Proud času

Prúd času

Akční / Dobrodružný / Fantasy / Sci-Fi

USA, 2003, 108 min

• tron

„Aký je to pocit, keď ťa niekto vymení za šesťstoročnú zrúcaninu?“ Hoci PRÚD ČASU vyzerá ako epizóda „Herkulesa“ a je to hlúpy a po všetkých stránkach nevydarený time travel, prekvapivo ho režíroval starnúci Richard Donner (PRICHÁDZA SATAN, SMRTONOSNÁ ZBRAŇ, SUPERMAN). Ten má ale bohužiaľ už za sebou časy, kedy aj jeho najslabším filmom bola nádherná fantázia JASTRABIA ŽENA a výborná komédia MAVERICK. Dnes už peniaze do rodinného rozpočtu prináša skôr manželka Lauren Shullerová-Donnerová (producentka série X-MEN a ďalších trhákov, napr. ZACHRÁŇTE WILLYHO či CONSTANTINE). Donnerove biedne filmy končia pri slabučkej SMRTONOSNEJ ZBRANI 4, o bezradnom SPRISAHANÍ nehovoriac. Scenár PRÚDU ČASU je slabý a vznikol podľa románu Michaela Crichtona. Ten je známy tým, že píše bestsellery, ale ich filmové spracovania končia katastrofou (KONGO) a komerčným fiaskom (VYCHÁDZAJÚCE SLNKO, ŠKANDALÓZNE ODHALENIE), pričom tento údajne o svojej pravde až nezdravo a vždy a všade presvedčený človek natoľko kibicuje režisérom do nakrúcania (z pozície producenta - SFÉRA), že radšej opúšťajú pľac (McTiernan sa dodnes dvíha zo stoličky, keď novinári obrátia otázky smerom k VIKINGOM). Iba Spielberg v JURSKOM PARKU 1 - 2 bol natoľko mocný a vtipný, že ho vyšachoval z hry. PRÚD ČASU sa komentovať neoplatí, je to blbo nakrútené, s hnusnou výpravou a strašnými hereckými výkonmi (ak nestíha ani profesionál David Thewlis a jeho životná partnerka Anna Frielová, čo má potom hovoriť Paul Walker, ktorý ledva uhral svoj part vo výfukovom béčku RÝCHLO A ZBESILO?).(31.8.2008)

• Lokutus

Mizerní seriálově pohlední herci, vyloženě debilní scénář a nablblé dialogy. K tomu navrch ještě předvídatelné chování a jednání postav. Představa válčících pacifistických vědátorů lynčujících ve 14. století každého, kdo se jim jen dostane do pracek, je možná vcelku vtipná - bohužel zřejmě poněkud nechtěně, vzhledem k tomu, že tento film je nejen vyloženě debilní, ale ke všemu ještě bere sám sebe smrtelně vážně. S přehledem nejděsivější filmová adaptace Crichtonova románu, který bych si i přesto přečetl docela rád.... Jediným kladem tak zůstává až nepřiměřeně vydařená hudba Briana Tylera, jenž však je (co se své kvality týče) s celkovými kvalitami filmu v ostrém kontrastu...(19.4.2004)

Mám veľmi rád Crichtonove knihy, vrátane predlohy k tomuto filmu, ktorá vyšla pod názvom Hranice času. Uznávam však, že nepatrí k najvydarenejším. Pri sledovaní filmu som nevýskal od nadšenia, ale ani ma ničím neurážal. Za najlepšie na tomto filme preto považujem komentáre k nemu. Na sklamaných a naštvaných obdivovateľoch Supermana som sa dobre zabával.(14.11.2009)

Dávam síce svoje obligátne tri hviezdičky, hlavne kvôli spádu a akcii, no musím pokarhať tvorcov za nevyužitie tak sľubného potenciálu, ktorú kniha ponúkala. Tá sa naozaj čítala jedným dychom, nemálokrát s predstavou nádherného filmového spektáklu. Scenár je však príliš oklieštený, Donner tu funguje viacmenej na zotrvačnosť a nevýrazní herci tomu taktiež nepomáhajú. Pôsobí to celé ako šumienková limonáda. Škoda. Ten Crichton naozaj nemá v poslednej dobe na filmové prepisy svojich románov akosi šťastie. Len ktovie, aký podiel viny na tom nesie on. A to nemyslím jeho knihy.(15.2.2007)

Extrémně pomatené scifi, které se rozhodlo koketovat s žánrem historický (velko?)film. Připadal jsem si jak v nějakém ukázkovém snímku plném klišé. Typický padouch, spousta hlavních hrdinů chovajících se nesmyslně, spousta vedlejších hrdinů, kteří jsou hrdinsky zabiti...mno... Na druhou stranu jsem se místy nasmál a do svého žánru se řadí kamsi nad mírný průměr, čili tři hvězdy jak vyšité.(16.1.2009)

• - Vo filme Gerard Butler hovorí, že je zo Škótska a v skutočnosti herec naozaj pochádza zo Škótska. (Shakers)

• - Natáčanie prebehlo v kanadskom meste Terrebonne, v Laurentinských horách a tiež vo východnej časti černošskej štvrte blízko Montrealu. (Greenpeacak)

• - Filmový štáb navštívil rôzne európske hrady z konca 14. storočia, aby hrady a mestá vyzerali realisticky. (Greenpeacak)