Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Chrustyn

Pohádkový příběh mořské víly v poněkud depresivním podání Neila Jordana. Nádherné, deštivé prostředí Irska, krásná hlavní hrdinka, velice dobrý Farrell a pár pěkných záběrů, scén a hudba Sigura Róse. To je vše co si pamatuji. ()

Jirka_Šč

Líbilo se mi. Zajímavý a zvláštní příběh o "té, která přichází z moře". Dobře zahrané, dobře zrežírované, dobrá atmosféra. Colin Farrel nediskutabilně mužný, Alicja Bachleda nediskutabilně krásná :). ()

mat.ilda

Příběh téměř pohádkový, s nádhernou Alicjou, mužným Colinem a talentovanou Alison, kde mi bylo potěšením věřit všemu, co se nabízelo - i když vím, že konec asi musel dospět do reálu, chtěla jsem se nechat unášet mořskou záhadou až do závěrečných titulků a v hlavě si nechat doznívat selkijský zpěv tuleňů i falešnou iluzi, že takové věci se zkrátka mohou stát... ()

lena60

To jsem si takhle na zlínském festivalu objednala lístky na film, který jak jsem později zjistila, mám doma. Fajn, řekla jsem si unavená po pracovní šichtě před projekcí. Když tak se v kině hezky prospím a film si v klidu vychutnám později. Jenže tohle byla taková nasládlá přeromantizovaná blbost, že jsem spánek raději přemohla, páč koukat na tohle znovu, tož to teda rozhodně nee. Poznámka k žánru: drama, romantický, pohádkový, akční, krimi...Takový "výborně" namixovaný pejsko-kočičí filmový dortík. ()

heyda

Na můj vkus příliš chladné, odtažité a se slabým dějem. Ledové vlny atlantiku a pár ožralců přece nevytváří kolorit irského života nebo jo? Přesto bych našel dvě pozitiva. Alicja Bachleda a její dokonalý tělo, Colin Farrell dokázal, že umí zahrát i roztěkaného venkovského ochmelku, který ke štěstí přišel. Nebavilo mě to = 40% ()

Yardak

Příjemná romantika s pohádkovým nádechem. Hudba velice pěkně dokresluje irskou přírodu a herecké osazenstvo s režisérem dobře dramatizují celkový výsledek. Film za čtyři tulení kůže, Jordan stále umí! ()

mcb

Jestli někdo říká, že Scorcese vodí diváka za nos, to se ještě nesetkal s nejnovějším počinem Neila Jordana. Ondine je totiž v obou svých sférách falešná - jak ve fantastické, tak i v realistické. Když dojde k banálním a jednoznačným rozuzlením klíčových zvratů, nejednoho z nás naštve, jak povrchním způsobem Jordan předtím nakládal se svými pohádkovými trademarky, aby je následně na konci popřel a ukázal, že to celé bylo jen audiovizuální habaďůra, kterou jsme spolkli i s navijákem. Po skončení v mysli maximálně uzraje pocit promarněného potenciálu a krásná hudba Sigúr Ros, která vytváří něco jako atmosféru. Ale to si můžu raději poslechnout album, a ne kvůli tomu nasazovat krk v kině. Výbornému obsazení navzdory. ()

Nettrass

Půl dne jsem zkoušel rybařit ve sprchovém koutě a nic. A následné hodinové potápění v toaletní míse...no co vám mám povídat, to co jsem našel, mořská víla nebyla. Takže mi zbylo, akorát to, co jsem našel v té míse. Asi příště zkusím štěstí v širém světě ( třeba bazén v Podolí ). Na Žižkově to je pasé, tam už všechny lepé, vodní děvy odlovil Enšpígl. ()

Flego

Ondine je žena, ktorú vylovil zo svojej siete irský rybár Syracuse. Začína sa odvíjať zaujímavý príbeh dvoch ľudí a postupne sme svedkami odhaľovania minulosti jednotlivých postáv. Všetko je na svojom mieste, všetko funguje ako má, dokonca náš zážitok umocňuje podmanivá pesnička. Je to na hrane sna, fantázie, drámy, čo by nebol žiaden problém. Lenže napriek zbesilému koncu, ktorý sa síce dal očakávať, film nedokáže ponúknuť nič prevratného... okrem pokojne plynúcej komornej drámy. Odporujem si ? Ale taký je tento film. ()

poz3n

Bohužel Ondine neni nic extra. SPOILER: Celou dobu máme pochybovat a věřit tomu, že Ondine třeba opravdu je selkie. Všechno tomu na jednu stranu nasvědčuje, na druhou nikde neni žádnej jasnej důkaz. A právě rozuzlení, na kterym tenhle film stojí, mi hodně zklamalo a odsunulo Ondine do vod průměrných dramat. ()

Roman.Ticka

Příběh to byl prosťoučký, nenáročný, ale docela hezký a vhodný pro relax. Hlavně díky krásné drsné přírodě, těžce vydělanému euru a hereckým výkonům. Colin ztroskotanec zmítající se mezi bludnými kameny, nádherná selkie a moc milá treperenda Annie, srovnali pár nesmyslných nelogismů a zvedli úroveň pohádky o stupínek výš. Syracuse: "Říkalas, že jsi umřela. Kolik životů máš?" Ondine: "Pro tebe? To nejde spočítat." ()

rikitiki

Melodramatická nabubřelost, kdy se sice kamera dost snaží vyvolat dojem nadčasového příběhu v nádherné přírodě, ale veškeré úsilí podráží příběh a dialogy. Historka o mořské /ne/panně je čím dál tím víc přitažená za vlasy, až se na konci rozprskne v naprosté nevěrohodnosti. Dialogy jsou o ničem, ale zoufale se tváří hlubokomyslně. A ta malá rozumbradovská zrůdička je svou vlezlostí tak protivná, až jsem měla chuť ji jednu švihnout. /16. 4. 13./ ()

HellFire

Neskutečné příjemný film. Všem hercům jejich role náramně sedly. K tomu všemu nám hraje Sigur Rós, co víc si přát. ()

PetGriDus

Ne všechny mořské panny jsou tím, čím se zdají být. I přes ten trochu rozpačitý konec dávám 4*, protože to byla krásná filmová procházka. ()

eraserhead666

Díky opravdu nádhernému irskému prostředí, výbornému hereckému výkonu Colina Farrela, pro její roli přesně sednoucí kráse Alicji Bachleda (ty nohy, ty nohy!!!!), úchvatnému výkonu Alison Barry, výborné hudbě, silné atmosféře a příjemnému kouzelnému pocitu, který příběh jednoho rybáře dokáže vyvolat, se dá filmu mnohé prominout - poměrně plochý a dost předvídatelný příběh, který záměrně úporně útočí na city. Samotný závěr, respektive rozuzlení, však veškeré kouzlo a magičnost filmu doslova zabilo a mě osobně dost nasralo. Možná proto, že jsem uvěřil a doufal. Jenže pak jsem v plné rychlosti narazil držkou na zeď. A dost to bolelo. Ještě pořád to bolí. ()

Beastmaster4

Neil Jordan nám předvádí poutavý příběh na rozhraní fikce a reality - alespoň tak se z počátku Ondine tváří. Ondine je barvitě podaný příběh ženy, která rukou osudu skončí záhadně v síti rybáře Syracuse. Ondine se tak v očích rybářovi dcery jeví jako vodní víla a sám Syracuse, kterému se už tak lidé vysmívají, si není 100% jistý, kdo záhadná dívka je. Nezná její minulost a Ondine tajemně mlčí. Vše vyplave na povrch ve chvíli, kdy Ondine objeví její kumpáni, a celá situace se začne nemile vyjasňovat. Krásný příběh, který svou nevtíravou podobou je jak dělaný pro klidné večery. ()