno ví nejlíp. Zvláštní je, že i v tomto člověku, který se mnou nemá skoro nic společného, jsem poznal sám sebe. Svoje chyby, svoje přednosti, svoje starosti... vážně zajímavé. ()

lioncel

Krásně natočené a poměrně dobře zahrané .. ale já se s takovýmto příběhem prostě nemohu ztotožnit .. chápu postavu Davida, tomu jsem ochoten věřit, ale zcela odmítám Consuelu .. život není pohádka .. a tak žádná dívka, mladá žena, nezvolí nikdy za osudovou životní lásku o třicet let staršího muže, který to má už možná za pár .. postavení, majetek, peníze, dejme tomu i ty vědomosti .. to vše mladší ženy bezesporu přitahuje, ale nemůže to být nikdy taková ta čistá fatální láska, jak je nám zde předestřeno, to tedy opravdu ne .. ostatně, vidíme to dnes a denně u těch úspěšnějších z nás … ()

easaque

-4* pro mě je to film o vyrovnání se se stářím či stárnutím a o osudové lásce. Citlivě se řeší otázky vztahu, kde je rozdíl minimálně generace a ukazuje většinu problémů, které to přináší. Hlavní dvojice zde hraje velmi přirozeně, takže není důvod jim nevěřit a dokázat se vcítit do jejich situace. I když má film i slabší stránky a chvílemi působí utahaně, tak mu můžu své 4 hvězdy udělit. Zvídavým divákům, kteří mají rádi konverzační dramata s výbornými herci, tak můžu jen doporučit. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Aljak

Film pôsobil na mňa v podstate takým filozofickým dojmom, ktorý ma zvyčajne dokáže naozaj zaujať. Avšak nie v prípade ak v ňom hrá hlavnú rolu sliziak Ben Kingsley, ktorý si tu zahral postavu sebavedomého bezchybného narcisa. Neviem či to bol zámer režiséra obsadiť práve Kingsleyho, no mňa po celý čas nehorázne iritoval. Možno to má čiastočne na svedomí aj tá postava, ale v prvom rade tohto herca vidím radšej v iných úlohách ako nejakých sexuálnych dravcov. Pointa filmu bola síce výborná, rovnako aj vnútorné monológy hlavnej postavy profesora Davida, avšak celá tá intímnosť bola v tomto príbehu viac na škodu ako úžitok. Teda neviem ako iných, ale mne tie milostné scény medzi Kingsleym a Penelope prišli dosť nechutné. Škoda, toto proste na mňa nefungovalo, hoci základ bol celkom dobrý. ()

Martin741

Taka pohodovka, oddychod hororu, skoda, ze to prepadlo. Jo, romantiku nemusim, patri ale do vseobecneho rozhladu a plati to co som napisal o hororroch : 64 % ()

wampilenka

Tento film mě minul. Možná, až se na něj podívám za pár let, uvidím tam něco, co jsem v té změti těl, myšlenek a mdlých barev nepostřehla. Při tomto prvním zhlédnutí mě zaujala především Penelopa, ale nedá se říct, že v pozitivním smyslu. V roli Consuely mi vůbec nesedla. Byla příliš vykulená (tak trochu "husa do flašky"), mlčenlivá, klidná, trapně se usmívající. Spíš noční můra než přitažlivá studentka. V druhé polovině filmu byla překvapivě mnohem snesitelnější. Hrozba smrti a deformace krásy z ní udělaly živější postavu. ()

Petoss1

Obstojná dráma s vynikajúcou hlavnou dvojicou. Skutočne oscaroví. Príbeh starca túžiaceho po mladej žabke je pekný, no na mňa pôsobil ako so zatiahnutou ručnou brzdou. Škoda, že sa vo filme nenachádza čosi vzrušujúce, čo by ma zaujalo. Pre romantické duše jasná voľba. 70% ()

Stanley

Pro toho, kdo nad podobnými věcmi, které prožívají zdejší postavy, již někdy přemýšlel, film nepřináší nic převratného a objevného. Z postav se stávají pouhé loutky ve spletité, ale přitom předvidatelné hře osudu. Loutky, které získávají a dostávají, co si sami připravili a zasloužili, a jejich poněkud fádní chování nevzbuzuje příliš hluboké soucítění. Vykreslení touhy či žárlivosti je zde slaboučké v porovnání třeba ke Kubrickově Spalující touze. I když se jedná o poměrně silný a inspirativní příběh, v konkurenci s jinými podobnými a lepšími filmy neobstojí. Donutí však k zamyšlení nad vlastním životem a to je dobře. ()

starbrejkr

Tak lidský a opravdový příběh!! Skutečně to se mnou pohnulo. Filmová studia celého světa nás neúnavně zásobují filmy, které sice často přinesou zajímavý příběh, ale skoro nikdy nemám pocit, že takhle to na Zemi opravdu chodí, necítím z toho tu ˇčlověčinu". Tento snímek je naprosto jiný případ. Už od počátku jsem se s těmi postavami sžil a říkal si "Jo, takhle to opravdu je". Ač se film tváří, že osloví především postarší generaci, která může chápat neustálá dilemata a pokušení prof. Kepeshe vlastního života, neměl jsem problém s jeho pohlcením ani já, přestože jsem ještě mladší než profesorova osudová....Profesorova postava totiž řeší dilemata, se kterými se ve vztazích potkáváme všichni už od mládí, jen trošku v jiných podobách. A způsob, jakým jsou tyto scény podávány (ať už je to žárlivá kontrola v klubu nebo dilema s navštěvou rodiny) jim dává ten punc opravdovosti. A přestože ten film není příběhově nějak zvlášť originální včetně finále, ta nefalšovaná lidskost, přirozenost a uvěřitelnost z něj činí nádherné dílo. V tomto směru mi to i dost připomnělo Madisonské mosty, které řadím v žánru za absolutní vrchol....Trochu smutné a příznačné, že oba filmy se pohybují mezi 70 - 80%. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008