Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

sator

No, že by mě to nadchlo...Politika je svinstvo a politici špinavci, kdo to neví žije v iluzi, takto chytrý novinář byl zděšen že se to dozvěděl ? ()

CatcherBlock

Výborná Mystery atmosféra, skvělý McGregor, Výborný příběh, časté pršení, paranoia a konspirace, Legenda Polanski atd.......... ()

COF_666

Pro mě neuvěřitelně zmatený film, který nedokáže naplno těžit z tak nádherně depresivní krajiny kde je natáčen. Vtipných prohlášení je totiž poměrně hodně a atmosféru filmu to zbytečně degraduje. Po skončení filmu se mi hlavou honilo pouze to, že film poměrně dobře zpracoval myšlenku že takováto "výpomoc" jaká je ve filmu, klidně může být provedena i ve skutečnosti a nikdo se o tom prostě nemá šanci dozvědět (mimochodem ten konec s McGregorem?? WTF?). Bohužel vybavit si nějakou zapamatování hodnou scénu z filmu - to ne. Vlastně si vzpomínám že sem byl zklamán výkonem McGregora a naopak si velmi užíval Brosnana. Jinak ale bída a navíc protažená na více jak dvě hodiny. ()

Swansea

Drama a politické thrillery jsou mým oblíbeným žánrem, a tak se mně lehce mysteriozní Ghost Writer ani nemohl nelíbit. Možná, a to ukáže čas, nebude patřit mezi Polanskeho Best of, ale filmařina je to bezesporu bravurní. A pár zajímavostí na okraj - původně zamýšlený Nicolas Cage byl nahrazen Ewanem McGregorem a místo Tildy Swinton obsazena Olivia Williams. Vzhledem k nemožnosti Polanskeho legálně vycestovat do Británie a USA se místo v Londýně natáčelo v Berlíně a ostrov Martha´s Vineyard (známý jako letovisko pro bohaté a slavné Američany ) musel být nahrazen německým ostrovem Sylt v Severním moři. ()

Cedr

Dovedu si tedy představit lepší zápletku. Nedovedu si však představit lepší, víc ponurou a stylisticky dokonalejší atmosféru. Polanski tohle prostě umí i v moderním kabátě. Spokojenost. ()

Hafran

Parádní syrový thriller, který si někoho podmaní temnou vizuální stránkou, jiného citlivě nepřehraným politickým tématem. ()

Skuby47

Tak to už se mi dlouho nestalo. Sledovala jsem celé dvě hodiny ponurý a napínavý Polanského film, aniž bych pochopila o co jde. Tento politický thriller je skvěle natočený a herecky dokonale zvládnutý, ale kdybych měla odvyprávět o čem byl, měla bych problém. Podstata příběhu mi unikla, budu se muset asi podívat ještě jednou. Nebo raději ne. ()

Triple H

Dobre napísané dialógy, pekná kamera, správne sychravá atmosféra a veľmi dobrí herci. Logika miestami zakopne a to obzvlášť pri McGregorovej postave, ale inak OK. Potešilo prekvapivo zaujímavé obsadenie drobných štekov. James Belushi by s touto vizážou mohol pokojne nakráčať aj do niečoho väčšieho, Eli Wallach si vysekol krásnu miniatúrku a Huttonova charizma presiakne aj v jednej scéne. Inak som veľmi dobre chápal erotické dusno s Oliviou Williams - pani už má svoje roky, ale za hriech by stála. Brosnana málo, ale to čo mal zahral fajn. Pocitovo mi film hodne pripomenul Shutter Island - parta kvalitných hercov si vychutnáva svoje figúrky, režisér si zase s gustom dáva poctivú žánrovku. Scenár má v prvom rade poskytnúť priestor pre dobrú atmosféru a zaujímavé dialógy - tzn. mne absencia nejakého presahu pri takto pohodovom jammovaní vôbec nechýba. ()

David.Darco

Škoda. Veľká škoda. Film je celý ladený do konšpirácií a lavicových pohľadov na svet. Čo sa týka kamery, strihu, či prostredia ide o kvalitný film. Žiaľ koncept skôr sklamal... ()

HonzaBez

„Zatracená kniha... Všechno je to na začátku….“ Docela hustej politickej thriller s vynikající pochmurnou dešťovou atmosférou. U postavy bývalého britského premiéra Adam Lang jsem si chvílemi říkal, zda jeho předobrazem nemá být Tonny Blair. Pak to ale vše nabralo trošku jiný směr a závěrečnou pointu jsem rozhodně nečekal. I když jsem možná (s ohledem na dodržené schéma thrilleru) asi i očekávat mohl.  Výborná je scéna v závěru s podáváním lístku s odhaleným tajemstvím. Co následovalo pak, může takto skvěle (rozuměj bez vizuálního zobrazení samotného incidentu a přesto dostatečně tísnivě) natočit asi jen Roman Polansky. ()

markuc

Jedno velke plus snimek ma, takovehle filmy se v dnesni dobe moc netoci, vypada to tedy jako klasicka thrillero-mysteriozni zapletka z filmu 80. let. Nejedna se vsak o vitku, je dobre, ze se takoveto filmy nataceji, je ale pochopitelny, proc tento film komercne neuspel, dnesni komercne uspesne filmy proste vypadaji jinak. Na filmu je krasne videt, ze ho tvoril zkuseny reziser. Propracovana atmosfera, vsudypritomna paranoia hlavniho hrdiny, sceny propracovane do nejmensich detailu, zatemnele obrazy, i ten dest vypada v Polanskeho zpracovani zajimave. Je velka skoda, ze takovychto filmaru neni vice a jeste vetsi skoda je, ze takovyto snimek studia nedokazi prodat. ()

Sonnik

Ghost má u mě smůlu. Polanskiho rukopis mi tady bohužel nějak nesedl. Já jsem rozhodně žádnou paranoiu nezažíval a nechápu, jak to může vůbec někdo srovnávat se Shutter Islandem. Jedinou složkou filmu, která ve mě vzbuzovala napětí byla výrazná hudba, která už mi na druhou stranu lezla ke konci krkem. Ani ti herci mi všichni nesedli. McGregor obstojný, ale jinak slabota. Jenom ten Wilkinson si zase střihl takovou chuťovku. Vypadá to hodně kriticky, ale i přes tohle všechno je to slušný konspirační thriller, u kterého se na hodinky člověk dívat nebude. Mně se bohužel vryje do paměti pouze jednou vymazlenou 20ti vteřinovou scénou. A to je málo. "If we meet any terrorists, I'll text you." ()

arbitr

Mám rád špionážní politické thrillery už od filmu Tři dny kondora. Pana režiséra také uznávám a napsané i obsazené je to také slušně. Přesto tomu na 5 hvězd něco chybí. První polovina filmu je taková nijaká, chápu že pro vysvětlení pozadí příběhu nutná, ale pro mne celkem nudná, trochu mně trvalo, než jsem se v tom zorientoval. Od projíždky na kole se to, ale rozjelo a závěr měl všechno co od takových filmů očekávám. Velmi dobře hodnotím kameru a hudbu. Celkově se nemohu zbavit dojmu, že tento film o praktikách CIA, natočil Roman z důvodů všem dobře známým. ()

st.jim

Nijak příliš záživný a originální příběh to nebyl. Ovšem režie v rukách Polanského přebila vše co mohla. Dostat to do ruky někdo jiný, tak jdou asi procenta filmu hodně dolů. Napínavé zpracování od začátku do konce, které je podpořeno skvělého "Philipa Morrise" - McGregora a pana exBonda Brosnana. Je to prostě můj šálek kávy. ()

JimmyII

Poctivá práce a klasický Polanski. Buduje napětí, hraje různé hry, naznačuje... K tomu skvělí herci (hlavně Olivia Williams), výborné lokace a nenápadná, fungující hudba dávají jeden z nejzajímavějších mainstreamových snímků roku. ()

Mrkvič

90 minut slušně vyprávěného příběhu. Potom se to konečně rozjede, ale stojí to na hodně chatrných základech. Prvotní srytá myšlenka je fantastická a pokládám jí za vrchol filmu. Když se potom ukáže skutečnost, která už dokonce není podložená absolutně ničím, byl jsem celem zklamán. Tomu taky pomůže Polanského přístup, který konec už nijak nehrotí a nechá si ho vychutnat diváka po svém. ()

Sfinkter

Nemůžu se nabažit filmů s podobnou atmosférou. Ghost Writer mohl být Polanskiho Shutter Island, v gradaci, pointě a celkové preciznosti má však Scorsese navrch. Takto zůstáváme u slušného thrilleru. ()

KanjiVital

Nejsem fanda politických thrillerů, ale Polanski stále umí navodit tajemnou atmosféru jako málokdo. Antiamerický pohled je pro něj pochopitelný. Slabší 3. ()

ecceHOMMO

Či už čiastočné, alebo konečné vyvrcholenia filmu postrádali patričné napätie a mnohokrát sa udiali akokeby mimochodom, bez väčšieho emotívneho vypätia. A tým vlastne Muž v tieni nedokázal diváka prikovať k sedadlu a dať mu plnohodnotný zážitok. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor