drankeryth

Mna ten film moc neoslovil, bol na moj vkus az prilis ukecany a to na temu krestanstva, zidovskych ludi a rimanov. Vsetko sa to tocilo okolo viery, co je mojmu srdcu odporne. Najviac zaujimava cast prisla, ked krestania sa vyzbrojili a dobili tu kniznicu od Rimanov. Bolo to pekne urobene, hlavne z tej vtacej perspektivy to nemalo chybu. Ale to neni prilis moc a debaty okolo krestanskej viery a tej zenskej, co ju trapilo ako to vobec funguje vo vesmire neni moc zaujimave pre mna a preto mu davam len jeden bod. ()

danek22

K veledokonalému filmu tomu schází malý krůček. Krok zpátky u tohoto filmu je hlavní hrdinka, která mě tam přišla úplně zbytečná. Když se tam objevila a začala filozofovat o slunci, vesmíru, tak mě to připadlo, že to tam nepatří i když nakonec za to filozofování a bádání byla potrestána, pořád jsem měl pocit, že tam nepatří. Mnohem více mě bavili části, kdy křesťané dělali skutky ve jménu boha a projevovali se ve správném světle, protože takový jsou dodnes. Tohle si na filmu Agora cením. ()

JakeG

Tohle by se asi mělo pouštět v nedělní škole, aby děcka věděla, jak to s tou láskou k bližním svým bylo, když se ona "víra" dostávala k moci. Taky se ptáte, proč by se víra měla chtít dostávat k moci, když je to víra? Podívejte se na tenhle film a udělejte si vlastní názor. ()

WillyMarks

Výstižné, strhující a emoční. Agora je příběh o odvážné ženě, která vědě obětovala celý život a svých názorů se nevzdávala. Bohužel děj je posazen do doby plné nepokojů a náboženských převratů.... Emocionálně silný zážitek, plný rozporů plných dojmů.... 75% ()

burton

Hypathia byla podle dochovaných zpráv úžasná filosofka a astronomka. Film ztvárňuje nejen bouřlivou dobu, ve které žila, ale především ukazuje na nesmyslnost některých křesťanských dogmat, která v dalších staletích uvrhla téměř veškerý svět do bahna nevědomosti a tím pádem i strachu. Myslím, že nikdo jiný, než chlápek ze Španělska, ze země, která dlouhé roky výbojně obsazovala a pokatoličťovala zámořské národy, ze země, která po staletí pronásledovala Židy, by to nenatočil lépe. Výborně, Alejandro! Je to ale také film o lásce, odhodlání, touze, o lidské slabosti a v neposlední řadě o víře, bezbřehé nadutosti a hlouposti. PS: Max Minghella, kterého vůbec neznám, se mi moc líbil. Rachel - klasika, moc dobrá. Krásná výprava, opravdu zážitek. ()

Trancetino

Presne toto bola aj je tá skurvená cirkev. Darmožráči, ktorí vraždili. Teraz sú už len darmožráčmi. Ja nie som ateista. Píšem o zverstvách tých veriacich opíc. ()

Blaogranas

Výpravně nádherné, dějově docela nevyrovnané. Krásná Rachel Weisz opět potvrzuje, že je paní herečkou. Asi nebudu s plným hodnocením zcela objektivní, ale mám obrovskou slabost pro Rachel a historické snímky, takže nemůžu jinak. ()

foundation

Alejandro Amenabar to je hlavne Tesis,The Others a pripadne Open your eyes. Priznam sa ze natacanie Agory ani datum jej dokoncenia som vobec nesledoval a prakticky som tak ani nevedel ze uz sa dostala von. Je to jeden z tych filmov o ktore som podla dostupnych informacii jednoducho nejavil velky zaujem pretoze som vedel ze to nebude moj salok kavy. A preto so urobil to co robim naozaj malokedy. Pekne som si pockal na nazory inych a podla nich sa rozhodol ci ju vobec pozerat budem. No a s pribudajucimi hodnoteniami som nakoniec usudil ze to nebude strata casu. Ano strata casu to naozaj nebola ale vedel by som si predstavit ze ten cas vyuzijem aj ovela prijemnejsie. Film je v prvom rade velmi zavadzajuci a nepresny ale predpokladam ze o tom nema zmysel hovorit. Tak nieco z vytvarnej a vizualnej stranky. Je rozdeleny na 2 zhruba rovnako trvajuce kapitoly. Ta prva mi ubehla pomerne rychlo aj ked v nej bolo dost vela hluchych miest ale tej druhej to trvalo podstatne dlhsie. Kym prva bola zamerana zoznamenie so situaciou v ovela sirsom meradle, druha uz sleduje z 90 percent iba Hypatiu a jej naozaj najblizsich priatelov/nepriatelov. Prakticky cely film su dialogy co by bolo vyborne keby boli trochu duchaplnejsie. Takto to bolo len take nejake blabotanie od nicoho k nicomu. Bolo zaujimave sledovat aj Rachel Weisz ako sa hra na to ze prave objavila Ameriku ale proti tomu ziadne vacsie vyhrady nemam, zahrala to pomerne slusne. Ale to ostane dookola bolo pre mna akosi nepresvedcive. Nevedel som si najst nejaku cesticku k tomu aby som sa ponoril do filmu trochu hlbsie a sledoval ho s nejakym zaujatim. A v niektorych momentoch mi napriklad dost vadila ta zaujimava, do takehoto filmu skoro az experimentalna kamera ktora vseko snimala z vtacej perspektivy. Viem ze tym chcel majster tesar nieco povedat ale akosi ten zamer nepomohol. No skratka film by som vedel odporucit len tym ktory na neho netrpezlivo cakaju, pre nich to asi sklamanie nebude uz len z principu :D, a dalej tym ktori si podobne filmy vedia vychutnat. Pre divaka so sirsim zaberom, ktory sa nespecializuje len na historicke filmy s podobnou temou to bude asi len priemerna sledovacka, niekedy nudiaca viac , niekedy menej. Ale mozem sa aj mylit :D ()

cogi

Už dlouho mi chyběl nějaký pořádný historický film a tenhle mě dostal, nádherně zpracovanlé dějiny, kulisy mě nadchly a herecké výkony byly nadprůměrné, jsem ráda, že fillm nebyl přebyt velkými holywoodskými jmény, protože by to asi ztratilo na úrovni ()

Rizek75

Filozofií prostoupený film, perfektní kulisy, herecké výkony na jedničku, poučení z historie víry...co víc dodat. ()

jacko

zajimave historicke drama priblizujici stret konce antickeho mysleni / nabozenstvi a nastupujiciho krestanstvi...dej se odehrava v egyptske alexandrii a priblizuje postavu filosofky hypatie, snazici se rozlousknout konstelaci zeme a slunce...krestane jsou vyliceni jako fanatici, hodne naturalisticke sceny vrazdeni zidu a "pohanu" , dogmatismu atd. ukazuji nastup tohoto nabozenstvi v nevsednim svetle ()

Kremik

Spojením Amenábarova mistrovství a amerických peněz vznikl velkofilm (ač asi tyto ambice úplně tento film neměl), který však nikdy nebude patřit k top produkci, kterou si každý zapamatuje. Film je totiž výborně zpracovaný po faktografické stránce, která je prakticky bez chyby a křesťanství líčí v jeho ranných začátcích takové, jaké opravdu lokálně bývalo, kruté a xenofobní. To nedokáže spousta lidí akceptovat. Ale historická stránka filmu plus výborně vykreslené charaktery, řadí dle mého názoru Agoru k vrcholům současné historické tvorby. ()

