Viděl jsem bohužel jen první díl.(14.11.2009)

Nedá se nic dělat, mocně na mě dýchla televize, dalo se z toho vytřískat z mého pohledu daleko víc, jak po dramatické stránce, vykreslení postav, hlavně i s celkovou atmosférou, protože mě ten příběh emotivně minul a podle všech ingrediencí, to měl být ten hlavní magnet na diváky, škoda, škoda.......neukápla mně ani slza......(26.8.2016)

• Terva

Každý režim má své meze.(18.4.2013)

Musím říct, povedené. Po shlédnutí jsem měl sto chutí vzít 5-kilovou palici a rozmlátit všem komunistům u nás v ulici hlavu, až by dodýchali. A že jich tu těch hajzlů žije v pohodě nepočítaně. Zabránilo mě v tom pouze to, že nemám pětikilovou palici. Volba Veronici Ferres do hlavní role byla šťastná. Je to žena emancipovaná, dostatečně hezká, plná árijka a láska k dcerám v jejím podání je celkem věrohodná. Herecký výkon Petera Kremera byl vynikající a na zrůdu ze Stasi se opravdu hodí. Význam tohoto filmu je jasný. Vše, ale jenom neopakovat toto. Taky mě potěšilo, že bratři germáni nejsou žádní nadlidé, zkurvení kolaboranti a zbabělci jako my češi. Možná ještě horší, svoji kolaboraci s komunisty dovedli do naprosté dokonalosti, jako vozy Mercedes.(7.5.2012)

Typický televizní film - dalo se na to dívat, nebylo to vyloženě špatné, ale... Myslím si, že z námětu šlo vytřískat více - obzláště když byl podle skutečné události, ale spousta událostí a postav byla do filmu přimyšlena. Nezaujalo mě zpracování - nedýchla na mě ta správná atmosféra. Kdybych nesledoval roky, tak bych z vizuální stránky ani nepoznal, že celý film trvá 6 let. Postavy zmnění svou vizáž jen jednou a pak nikdy. Obvzláště u dětí je to patrné.(13.6.2012)

• - V závěru filmu přiveze státní bezpečnost na hranice děti ve voze Tatra 613. (M.B)

• - Natáčení probíhalo také v Helsinkách. (M.B)

• - Ve filmu se mluví o SRN, v době socializmu NDR. V uvedené době se však Západní Německo jmenovalo Německá spolková republika, tedy NSR. (M.B)