Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

3DD!3

Bylo nebylo... rybář vylovil dívku z moře. Dívka nechtěla aby ji byl kdokoliv spatřil, její zpěv vábil ryby a na rybáře se konečně usmálo štěstí. Hodně umírněný Colin Farrell (za celý film myslím řekne jenom jedno fuck), krásná Alicja Bachleda a pohádka odehrávající se ve skutečném světě. Moc pěkný příběh. ()

Kaka

Film dvou odlišných rovin. Zatímco první je příjemně mysteriózní, tklivá a romantická oťukávačka dvou atypických filmových postav ve vzájemné interakci, druhá rozdává karty na stůl až příliš rychle a obyčejně. Některé postavy velmi zajímavé (hlavně ty dvě hlavní), některé vyloženě otravné a čistě do počtu - takové ty typicky buřičské charaktery drsného maloměsta, které sem tam něco někdě plácnou a pak čistě náhodou hrajou klíčovou roli v jedné scéně, jež se stane jakoby náhodou. Scenérie nezkrotného Irska a Alicji Bachledu si ale budete pamatovat i při závěrečných titulkách. ()

castor

Setkání na plátně s Neilem Jordanem je většinou příjemná událost. Ondine naštěstí není výjimkou. Tentokrát obohacuje na první pohled standardní romanci irskou živelností i podmanivou atmosférou.. U téhle výtečné záležitosti mě nicméně spíš mrzí, že měla na to, aby dosáhla na plné hodnocení. Žel se tak nestalo. Jordan ve svých filmech rád skrývá příběhy vymykající se obecným zvyklostem. V násilnickém světě většinou prohlubuje proudy snu, fantazie i pohádky (selkie vylovená z moře) a opět si pohrává i s rozpolceným hrdinou na okraji (málomluvný rybář a bývalý alkoholik Syracuse). Prostě Jordanovo formálně hravé dílko opět potěší, jen je škoda, že jsem měl obrovskou touhu ponořit se do jeho příběhu hlouběji, jenže právě k tomu krapet scházelo!! ()

D.Moore

Moderní (ne)pohádka, při jejímž sledování mě skoro pořád napadalo: Ach jo, co by s tímhle námětem asi udělal Terry Gilliam? Vypadal by i pod jeho vedením tak obyčejně? Byl by tak nehezky předvídatelný? Byl by tak prázdný? A nudný? Určitě ne. Ale víte vy co? Terry Gilliam by nic takového nejspíš vůbec točit nechtěl. Neilu Jordanovi tedy děkuji alespoň za odpočinkovou podívanou, která rychle utekla, dobře vypadala a ke které hrála pěkné hudba. ()

MM_Ramone

Občas sa mi stane, že si pusím film od ktorého nič moc nečakám a on mi celkom prekvapivo sprostredkuje perfektný divácky zážitok. To sa mi teraz po dlhšom čase prihodilo i v prípade írsko-amerického koprodukčného snímku "Ondine". Bol to zaujímavý, príjemný, kvalitne natočený romantický film s nevšedným, poetickým, mierne mysterióznym príbehom. Zaujala ma tiež i skvelá kamera, atmosferický soundtrack, pôsobivé prírodné lokácie, vysoko profesionálne herecké výkony a výborná réžia. **** ()

JANARYBA

Výborný nápad se skvělou pointou, můj (bývalý) oblíbenec Colin Farrell u mě po delší době opět zabodoval a polská herečka Alicja Bachleda rozhodně nezůstala stranou.... ()

tahit

Nepopsatelně okouzlující obrazy Irska a příjemné tóny kapely Sigur Rós jsou vrcholným zážitkem tohoto filmu. Bohužel závěr propletených osudů je hodně nedotažený a vůbec už ne mystický. ()

Davies182

No co si budeme povídat: ohromné zklamání! Absolutně nezáživný a nudný děj vypointovaný konec rozhodně nezachrání, stejně jako osobitá režie a chvalitebná atmosféra dobrý snímek taktéž nedělají. Farrellovy komické (nejsem dost zlý na to, abych napsal "trapné") obličeje mi lezly na nervy - to měla být nějaká pocta Melu Gibsonovi? Dialogy malé dcerky tak podivné, jako by snad byly vytaženy na světlo z těch nejtemnějších mořských hlubin... Nebudu pokračovat, čekal jsem asi jiný snímek :-). Nicméně hudba, (polo)nahá Alicja a ten konec... to ušlo. Takže Coline! Chceme V Bruggách 2! P.S. Pohlavek směřuje na adresu Palace Cinemas (Anděl). Opět. Byl jsem v tom kině počtvrté za půl roku, a znovu problémy. K vysílání ve 4:3, roztrhlému plátnu, ztemělému obrazu nebo vysílání bez zvuku se nyní přidalo neošetřené vypadení kotouče před koncem filmu. Hnus, velebnosti! Nesmírná hanba a ostuda a zároveň tedy vřelé díky za zlatý CineStar!!! ()

