Je rok 1595. Bratři Knut a Erik kdysi dávno nepomohli jedné dívce a tím ji vystavili jisté smrti. Součástí jejich práce pro vládu je i cesta do místa pustých bahenních terénů. Duch dívenky se ale vrací, aby se na mužích pomstil. Utíkajíce před zjevením, narazí na bezejmennou vesnici. Následně pak v sauně, podle finských pověr, mají naději, že smyjí hřích a zlomí tak prokletí z minulosti... (LIVINGDEAD)

maoc

Horror, který se vymyká. Pro přemýšlivější a vyzrálejší publikum lahůdka, pro nezralé nuda. PROS: atmosféra, kamera, kostýmy, herci a jejich výkony, hudba, neznámo, které je přece o tolik děsivější než jasné a poznané věci, exotická doba, exteriéry i interiéry CONS: snad jen ty brýle, ty asi fakt tehdy takhle nevypadaly; nevím, proč nepoužili cvikr (viz http://www.quido.cz/Objevy/bryle.htm ) ()

Soubi

Čisté a mrazivé jako finská vodka. Depresivní sladkobolná atmosféra mne přibila k monitoru a dovolila mi vydechnout až příchodem titulků. Tento film je jako báseň od Puškina. Hororová báseň. ()

Cortesz

Depresivní spíše mystery thriller, než-li horor, který nesází ani tak na příběhovou stránku, zvraty a ostaní atributy, ale spíše na atmosféru a prostředí, které na vytvoření atmosféry má největší zásluhu. Já jsem asi nevyzrálý, ale když vidím, že jde o horor, tak čekám něco víc, než jen 80 minutovou nudu a tlachy, sice zde bylo pár míst, které měly i nějakou tendenci vyděsit, ale jsou zanedbatelné. Takže jediné co stojí za povšimnutí je ta depresivní a zoufalá atmosféra, kterou by mohl závidět kdejaký horor. ()

Solverino

Zajímavé, depresivní, čarovné, podmanivé, strašidelné... jen jsem si musel konec pustit víckrát... a pořád úplně nechápu - jen náznaky. Ale po dlouhé době fakt pěkný! Doporučuji! ()

zly.dvojce

Ač jsem tento film viděl už před několika měsíci, na hodnocení jsem zapoměl a uděluji ho nyní, potvrzuje i JASMovu zkušenost, že film je natolik vyjímečný, že "zraje" i dlouhý čas po jeho shlédnutí, coby velice unikátní vzpomínka na kvalitní artový horror s úchvatnou místy až neskutečnou atmosférou. Toto není film pro každého, ale pro mne a určitě každého pravověrného fanouška horroru ano a proto mu dávám zcela zasloužených pět z voleje. ()

Pitryx odpad!

Tak nevím. Na jednu stranu jsem si rád oddechl od amerických B slátanin, ale na druhou stranu jsem se zase nudil. Tak nevím na co je lépe se dívat, zda na americké hovadinky, nebo na finské filmové pokusy. Vlastně jsem ani příliš nepochopil celkovou linii příběhu. Ale to je moje chyba. Chyba filmu byla ve statičnosti, bez náznaku akce, bez emocí, bez napětí. A tak, neobjevit se občas přízrak a na konci "mátoha", asi bych těžko vytušil, že se dívám na horor. CI 03112010 7605/7956 ()

intro

Sauna je podle mě dobrý horor s velmi povedenou mrazivou atmosférou. A tohle přesně já od hororů očekávám a podobné filmy vyhledávám. ()

Daxus

Neznámý film s hutnou a temnou atmosférou, kterému škodí podivná zmatenost děje. Jako kdyby se tvůrci filmu sami ztratili v bažině a nemohli najít jeden druhého ani cestu ven. Nicméně je to zajímavě pojatý film, který stojí za noční zhlédnutí. Silných 60% ()

luciebenadova

Jó, kdyby to bylo takhle jednoduchý, zajdu do sauny častějc než párkrát do roka a moje karma bude čistá jak prdelka novorozeně. Prvních deset minut jsem si říkala, co to ksakru je (nemluvím o první minutě, kdy Pluhy pustil jiný film s názvem Filth). Ale pak se předemnou začala rozprostírat nepříjmeně ošklivá severská krajina s herci který všechno věříte a všechno má tak parádní atmosféru, že to s chutí dokoukáte a zamrzí vás, že tomu nedali dvacet minut navíc. ()

adamix

Temný vizuál v prostredí fínskych močarísk v období ranného poststredovekého obdobia s postavami nie práve sympatickými, ale pre film realistickejšími, ako rôzny hororoví hrdinovia či ,,final-girls,,. Za toto, a ešte existenciálny nadhľad ako v Tarkovského STALKEROVI, dávam 3 hviezdy. Čo z toho, keď záver nepovie nič a ten pomyselný dej úplne odignoruje. Potenciál to malo, ale prečo to skĺzlo do polo-artovky, kde si pointu musíte domýšľať, to fakt neviem. ()

oliveros

Sauna je prípadom filmu, ktorý dokáže nudiť aj cez svoje kvality. Pekný vizuál a pochmúrne prostredie vás nevytrhnú z pomalého plynutia nezaujimavého príbehu. Autorov dôraz na nepriamočiare podanie pointy akoby utlačil do pozadia oživujúce prvky, v zmysle prvkov násobiacich napätie, či iných žánrových prvkov, ktoré sa nám dostávajú až v samotnom závere. A tak sa stalo, že som sa pri sledovaní nudil, no niečo ma pri filme stále držalo. Možno je to to, čo videné inými očami dokáže vyvodiť rezultát s oveľa vyšším hodnotením. ()

Cechyno4 odpad!

Hrůza a děs ani jsem se nedodíval. Na to se dodívat nedá. U filmu jsem trpěl a nejspíš bych ho ve zdraví nepřežil. Tohle už nikdy víc. ()

Kaffewelwet

horor?a kde? podle mě hrozná slátanina, a jestli mi někdo bude tvrdit že to pochopil tak lže. Jedna hvězda za za to depresivní místo..i když to se mi taky vlastně nelíbilo. ()

tremors

Výborná atmosférická podívaná s dobrými herci, ponurou atmosférou a "krásnou" přírodou. Uprostřed bažiny bych nebydlel, ani kdyby mě za to platili. :D Sice sem se u filmu moc nebál, lekačky byly skoro nulový, ale ta sychravá atmosféra severských hvozdů byla výborná. ()

djbarrel

Tak trochu rozporuplný film, protože snaha o maximální atmosféru a čistou hrůzu, byla vykoupena absencí příběhu a logiky. Každopádně se jedná o zajímavý film na nějž by si každý měl utvořit názor sám. 65 % ()

honzic

Rok 1595 mi na ty kostýmy a vše nesedí, ale budiž. Příběh se vleče záhadně a nejasně a trochu rozuzlení přichází až na konci. Hodnocení: 55 % ()

lwp

plný súhlas s Cervenakom, a zároveň nesúhlas s LIVINGDEADom. obsah - nezmysel, komentár - nezmysel. ()

sAreOn

Film, o kterém nevím co si mám myslet. Začátek byl pro mne nejdříve šíleně zmatečný, možná i díky titulkům, které nevím, jak přesně kopírovaly to, co se opravdu řeklo. Postupem času se však vše začalo vyjasňovat... Sice to s hororem nemá nic moc společného, je to film spíše uměleckého charakteru s nádechem neznáma, ale u některých scén vám mráz po zádech stejně přeběhne. Navíc když k tomu přidáte i perfektní zpracování, vznikne vám poměrně velice dobrý film, který stojí za shlednutí. ()

david666

Díky depresivní přírodě a hlavně závěrečným 5 minutám dávám ***. Ale že bych pochopil jak to opravdu bylo, to se říct nedá. Přirovnání k Dravcům sedí ale ti byli podstatně větší drama. Tady jsem, stejně jako u Dravců, byl v napětí, co se bude dít dál ale bohužel většinou toho moc nebylo. Taky by mě zajímalo, kde se pořád ztráceli ti ruští vojáci -najednou se zjevili a pak zas jako by se do země propadli. ()

kolly13

Pro me nepochopitelne o nicem se skvelymi momenty (atmosfera na konci, herci, prostredi). Jo a finstina hororu sedi docela dobre. ()