dandislav1991

Ani nevím proč jsem se to tenkrát rozhodl vidět, možná jsem zahlédl někde plakát,ale co si budeme povídat Agora je tak trochu jiným pohledem do antického světa, kde se tentokrát mlátí učenci s bezvěrci :) ()

Al44...

Velmi pěkné historické drama, kde vůbec nejde o bombastické akční scény a výpravu, ale spíše o komorní vyprávění osudu alexandrijské filosofky. Tento příběh je tak poutavý a zajímavý, že tento snímek hravě strčí do kapsy další různé soudobé historické velkofilmy. Možná je to i tím, že zpracovává značně originální a neotřelé téma a období. ()

jsemzuzu

Už dlouho mě žádný film nerozbrečel a tady jsem se na konci rozeřvala jak želva fakt :( silný příběh filozofky Hypatie, která byla tak moudrá a chytrá, ale bohužel bych řekla, že se narodila ve špatné době... konec mi přišel strašně nespravedlivý...!!!! každopádně Rachel Weisz ji zahrála na jedničku s hvězdičkou a neuvěřitelně jí ta role sedla ;) skvělý film... ()

FeiNike

Agora pre mňa predstavuje vzácny filmový zážitok pretože ma nadchla rovnakou mierou po formálnej [hudba+kulisy starovekej Alexandrie=wow] ako aj obsahovej stránke [čo sa mi už dobre dlho pri žiadnom filme nestalo] a vyslovene ohúrila v detailoch [snímanie z vesmíru, Hypatiin posledný pohľad na elipsovitý otvor v streche]. Amenábar [spolu s výdatným prispením oduševnene hrajúcej Rachel Weisz] vzdal zaslúženú poctu slobodnému duchu a pokrokovým myšlienkam jednej neobyčajnej ženy a stvoril majstrovské dielo veľkej hodnoty ktoré je kontroverzné [ja osobne film nevnímam ako nenávistne antikresťanský ale chápem ak tak na niekoho pôsobí], dôležité, nadčasové [náboženský fanatizmus plodiaci večný kolobeh násilia], tragicky doliehajúce.. ()

Torpid

Když do výpravy vrazíte přes 50 mil. eur, tak musíte divákovi vyjít vstříc a trochu se podbízet. Aby bylo drama, ve kterém budete fandit, použijete bílé a černé figurky. Bílá královna Hypatie s několika platonicky zamilovanými pěšáky proti křesťanům, kteří tady jednoznačně hrají za temnou stranu síly. Ona si to nakonec ta západokřesťanská kultura, která se už 2000 let reflektuje v růžovém, zaslouží. Tím, že Konstantin začal s protěžováním křesťanství, ho také definitivně pohřbil. Dal by se zobecnit fakt, že jakákoli sociální struktura, která vytváří pozice nesoucí byť jen iluzorní představu moci, přitahuje bezcharakterní a narušené osobnosti. A to se netýká zdaleka jen bohaté křesťanské církve, ale třebas i různých sociálních sítí dneška nebo také zdejší filmové databáze. Zajímavé komentáře uživatelů gudaulin, dzej dzej, salahadin. ()

Ivo

Prázdně naleštěná materialistická agitka v kulisách pseudo egyptského gymnázia plného osvícených mladých profesorek (kterým chyběl už jen mobil v kapse) i snaživých nadržených studentů odhalujících kruhy, elipsy, pohyby planet a další pomíjivé školní ptákoviny jako nejzásadnější aspekty lidské existence (no ale až budou za pár chvil svou vlastní existenci překvapeně a smutně opouštět, zjistí že jim to je úplně k ničemu a ty podstatné aspekty úplně minuli, ale už bude trošku pozdě). Karlík Marx by jistě uznale zatleskal a na pyramidu okázale vyryl svůj dechberoucí objev: "vědomí je druhotným produktem hmoty" (a jen skrytě doufal že ho za tenhle legrační blábol pánbůh nepotrestá ...). Může být klidný - nepotrestá, protože i "pánbůh" je stejnou projekcí mysli a vědomí jako země, vesmír, planety, hmota, ostatní lidé i my sami ... (a organizovaná náboženství jsou většinou stejně manipulativní systémy jako organizovaná politika nebo materialistická "věda"). Jednou se tomu naplno zasměje. Ale tento film nebyl ani k smíchu, ani k zamyšlení, ani napínavý, ani zajímavý... Taková povrchní sterilní budovatelská nabarvená nuda ... ()