gogo76

Rozprávka od N. Jordana ...Hovorím si, že aj keď film nejaký megaúspech nezaznamenal, nemôže to byť až také zlé, no nakoniec žiadna sláva. Neil Jordan urobil dobre, že príbeh vyrozprával v krásnych írskych scenériach, čo snímku spolu s pohodovou hudbou značne pomáha. Problém je , že príbeh je strašne plytký a už od polovice začína byť nudný. Je dosť nezáživné počúvať 100 minút dookola dialógy o tom istom a pokladať dookola rovnaké otázky, na ktoré nie a nie dostať odpoveď. Jordan sa v závere rozhodol ísť tou priblblou holywoodskou cestou, ktorú rovnako nevkusne použil aj v thrilleri The brave one a pokazil tým celý, sľubne rozbehnutý film. Aj keď záver vyznieva logicky, v porovnaní s predchádzajúcimi pokľudnými minútami mi to tam akosi nesadlo. Možno by som bral radšej tú rozprávku...ale poctivú, Írsku. Prečo tri hviezdy? Za prvú polovicu filmu, hudbu, Farrella a krásne Írsko, ktoré mám rád. 60% ()

Mahalik

Ondine jsem ověnčil "jen" třema, ale nezáleží na počtu, spíš na dojmu. A ten je zvláštní. Respektive odlišný, osobitý a hlavně strašně krásný. Nedávno jsem vyštrachal svou starou - a především bizarní, slohovku "O mém snění". Bylo tam něco o lodi vyrobené z víček a smrti způsobené golfovým míčkem. Chci říct, že jsem při tom nálezu, stejně jako u Ondine, vycítil závan sentimentální nálady. Tu nesnáším, ale dává najevo určitou náklonnost k daný věci. A Ondine možná není průlom v Neilově životě, není to pohádka, ale má giganticky přátelský rozpětí křídel. Syracuse tam byl ostrovem sám pro sebe, a proto se někdy rád nachlámal, jeho počínání jsem chápal (např. útěk od majáku). Je to stará dobrá životní paralela. Kámoš. Cítil jsem to. Z plátna! (Aero - Praha, já a sestra :) ()

Xmilden

Zklamání ani neproběhlo. Přece jen jsem se obrnil že Neil Jordan žádné kvapíkové tempo udávat nebude. Takže se jedná o jeho vypravěčskou klasiku. Pokud jde o Colina Farrella začínám mít trošku nepříjemné tušení, že již delší dobu nezavadil o pořádnou roli. Jakoby se úmyslně vyhýbal větším hollywoodským produkcím. Naposledy se mi líbil jeho pobyt V Bruggách a to je již nějaký ten pátek. Tak nezbývá než mu držet palce, herec je to po všech čertech kvalitní. Ondine 50% ()

cheyene

Romantické drama, které se od prvních minut nese ve zvláštní atmosféře, která dokonale prostoupí až k divákovi. Ondine je rozhodně viděníhodný snímek, v němž mě Colin Farrell utvrdil v tom, že je dobrý herec a postupně tak k němu nacházím cestu. Nesmím opomenout příjemnou hudbu, jež doprovází scény tohoto filmu. Přes všechny klady se však nějak pocitově nedostanu přes 3*. ()

LiVentura

Moc příjemně laděný snímek s romantikou i lehkým napětím... Dobří herci a slušný příběh. Taková "mořská panna", kdo by si nedal říci...?! :-) ()

Jamal

Velice příjemný film, který nás trošku uvede do světa pohádky, kdy doufám, že to všechno je opravdu možné. ()

playboxguest

Čím dál podivnější a podivnější... Vydařená "pohádka", která mi připoměla mou oblíbenou Ženu ve vodě a nebýt toho konce, kterému se povedlo rozbít celou tu snivost, mohlo to být ještě lepší ( já jsem si jen v inkriminovaných závěrečných minutách několikrát zopakovala : A teď nám to ten Jordan celý po*ere, a taky že jo). K mému překvapení mi můj oblíbenec Farrell nebyl v tomhle kousku skoro vůbec sympatický, narozdíl od té malé, u které mě parkrát napadlo, jestli ještě není brzo střídat na trůnu Dakotu Fanning, a chtěla bych si zapamatovat Ondine, protože mi sympatická rozhodně byla, jen jsem si přes tu poblázněnou kameru a neustále záběry na nožky nestihla pořádně zapamatovat i tvář, snad příště. ()

Beckett51

Fascinující odraz irské duše převedený do překrásného a dojemného kinematografického snímku, na který se nezapomíná. ()

salahadin

SPOILERY: Šikovný balanc na ostří nože mezi realitou a pohádkou se podařil udržet až téměř do konce filmu (i když Colin se na rybáře fakt nehodí a Alicja tu hrála často jen reklamu na spodní prádlo). Poklidné, ale přesto zajímavé a lahodící vyprávění mi kladlo zásadní otázku - je, či není Ondine ta, za níž ji chci mít? Ale konec téhle pohádky je otřesný (ocenil bych méně jednoznačnosti)...stejně, jako kdyby pohádka o Popelce dopadla tak, že Popelka začne prince podvádět (po tom, co začal princ chlastat jak ruský geroj) se zbrojnoši a porodí deset parchantů s jedenácti chlápky... anebo kdyby se Sněhurka stala luxusní a drahou prostitutkou z dovozu v trpasličích dolech. Takhle by pohádky končit neměly. Ale tohle vlastně není pohádka.... ()

Pilda17

Pěkná Irská podívaná s námětem lehké pohádky spojená s realitou. Téměr vše funguje jak by mělo...7/10 = 70% ()