Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

Popluh

Magicky realistický příběh o síle pohádek a následné tvrdé kocovině, které ale, stejně jako ta po whisky, netrvá věčně. Neil Jordan potvrzuje že patří mezi nejzajímavější režiséry poslední doby, Colin Farrell ukazuje vztyčený prostředníček všem svým náctiletým fanynkám a Alicja Bachleda je prostě nádherná. Film se kolébá ke svému cíli pozvolným tempem jako loď na moři a plavba je to skrz na skrz příjemná, přesto těch vln a vlnek bylo chvílemi možná až příliš. Mírné zkrácení by tedy možná neuškodilo, i tak ale Ondine bezesporu patří mezi to nejzajímavější z poslední doby. 80 % ()

Davson

Romantická pohádka balancující na hraně kýče, nicméně Jordan svou citlivou a umírněnou režii dokázal příběh ukočírovat a i těch pár slabších momentů mu odpustíme. A navíc Alicja Bachleda má moc hezké nožky :) ()

aluna

Nečekala bych, že Neil Jordan, oživitel mýho milovanýho Interview s upírem, kterej miluju z velký části kvůli atmosféře, zabije film, v němž figuruje můj další oblíbenec, právě její naprostou absencí. A nic na tom nemůže změnit ani fakt, že námět nadpřirozena a růžových brejliček, víra ve věci, na který si často nemůžeme sáhnout nebo je dokázat, ale přesto v ně věříme, by mě přitahoval. ()

Riddick77

Pohádkový příběh poklidně se nesoucí na vlnách irského pobřeží, který překrásně vykresluje irskou mystičnost a zatíženost vlastní metahistorií. Neil Jordan zkouší, čemu divák uvěří, aby ho ke konci příběhu spláchnul z vln mytologie a legend do studeného a vypočítavého lidského světa, kde štěstí není na příděl, ale je třeba jít mu vstříc. Poutavé a překrásně atmosféricky natočené. 9/10! ()

fremy

Bylo, nebylo... Jak pohádky obvykle bývají, milé, láskyplné a končí šťastně. Ovšem je to jen pohádka. ()

Freemind

Pokud je tohle citlivá, moderní pohádka, pak jsem asi necitlivé, nemoderní hovado. Ondine je příjemné dílko, kterému nelze upřít určitou éterickou atmosfru, je moc hezky natočené, moc hezky zahrané, líbivě poetické - ale v té poetičnosti vlastně banální a předvídatelné. Další obměna něčeho, co jsme tady už stokrát viděli. Miluju Irsko a hudbu Sigur Rós, to mne ale k lepšímu hodnocení nezviklá. ()

Alementina

Pohádka - hezká, bohužel jen v první polovině filmu, pak je to romance parazitujici na socialnich problemech a konec .. no měli by přepsat zařazení filmu na "romantika" a já ještě dodám slovo kýčovitá. Sorry za spoiler. ()

Zelilu007

Asi jsem se při hodnocení trochu přehmátla. Jasný 4* a zasloužený. Moc zajímavé a zvláštní zpracování. Skoro jsem jí to uvěřila. ()

ABLABLABLA

Velmi, ale opravdu velmi zajímavý film. Měla jsem z něj velkou radost, protože po hodně dlouhé době, to byl film, kdy jsem až do posledních 10 minut nevěděla, jak konkrétně to dopadne. Takových filmů je v dnešní době pramálo (tuším, že naposledy jsem to zažila u Mr. Nobody). Opravdu i přestože to je reálný film, měla jsem tendenci věřit, že Ondine je opravdu Selkie. Rozhodně si tento film zaslouží minimálně 4*, na mě zapůsobil ještě víc, takže dávám 5*. Díky Neilu Jordanovi za příjemný večer:) ()

contrastic

Docela příjemná (trochu) pohádková atmosféra, která se ke konci rozplynula jako pára nad hrncem . No nevadí, i tak to byla vcelku pohoda. Jen je škoda, že se režie neujal Lasse Hallström , ten by z toho udělal určitě nádhernou podívanou , takhle je to jen lepší průměr. ()

Tirion

Zvláštní magií a poetikou protkaný příběh, který tak krásně sedí do kulis Irska. Výborně napsaný scénář a dialogy. Jediné co mě mrzí, je vyznění filmu. Myslím, že by mu mnohem více prospělo, kdyby druhá třetina filmu nepřešla na tu civilní notu. Smyčku příběhu šlo rozmotat i mnohem poetičtějším způsobem. Nicméně - včechna čest, pane Jordane! ()

kaylin

Krásný poetický příběh, kterému strašně pomáhá prostředí přímořského městečka. Rybář si vyloví svou vílu a začínají se dít věci. Krásné i méně hezké, ale jeho život se určitě mění. Neil Jordan dokáže držet kouzlo, a to hlavně díky skvěle vybraným hercům, kdy naprosto neskutečná je Alison Barry v roli dcery Colina Farrella. Snímek vás dostane laskavým příběhem, který ukazuje těžký úděl některých lidí tak, jak je. Není to patetické, a to i přesto, že podstat snímku je pohádková. ()

Raketka29

Přemýšlela jsem celou dobu jestli je opravdu Selkie nebo ne. Od začátku až do konce jsem se nemohla od filmu odtrhnout. Krása, nádhera. Colin předvedl svůj talent a podtrhl ho svým nádherným irským akcentem. Alicja je důkaz že proto aby žena mohla být krásná a talentovaná herečka, nepotřebuje pomoc chirurgů či hlubokých výstřihů. Prostě nádhera. ()

Rosalinda

"Podivnější a podivnější." Takový dojem jsem pobírala v průběhu filmu. Očekávala jsem hodně, ale to hodně se nekonalo. Krásné záběry s podmanivou hudbou. Drsně drsné Irsko. Vlny, rackové... Počáteční dojem. Poetika všedního dne, která se nečekaně míchá s naprosto reálnou pohádkou. Holčička mě chvílemi docela děsí a Colin Farrell nemá takřka co hrát. Škoda! Přijde mi to celé lehce kýčovité a dost přebarvené. Nicméně nemít nakoukáno plno silných filmů minulého století nebo být o chlup mladší, asi by to na mě dojem udělalo. ()

CageDepp

Ze začátku to bylo takový zajmavý a pak i ty rozhovory mezi Syracusem a jeho dcerou byly velmi milé, ale druhá polovina filmu zkazila vše, co šlo zkazit. ()