Thriller The Ghost Writer z pera mistra historických románů Roberta Harrise přináší napínavý příběh spisovatele, který je najat na sepsání pamětí bývalého britského premiéra. Děj začíná nabírat nebezpečné obrátky krátce poté, co na opuštěnou zimní pláž známého amerického letoviska vyplaví moře mrtvolu jeho předchůdce na tomto literárním projektu. Netrvá dlouho a "duch" si uvědomí, že přijetím atraktivní práce učinil strašlivou chybu: ukazuje se, že expremiér je muž, v jehož minulosti se skrývají tajemství, která mají sílu zabíjet. (oficiální text distributora)

starbrejkr

Je to jednoznačně zvláštní film. Člověk při sledování většinou neví, kam se to bude dál ubírat, ale vlastně ho to ani tak nezajímá. Tenhle film je totiž hlavně o atmosféře a takové zvláštní paranoie a neustálého a pomalého zamotávání se a sklouzávání na šikmou plochu. Proto ani tak nepřekvapí onen rychlý konec, kdy se zase až tolik moc nevyřeší - důležité je, že se to stylově utne. Polanski zkrátka stvořil další ze svých mistrných a atmosférických filmů (díky tomu ostrovu jsem si často vzpoměl na Smrt a dívku), který by se v rukou jiného režiséra mohl stát pouhých standardizovaným politickým thrillerem. V případu Ghost writera se však nebojím mluvit o filmu uměleckém. Velmi mile mě překvapil Ewan McGregor, který na mě nikdy nepůsobil jako kvalitní charakterní herec, ale tahle role mu sedla. Pierce Brosnan naopak precizně splnil očekávání, akorát mě silně mrzelo, že byl na plátně tak málo. ()

Adush93

Typicky hutná atmosféra Polanského je v The ghost writer klíčová. De facto je tahounem celého filmu. Ale v tomto případě to vůbec nevadilo. Herci byli výborní, zápletka neurazila. Snímek ze začátku může působit trošku odtažitě (a deštivé počasí a interiér domu bývalého premiéra Langa tomu moc nepomáhá), ale asi po půl hodince se odtažitost naprosto vytratí a vy máte chuť pátrat s ghost writerem po dosud neodhalené pravdě. Pro mě velmi kvalitní film, jen trošku nedotažený do konce. ()

zuzinka2

Polanskimu se podařilo natočit snímek, ve kterém z každého záběru čiší napětí a nejistota co se stane v tom dalším, za což může kromě výborné kamery také moderní dům a nevlídné počasí. Pro mně překvapivě však nebylo ústředním bodem politické tajemnství (komspirace), ale postava Ghost Writera (konečně po dlouhé době kvalitní role pro Ewana Mcgregora), což je ale i problém, neboť bych u politického thrileru čekala, že mě pointa bude zajímat víc. Ale i tak nadprůměrný thriler s vynikající atmosférou. ()

C0r0ner

Polanski je skvělý režisér, o tom žádná, ale často má problém s výběrem tématu (točí dost sraček). Muž ve stínu je perfektně technicky zvládnutý film, ale zaprvé to je děsná nuda a zadruhé je to scenáristicky strašně prázdné a předvídatelné. Po rozuzlení "překvapivé" zápletky člověk jen zívne ještě jednou. 50% ()

