Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

Seti

Jeden z nejzvláštnějších počinů, které jsem v poslední době viděl. Film se primárně soustředí na vztah mezi hlavními hrdiny, což je jeho největší klad, ale paradoxně také jeho největší zápor. Na sídlišti sice narůstá počet záhadných vražd či napadení, ovšem ani na diváka, ani na Oskara s Eli tento fakt vůbec nijak nedoléhá. Žádné policejní vyšetřování, žádná stahující se smyčka a tím pádem ani žádné napětí. Rozvinutější krimi zápletkou by film jistě získal na atraktivitě, ale také by pravděpodbně ztratil svoji zamýšlenou dramatickou koncepci. A vzhledem k tomu, že jde o Švédy, tak se člověk nesmí divit, že drama vítězí na plné čáře. Knihu jsem nečetl, ale jsem zvědav, jak si s tématem poradí Američané. ()

Lisabellla

Mmm ... jediné, co mne napadá, když si vzpomenu na to, co jsem právě viděla, je dokonalý soulad. Je až neuvěřitelné, kolik talentu může být v malém dítěti. Není třeba zlatit zlato stejně jako chválit tento film. Krása v jednoduchosti, síla v přirozenosti a naplnění v atmosféře. Velmi laskavý příběh nelaskavé doby. Vůbec mi nevadilo, že se takové věci nedějí. Já jsem se na necelé dvě hodiny ponořila do úplně jiného světa a je to zásluha T. Alfredsona, K. Hedebranta a L. Leanderssonové. Tohle je pravé filmové umění. Z mála udělat mnoho. A na závěr příjemné mrazení na zádech. Své hvězdičky si zaslouží. ()

Nemik96

Povedený horor o upírech s velmi netradičním příběhem kde se hrabe Edward ze Stmívání na malou, milou, rostomilou Eli která si vás namaže na chleba jako nic :) s filmem 30 dní dlouhá noc, nejlepší filmy o upírech za poslední dobu. Dávam 4****. ()

iXtr3m3

Zaujímavá stiesnená a depresívna atmosféra, kde hlavné postavy sú deti, ak teda môžem nazvať dieťaťom to dievča. Mám rád severské filmy, ale musím sa priznať, že viac sa mi napriek opačnému hodnoteniu páčil americký klon. ()

borec999

Upírska romantika po švédsky. V Amerike z podobného námetu spravili mainstreamovú blbosť typu Twilight. Škandinávci? Bezútešnú a nepríjemnú drámu s prvkami hororu. Hlavným hrdinom je šikanovaný chlapec, ktorý zjavne nie je psychicky úplne v poriadku a neprekvapilo by ma keby z neho v dospelosti vyrástol nový Brievik ktorý len tak pozabíja 30 ľudí. K nemu sa do "krásne" uzimeného komunisticky vyzerajúceho panelákového sídliska nasťahuje mladé dievča-upírka. Atmosféra je drsná, zima mi z toho bolo aj doma kde som mal 25 stupňov, tempo je pomalé a Alfredsson skutočne nejde divákovi naproti v ústrety pekného zážitku (atmosféra, krvavé vraždy, šikana, naznačená téma pedofílie, nezvratný osud Eli). Popri všetkom škaredom je tu však i pomerne kvalitne spracovaná romantická linka detskej lásky a práve tá vytvára z Ať vejde ten pravý naozaj čudný film, ktorý ťažko k niečomu prirovnať a ktorý sa vymyká typickej žánrovke upírskeho hororu. A presne preto sa zrejme dočkal tak pozitívneho ohlasu. 70% ()

Hanys_

Nejdříve jsem si říkal, co na tomhle všichni vidí...ale i přes ten (na můj vkus) pomalejší rozjezd si mě tenhle zajímavý upírský příběh nakonec dokázal získat. 70% ()

Eraserhead

I přes několik skvělých momentů je největší předností tohoto díla schopnost diváka dokonale uspat svým neuvěřitelně pomalým tempem. ()

MareT.

Sice nesdílím takové nadšení jako ostatní, ale musím uznat, že originální to je, atmosféru to má taky a závěrečná scéna se sakramentsky povedla. Sice to je všechno zabaleno do pomalého tempa, ale i tak je to pro mě mírně nadprůměrný horor pro náročného diváka. ()

fantasmic

Pomalo plynúci severský príbeh o "12" ročnej upírke a jej láske k šikanovanému chlapcovi. Skvelo nakrútený a ešte lepši zahraný horor/romantický film. Prečo vlastne dávam iba 4*??? (Budem si to musieť znova pozrieť...) Som velmi zvedavý čo prinesie americký remake. ()

thorewi

Už ani popisek mě nenadchl, a stejné to bylo i s filmem. Oceňuji Alfredsonův smysl pro detail a několik režisérských chuťovek či originálních prvků, ale i přes to všechno to pro mě byla neuvěřitelná nuda. Navíc jsem vzhledem k hodnocení čekal opravdu kvalitní podívanou. ()

Jan Tucnak

Vill ett bada... Po dlouhé době povedený film o upírech a dokonce jsem byl ochoten přistoupit na onu zapomenutou mytologii, kterou dnes zastiňují všechny ty stříbrné střelu plněné svěcenou vodu, mutace upířích DNA a třpitící se Kenové s chudokrevností pro náctileté. Vždyť ten Stokerův Dracula je taky cool koncept. Prostředí a doba dodaly zajímavý nádech a neznámí herci neurazili. Poetično lehce narušené neustálou nudlí pod nosem hlavního hrdiny mě provázelo celý film a občas sem si připadal jako ve snu, kde krásně kontrastuje rudá krev s bílím sněhem. O to víc se divím nesmyslnosti plánované předělávky z americké produkce. Snad nepošpiní čest tohoto díla. A všichni si povinně kupte rohožku na boty s nápisem WELCOME ;) ()

cab

Originalni zapletka detskeho romanku mezi upirkou a sikanovanym klucinou se severskou syrovosti. Celou dobu jsem cekal, jak se cely pribeh uzavre, ale tak dobre sednuci bazenove finale s milym dovetkem se vidi jednou za uhersky rok. 90% ()

Orthank

Konečne triezvy pohľad na Twilight fenomén. Konečne láska, ktorá má aj kúsok dramatického vyznenia a severského chladu. Konečne niečo upírsky romantické na čo sa dá pozerať aj bez trápnych pocitov, bez toho aby ste sa zamýšľali nad pohnutým osudom malého dievčatka. Jediná výčitka preto smeruje do úplne nepodstatnej oblasti nezmyslenosti samotnej zápletky, kedy sa s fantasy prvkov skladá realistická dráma. To tu fakt ešte nebolo. ()

aquiver

Za docela zvládnutou a citlivou režií se skrývá jen obyčejné upíří béčko, i když ještě docela ukázněné. Ale navíc jsem měl problém věřit i tomu podivnému dětskému přátelství. Fandit se mi tomu nechce. 45 % ()

F.W.Colqhoun

"BAD" Nevšední romance pro časy, kdy je zlo běsů noci identifikováno jako nevinnější, než jsou hostilita školních kolektivů, chlad rozbité rodiny a vulgárnost sousedských sedánků. Setkání chlapce s rumunsky vyhlížející dívkou Eli ze sousedství je bytostně dostaveníčkem s vlastní pučící nenávistí. Hrají k tomu kromě tklivého Johana Söderqvista též Franz Schubert, Per Gessle v pre-Roxette rock'n'rollové poloze a synthpop. Už dlouho jsem se před obrazovkou nepřistihl tak dojatý. Průběžně mě atakovalo mě tušení zvláštní souvislosti s Viscontiho Smrtí v Benátkách. Nejenže Söderqvistův main theme zní jako nezapíraný remix Mahlerova Adagietta, nelze ignorovat podprahový pedofilní motiv a hlavní hrdina Oskar jakoby z oka vypadl jistému Björnu Andrésenovi, ale film zpracovává hrůzy sebepoznání temných zákoutí duše s pochopením vyloženě mannovským. ()

defagoo

Směsice žánrů - Horor, Komedie, Romance, teenagerská komedie. Vše na pozadí zasněženého švédského městečka. Dokonale využitý potenciál každičkého záběru. Fakt nevím co bych vytknul. Smysl režie pro smyslnost dětských rolí. Odvážnější záběry, které v tuctových filmech chybí. Hororové momenty zakončené komediálními prvky. Určitě se nejedná o film pro děti. Spíš pro ty co je dokáží pochopit a užít si ten úchvatný píběh na maximum. Chci to vidět ještě nejménně pětkrát!!! ()

MulaNula

Zajímavý snímek, určitě musel mít na MFF KV jinou atmosféru, proto musím hodnotit poněkud skeptičtěji. Užasné dětské výkony s dobrým příběhem mi dali v celku dobrý snímek, ale ne zas tak vyjímečný. 65-70% ! ()

Bety88

Neuvěřitelně mrazivě, krásně zpracovaná upírská tematika, tentokrát po švédsku z dětského pohledu. Já prostě upíry miluju. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)