Biopler

Dlho sa mi nestalo, že som sa päťkrát pozeral na hodinky a čakal na vytúžený záver, ktorý bol úplne očakávaný asi tak od stredu filmu. Až na jednu precízne spravenú scénu ma to absolútne minulo. ()

vojnov

Skvělá výprava a příběh. Navíc poměrně neotřelý pohled na počátky křesťanství a vůbec zamyšlení nad náboženstvím jako celkem. ()

Nail

Pro mě zajímavý historický film o určitě zajímavé, chytré ženě a náboženskýma bojema. Po dlouhé době opět něco pěkného, dávám hezké 4* ()

cure

Film sa zaoberá obdobím, povstania kresťanov v Egypte a zároveň ich ukazuje z trocha inej stránky, ako je rokmi prezentované. Zručne natočený hodnotný film, kde ma nerušilo ani počítačom dorobené prostredie, ktoré šikovne dotváralo celkovú atmosféru. Veľmi milo prekvapila Rachel Weisz, pred ktorou dávam klobúk dole, že takúto rolu vôbec prijala, pretože si viem predstaviť, že po prečítaní scenára mohla jej úloha vyzerať veľmi zaujmavo, ale zároveň jej muselo byť jasné, že z tohoto filmu trhák nebude. Čo oceňujem na Agore najviac, je skutočnosť, že ako jeden z veľmi malého množstva filmov, sa zaoberá tému v dejinách ľudstva, ktoré je pre mnohých ľudí veľkou neznámou. Naviac to robí kvalitne, i keď netvrdím, že aj objektívne. Je to jeden z uhlov pohľadu na dané obdobie, a preto by som uvítal aj ďalšie, tak aby si mohol človek urobiť svoj vlastný názor. 80% ()

Ygnor

..nějak mi to nesedlo.Rachel byla ve Fontáně přesvědčivější. Celkově pro mne dílo bez většího náboje. Možná nevyužitý potenciál. Amenábar se mi zda jistější v komornějších filmech. ()

Gabretta

Bez těch parádních kulis a Rachel Weisz by to nebylo ono. Klidně bych oželela i náboženské spory a soustředila se ve filmu jen na vědu. Byla by to asi nuda, ale alespoň nenásilná. ()

iNKa 1104

Nemainstreemový výpravný historický film se skvělou režií a zajímavými momenty (např.pohledy na Zemi z kosmu, se vzdáleným vznášejícím se zvukem z místa, kde se příběh odehrává - Alexandrie). Příběh, při kterém si uvědomujete, jak křehké je převracet velké myšlenky, které se chopí buď ten, co baží po moci či tupé stádo. Napadlo mne také, jaký to mohl být svět, kdyby mu vládla Hypatia ... a jaká je realita, která se na mnoha místech civilizace děje do dnešních dnů. Ovšem přese všechno pochopení nosných myšlenek filmu, se mi zdál vyprávěný příběh trochu plitký a nevrstevnatý. Pokud jde o vstup do náboženské problematiky - nelze se ubránit dojmu jednostranné zjednodušující interpretace. Historické události vyžadují až dokumentaristicky objektivní vhled a mravenčí práci, ne individuální vytržené pojetí - v tom je logicky hraný celovečerní film s vykonstruovanou zápletkou vždy na štíru. Co se týče scénáře - postavy zde jsou načrtnuty pouze symbolicky: postava otroka Davuse s jeho zvraty se mi jevila nejvíce nelogická - pokud tento člověk měl pod čepicí, jak se mohl tak snadno dostat do spár masy - kvůli "odplatě za příkoří"? Jeho dilemata mohla být více rozebrána. Dále postava prefektora Oresta: kde byl onen moment, kdy ho Hypatie přijmula za svého partnera? Postava otce je k velké škodě pouze doprovodná. ...atd. Je to především scénář, kde bych hledala mouchy a je to velká šoda... Filmové zpracování je výborné a především jiné, než máme v historických filmech možnost vidět. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale