Dramatický príbeh o horolezeckej výprave na najvyššiu horu sveta Mount Everest realisticky zachytáva atmosféru vo výprave, odhaľuje zložité medziľudské vzťahy vo vypätých situáciách a dramatický zápas ľudskej vôle a túžby po prekonávaní nebezpečenstiev... (oficiální text distributora)

Cibulka_C

„Příběh o výpravě na nejvyšší horu světa, která je zároveň výpravou do hlubin divoké bouře.“ - Napsáno na plakátu samotného filmu, do kterého jsem se zamilovala. 🏔🤍 Do neprávem velmi zapomenutého filmu.... Na Everest se podle tohodle snímku leze zásadně bez rukavic! 🙌🏻 Je to jeden z mých nejoblíbenějších dobrodružných filmů. Natočit film o horolezecké výpravě na Mount Everest tak, aby to vypadalo autenticky, si žádá docela odvahu. Já si osobně myslím, že se to filmařům velmi povedlo. Natáčelo se v základním táboře, opravdu se jelo do Himalájí. 🏔 Fascinuje mě to. Bořivoje Navrátila jsem si do role horolezce představila téměř okamžitě. Oldřich Kaiser a Miroslav Vladyka zahráli tu mladou stránku nezkušeného horolezectví a podali skvělý herecký výkon. Moc se mi ve filmu líbila i hudba, která občas přehlušila úplně všechno, ovšem chápu její záměr. Jakožto člověk, který nesleduje ani ho nebaví dobrodružné filmy, můžu Sagarmathu rozhodně doporučit! 👌🏻 ()

ujec

Nie príliš vydarený film s horolezeckou tématikou. Scenáristi a režiséry podobných filmov by mali viac načúvať pravým horolezcom, potom by tie dialógy vyzerali ináč. To je v podstate bolesť takmer všetkých filmov tohto žánru až na svetlé výnimky napr. North Face o prvovýstupe severnou stenou Eigeru. Film Sagarmatha bol dokrúcaný vo Vysokých Tatrách a bolo to vidno. ()

Master19

Hodně naivní a smělý nápad - když natáčet výstup na Mt. Everest, tak přímo na Mt. Everestu. Kdo ví, jak by dopadlo, kdyby tehdy někdo přišel s nápadem natočit o astronautech na měsíci... Aspoň se zde objeví několik efektních záběrů z Nepálských exteriérů a hlavně obrazů nejvyšší hory světa, často necitlivě doplněných o jakési bouřkové efekty. Jde o zajímavý a neobvyklý film, který ovšem dojíždí na to, co mělo být jeho předností - tedy autentičnost. ()

• Film sa natáčal v Nepále (Himaláje - Mont Everest), Káthmandu, Pangboche, Vysokých Tatrách a Bratislave. Natáčanie prebiehalo od marca do mája 1987. (dyfur)
  • Oldřich Kaiser se ještě před natáčením hned první den v Káthmándú ztratil a nemohl najít hotel, ve kterém se štáb ubytoval. Noc strávil s kamenem pod hlavou. Druhý den ho napadlo jít do nejznámějšího hotelu pro cizince, kde byla káthmánská spojka, která mu dala telefonní číslo, na které zavolal a nakonec si pro něj přijeli. (Cibulka_C)
  • Natáčelo se i v základním táboře ve výšce 4 200 metrů nad mořem, kde štáb s herci strávil čtyřicet dní. (Cibulka_C)