tomtomtoma

Muž ve stínu je unifikovanou žánrovou zábavou, která reflektuje potřeby a nálady moderní doby. Muž ve stínu je politickým thrillerem, kde je zakódována ta falešná rozpolcenost politické korektnosti, která se hystericky dožaduje nelítostného boje proti terorismu a se stejnou hysterickou zuřivostí si myje ruce nad přízraky válečných zločinů proti lidskosti. Autor předlohy Robert Harris si knihou vyřizoval své soukromé účty, Roman Polanski se pro své sáhodlouhé obtíže s právním systémem Spokojených států rád připojil. Existuje mnoho způsobů pro vedení anarchistického, či partyzánského útoku na světovou velmoc, ale použití standardizovaných konzumně komerčních principů mě nedokáže nadchnout, ba ani zaujmout. Muž ve stínu je politickým thrillerem, kde forma předčí obsah a napětí je nahrazeno dynamikou pohybu a politickým pozadím běhu událostí. Zápletka je výrazem naivní rozervanosti potřeby politicky korektního předsevzetí, pointa je nakonec více výrazem nešikovně zoufalého výkřiku vlastní bezradnosti a dlouhodobé frustrace. Hlavní postavou zběsilé honby filmu za pravdou je spisovatel na zapřenou (příjemný Ewan McGregor) s lukrativní zakázkou k prominentním memoárům. Dozvuk tragédie, nevlídné počasí a přísně střežená slova vzbuzují posedlost zvědavostí. Pravda se stává důležitější hodnotou než vlastní skutečnost. Důležitou postavou je Adam Peter Bennett Lang (příjemný Pierce Brosnan), bývalý britský předseda vlády na zaslouženém odpočinku v americkém bezpečí. Politika se nikdy neobejde bez prolévání krve svých bývalých spojenců a hysterie veřejného mínění vždy žádá potrestání zrádně pošpiněného kolektivního svědomí. Hlavní ženskou postavou filmu je Ruth Lang (Olivia Williams), Adamova manželka a jeho životní láska z vysokoškolských studií. Jen silná žena může být oporou mocnému muži, byť jsou její cíle čistě soukromé. K výraznějším postavám zde patří také Amelia Bly (Kim Cattrall), Langova spolehlivá osobní asistentka. Její úloha je v postpolitickém období více osobnější. Z dalších rolí: bývalý britský ministr zahraničí a Langův přítel a současný vyslanec OSN a Langův žalobce Richard Rycart (Robert Pugh), zasloužilý profesor harvardské univerzity s tajuplnou minulostí Paul Emmett (Tom Wilkinson), Langův americký právník Sidney Kroll (Timothy Hutton), bezstarostný spisovatelův agent Rick Ricardelli (Jon Bernthal), či nad v Afghánistánu padlým synkem extrémisticky truchlící britský občan (David Rintoul). Film Muž ve stínu je žánrovou zábavou, která mě neosloví ani svým duchem, ani svou myšlenkou, či formou provedení. Příliš unifikovaný filmový výtvor budou jedni velebit pro slavné jméno režiséra, další pro závěrečné zjištění. Polanskiho atribut nenechavého zlehčení sice lze nalézt ve stopových zůstatcích i v tomto výtvoru, ale lepší film z toho není. Pro mě příliš konzumně standardizované provedení! ()

Cheeter

Celkem průměrný akční film, jehož zápletku jsem začal postupně tušit. Ale aspoň to člověk neviděl už od začátku. ()

agathon

Ale ne úplně čisté. Roman Polanski se vrátil do čistého thrillerového žánru a docela mu to jde. Jen mám pocit, že ta pointa postrádá nějakých pár scén, které by jí předcházely. Takhle působí spíš jako snaha o nějaký šokující závěr za každou cenu a není podle mě tak provázána s dřívějším děním, jak by si zasloužila, kauzalita tam myslím příliš nefungovala. Jinak ale solidní atmosféra, krásná kamera i působivá hudba a McGregor, který mi po dlouhé době v ústřední roli nevadil. A téma nuceného exilu jako obrany před žalobou si Polanski určitě vybral pod tíhou aktuálních událostí kolem jeho osoby... a pokud ne a film připravoval už před novou vlnou žalob a soudního třeštění, tak v tom tedy ale leží kus osudové ironie :) ()

sulimo

Svým způsobem to není nějaký převratný příběh a svým způsobem se nejedná o nějaký velkofilm, je to vlastně snímek dosti nenápadný........ ale ta atmosféra......... zejména díky ní se podařilo udržet diváka po celou dobu v napětí, kdy netušíte, jak to vlastně dopadne.......... ()

Wormboy

Genialnou atmosferou nabita thrillerdrama s kvalitami, ake som uz v tomto zanri dlho nevidel. Pritomnost a herectvo Ewana McGregora ma konecne opat raz potesila, Brosnan bol spravny hajzlik a Olivia Williams dokonala manzelka. Polanski svoj pribeh prerozpraval naozaj majstrovsky a pevne verim, ze to nie je na dlhu dobu jeho posledny film. Ako vravi Jojinecko, nie je to vsak uplne dokonale a preto davam "len" 4,5/5*....ale pochutil som si skvele. ()

campix

Krom Pianisty a Olivera Twista jsem zatím neměl s Polanskim moc co k dočinění, a proto mi trvalo vcelku dlouho než mi jeho novinka uvízla v oku. The Ghost Writer má velmi dobrou atmosféru, takovou strohou, škrobenou a neosobní a to si myslím, že k podobnému žánru politických dramat sedí. Bohužel díky tomu jsem se občas i vcelku nudil a výsledné hodnocení není nijak zářivé. Jen jsem si oblíbil Pierce Brosnana, který dokazuje, že při svém věku mu více sedí hraní galantních, arogantních, vysoce postaveným mužů, jako zde nebo například v Remember Me, než v mládí role akčních hrdinů. ()

AD P

3 a pol by bolo spravne ak by sa to dalo! Pre toto dielo su 3 malo, ale 4 asi vela.Nakoniec som sa rozhodol pre 3 za ten pomaly a tahavy zaciatok.Aj ked druha polovica je skvela a finale je majstrovske (ved je to od Polanskeho), rozhodol som sa takto... ()

Andre3000

Parádní, dokonce snad špičkový film. Jen a jen doporučuji. Při shlédnutí traileru v kině, jsem z toho nebyl nijak odvázaný i přsto, že Brosnana hodně uznávám a McGregor má svou kvalitu. Ovšem po nějakém čase jsem k tomuto dílku náhodou dostal a nelitoval sem. Celý film byl mírně ponurý, a ještě o něco více napínavý. Člověk nemohl tušit co se stane a napětí i když jen v určité míře se proplétalo jednotlivými scénami. Konců mohl mít film hodně, tento zvolený je jedna z těch dobrých variant, ale až na tu úplně poslední scénu...ne ne ne s tímhle na mě nechoďte, to mi dost pokazilo dojem z jinak skvělého filmu. ()

Dannysek4U

Bajecne natocenej oldschool, uzasnej reziserskej jazyk a prace s vyjadrovacima prostredkama, pri sledovackach jsem se uplne ettelil, atmoska jak britva. A navic je to bajove zahrany. Ale ten pribeh, ten je proste slabej- A to je fakt skoda.:o( ()

zette

Filmy podobneho razeni mam velice rad. Muze ve stinu zdobi az minimalisticka, ale vyborna rezie Romana Polanskeho, vyborna atmosfera, ktere hodne pomaha vecne spatne pocasi a vyber mist pro nataceni a v neposledni rade velmi dobry scenar. Za zminku stoji i vyborne herecke vykony snad vsech predstavitelu. Brosnan se do sve role hodil skvele. ()

pakobylka

Znepokojivý, skličující a vůbec po všech stránkách neutěšený příběh s lehce mrazivou a pozvolna gradující atmosférou je doprovázený velice stylovým, adekvátně nevlídným počasím ... Vypráví o tom, že nevhodná zvídavost může být životu nebezpečná, neboť ve vysoké politice je někdy lepší nevědět, kdo tahá za nitky - a koho využívá jako prostředníka. ()

Jermann

Polanski se zkrátka nezapře, i když režíruje s cajtama v patách. Celý Muž ve stínu ubíhá nápadně podobným způsobem jako DEVÁTÁ BRÁNA, i napětí je budováno téměř stejně, jen se odehrává v kruzích politických a ne hořících. Dalším rozdílem by byl akcent a britské zabarvení vůbec, které značně přidává na kvalitě dialogu i humoru. Dokonce i Kim Cattrall se z New Yorku vrátila ke kořenům a vidět ji jinak, než jen jako Samanthu ze Sexu je velmi osvěžujíci zážitek. Je to ale Olivia Williams, která na sebe, kromě McGregora, strhává většinu pozornosti se svou famme fatale, ženou po boku Napoleona Brosnana na 'Svaté Heleně'. Jak jsem si jí dříve nevšímal, po tomhle výkonu si na ni dám bacha. Ewan McGregor dokáže být skvělým průvodcem i tak mile přiblblým příběhem, jako jsou MUŽI, CO ZÍRAJÍ NA KOZY, takže vtáhnout diváka do téhle výborně napsané a napínavé detektivky je pro něj brnkačka. A odkud vytáhli plešatého Belushiho netuším, ale dobře udělali. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Polanski loví hvězdy

Polanski loví hvězdy

27.09.2010

Je zase na svobodě a chystá nový film. Proč ne? Muž ve stínu je pro mnohé jedním z filmů roku a důkazem, že Roman Polanski je pořád prvotřídní režisér. Drama God Of Carnage je adaptací divadelní hry,… (více)

Do vězení, z vězení

Do vězení, z vězení

01.10.2009

Tento týden se roztrhl pytel se zprávami kolem vězení a vězňů – těch filmových i těch skutečných. Jak už určitě víte, ve Švýcarsku byl za své 30 let staré hříchy zatčen Roman Polanski a bude to mít… (více)

Nicolas Cage a mor

Nicolas Cage a mor