Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

camka

Nádherný film o životě, stárnutí, lásce a kráse. Moc pěkná hudba, výborný střih, vytříbené dialogy. Velké překvapení v podobě Penelope Cruz a jejího vyspělého hereckého výkonu. ()

pierre9

Nech sa nikto nehnevá, ale toto u mňa naozaj neprešlo. Bena Kingsleyho mám rád, ale ani on nedokázal zachrániť tak rozvláčny film a tých 108 min. mi prišlo ako najmenej dve hodiny... Na druhej strane Cruz s jej španielskym prízvukom veľmi nemusím a nemôžem sa ubrániť pocitu, že film mal najlepšie tempo v momentoch, keď v obraze chýbala. Taktiež sa mi nepáčili až do očí bijúce pokusy o artové zábery a celkovo som sa až na pár výnimiek nudil. ()

Proditor

Melancholický příběh starnoucího profesora, jenž se zamiluje do o 30 let mladší studentky. Herecky skvělé, po dlouhé době jsem viděl Bena Kingsleyho hrát mu hodnou postavu. Hlavním problémem je přestřelená délka filmu a hluchá místa, která kazí zážitek z jinak zajímavého filmu. ()

LucMosss

NEPOPSATELNÉ. Již na samém počátku snímku jsem nebyla schopna slov. A pouze tiše vyčkávala do samotného konce. Každá minuta onoho dokonalého drama, jež se mi promítala před očima v sobě skrývala tolik hluboké a oslnivé krásy... Toto není jen 'film', toto je strhující a lidský 'film'. ()

pcarogers

Nemyslím si, že bych tento film dokázal ocenit ve dvaceti, ale teď jako třicátník již začínám pomalu ch-á-p-a-t. Je to o životě, o nevyužitých šancích a šancích nových, o vývoji a o plynoucím věku a následných konotacích. Jak to říct srozumitelně - chytlo mě to svou civilností, opravdovostí, upřímností a Penelope je opravdu kouzelná. ()

TheAuthor

85% Nedávno se nás jeden kolega zeptal, jaký film nás napadne, když se řekne sexualita. No popravdě, jako první mě napadl Basic instinkt :), ale vzhledem k tomu, že ten již zmínili 2 kolegové přede mnou a tato diskuse si zasloužila víc, než uvadnout v plytké monotónnosti, přemýšlel jsem dál. Nemusel jsem ani moc daleko, aby se mi vybavil žalozpěv Isabel Coixet. Zajímavé pro mě bylo i to, že z naši osmičlenné skupinky, stejný film zmínil ještě jeden další kolega. Elegy, si ale zaslouží víc, než spojení se sexualitou. Mám rád snímky, které s Vámi pohnou, jsou lidské nebo Vám nějak nastaví zrcadlo. Těchto momentů je v Elegy dost a film z nich těží. Člověk se až zastydí, když s vědomím rizika a s chabou výmluvou vstupuje s Benem do klubu, stopovat Penelope na večírku s přáteli. Křičí, nebuď srab a běž, když se vymlouvá a zdráhá se přijít na její oslavu a spolu s ním trpí, když čeká na její telefon nebo se jí zoufale snaží dovolat. Na druhou stranu, rovněž se pak choulí do náruče jistoty a rutinního zvyku Patricie Clarkson, když zazvoní u dveří. Kvalitní snímek, který ocení i nároční diváci. ()

ludovit14

Isabel Coixet prvý raz režírovala americký film,ktorý zvládla na výbornú.Komorný príbeh rozvíja vzťah ústrednej dvojice:profesora Davida Kepesha (Ben Kingsley)a Consuelu (Penélope Cruz).O tridsať rokov starší Kepesh sa do pôvabnej Consuely zaľúbi. Po dvoch rokoch Consuela pomer skončí. Aby sa po čase vrátila so zlou správou,že má rakovinu prsníka.Je to vskutku zaujímavý príbeh na ktorom mi vadilo iba to,že charaktery a motivácie hrdinov sú nedotiahnuté.HOD:73%.Ľahšie je pochopiť, prečo sa starý múdry muž, vášnivo zaľúbil. Motív Consuely je už menej pochopiteľný.PS:herecké výkony všetkých zainteresovaných boli viac ako dobre,ale najviac ma prekvapila P.CRUZ-ozaj skvelý výkon. ()

zigy

Melancholická nálada prostupuje přes obrazovku až k Vám a vy jen s napětím čekáte, jak to dopadne. Ben hraje skvěle, podporován Ladislavem Mrkvičkou:) a my společně s ním obdivujeme krásy Penelope. Stáří může být kruté.....Fandil jsem Benovi, aby mu to s Penelope vyšlo, i když jsem tušil, společně s ním, že to vyjít nemůže....Krásný a pro mě nečekaný závěr. ()

black8

Zaujímavé, že túto presvedčivú filmovú sondu do psychiky starnúceho muža zrežírovala žena. Nie som síce úplne “high” a boli tam momenty, ktoré boli pre mňa zbytočné, ale musím jednoznačne skonštatovať, že toto je dobrý film. Som rada, že aj Penélope dostala šancu byť viac ako len krásnou... Teším sa na ďalší film od Isabel Coixet. Tá žena to umí. ()

kolodej1

pěkné komorní drama, na něž je asi třeba mít tu správnou náladu. Je tu velmi dobře zachycena nejistota, váhání, vnitřní boj stárnoucího profesora, který doposud byl zvyklý chovat se sebejistě a jen si užívat. S příchodem Consuely se mu to najednou celé vymkne z rukou a on najednou neví, co má dělat, je lapen. Výborné herecké výkony obou hlavních představitelů tomuto filmu dominují, i přesto ale zároveň musím říct, že volba krásné Penelope do role studentky mě docela rušila, přece jenom už dávno není v studentském věku a já měl trochu problém to nevnímat. Výhradu pak mám ještě k samotnému závěru, čekal bych ho ještě o něco silnější. Přesto rozhodně stojí za vidění a vysoké hodnocení je zasloužené ()

Kozlowski8

Profesor Kepesh si už léta žije svým životem, jehož náplň tvoří jednak přednášky a literární činnost a jednak nezávazné navazování krátkodobých vztahů se svými studentkami. Ten poslední je však jiný. Krásná Consuela neproběhne jeho životem jako ty předchozí - naopak - usadí se velmi hluboko v jeho srdci... Prostý příběh, který nijak nevybočuje z mnohokrát předvedeného schématu. Málokdy se však divákovi dostane dílo emociálně výživné, psychologicky propracované až do drobných detailů a přitom ne kýčovité, ne plné klišé a samoúčelně dojemné či sladké. Režisérka dokázala spolu s herci velice dobře a citlivě vyjádřit pocity a duševní rozpoložení obou hlavních aktérů příběhu. Ben Kingsley byl skvělý, jeho herectví jsem si opravdu moc vychutnával. To ale platí také o Penélope Cruz. Tato její role je nejlepší, v jaké jsem ji dosud viděl, ale zde poprvé jsem (konečně) objevil také její krásu. Nikdy jsem nerozuměl těm, kteří na ni pěli ódy a nechápal jsem různé ankety a žebříčky krásy, kde Penélope figurovala vždy vysoko. Po tomto filmu se můj názor dost výrazně změnil. K dokonalosti mi u filmu chybělo pouze nějaké vybočení z té základní, trochu stereotypní linie. 85%. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 1/10 ... Celkový dojem: 1/10. ()

F2003F

Najväčším ťažiskom a jedinou prednosťou v pohľadnosti filmu je samozrejme nebesky krásna Penélope, ktorá bola onoho roku oveľa lepšie herecky využitá v pre mňa najlepšej Allenovke - Vicky Cristina Barcelona, inak sa jedná iba o další chladne podaný výplod staviaci na emočný tlak v závere a nahé ňadrá. Predvídateľnosť, nepresvedčivosť a stereotyp žánru. Veľmi chladne podané, bez citu pre narábanie s emóciami a charaktermi. Príbeh zaujme, ale nefunguje natoľko aby niečo dal. Obsadené výborne, zahrané fajn. Dal som si to po Death and the Maiden tak mám asi len priveľké nároky na réžiu a scenár, ale Kingsley tam jednoznačne odviedol väčší kus námahy než tu. ()

andydy

Ozaj nadherny film aj ked na moj veru trochu zdlhavy. Penelope ukazala ze je ozaj skvostna herecka , ktora sa s Benom ozaj dobre doplnaju vo filme. Drama ktora ma vsetko co treba hudba bola dobre vybrana, pricom som sa ani velmi nesnazil tipovat akoby to mohlo skoncit dej ma dopravil az dokonca sam. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008