Proud času

Timeline

Prúd času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2003, 108 min

Ach ta moje slabost pro M. Crichtona! Jeho knihy právě teď hltám jednu za druhou a jsem opravdu nadšen. Už jsem si ale zvykl, že jeho knihy jsou valnou většinou chváleny, ovšem filmy natočené dle jeho adaptací mají to hodnocení přesně opačné. Přiznám se, že mě zatím žádný takový nezklamal (Jurský park, Vikingové), a ani Proud času to nezměnil. Ano, kniha je lepší - bez debaty. Příběh je tam mírně odlišný a propracovanější, postavy více rozebrané a zde je to hodně okleštěné. Ale to je přece v případě každého zpracování knižní předlohy. Kostra samotného děje zůstává, a vzhledem k tomu, ze znám původní příběh, nevadí mi opomíjení některých momentů. Zejména výběr herců je zde výborný, a já si film po svém užil.(22.10.2012)

Crichtonovu předlohu jsem doslova zhltl za jediný večer a snímek jsem očekával s velkým, no, očekáváním. A výsledek? Nadšení. Až na nesmyslný zásah do časování děje (myslím že se všechno ve filmu včetně středověké bitvy odehrává během několika hodin) a několika drobných změn se film knihy drží, a je tak jejím výborným zpracováním a zároveň velice zábavným a spektakulárním filmem. Jen za to časování srážím bodík.(18.4.2007)

Profesor Johnston, šéf vykopávek u francouzké pevnosti La Roque jednoho dne musí odjet za sponzorem, společností ITC. Druhý den od něj nalézají jeho kolegové (a jeho syn) vzkaz, datovaný z roku 1357. Zjišťují, že společnosti ITC se podařilo vyrobit stroj času, který propojuje náš čas s rokem 1357. Musí se tedy vydat zpět do minulosti, aby svého přítele (a otce) zachránili (a pokusit se nezničit historii jako takovou)... U filmů s námětem o cestovaní časem je vždy potíž, že jsou plné logických děr (lze změnit minulost beze změny budoucnosti?). Nicméně i tak je Timeline velice koukatelný, zvlášť pokud máte rádi sci-fi a/nebo historické válečné filmy. Tváře ve filmu jsou mladé, neokoukané (snad jediný známější je Paul Walker), hudba dynamická (Brian Tyler už dávno nepatří k outsiderům na poli soundtracků) a akce dobře natočené... Pokud si odmyslíte těch několik "časoprostorových" chyb, jde vlastně o docela slušný film ...(5.9.2004)

Vcelku zdařilá adaptace vynikajícího románu mistra "technothrilleru" Michaela Crichtona nabízí divákům adrenalinový vílet do středověku, tentokrát v alternativě "budoucnost jde změnit, ale...". Neubráním se srovnání s knihou, takže kdo zná Crichtona, dá mi za pravdu že jeho díla jsou nositelem velkého množství varování, poučení nebo informací o určitém problému. Ve filmu však je pouze vynalezen stroj času a probýhá záchaná mise. Zcela zde chybí zmíněný aspekt jenž činí Crichona Crichtonem...to je jednoznačně největším nedostatkem filmu oproti skvělému románu. S tím související rychlý, mírně chaotický začátek je druhou (pro mě) vážnou vadou. Uznávám ale že zrovna zdlouhavý začátek by pro někoho kdo nečetl byl dosti nestravitelný. Z knihy vlastně zbylo ono úžasné dobrodružství které je v knize jen příběhem k přiblížení problému. Pokud čtenář knihy překousne to že jde jen o ten příběh (v knize tedy méně podstatnou část), čeká ho parádní večer plný zábavy v napínavém historickém dobrodružství...jako se to stalo mě. Příjemnou zábavu, rozhodně doporučuji.(21.3.2008)

S filmovými adaptáciami literárnych diel amerického spisovateľa Michaela Crichtona som sa už neraz stretol. "Jurský Park", "Kongo", "Vikingovia", "Stratený svet", "Kmeň Andromeda". Avšak v prípade titulu "Prúd času" som si po prvý krát najskôr prečítal román a až následne zahliadol filmovú verziu. Je to výborný sci-fi historický príbeh o cestovaní v čase. Knihu som preletel so zatajeným dychom. Bolo to výborné čítanie. Jej filmové spracovanie, ktoré v roku 2003 natočil režisér Richard Donner nie je až tak zaujímavé, ale aspoň za jedno pozretie stojí. ***(30.4.2019)

• - Natáčanie prebehlo v kanadskom meste Terrebonne, v Laurentinských horách a tiež vo východnej časti černošskej štvrte blízko Montrealu. (Greenpeacak)

• - Vo filme Gerard Butler hovorí, že je zo Škótska a v skutočnosti herec naozaj pochádza zo Škótska. (Shakers)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 65.