helraiser

Parádní film o nástupu křesťanství v Egyptě s nádhernými starověkými kulisami. Pěkná a zároveň velmi smutná podívaná, co vše ta fanatická lůza zničila. ()

FeriusParfax

Věřící blázni byli koukám už od prvopočátku stejně pomatení, jako jsou nyní. Vraždy jim nikdy nebyly cizí a ve jménu Boha se neštítili a neštítí vůbec ničeho. Moc se mi líbila ukázka tohoto bláznovství. Nešlo tu ale pouze o víru. Pozorovali jste hlavně boj a hlad po vědění bystré Hypatie. Dnes už se zdá téměř neuvěřitelné, že nemohli přijít na něco, co už bereme jako samozřejmost a nikdo se nad tím ani nepozastaví. Určitě si ale za pár desítek, stovek let budou říkat o nás, že jsme věřili v takové hlouposti a brali jsme je za samozřejmost. Hrozně se mi líbilo prostředí a kulisy, ve kterých se děj odehrával. Téměř jsem se na 127 minut přesunula do Alexandrijských knihoven a chrámů. I herecké obsazení bylo vymazlené. ()

Dan

Zajímavé pojednání opozice jedné mírumilovné pohanské filosofky a mocichtivých křesťanských uzurpátorů. Škoda jen, že se autoři ve snaze napadnout příliš pozitivní chápání křesťanství na sklonku Římského impéria dopustili převráceně černobílé ideologie. Naštěstí nikdo z nás pořádně neví, co se tou dobou v Alexandrii odehrávalo, takže prostor pro mystlifikaci a fabulaci je poměrně široký. Samotný děj filmu je poněkud rozvláčný a skoro až nudný. Ale staví zajímavou paralelu mezi událostmi na nebi (ve vesmíru) a událostmi na zemi (samozřejmě nic nového). Ukazuje také zrůdné důsledky politických bojů a náboženského fundamentalismu. ()

Perr

Amenábar po malých hlubokých filmech tentokrát natočil plýtký velkofilm, ve kterém příběh byl odsunut na okraj a k popisu masového šílenství, primitivnosti, náboženských sporů apod. hloubku příliš nepotřeboval, a tak všechno fungovalo, jak mělo a společně s dobrou kamerou a kulisy, jsem mu to sežral se vším všudy. ()

RajAthen

Jaké příjemné překvapení! Kdo by řekl, že jde o americký počin. Kosmologické úvahy na pozadí náboženských strkanic, které dobře vykreslují, o co v takovém zápolení většinou jde. Postavy nejsou povětšinou příliš dobře vykresleny, spíš jsou jako figurky na šachovnici, ovšem je to dobrá partie. Rachel Weisz podává příjemný výkon a leckdo by s ní rád zafilosofoval. Nejvíc se mi líbila postava "Kristova vojáka", zvláště důvod pro jeho svatořečení. ()

lubomir91

Agora, náměstí a obchodní centrum tehdejších Athén. Film natočen v dokonalém prostředí, ukazující na umění, architekturu a učení Řecka. Filmu nechybělo nic. Dokonalá ukázka na nesmyslné náboženské neshody, krveprolévání a násilí v historii. Rachel Weisz ta role hodně sedla... ()

elshish

Moooc jsem se na teno film těšil. Záběry z matičky země, výprava, kostýmy, scénář a režie prostě luxus. Ale očekával jsem víc, než jen dogma. Klasický závěr, kde křesťané se dostávají k moci a tvrdí, že Kristova láska je nadevše. Přitom to byla jen záminka dostat se k moci a s pravou láskou to nic společného nemělo. Navíc žena a k tomu filosof neměla žádnou šanci na přežití. Pro mě zůstává Hlas Moře zatím nepřekonán.. ()

Trias

Napínavý biják, který každému (diletantskému) znalci pozdně antické doby musí připadat krajně nekorektně ve smyslu dobových reálií. Opět se tu otevírá téma historie a film (fikce). V tomto případě na celé čáře vítězí fikce. Byť prostředí vypadá velice zajímavě (a také dosti ahistoricky), nelze zapomenout na to, že je to vše vedeno zjednodušující interpretací křesťanství, pohanství a židovství, že se hlavní hrdinka stává bojovníkem za ženská práva (což opět nemá historické opodstatnění, že se tu ukazuje naprostá zaujatost vůči tvořící se církvi (víra je pouze politická věc) a že věda vždycky vítězí nad tolerancí. Odmyslete si historické reálie a bude vás tako FIKCE bavit. Mně to bohužel příliš nešlo (profesní deformace byla příliš silná). ()

zberatel

Agora ma svoje kuzlo a svoje neodskriepitelne miesto v historii a toto je jedna z verzii ako to mohlo byt. Nadherne kulisy spolu s hudbou daria marianelliho vytvaraju pribeh z davnych cias kde sa mudrost starych narodov straca v ruinach postupne preberajucou vladou fanatickych "krestanov" ktori nicia vsetko a vsetkych co je "ine" a nesuhlasia s tym co hlasaju... Koleso osudu sa roztocilo a nejde zastavit a vy viete co pride.... Palec smerom hore panu reziserovi za jeho skvelu reziu a nadherne zabery z vesmiru ktore ja osobne milujem. ()

CorteX^

Na první pohled by se mohlo zdát, že film nemá žádný děj, ale zdání klame. Jeden z mála historických filmů na který mě bavilo koukat celou dobu aniž bych se nudil a dokonce jsem si to užíval. Názorný příklad toho, co dokáže s lidmi udělat víra. Také kladen důraz na filosofii, přesně, jak to v těchto dobách bylo. Výborný film. Doporučuji ()

Tamten

Příběh Hypatie a náboženských konfliktů jdou vedle sebe, ale celý film jsem měl pocit, že spolu tak nějak vlastně nesouvisí, že jsou vyprávěny zvlášť a jen se občas postava z jedné části vydá na exkurzi do druhé, aniž by to cokoliv ovlivnilo. Celkové napětí je tak na nule. ()

Dony Gorila

Podle mě strašně krásně zpracovaný snímek o fanatičnosti náboženství...Rachel Weisz si mě tady fakt získala určitě doporučuju. za 5*. ()

teyra

Pro mě velké zklamání a ukázka toho, jak lze úplně potopit zajímavý námět. Výprava je krásná, ale co je to platné, když film vystřílí většinu munice na prvoplánové masově vyvedené bitky mezi křesťany, židy a pohany, kde to všechna družstva dostávají rovným dílem a u žádného z nich není jasné, proč by se k nim měl rozumný člověk hlásit. „In“ není v tomhle filmu náboženství, ale filosofie, ta je tu bohužel zneutralizována do až absurdně důkladných úvah o drahách planet a k pojednávaným problémům etickým a teologickým podle autora zjevně nemá co říci. Film plný velkých témat proklamující přednost rozumu tak nepodává jedinou hlubší myšlenku (nemá-li jí být, že náboženský fanatismus a intolerance jsou špatné) a pro svou povrchní zjednodušenost je nakonec stejně barbarský jako v něm ztvárnění křesťané ničící slavnou alexandrijskou knihovnu (která mimochodem vyhořela již 40 let před Kristem). Neodpustím si poznámku, že díky plytkému scénáři nepůsobí hlavní hrdinka jako inspirující žena velkého ducha, ale spíš jako odvážná a bystrá školačka řešící složitý domácí úkol. Dvě hvězdy dávám za platonicko erotické jiskření a zajímavě rozehrané vztahy mezi hlavními postavami, které však film bohužel nijak nerozvíjí. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale