dydl1

skvělý film.Rachel nesklamala,Nejvíce mě zaujalo to propojení fanatizmu nové víry prolínající se fanatizmem vědy. ()

stiewe

Teda udržet mě celé 2 hodiny přikovanému ke křeslu se už dlouho nikomu nepodařilo. Ať už za to mohl skvělý scénář, režije, kamera či filozofické teorie které jsem hltal plnými doušky a nemohl se jich za nic nabažit. Rachel Weisz se do role vžilo opravdu s přehledem jí typickým a byla pastvou pro oko. ()

makousek

Myslím, že tento snímek by mohl být pěknou alternativou tradičně bezzubé filmové nabídky veřejnoprávní televize třebas o Velikonocích :) ()

Banned

Náboženství, ať už v minulosti nebo nyní, je pro někoho důvodem vést válku. Ale tenhle film je dost nadsazený a to převážně vůči Cyrilovi. Ve filmu je zahrán jako fanatická svině, ale věřím že takový nebyl. Když tedy tento film nebudete brát jako film podle skutečné události, tak se na to dá koukat. Hlavní postavu si zahrála má oblíbená herečka Rachel Weisz. ()

iKosser

Dobrodružství intelektuálního ducha možná, ale pro mně ten film byl nezapomenutelný z úúplně jiného hlediska... ()

Shredder

Zanik filizofie a nastup krestanstva bol zaciatkom doby temna a velmi smutnym obdobim v historii ludstva. Agora ukazuje ako sa presne ti krestania co boli za cias najvacsej slavy Rima hadzany levom teraz chopia moci pomocou mecov, kamenov a prelievanim krvi. Hypatia nepochybne patrila k najvacsim zenam historie jej koniec bol vsak kruty (v skutocnosti ovela horsi ako vo filme). Strhujuci pribeh o inteligentnej zene, ktora sa ocitla v nespravny cas na nespravnom mieste. Skoda, ze film je natoceny podobnym sposobom ako nudne nabozenske filmy, ktore chodia na Velku noc v TV a o hercoch (s vynimkou Rachel Weisz) plati deto. ()

boo-boo

Jeden z mála historických filmov, ktoré epičnosť a samotnú historickosť nedokazujú prehypeovanými bojovými scénami a plejádou megahviezd v brneniach, ale inteligenciou a emocionálnym podtextom. Rozumne sa vyhýba škatulkovaniu či kritike náboženstva a jeho vyznávačov, miesto toho nám servíruje príbeh jedinej ženy (fantastická Rachel Weisz), ktorej bol konflikt samotný a jeho jadro ukradnuté, lebo na posudzovanie situácie používala mozog miesto dogmatických knižiek. ()

Gromit

V prvé řadě bych rád upozornil, že jsem čekal o trochu víc. Čekal jsem, že budu nadšením bez sebe a ne, že budu "pouze" velmi spokojen. Ale tím už jakákoliv další kritika končí, tím spíš, že Agora je přesně tím typem filmů, na které je třeba podívat se vícekrát. Nemyslím si, že by šlo o antikřesťanský film, ale spíše o film, který se otevřeně staví proti válkám z náboženských důvodů. Kdo zastává názor, že "náboženství je opium lidstva", ten bude z Agory takřka v sedmém nebi. Ale cílem tvůrců určitě nebylo popouzet lidi (ona ta potrefená husa stejně zakejhá), ale přimět je, aby se zamysleli nad podstatou víry jako takové a snad si také uvědomili, že ona víra je něco úplně jiného než náboženství. Jinak bych ještě rád podotknul, že po řemeslné stránce je Agora naprosto bez chyby, nemluvě o skvělých hereckých výkonech všech zúčastněných. ()

Hellsniper

Pro mě to byla jedna s prvních emancipovaných žen na světě. I když měla větší víru než leckjaký fanatický křesťan. Pro své názory umřela. Asi každý učenec své doby měl těžce na salámu dění kolem sebe. Připomněla mi výrok Archimédův: "Nešlapej mi na mé kruhy", než ho římský voják zabil. ()

kihsleek

Agora má úžasný příběh, a je skvělá a velice zajímavá jakožto historický skorodokument. Vybrala si totiž zajímavé období v historii, kdy v Římany ovládaném Egyptě nastupovalo křesťanství, které postupně zahubilo původní polyteismus, potom i židy, a během toho si podrobilo vládnoucí třídu. Jestli se toto všechno opravdu stalo během několika let, nebo si to jen tvůrci tak přizpůsobili, aby ty změny umožnili prožívat konkrétním postavám, nevím. Jako film je Agora krásná a chytrá, ale zhruba ze dvou třetin frigidní, stejně jako hlavní hrdinka, filozofka Hypatia. ()

godspeed

"Bůh je prý jen jeden, ale má na zemi spoustu AGENTUR, které pro něj údajně pracují." Tak jsem to kdysi slyšel. No a to, že se spíše podobají nebo podobaly v průběhu doby fanatickým teroristickým organizacím, je historický fakt. Člověk je ubohé, zamindrákované stvoření. Bohužel film nemá spád a 127 minut je opravdu moc. ()

Petike

Sorráč, ale film je asi rovnako verný dejinám ako Kráľ Artuš z roku 2004. Z Hypatie je zrazu superemancipovaná ateistka s názormi z 21. storočia namiesto na svoju dobu výnimočne vzdelanej, no helenistickému patriarchalizmu aj tak poslušne podriadenej ženy ? Kresťania sú všetci do jedného komicky zlí, zlí, zlí, fujky-fujky-zlí nasprostastí bezduchí divosi ? Asuánska priehrada jasne viditeľná na satelitnej mape Egypta za neskorej atniky ? Dobrý námet, otázne spracovanie. :-P :-/ ()

aa12

Filmů o nástupu křesťanství moc natočeno nebylo, ale tenhle film to vše vynahrazuje. Obsazení Rachel Weisz do hlavní role byl geniální tah a to nepíšu jen proto že je to jedna z mích nejoblíbenějších hereček, ale hlavně proto jak dokáže zahrát srdcervoucí scény to prostě nemá chybu a s tímhle strhujícím příběhem o nelehké době, tak dala vzniknout jednomu z nejlepších historických filmů posledních let, alespoň podle mého názoru. ()

nicneznam

Film přibližující se vizuální stránkou dokonalosti Umučení Krista, další vzácně vídaná výprava. Náboženské prasárny versus věda - jedna z mnoha kapitol, ke kterým pořád dokola můžeme psát, jaké že náboženství bylo, je a bude svinstvo, které vzniklo z nevzdělanosti a v nevzdělanosti i dobře bují. Nejhorší daň lidstva za svou blbost, kterou si ale během vývoje muselo projít. Nenasytná konfliktní dělová koule na noze, které se jen těžko dokážeme zbavit. "Slyšeli jste slovo boží", jen se zvedne žaludek. Židi, Křesťané, ti všichni jsou tu záporáci a tak to má být. Jediný "klaďas" filmu je věda v podání ženy. "Vy o své víře nepochybujete, já musím". ()

TEKAS

Fanatismus v jakékoliv podobě jest nebezpečným a jeho přehlížení a ustupování mu rovněž. Nádherný příběh o lidské nenávisti, manipulaci a zaslepenosti. Rachel Weisz jsem vždy jako herečku měla ráda, velice. Opět dokázala, jak úžasná je. ()

Stanix

Přiznám se, že jsem o existenci Hypatie z Alexandrie neměl vůbec tušení a jsem moc rád, že mi tento snímek umožnil poodhalit dávnou minulost této osoby a její souvislosti. Samozřejmě se zde nejedná o žádný historický velkofilm s epickými bitvami. Děj se striktně soustředí na dění okolo exaktně a racionálně uvažující vědkyně - astronomky a na nekonečnou lidskou demenci a iracionalitu v doprovodu s nepochopitelnou potřebou přesvěčovat druhé o své "pravdě". Jak já ty náboženské "buditele" nenávidím....! ()

Tohuk

Krásná historická podívaná, která mě pohltila a nadchla. Fanatičtí křesťané x židé x pohané. Krásná a moudrá filosofka Hypatia, která je... žena. A muži, kteří jí naslouchají, vlastně nectí Písmo. Je zde vykreslena náboženská brutalita, kterou bych klidně přirovnal k té dnešní v některých státech. Film ale není přímo o násilí, ale spíše o pádu lidských Bohů, nástupu nového náboženství a vnímání a bádání o filosofii vesmíru. 95% ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale